30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Výzva autopůjčovně - jak se dostat k fotce  (Přečteno 10607 krát)

Studentka

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Výzva autopůjčovně - jak se dostat k fotce
« kdy: 23 Března 2018, 17:50:57 »

Hezký den,

chtěla jsem se zeptat na jednu zapeklitou věc, se kterou si sama nevím rady. Všichni tady asi víme, jak složitá situace je vztah přestupce/platící zaměstnavatel, přestupce/autopůjčovna. Stala se mi kombinace těchto případů. Zaměstnavatel měl auto půjčené z půjčovny (oba dobří zákazníci SO - bez keců platící), které jsem údajně měla mít osudný den půjčené já. Vzhledem k tomu, jak výborně výchovně a preventivně u nás systém vymahatelnosti pokut funguje - určitě vím, co jsem dělala před měsícem tam a tam v určitou sekundu, nevím, zda tomu tak skutečně bylo, podle záznamů já (nebudu tu sálodlouze rozebírat, jakými způsoby to nemusí být pravda). 

Hlavní otázka zní - jakým způsobem získat nejlépe neanonymizovanou kopii spisu nebo alespoň fotku? Můžu SO poslat přiznání, že jsem řídila já a poté platí, že nemusí anonymizovat a zároveň mi nemohou uložit pokutu ani body podle § 125g
Citace
Je-li zahájeno řízení o uložení pokuty za přestupek podle § 125f, nelze již zahájit řízení o přestupku pro stejné porušení povinností řidiče nebo pravidel provozu na pozemních komunikacích. Řízení o přestupku lze zahájit, pokud se provozovatel vozidla zprostí odpovědnosti za přestupek podle § 125f odst. 6.
. Poté žádat podle zákona č. 106/1999 nebo č. 500/2004? Mohou mi podle správního řádu zasílat i do DS nebo tam musím osobně a elektronicky jde jen podle 106?

Další tázka zní - dá se proti tomu nějak bojovat, aby byla práce nadále snesitelná a nebo je to - nelíbí se ti platit, když přijde špinavej kus toaletního papíru do DS firmy, tak můžeš jít jinam? Nejvíc mě na tom vytáčí ta bezmoc. Oni pošlou papír, kde si můžou ťuknout jakou rychlost chtějí, kde se přestupek stal, kdy atd. a já mám platit. Problém je v tom, že znám všechny měření v Praze nazpaměť a pochybuju, že jsem se toho přestupku skutečně dopustila.
« Poslední změna: 23 Března 2018, 17:58:32 od Studentka »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Výzva autopůjčovně - jak se dostat k fotce
« Odpověď #1 kdy: 23 Března 2018, 18:02:50 »

Přijde na to, v jaké fázi věc je. Aby se aplikoval § 125g ZPPK, muselo by už být zahájeno řízení s provozovatelem (půjčovnou) - tam se do spisudostanete normálně přes § 38 správního řádu, nejste sice účastník řízení, ale nebude velký problém prokázat právní zájem daný tím, že ta událost má nějaký dopad do vašeho pracovněprávního vztahu.

Nicméně jde-li o ochotně platící subjekty, jste možná ještě ve fázi odpustku a tam by se jakákoliv vaše osobní aktivita pravděpodobně rovnala přiznání, že jste řídila, tedy bez spolupracujícího provozovatele nemáte moc velký manévrovací prostor.
IP zaznamenána

Studentka

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Výzva autopůjčovně - jak se dostat k fotce
« Odpověď #2 kdy: 23 Března 2018, 18:16:08 »

Provozovatel vozidla (autopůjčovna) uhradil Výzvu k úhradě určené částky, tu si nechal uhradit zaměstnavatelem, zaměstnavatel mi následně tuto částku strhnul ze mzdy. Tuším, že se proti tomu bojovat dá a není to zrovna v souladu se zákonem, ale nechci jít proti zaměstnavateli. Lze se nějak dostat ke kopii nebo alespoň fotce, nejlépe bez anonymizace (ikdyž bych se asi poznala i podle oblečení)? Nebo pokud si nechci dělat zle a nedá se to zaměstnavateli vysvětlit a tudíž nedá se spolupracovat tak není východisko jiné než kvůli takové maličkosti změnit zaměstnání nebo jít cestou OSVČ/firmy?

