Pokud byla osoba při propouštění z nemocnice donucena podepsat takovéto oznámení, plyne z toho pro ni něco?
V ZPPK se mi nepodařilo najít žádný přestupek ve smysku "řídí i přes zdravotní nezpůsobilost", dokonce ani že by takové oznámení mělo mít samo o sobě za následek pozastavení/zrušení/omezení řidičského oprávnění. Našel jsem jen
článek, který říká:
Praktické důsledky takového oznámení
Podle nového ustanovení zákona o silničním provozu (§ 94 odst. 1 písm. a) „Příslušný obecní úřad ŘO odejme, pokud jeho držitel pozbyl zcela zdravotní způsobilost.“ Nikoli však jen na základě pouhého oznámení lékaře, neboť pozbytí (podmínění) zdravotní způsobilosti se zjišťuje novým přezkoumáním zdravotní způsobilosti dle zákona o silničním provozu. Stejně jako dosud posouzení zdravotní způsobilosti provádí posuzující lékař. Posuzujícím lékařem se rozumí praktický lékař (popř. lékař závodní preventivní péče), který má zákonnou pravomoc vyzvat posuzovaného k vyšetření a také nařídit provedení odborného vyšetření. Podle § 96 zákona o silničním provozu „příslušný obecní úřad v rámci řízení o podmínění, omezení nebo odnětí ŘO oprávnění nařídí držiteli ŘO, aby se ve stanovené lhůtě podrobil přezkoumání zdravotní způsobilosti, vyjdou-li najevo skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že je zdravotně způsobilý s podmínkou nebo zdravotně nezpůsobilý. Držitel ŘO je povinen podrobit se přezkoumání ve stanovené lhůtě. Nepodrobí-li se bez závažného důvodu přezkoumání, považuje se za zdravotně nezpůsobilého.“Např. pražský magistrát na základě oznámení bohnické léčebny zasílá pacientům výzvu, ať se do 20 dní dostaví ke svému posuzujícímu lékaři, jinak ŘO ztrácí. Nový posudek může potvrdit, že pacient neztratil způsobilost k řízení MV anebo naopak.Nemáte s tím někdo více zkušeností? Může daná osoba nadále legálně řídit? Děkuji.