1
- 06 Června 2026, 10:12:59
- Vítejte, Host
Novinky:
>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.
Zobrazit příspěvky
Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.
3
Potřebuji poradit - řidičské oprávnění, zákazy činnosti / Re:Oznámení o zdravotní nezpůsobilosti
« kdy: 01 Června 2026, 15:59:16 »
solaris, kdo> Děkuji pánové. V tomto případě nejde o epilepsii ani nic podobného, dotyčná osoba nejeví žádné známky, že by měla mít snížené schopnosti. Doktor to asi vystavil (navíc jen na pár dní), aby si případně kryl záda.
4
Potřebuji poradit - řidičské oprávnění, zákazy činnosti / Oznámení o zdravotní nezpůsobilosti
« kdy: 01 Června 2026, 15:18:28 »
Pokud byla osoba při propouštění z nemocnice donucena podepsat takovéto oznámení, plyne z toho pro ni něco?
V ZPPK se mi nepodařilo najít žádný přestupek ve smysku "řídí i přes zdravotní nezpůsobilost", dokonce ani že by takové oznámení mělo mít samo o sobě za následek pozastavení/zrušení/omezení řidičského oprávnění. Našel jsem jen článek, který říká:
Praktické důsledky takového oznámení
Podle nového ustanovení zákona o silničním provozu (§ 94 odst. 1 písm. a) „Příslušný obecní úřad ŘO odejme, pokud jeho držitel pozbyl zcela zdravotní způsobilost.“ Nikoli však jen na základě pouhého oznámení lékaře, neboť pozbytí (podmínění) zdravotní způsobilosti se zjišťuje novým přezkoumáním zdravotní způsobilosti dle zákona o silničním provozu. Stejně jako dosud posouzení zdravotní způsobilosti provádí posuzující lékař. Posuzujícím lékařem se rozumí praktický lékař (popř. lékař závodní preventivní péče), který má zákonnou pravomoc vyzvat posuzovaného k vyšetření a také nařídit provedení odborného vyšetření. Podle § 96 zákona o silničním provozu „příslušný obecní úřad v rámci řízení o podmínění, omezení nebo odnětí ŘO oprávnění nařídí držiteli ŘO, aby se ve stanovené lhůtě podrobil přezkoumání zdravotní způsobilosti, vyjdou-li najevo skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že je zdravotně způsobilý s podmínkou nebo zdravotně nezpůsobilý. Držitel ŘO je povinen podrobit se přezkoumání ve stanovené lhůtě. Nepodrobí-li se bez závažného důvodu přezkoumání, považuje se za zdravotně nezpůsobilého.“Např. pražský magistrát na základě oznámení bohnické léčebny zasílá pacientům výzvu, ať se do 20 dní dostaví ke svému posuzujícímu lékaři, jinak ŘO ztrácí. Nový posudek může potvrdit, že pacient neztratil způsobilost k řízení MV anebo naopak.
Nemáte s tím někdo více zkušeností? Může daná osoba nadále legálně řídit? Děkuji.
V ZPPK se mi nepodařilo najít žádný přestupek ve smysku "řídí i přes zdravotní nezpůsobilost", dokonce ani že by takové oznámení mělo mít samo o sobě za následek pozastavení/zrušení/omezení řidičského oprávnění. Našel jsem jen článek, který říká:
Praktické důsledky takového oznámení
Podle nového ustanovení zákona o silničním provozu (§ 94 odst. 1 písm. a) „Příslušný obecní úřad ŘO odejme, pokud jeho držitel pozbyl zcela zdravotní způsobilost.“ Nikoli však jen na základě pouhého oznámení lékaře, neboť pozbytí (podmínění) zdravotní způsobilosti se zjišťuje novým přezkoumáním zdravotní způsobilosti dle zákona o silničním provozu. Stejně jako dosud posouzení zdravotní způsobilosti provádí posuzující lékař. Posuzujícím lékařem se rozumí praktický lékař (popř. lékař závodní preventivní péče), který má zákonnou pravomoc vyzvat posuzovaného k vyšetření a také nařídit provedení odborného vyšetření. Podle § 96 zákona o silničním provozu „příslušný obecní úřad v rámci řízení o podmínění, omezení nebo odnětí ŘO oprávnění nařídí držiteli ŘO, aby se ve stanovené lhůtě podrobil přezkoumání zdravotní způsobilosti, vyjdou-li najevo skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že je zdravotně způsobilý s podmínkou nebo zdravotně nezpůsobilý. Držitel ŘO je povinen podrobit se přezkoumání ve stanovené lhůtě. Nepodrobí-li se bez závažného důvodu přezkoumání, považuje se za zdravotně nezpůsobilého.“Např. pražský magistrát na základě oznámení bohnické léčebny zasílá pacientům výzvu, ať se do 20 dní dostaví ke svému posuzujícímu lékaři, jinak ŘO ztrácí. Nový posudek může potvrdit, že pacient neztratil způsobilost k řízení MV anebo naopak.
Nemáte s tím někdo více zkušeností? Může daná osoba nadále legálně řídit? Děkuji.