Přecijen se tam píše o řízení, což může být jak správní, tak příkazem na místě - dříve blokové řízení. A výzva je vlastně takové příkazní řízení, jak to chápu z § 125h ost. 1, 2 zákona č. 361/2000 Sb.
« Poslední změna: 23 Března 2018, 18:23:24 od Studentka »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Výzva autopůjčovně - jak se dostat k fotce
« Odpověď #3 kdy: 23 Března 2018, 18:21:33 »

Je-li uhrazeno a odloženo, tak viz výše, v té věci existuje spis, takže tam zajdete a požádáte o nahlédnutí podle § 38 odst. 2 správního řádu (musíte prokázat právní zájem, tj. cokoliv, z čeho je zřejmé, že vám to bylo strženo ze mzdy, že jste měla půjčené to auto atp.).
IP zaznamenána

Studentka

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Výzva autopůjčovně - jak se dostat k fotce
« Odpověď #4 kdy: 23 Března 2018, 18:29:13 »

Nemůže být potom záhajeno řízení o přestupku proti mě, když tam napochoduju a oni si mě porovnají? Vím, že úředník není znalec z oboru identifikace podle biometrie, ale stejně se mi nechce hrát o 3 body a "podmínku" na rok. Nechci jít moc "štěstíčku" naproti, ikdyž ta pravděpodobnost, že mě stejně postihnou v případě slušný obrany je malá. Bude stačit, když jim ukážu výzvu, kterou mi dal zaměstnavatel? Dále to není nijak průkazné. Ledaže bych si vyžádala nějaké potvrzení o stržení, ale to by přišlo zaměstnavateli možná také útočné.
« Poslední změna: 23 Března 2018, 18:31:37 od Studentka »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Výzva autopůjčovně - jak se dostat k fotce
« Odpověď #5 kdy: 23 Března 2018, 19:11:42 »

Nemůže, odložený přestupek obecně (např. pro důkazní nouzi) lze sice i po formálním odložení projednat, zjistí-li se nové skutečnosti, ale zaplacení odpustku tomu brání. Kdyby náhodou ne, tak se ozvěte, bude legrace.
IP zaznamenána

Studentka

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Výzva autopůjčovně - jak se dostat k fotce
« Odpověď #6 kdy: 23 Března 2018, 20:44:38 »

Dobrá, děkuji moc za pomoc. Ještě poslední dotaz - bude stačit ta výzva od zaměstnavatele v mém držení nebo to bude správní orgán brát jako neprůkazné a bude chtít přímo mzdový výměr nebo rovnou potvrzení s razítkem a podpisem oprávněné osoby z firmy?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 005
    • Zobrazit profil
Re:Výzva autopůjčovně - jak se dostat k fotce
« Odpověď #7 kdy: 23 Března 2018, 20:48:45 »

Potvrzení by měl vydat provozovatel, tedy autopůjčovna, pravděpodobně v součinnosti se zaměstnavatelem.

Já bych jako provozovatel také nebyl nadšen, kdyby úřad umožnil nahlédnout cizí osobě na základě potvrzení, které vydala nějaká cizí firma.

IP zaznamenána

Studentka

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Výzva autopůjčovně - jak se dostat k fotce
« Odpověď #8 kdy: 23 Března 2018, 21:00:24 »

Tak to je asi pasé. Z přestupků provozovatele je mi fakt na zvracení. Zvláštní konstrukt, kde vznikají tyhle problémové situace, které odporují přezkoumatelnosti. Beztak tvůrcům bylo jasné, že hlavní dojná kráva budou právě firmy a autopůjčovny, kteří to v takovém množství nebudou chtít řešit a nebudou mít důvod řešit.  :x Jsem asi naivní, když doufám, že to Ústavní soud zruší. Dva roky a nerozhodli, nevím, jestli je to dobré nebo špatné znamení.
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Výzva autopůjčovně - jak se dostat k fotce
« Odpověď #9 kdy: 23 Března 2018, 21:05:16 »

Pokud Vám zaměstanavatel strhnul pokutu z platu, musel to udělat na základě nějakých podkladů, které by mělo jít srovnatelně použít pro prokázání právního zájmu.

Tedy buď existuje nějaká kniha, ve které je zápůjčka vozu na Vaše jméno evidována. Dále předpokládám, že jste se o stržení částky z platu nějak dozvěděla, tedy třeba e-mailem od vedoucího, nebo od ekonomického úseku, ve kterém je vina ukládána Vám. To vše by mělo jít použít.

Domnívám se, že v této fázi zjištěné skutečnosti byste mohla použít leda ve sporu se zaměstnavatelem, což chápu, že není zrovna žádoucí; zejména pokud je v řetězci platičů před ním ještě ta půjčovna.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 005
    • Zobrazit profil
Re:Výzva autopůjčovně - jak se dostat k fotce
« Odpověď #10 kdy: 23 Března 2018, 21:12:46 »

Ještě je varianta zatlačit na zaměstnavatele, aby, pokud Vám chce odpustek strhnout z platu, prokázal, že jste vozidlo řídila právě Vy. Jak, to už je na něm, třeba se pokusí dostat k fotografii.
IP zaznamenána

Studentka

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Výzva autopůjčovně - jak se dostat k fotce
« Odpověď #11 kdy: 23 Března 2018, 21:31:13 »

Celý problém je ve vztahu zaměstnanec-zaměstnavatel. Zaměstnavatel není správní orgán, který nedělá nic jinýho, než postihuje lidi v drtivý většině za to, že nikoho neomezili ani neohrozili a tudíž bych udělala vše pro to, aby mě nepostihnul - byť třeba pro většinu společnosti amorálního - lhaní SO, Helmuti, mrtvoly, falešní svědci atd.

Zaměstnavatel je subjekt, který mě živí a já u něj dobrovolně pracuju a tudíž souhlasím s nastavenými podmínkami nebo můžu jít jinam. Nechci zabíhat veřejně do podrobností proč těžko můžu mít víc než výzvu, případně vyfocený předávací protokol. Primárně chci vycházet dobře se zaměstnavatelem, ikdyž vše není úplně eňo-ňuňo podle zákona, ale zase chci 100% vědět, že jsem to řídila já. Přijde mi celkem fair play, když zaplatím celkem rozumnou pokutu bez bodů a zákazu, ale musím vědět, že jsem ten přestupek (alespoň po formální stránce) fakt udělala. Samozřejmě, všichni víme, že není normální, aby po Praze bylo 100 míst, kde vás měří, že je to víceproudá silnice bez přechodů atd, ale pokud jsem to byla já, tak s tim nemám tolik morální problém. Spíš mi vadí, že člověk nemá možnost se k tomu nějak postavit a mít možnosti manévrování a že není přezkoumatelné, zda je vůbec nějaký důkaz a jestli jsem na fotce já. Znám všechny úsekovky, indukční smyčky, semafory nazpaměť, takže mi je to divné.

A co si budeme povídat - za tu sumu, bych chtěla mít taky hezkou vlastní fotku  ;D, ikdyž jsem jiné z Prahy a jejich kvalitu už viděla.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 005
    • Zobrazit profil
Re:Výzva autopůjčovně - jak se dostat k fotce
« Odpověď #12 kdy: 23 Března 2018, 21:41:27 »

Jenomže Vy neplatíte pokutu za překročení rychlosti. Dokonce to ani není tak, že by provozovatel platil pokutu za to, že nezařídil, aby s jeho vozidlem nebyly páchány přestupky a nechává si to proplatit od Vás prostřednictvím zaměstnavatele. Provozovatel zaplatil odpustek, aby se vyhnul jakémukoli zjišťování skutečností (vč. toho kdo řídil) a správnímu řízení*. A nyní to chce proplatit po Vás prostřednictvím zaměstnavatele.

* Ono by se během správního řízení také klidně mohlo zjistit a prokázat, že se vlastně vůbec žádný přestupek nestal.
« Poslední změna: 23 Března 2018, 21:43:24 od Číkus »
IP zaznamenána

Studentka

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Výzva autopůjčovně - jak se dostat k fotce
« Odpověď #13 kdy: 23 Března 2018, 21:46:24 »

To vím, ale jaké ma zaměstnavatel možnosti? Zaprvé autopůjčovny platí snad skoro všechny, protože nemají motivaci, čas, chuť a kapacitu s tím něco dělat - napíše do smlouvy odpovědnost zapůjčitele za výzvy došlé autopůjčovně a je - málokdo si celou smlouvu pročte. Zaměstnavatel zřejmě má nějakou motivaci, proč si půjčuje auta zrovna z této. Těžko to bude měnit jen kvůli tomuto.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Výzva autopůjčovně - jak se dostat k fotce
« Odpověď #14 kdy: 23 Března 2018, 21:48:30 »

Tuhle situaci znám, řešit se to nedá, můžete si jen zchladit žáhu, vyzkoušet kam až dosáhne dosáhne ručička otáčkoměru za studena, jak rychle to jede na zpátečku apod.  :D
IP zaznamenána