30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Pokuta za nehodu na kole  (Přečteno 24302 krát)

michkad

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
[?] Pokuta za nehodu na kole
« kdy: 25 Července 2017, 16:27:10 »

Zdravím všechny odborníky na přestupky. Rád bych se s Vámi podělil o svoji zkušenost s Kolínskou policií a odborem dopravy. Třeba to bude pro někoho poučné, popřípadě bych byl rád za každý postřeh či doporučení. 
   S manželkou jsme vyrazili na cyklo vyjížďku. Já jsem jel první, manželká druhá. Jednalo se o rovinatý úsek, takže rychlost cca 40km/h.  Poté jsme projeli místem, kde chybělo označení železničního přejezdu (červený kříž). Umístění a úhel vedení koleje nás nemile překvapil, protože téměř do poslední chvíle nebyla viditelná (pohled na ni byl zakryt mostkem v těsné blízkosti)-viz přiložená fotografie místa. Já jsem zareagoval tak, že jsem začal brzdit a přejezd přeskočil. Vědom si nestandartní situace jsem se otočil a pozoroval manželku, jak přejezd zdolá. Té se však zaseklo přední kolo v kolejích a poté následoval pád. Po pádu byla manželka v šoku, celá podřená a stěžovala si na bolest ramene. Po vlastní ose jsme se dopravili domů, kde jsme kola vyměnili za auto a vydali se do nemocnice na rentgen ramene. Po návratu z nemocnice jsem si prohlédl kolo a zjistil jsem, že při pádu došlo mimo jiné i k prasknutí karbonového rámu (cena nového rámu cca 60 tis.). Vědom si absence dopravního značení, jsem cca 2 hodiny po nehodě kontaktoval policii.  Zde mi bylo příslušníkem PČR sděleno, že přejezd vlastní soukromé firma, která je více jak 20 let v insolvenci a vymáhání jakékoliv náhrady je tak nereálné. Navíc jsem byl upozorněn, že vzhledem k tomu, že manželka byla jediným přímým účastníkem nehody, bude sankce právě na ni. Při telefonátu jsem uvedl, že manželka byla při nehodě zraněná a musela vyhledat lékařskou pomoc. Telefonát jsme ukončili s tím, že se pokusím zjistit vlastníka železničního újezdu a případně budu policii kontaktovat znovu. Vzhledem k tomu, že byl pátek večer, potřebné informace jsem zjistil až následující pracovní den. Realita byla však jiná, než jak mi byla sdělena policistou v den nehody. Přejezd je ve vlastnictví akciové společnost, která má všechny své železniční stavby spravovány externí firmou s patřičným pojištěním pro tyto případy.  Na základě těchto skutečností jsem opět kontaktoval policii, která mi vyčetla pozdní nahlášení nehody a že nebudou moci provést dechovou zkoušku. Nicméně vše nafotili a zdokumentovali.
   Podle místního šetření policie bylo konstatování, že cedule sice chyběl, ale že cyklistka mohla sama zabránit DN přizpůsobením rychlosti a dostatečnému věnování řízení. Důležitý byl prý i faktor ‘‘dodatečného‘‘ nahlášení dopravní nehody se zraněním.
  Z úředního příkazu vyplívá, že jsme se provinili podle §125c odst. 1 písm. i) bodu 2 (neohlášení dopravní nehody) a §47 odst. 1 písm. b (oznámit, v případech stanovených tímto zákonem, nehodu policii; došlo-li k zranění, poskytnout podle svých schopností první pomoc a k zraněné osobě přivolat poskytovatele zdravotnické záchranné služby)
   Je mi jasné, že celou situaci jsem zkomplikoval vlastním zapříčiněním. Nicméně pokuta 2500 Kč mi přijde neadekvátní. Taky mě mrzí, že se nikdo pořádně nezabýval příčinou nehody, ale primárně bylo řešeno, proč nebyla nehoda ohlášena bezprostředně. Otázkou tak zní, jestli má význam hnát se do správního řízení (+1000 Kč) nebo sklopit uši, zaplatit 2,5tis a rychle zapomenout.
« Poslední změna: 25 Července 2017, 16:35:26 od michkad »
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nehodu na kole
« Odpověď #1 kdy: 25 Července 2017, 16:30:17 »

Ještě není vše ztraceno, doporučuji podat odpor, zajistit si spis a pak už třeba něco vymyslíme. No a hlavně se příště nebaví s fízlema.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nehodu na kole
« Odpověď #2 kdy: 25 Července 2017, 16:48:12 »

U osoby vlastní a osoby blízké neplatí oznamovací povinnost. Minimálně máte možnost uvážit, zda událost oznámíte a můžete také kdykoli změnit názor.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nehodu na kole
« Odpověď #3 kdy: 25 Července 2017, 16:56:41 »

Pomáhat a chránit v praxi :)

Zeptám se - máte páteční hovor s PČR nějak zdokumentovaný (ideálně nahraný, nebo alespoň přesný čas a kam jste volal). Možná bude hovor zaznamenaný na PČR.