5
Parkování, zastavení, stání / Re:[WIN] Fialová zóna, nezjištěný řidič
« kdy: 30 Května 2026, 20:07:12 »
Gratulace!
6
Potřebuji poradit - vedení správního řízení / Re:Předvolání k ÚJ v jeho přestupkové věci po podaném odporu proti vydanému rozkazu
« kdy: 26 Května 2026, 21:54:17 »
Během správního řízení s Vámi jako s řidičem neuvádějte ani že jste řídil, ani že jste neřídil. K tomu, kdo byl řidičem se nevyjadřujte. Pokud by Vás chtěli uznat vinným jako řidiče, je správná formulace "správní orgán nedisponuje důkazem, že právě obviněný byl v době přestupku řidičem". Tohle nemůže dopadnout jinak, než zastavením řízení pro nedostatek důkazů.
Aby následně mohli něco zkoušet na provozovatele (což jste, pokud to správně chápu, také Vy), pak musí nejprve poslat výzvu k uhrazení určené částky (a nebo sdělení řidiče). Na to budete reagovat udáním sebe sama.
Následně se klidně doznáte, ale už na Vás (jako řidiče) nebudou moct. (ne bis in idem).
Na druhou stranu už na Vás nebudou moci jako na provozovatele, protože budou mít řidiče.
Aby následně mohli něco zkoušet na provozovatele (což jste, pokud to správně chápu, také Vy), pak musí nejprve poslat výzvu k uhrazení určené částky (a nebo sdělení řidiče). Na to budete reagovat udáním sebe sama.
Následně se klidně doznáte, ale už na Vás (jako řidiče) nebudou moct. (ne bis in idem).
Na druhou stranu už na Vás nebudou moci jako na provozovatele, protože budou mít řidiče.
7
Potřebuji poradit - ostatní / Re:Podání vysvětlení - dopravní nehoda
« kdy: 18 Května 2026, 11:59:28 »9
Nedopravní tématika / Re:Tak si tady žijem - vedoucí oddělení na miniserstvu mi vykládá naprostý bludy
« kdy: 11 Května 2026, 15:59:43 »Jakejkoli styk, kterej veřejnost s jakýmkoli voruadem má, se řídí samozřejmě správním řádem
To je odvážné tvrzení. Skoro bych si i troufl říci, že nepravdivé.
10
Parkování, zastavení, stání / Re:[WIN] b1druha
« kdy: 11 Května 2026, 15:32:58 »
Správní žaloba, žádost o přezkum, návrh na obnovu řízení.
11
Potřebuji poradit - ostatní / Re:Brno Fryčajova kamery
« kdy: 10 Května 2026, 15:06:43 »
Mesec> Děkuji, opraveno.
12
Potřebuji poradit - ostatní / Brno Fryčajova kamery
« kdy: 07 Května 2026, 23:25:06 »
Již nějakou dobu je uzavřena ulice Fryčajova v Brně.
Po okolních cestách však dne 09.04.2026 pyrátilo jedno vozidlo:
06.05.2026: sprdelní výzva
07.05.2026: sprdelní výzva
Při zjišťování podrobností a podkladů jsem zjistil, že tam patrně existují kamery.
Ovšem pokud si správně pamatuji rozsudek KS Brno 34 A 20/2024 (str. 9; zejména body 47 a 49), pak městapo musí oznámit umístění šmírovacích kamer a pokud tak neučiní, nelze jejich záznamy použít jako důkaz.
Na webu poloopic ovšem nic relevantního není. (pro jistotu webarchive)
Lze se tedy domnívat, že veškeré pokuty (a určené částky) byly v tomto případě doposud uloženy v rozporu se zákonem?
Po okolních cestách však dne 09.04.2026 pyrátilo jedno vozidlo:
06.05.2026: sprdelní výzva
07.05.2026: sprdelní výzva
Při zjišťování podrobností a podkladů jsem zjistil, že tam patrně existují kamery.
Ovšem pokud si správně pamatuji rozsudek KS Brno 34 A 20/2024 (str. 9; zejména body 47 a 49), pak městapo musí oznámit umístění šmírovacích kamer a pokud tak neučiní, nelze jejich záznamy použít jako důkaz.
Na webu poloopic ovšem nic relevantního není. (pro jistotu webarchive)
Lze se tedy domnívat, že veškeré pokuty (a určené částky) byly v tomto případě doposud uloženy v rozporu se zákonem?
13
Potřebuji poradit - parkování, zastavení, stání / Re:Číkusmut LIberec 09.01.2025
« kdy: 05 Května 2026, 09:20:48 »20.3.2026 - doručenie predvolania na ďalšie ÚJ 22.4.2026
Něco nového?
14
Potřebuji poradit - parkování, zastavení, stání / Re:Číkusmut LIberec 09.01.2025
« kdy: 01 Května 2026, 09:54:21 »
Včera podána kasační stížnost.
15
Rychlost / Re:Překročení o 20 km/h a více - Praha
« kdy: 27 Dubna 2026, 12:00:02 »Tohle je potřeba řešit s právním oddělením a/nebo jednatelem toho korporátu.
Nebo s kýmkoli, kdo má přístup do DS společnosti.
