30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Účinný odpor proti kontrolním kontrolám / občanská "ne"poslušnost  (Přečteno 57260 krát)

Cecil

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:Účinný odpor proti kontrolním kontrolám / občanská "ne"poslušnost
« Odpověď #15 kdy: 05 Října 2015, 19:56:43 »

Veľmi zaujímavá téma. Pri najbližšej kontrolnej kontrole hneď skúsim. Nesmiem si ale zabudnúť pripraviť ťahák.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Účinný odpor proti kontrolním kontrolám / občanská "ne"poslušnost
« Odpověď #16 kdy: 05 Října 2015, 20:17:03 »

Nechat auto plné nářadí a materiálu někde v noci za dědinou by byla odvaha, ale jak by se k tomu postavili opicajti, by mohlo být zajímavé :)
No, kupříkladu já s sebou takřka pravidelně vozím kufr s hodně cennými přístroji, jenž mají hodnotu několikanásobně vyšší, než je auto samotné…
IP zaznamenána

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
Re:Účinný odpor proti kontrolním kontrolám / občanská "ne"poslušnost
« Odpověď #17 kdy: 05 Října 2015, 23:12:19 »

s tím příkázáním a lístečkem za sklem ohledně stání na modré zóně, nešlo by tak praktikovat i běžné parkování? :D

a teď k tématu, pokud jde jen o házení písku, nešlo by argumentovat tím, že oni se o auto starat nebudou, já se obávám poškození a tudíž si pod jejich dohledem dojedu na krev vlastním? ať už před nebo za opičákama..?
IP zaznamenána
In dubio pro reo

dan010

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Re:Účinný odpor proti kontrolním kontrolám / občanská "ne"poslušnost
« Odpověď #18 kdy: 06 Října 2015, 21:58:24 »

Nechat auto plné nářadí a materiálu někde v noci za dědinou by byla odvaha, ale jak by se k tomu postavili opicajti, by mohlo být zajímavé :)
No, kupříkladu já s sebou takřka pravidelně vozím kufr s hodně cennými přístroji, jenž mají hodnotu několikanásobně vyšší, než je auto samotné…

Že by hodinky? :-D
IP zaznamenána

dan010

  • Příspěvků: 83
    • Zobrazit profil
Re:Účinný odpor proti kontrolním kontrolám / občanská "ne"poslušnost
« Odpověď #19 kdy: 06 Října 2015, 21:58:54 »

Veľmi zaujímavá téma. Pri najbližšej kontrolnej kontrole hneď skúsim. Nesmiem si ale zabudnúť pripraviť ťahák.
Tak ho hoď pak sem, ať si ho nemusíme dělat, taky to zkusím, když bude čas a nálada :)
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Účinný odpor proti kontrolním kontrolám / občanská "ne"poslušnost
« Odpověď #20 kdy: 06 Října 2015, 22:50:03 »

Tahák :
- zapnout záznam diskuse s policajtem, zaznamenat si čas začátku úkonu
- prudit s poučením ("pane řidiči, požil jste alkohol před jízdou")
- zeptat se, zda mají důvodné podezření nebo prudí jen tak (měli by mít důvodné podezřejní, nemohou, ale měří jen tak)
- odmítnout "tento způsob provedení zkoušky" (dle paragrafu 16) pro zjevnou neprůkaznost, nepřesnost a falešně pozitivní výsledky
- v případě odjezdu na krev požádat policii o ochranu automobilu
- připomenout, že policie má co nejméně zasahovat do práv
- vyžádat si potvrzení o provedeném úkonu dle par 109 zákona o policii
- požádat o zapečetění jednoho vzorku krve s Vaší podepsanou nálepkou
- v případě, že nedovezou nazpět, zavolat si taxi
- podat stížnost na buzeraci (nebyl oprávněný důvod ke kontrole, způsobili škodu, ušlý zisk ...)
- podat žádost o náhradu (čas, taxi, ... )