Další v SZ - případně požádejte o přesun do neveřejné části.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nehodu na kole
« Odpověď #4 kdy: 25 Července 2017, 17:23:41 »

Pokud to byla tisnova linka, hovor je nahrany a je mozne si ho vyzadat, ale pokud neni ve spise, nedelal bych to, pokud tim neco presne nesledujete.
Pokud policie tvrdi, ze neprispusobila rychlost stavu prejezdu, mela by take zduvodnit, cim presne, protoze co popisujete na rychlosti az tak nezavisi.
Proc prejezd,  nebyl prislusne oznacen, kdyz neni dlouhodobe v dobre technickem stavu.
Co se tyce rychlosti, muzete patre operovat s tim, ze prednejsi je zdravotni stav, nez hlaseni nehody.

PS: ano je blbost jet na kole  a kousnout se do kolejnice, ale manzelky to delavaji...stejne, jako dalsi veci.
Stejne, tak je blbost za to davat pokutu, protoze se jednalo o nestastnou nahodu/okolnost.

Zajistete spis, nic nevypovidejte/nepodepisujte.

V tomto pripade, pokud mate dojem, ze jde o zivot, volame rychlou, muzete zvazit ZNL vcetne alkoholu a dle toho vypovidat i lekari.
Tech 40 km/h beru, jako prehnanych pokud to melo siroke menu a kouslo se.
Pokud uz jedu domu a nejsou svedci, a nemam nejake vazne duvody to hlasit, jako DN, staci popsat kinematiku pohybu (pri doprednem pohybu, jsem prepadl pres hlavu na tvrdy podklad), vic nema co lekare zajimat.
Lekar pocita zlomene kosti, otres mozku - muzete rict, ze to byla slupka, nastesti jste mel univerzalni helmu.

Pokud se situace opakuje, uz to neni nepouceny, ale ...
« Poslední změna: 25 Července 2017, 18:00:32 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nehodu na kole
« Odpověď #5 kdy: 25 Července 2017, 18:24:25 »

Další případ z řady "zavoláte policajty.. dostanete pokutu"..
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nehodu na kole
« Odpověď #6 kdy: 25 Července 2017, 19:14:24 »

Další případ z řady "zavoláte policajty.. dostanete pokutu"..
jj a někdy Vás i zastřelej ...... (https://globe24.cz/svet/35932-zena-zavolala-kvuli-napadeni-policii-ta-ji-bez-milosti-zastrelila)

protože kurva kdo jim co má přidělávat práci.......
IP zaznamenána

Brake

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nehodu na kole
« Odpověď #7 kdy: 25 Července 2017, 19:43:30 »

Něco podobného se mi taky stalo. Spadl jsem ze skůtru na veřejné komunikaci a přitom zlomil palec, bohužel jsem důvod zranění uvedl na nějaky papír od sociálky ohledně nemocenské (jinde jsem to nehlásil). Sociálka poslala dotaz na Pčr dotaz ohledně mé nehody, protože tam žádný záznam neměli tak si mě pozvali na podání vysvětlení(nejspíš) na dopravní inspektorát kde jsem policistovy uvedl, že žádna nehoda se nestala, protože jsem spadl na soukromém pozemku a tím to skončilo.
« Poslední změna: 25 Července 2017, 19:57:21 od Brake »
IP zaznamenána

Mesec

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nehodu na kole
« Odpověď #8 kdy: 25 Července 2017, 21:26:31 »

Jak argumentuje tím, že se obviněná pokutou poučí a bude respektovat pravidla provozu  ;D ;D
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 124
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nehodu na kole
« Odpověď #9 kdy: 25 Července 2017, 23:01:03 »

odvolat se, bránit se! Tohle rozhodnutí mají podle mého názoru postavené na vodě a některá tvrzení by se jistě dala úspěšně zpochybnit, jak už zde bylo naznačeno…
IP zaznamenána

michkad

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nehodu na kole
« Odpověď #10 kdy: 27 Července 2017, 09:06:19 »

Děkuji vám za všechny komentáře. Telefonáty s policií nahrané nemám, přesné časy hovoru mám však poznamenány a výpis od operátora by šli taky pravděpodobně zajistit. Nejprve jsem volal volal na linku 158, popsal jsem svůj problém a obdržel mobilní číslo na dopravní policii v Kolíně. Poté jsem komunikoval policií přes tento mobilní kontakt.
Dále bych se rád zeptal: Dostal jsem 8 dní na podání odporu. Nevíte jak se to počítá? Jestli 8 kalendářních nebo pracovní dní?

Děkuji!
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nehodu na kole
« Odpověď #11 kdy: 27 Července 2017, 09:13:51 »

Kalendářních. Pokud konec připadne na volný den, tak končí první následující pracovní.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nehodu na kole
« Odpověď #12 kdy: 27 Července 2017, 10:03:53 »

8 dní? To jde o přestupek provozovatele vozidla (dříve správní delikt)?

Pro výpočet termínů doporučuji kalkulačku.
« Poslední změna: 27 Července 2017, 10:05:35 od Číkus »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nehodu na kole
« