30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Předání osobních údajů třetí osobě - revizor  (Přečteno 19986 krát)

Thom@s

  • Příspěvků: 436
    • Zobrazit profil
Re:Předání osobních údajů třetí osobě - revizor
« Odpověď #45 kdy: 08 Ledna 2018, 20:51:45 »

Jen stručně - tak nějak popisujete případy které jsou zcela naruby - pokud je něco zdarma, pak není třeba vyvěšovat nějaké obchodní podmínky. No a že jste na "zdarma" zvyklý - no to je Váš problém, ale pokud vstupujete do nějakého v zásadě privátního prostoru, který vám nepatří (vlak, obchoďák, tramvaj) pak se musíte s těmi podmínkami prostě seznámit a respektovat je.

Jak byste asi uspěl s výmluvou když byste v Londýně půjčil auto, jel vpravo a způsobil srážku se slovy "Jsem zvyklý jezdit vpravo tak vo co de... nikde na ulici tady nebylo napsaný jak se jezdí" :)
 
Swenakovi je jasny, ze ho to nevyvinuje, jen chce vsem objasnit proc jako ja jezdi nacerno :-)).
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Předání osobních údajů třetí osobě - revizor
« Odpověď #46 kdy: 08 Ledna 2018, 21:45:51 »

Mám za to, že nečíst smlouvu a nevědět, že mám něco číst neni to samé, stejně tak jako mám za to, že srovnávat vlastní kuchyň a obchod je taky jiné. Když se přestěhujete a pořád budete ve vlastní kuchyni na jiné adrese, nebo máte kuchyň doma i na chatě, nebo máte 10 bytů a 7 domů, tak se budete chovat stejně, možná i na návštěvě. Ale obchod je něce jiného, nejste doma, nechodíte tam v trenkách (snad :-) ), takže minimálně tušíte, že ač v lednici doma i v obchodě je zelí, tak to tam asi funguje rozdílně. Sice asi chápu, co Vás tak se.e a jsem na tom podobně, lidi mají přemýšlet a některé věci jsou nám, resp. alespoň Vám jasné a přirozené, ale myslím, že teď je to prostě jiná situace a nejsou ani podstatné důvody, proč se tak někdo chová, ale jestli jde něco takové vyžadovat.
A co když mám obchod, sám si tam beru věci domů, když dojde mouka. Proč bych měl platit v obchodě jinde?

Mimochodem. Ač na zastávkách nejsou vyvěšeny podmínky, jsou tam docela výrazně napsány ceny základních jízdenek. Kdo by řekl, že ty ceny tam nejsou na parádu.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Předání osobních údajů třetí osobě - revizor
« Odpověď #47 kdy: 08 Ledna 2018, 23:26:15 »

Jen stručně - tak nějak popisujete případy které jsou zcela naruby - pokud je něco zdarma, pak není třeba vyvěšovat nějaké obchodní podmínky. No a že jste na "zdarma" zvyklý - no to je Váš problém, ale pokud vstupujete do nějakého v zásadě privátního prostoru, který vám nepatří (vlak, obchoďák, tramvaj) pak se musíte s těmi podmínkami prostě seznámit a respektovat je.

Jak byste asi uspěl s výmluvou když byste v Londýně půjčil auto, jel vpravo a způsobil srážku se slovy "Jsem zvyklý jezdit vpravo tak vo co de... nikde na ulici tady nebylo napsaný jak se jezdí" :)
 
Swenakovi je jasny, ze ho to nevyvinuje, jen chce vsem objasnit proc jako ja jezdi nacerno :-)).

Nene, toto už je navíc a ptám se na právní uchopení souhlasu se smlouvou, o které nic nevím:) Namísto toho se tady ale dovídám, že jenom blbec neví, že MHD není zdarma, ač prostě zdarma někde je, že kuchyň a obchod je to samé, že cizí s můj obchod je to samé, že je to to samé, jako si pronajat auto (na smlouvu, kde jistě bude něco o dodržování pravidel silničního provozu) a tak dále. A já chci přitom zcela něco jiné:) Ještě, že tou MHD nejezdím, je to zdá se fuška.

IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Předání osobních údajů třetí osobě - revizor
« Odpověď #48 kdy: 08 Ledna 2018, 23:57:25 »

podstatné je, jestli jde vyžadovat splnění něčeho, o čem jsem neměl možnost vědět, nebo se s tím seznámit a neuměl jsem ani předpokládat, že by bylo co řešit.

Přepravní podmínky jsou myslím na zastávkách a ve vozech MHD.. a případy kdy cestující doopravdy netuší že cesta MHD má nějaké podmínky budou zejména u místních občanů tak raritní že nemá cenu se tím zabývat.

pokud v něčem žijete a berete to za přirozené, nemusí ani rozumnějšího napadnout, že to je "lokální úprava", nebo že se má o něco zajímat a nebrat to automaticky.

U nás si normálně koupíte třebas pepřák a nikdo to neřeší.. když si ho vezmete na výlet do Anglie tak vás tam můžou zavřít.

Právníci říkají.. neznalost neomlouvá.


Namísto toho se tady ale dovídám, že jenom blbec neví, že MHD není zdarma

..v praxi to tak je..
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Předání osobních údajů třetí osobě - revizor
« Odpověď #49 kdy: 09 Ledna 2018, 01:17:26 »

Nene, toto už je navíc a ptám se na právní uchopení souhlasu se smlouvou, o které nic nevím:)
Odhlédnu-li od toho trochu zbytečného kočkování o etických aspektech jízdy mastnou tyčí na černo, tak tohle je správná otázka, ale jak to bývá, není na ní moc jednoduchá odpověď. Navíc veřejná doprava je ukázkovým příkladem fenoménu, který nelze úplně jednoznačně zařadit do soukromého či veřejného práva, takže není vůbec nic divného, když na stejný problém dostanete několik naprosto protichůdných odpovědí či v horším případě přímo rozsudků.

Nicméně alespoň stručně. Současný pohled na věc je takový, že nastoupením do autobusu (tramvaje, vymezeného prostoru metra) se opravdu platně uzavírá smlouva o přepravě (§§ 2550 an. OZ) přičemž vzhledem k tomu, že z povahy věci dopravce ani cestující nemají reálnou možnost smlouvy nějak individualizovat, vychází vzniklá práva a povinnosti ze zákona (na jehož neznalost se moc odvolávat nelze, nicméně nic extra zákeřného v něm není) a na zmíněné přepravní řády. Na tomto místě do toho vstupují ony veřejnoprávní prvky, protože právě proto, že průměrný cestující si opravdu nečte přepravní řád každého dopravce, do jehož autobusu vleze, je obsah přepravních řádů dost silně regulován, dokonce i na úrovni práva EU, víceméně v tom smyslu, aby tam nebylo nic vyloženě překvapivého, nic zjevně nepřiměřeného (nebo alespoň ne překvapivého a nepřiměřeného zároveň) - regulovány jsou takto např. stropy přirážek (de facto smluvních pokut). Je to asi vcelku pragmatický přístup, samozřejmě by ta regulace mohla být přehlednější a jednodušší, ale nevidím, jak to dělat nějak principiálně jinak.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Předání osobních údajů třetí osobě - revizor
« Odpověď #50 kdy: 09 Ledna 2018, 08:41:16 »

Díky moc, to je přesně to, o co mi šlo, na Vás je vždy spoleh :-) Co se týče kočkování, já to osobně tak nebral, prostě mi některé věci nedochází a tak mě zajímá, jak a proč to dělají jiní. Asi jako lidem kolem mě nedochází, proč neplatím pokuty na místě, proč se bráním policii, proč prudím úřady, když mě to stojí čas, peníze, nervy a případně riskuju svou svobodu :-)

Ještě bych měl něco k podobným smlouvám (ač už asi ne regulovaným), ale když tak na to založím téma, to už sem opravdu nepatří. Díky!
IP zaznamenána

Thom@s

  • Příspěvků: 436
    • Zobrazit profil
Re:Předání osobních údajů třetí osobě - revizor
« Odpověď #51 kdy: 09 Ledna 2018, 09:59:53 »

Přestože se tu probrala problematika DP ze všech stran, tak tu až na výjimku jednoho postu se ztracenou občankou, který záhy zmizl, nepadl žádný nápad kudy vést obranu při případném lapení revizorem :-(.

EDIT: 8 rad jak jezdit načerno. Je to spíše pro zasmání.
http://cilichili.cz/clanky/8-rad-jak-jezdit-nacerno-872.html
« Poslední změna: 09 Ledna 2018, 10:11:52 od Thom@s »
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Předání osobních údajů třetí osobě - revizor
« Odpověď #52 kdy: 09 Ledna 2018, 10:18:13 »

Ano, radši jsem to smazal, nepřijde mi úplně ok tohle zde zmiňovat, navíc to není 100% způsob jak se vyhnout pokutě.

Mě zatím vždy stačilo revizora odstrčit od sebe a pokračovat, vždy se na mě potom vybodli a vybrali si někoho jinýho (nejlepší byly ještě ty starý dědkové co šli okolo a snažili se jim aktivně pomoct :D). Jednou kvůli mě i dispečer zastavil eskalátory abych asi nemohl utéct. Něco jinýho jsou revizoři doprovázený zedníkama, před nima jsem se vždy otočil a šel jinám ale jak to teď chodí nevím, sockou jsem nejel dobrých pět let. Dneska už si z tramvaje nemůžete ani vystoupit kde potřebujete, nebo ještě jdou roztrhnout ty dveře ručně?
« Poslední změna: 09 Ledna 2018, 10:21:32 od t4455 »
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Předání osobních údajů třetí osobě - revizor
« Odpověď #53 kdy: 09 Ledna 2018, 20:22:44 »

V Ostravě existuje 24-hodinová jízdenka pro pět osob (2+3 děti) za 80Kč, která platí v celé Ostravě a přilehlých zónách o víkendech, svátcích a o letních prázdninách.
shodou okolností, zrovna ten co v Praha přispěl, byl nedávno i v OVA
je to mladý chlapec, tak má hodně zájmů  :P
a líčil něco o tom, že se tam v buse dá přímo přiložit platební karta...
to v praha jsou samo taky celodenní jízdenky, nějak snad á110,- ( si kupuje švagr, když musí do ULZ Praha na prohlídku )
ovšem nevím, jestli běžně vozíte v kapse 300,- v mincích, protože ty 3-4 jizdenkomaty, co si rozumí s kartou, jsou někde v centru a snad prý už i na letišti...
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Předání osobních údajů třetí osobě - revizor
« Odpověď #54 kdy: 09 Ledna 2018, 20:44:05 »

... Něco jinýho jsou revizoři doprovázený zedníkama, před nima jsem se vždy otočil a šel jinám ale jak to teď chodí nevím, ...
na tohle je báječnej kamarád, jinak zaměstanenc DPHMP, tedy vybaven "režijkou"
když jsem s ním párkrát jel do centra. tak jsme na nám. republiky zažili tu přepadovku
scénka v podání revizor, nával před eskalátory a kamarád
tedy tlačíme se ke schodům, když tu náhle proti nám nějaké individuum a nabízí nám nějakou placku
k tomu cosi mumlá
procházím hloučkem za plné ignorace, kamarád provádí úhybný manévr, když tu ho individuum chytá za kapucu a haleká
" kam si jako myslíš že deš maldej, přepravní kontorla, předložte platný jízdní doklad..."
"hele dej ty pracky pryč nebo se ti stane něco nehezkýho..."
" hele mladej, nebuď drzej nebo ti jednu ubalim a eště řeknu že si mě napad"
"víč co, di doprdele, stejně tu nemáš četníka..." a snaží se vyprostit kapucu ze sevření
tu náhle se od druhé strany tunelu odlepují dvě postavy v černých montérkách s kšiltovkou nějakého šachového klubu
" tak co je to tady !"
" tady pán nechce předložit platný jízdní doklad..."
" tak předložte tady panu revizorovi jízdenku a mě dejte občanku"
v tuto chvíli se tedy od eskalátorů vracím i já, stál jsem chvilku bokem a bavil se
" proč by vám měl dávat občanku, je snad hledanej?"
" a vy ste co?, dejte mi občanku"
"nedám, jsem snad taky hledanej?"
přijíždí další metro a před eskalátory je opět plno, zjišťujeme, že je tu celkem 5 revizorů a 2 MP
" nejste hledanej, ale já po vás chci abyste mi prokázal totožnost "
" helete, nemoh by mi tady ten teda ukázat ten lístek, mě tady utíkaj další lidi..."
" no tak předložte pánovi jízdenku, on si vás zkontroluje a nezdržuje tady "
v tuto chvíli kolega vyndavá režijku, podává ji revizorovi, na toho jdou mrákoty...
" co to je? " povídaj montérky
" to je průkazka co maj zaměstnanci..."
" no takže je to vpořádku a my už tu nemusíme bejt ?" na občanky se už zapomělo...
" jo je to vpořádku..."
resumé
po mě jízdenku nikdo nechtěl, ačkoli jsem ji měl
okolo nás prošly 3 soupravy metra se sníženou kontrolou
za mě
dobře strávenejch 10minut  8)
« Poslední změna: 09 Ledna 2018, 20:46:02 od Mike »
IP zaznamenána

Stastlivec

  • Příspěvků: 121
    • Zobrazit profil
Re:Předání osobních údajů třetí osobě - revizor
« Odpověď #55 kdy: 10 Ledna 2018, 05:56:44 »

Dokud delali rodice v DP delal jsem to podobne :-) nemalu kamaradu jsem usetril poplatek :-)
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Předání osobních údajů třetí osobě - revizor
« Odpověď #56 kdy: 13 Ledna 2018, 07:04:37 »

Jenom pro pobavení. Před týdnem jsme to tady řešili, je tady postnuto, že SMS jízdenka neplatí pro vlaky PID a stejně jsem ji ukázal průvodčí, která mě zdešeně upozornila, že mi ve vlaku neplatí:) Takźe jsem si musel koupit i jízdenku na vlak. A to nejsem úplný tupec, tedy snad:)
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Předání osobních údajů třetí osobě - revizor
« Odpověď #57 kdy: 13 Ledna 2018, 19:09:49 »

Perlička: Před mnoha lety se mi podařilo přesvědčit revizora, že režijka na vlaky ČD platí i v pražské tramvaji. To bylo krátce po zaintegrování vlaků do PID a při školení revizorů asi s takovouhle situací nepočítali..
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Předání osobních údajů třetí osobě - revizor
« Odpověď #58 kdy: 13 Ledna 2018, 19:20:49 »

Taky dobrý:) Já zase dnes jel busem v jiném městě, za posledních pár let jsem tam jel busem asi 4x. Vždy jsem řekl, na jakou ulici, resp. zastávku chci a zaplatil, protože tam se nastupuje předními dveřmi a i na lítačku dostávate lístek, nebo se platí. Prostě jsem to bral jako přímestské spoje, že se platí dle toho, kam jedu. No a dnes mi řidič říká, že je jedno, kam jedu, že cena jízdenky je stejná:) No, kdo má kurňa vědět, jak to kde chodí:)
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 879
    • Zobrazit profil
Re:Předání osobních údajů třetí osobě - revizor
« Odpověď #59 kdy: 13 Ledna 2018, 20:03:16 »

Máš jezdit autem a ne mastnou tyčí. :) :) :)

Ale vážně - no pokud chceš od někoho aby tě někam odvezl, musíš si zjistit podmínky. Tak už to ve světě chodí. Tyhle nářky mi vážně připadaj jako volání po nějaký paternatilitě státu, což mi ke zdejšímu osazenstvu prostě nesedí.

Kdo chce hledá způsoby (jak za službu zaplatit) , kdo nechce hledá důvody (proč za službu neplatit).
IP zaznamenána