§ 16
Vyšetření přítomnosti alkoholu nebo jiné návykové látky
(1) Osoba, která vykonává činnost, při níž by mohla ohrozit život nebo zdraví svoje nebo dalších osob nebo poškodit majetek, nesmí požívat alkoholické nápoje nebo užívat jiné návykové látky při výkonu této činnosti nebo před jejím vykonáváním.
(2) Orientačnímu vyšetření a odbornému lékařskému vyšetření zjišťujícímu obsah alkoholu je povinna se podrobit osoba, u níž se lze důvodně domnívat, že vykonává činnosti podle odstavce 1 pod vlivem alkoholu, a dále osoba, u které je důvodné podezření, že přivodila jinému újmu na zdraví v souvislosti s požitím alkoholického nápoje. Spočívá-li orientační vyšetření zjišťující obsah alkoholu v dechové zkoušce provedené analyzátorem alkoholu v dechu, splňujícím podmínky stanovené zvláštním právním předpisem9a), odborné lékařské vyšetření se neprovede. V případě, že osoba tento způsob orientačního vyšetření odmítne, provede se odborné lékařské vyšetření.
(3) Orientačnímu vyšetření a odbornému lékařskému vyšetření zjišťujícímu obsah jiné návykové látky než alkoholu je povinna se podrobit osoba, u níž se lze důvodně domnívat, že vykonává činnosti podle odstavce 1 pod vlivem jiné návykové látky, a dále osoba, u které je důvodné podezření, že přivodila jinému újmu na zdraví v souvislosti s užitím jiné návykové látky.§ 16
Vyšetření přítomnosti alkoholu nebo jiné návykové látky
(1) Osoba, která vykonává činnost, při níž by mohla ohrozit život nebo zdraví svoje nebo dalších osob nebo poškodit majetek, nesmí požívat alkoholické nápoje nebo užívat jiné návykové látky při výkonu této činnosti nebo před jejím vykonáváním.
(2) Orientačnímu vyšetření a odbornému lékařskému vyšetření zjišťujícímu obsah alkoholu je povinna se podrobit osoba, u níž se lze důvodně domnívat, že vykonává činnosti podle odstavce 1 pod vlivem alkoholu, a dále osoba, u které je důvodné podezření, že přivodila jinému újmu na zdraví v souvislosti s požitím alkoholického nápoje. Spočívá-li orientační vyšetření zjišťující obsah alkoholu v dechové zkoušce provedené analyzátorem alkoholu v dechu, splňujícím podmínky stanovené zvláštním právním předpisem9a), odborné lékařské vyšetření se neprovede. V případě, že osoba tento způsob orientačního vyšetření odmítne, provede se odborné lékařské vyšetření.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Účinný odpor proti kontrolním kontrolám / občanská "ne"poslušnost
« Odpověď #21 kdy: 07 Října 2015, 09:37:22 »

Nechat auto plné nářadí a materiálu někde v noci za dědinou by byla odvaha, ale jak by se k tomu postavili opicajti, by mohlo být zajímavé :)
No, kupříkladu já s sebou takřka pravidelně vozím kufr s hodně cennými přístroji, jenž mají hodnotu několikanásobně vyšší, než je auto samotné…

Že by hodinky? :-D

To ne. :-)
Ale, poměrně drahé optické měřicí přístroje. Na ty by dlooooouho vydělávali.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Účinný odpor proti kontrolním kontrolám / občanská "ne"poslušnost
« Odpověď #22 kdy: 07 Října 2015, 09:54:51 »

Pár otázek do diskuze:
1) Zajímalo by mne co bude s řidičským průkazem v případě, že dle paragrafu 16 pro zjevnou neprůkaznost, nepřesnost a falešně pozitivní výsledky odmítnu foukat do dragera ale na krev pojedu.

2) Co když budu mít na záznamu něco jako:
    PACH: Pil jste před jízdou ?
    Já     : Ne
    PACH: Tak nám dýchnete
    Já     : Na základě jakého důvodu se domníváte, že jsem pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky ?
    PACH: Já k tomu nepotřebuji důvod ...máme to nařízené...kontrolní kontrola ...bla bla bla
    Já     : Tak tedy podle paragrafu 16 odstavec dva se odmítám bezdůvodně podrobit orientačnímu vyšetření a odbornému lékařskému vyšetření.
    A nedýchnu a ani si nenechám vzít krev.
   
     
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Účinný odpor proti kontrolním kontrolám / občanská "ne"poslušnost
« Odpověď #23 kdy: 07 Října 2015, 20:34:16 »

Důvodné podezření vznikne v okamžiku, kdy vyšetření odmítnete.  :)
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Účinný odpor proti kontrolním kontrolám / občanská "ne"poslušnost
« Odpověď #24 kdy: 08 Října 2015, 00:18:26 »

Důvodné podezření vznikne v okamžiku, kdy vyšetření odmítnete.  :)
Já Vám rozumím, v praxi by to tak nejspíše bylo, nicméně by mne zajímalo čistě teoreticky, zda bych mohl podle práva takto postupovat a zda - pokud by bylo nezpochybnitelně dokazatelné, že mi nebylo sděleno vůbec žádné důvodné podezření zkoušku odmítnout. To že by to na mne zkoušeli dále je nepochybné, ovšem důvod by mi měli sdělit přece oni před započetím toho úkonu.
.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Účinný odpor proti kontrolním kontrolám / občanská "ne"poslušnost
« Odpověď #25 kdy: 08 Října 2015, 00:55:49 »

... zda bych mohl podle práva takto postupovat .....
Jistě, stačí narazit na orgána, který Vám poděkuje za to, že jste ho upozornil na chybu v jeho postupu, zasalutuje a popřeje další příjemnou cestu.  :)
Jako bych viděl ty desítky smutných úsměvů místních delikventů, když to právě čtou.  ;D

Semtam se někdo pokusí : https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C5%AFmysln%C3%BD_ryt%C3%AD%C5%99_Don_Quijote_de_la_Mancha  :) :D
IP zaznamenána

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Účinný odpor proti kontrolním kontrolám / občanská "ne"poslušnost
« Odpověď #26 kdy: 08 Října 2015, 07:14:00 »

Obavam se, ze ackoliv zakon pomerne jasne rika, ze pro tu kontrolu musi mit duvodne podezreni, tak tahle praxe je posvecena i NSS:

http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2014/0276_6As__1400061_20150317120957_prevedeno.pdf

Argumentace je vicemene stylem: "ZPPK sice odkazuje na 379/2005, ale jelikoz ZPPK uvadi povinnost ridice se zkousce podrobit bez jakehokoliv dalsiho dodatku, nevztahuje se na tenhle pripad § 16.2 z 379/2005, ktery pro zkousku vyzaduje duvodne podezreni."

Osobne mi to prijde jako blbost, protoze v jine casti ZPPK se dava policistovi pravomoc vyzvat ke kontrole na alkohol (nebo jine navykove latky) zase s odkazem na 379/2005. Pricemz ani u jednoho z tech odkazu neni vymezeni toho, ze by se odkazovali jen na jednu konkretni cast toho zakona a zbytek v tomhle pripade neplatil. Zase na druhou stranu ta ustanoveni v ZPPK jsou tak trochu navic, protoze uz samotny 379/2005 by policistum umoznoval v pripade podezreni kontrolovat alkohol (vztahuje se na "Osoba, která vykonává činnost, při níž by mohla ohrozit život nebo zdraví svoje nebo dalších osob nebo poškodit majetek", coz pro ridice jiste plati).

IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Účinný odpor proti kontrolním kontrolám / občanská "ne"poslušnost
« Odpověď #27 kdy: 08 Října 2015, 17:11:51 »

Super ...díky, takže holt nám můžou dávat dýchat protože proto  :x
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Účinný odpor proti kontrolním kontrolám / občanská "ne"poslušnost
« Odpověď #28 kdy: 08 Října 2015, 17:37:42 »

Tak na to bych měl nápad. Do pusy si dát želatinovou kapsli s čistým alkoholem. Při testu prokousnout a vydýchnout. Po testu během nechápavého zírání policajtů spolknout zbytek.
15 promile vyhodnotí asi i policajti na první pohled jako blbost a začne ta správná legrace.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Účinný odpor proti kontrolním kontrolám / občanská "ne"poslušnost
« Odpověď #29 kdy: 08 Října 2015, 18:51:44 »

Pěkný rozsudek. Poučil jsem se v terminologii - když je možné nějaký paragraf nevhodně použít ve prospěch ovčana, tak na daný případ nedopadá event. jej lze "překonat" nějakým novějším správnějším rozsudkem. Zákony jsou jen takové nutné zlo (lid si to žádá), ale stejně nakonec rozhoduje výklad.

to opas: ještě je dobré mít v té kapsli česnekový extrakt, když bude chtít orgán ověřit čuchometrem  :)
IP zaznamenána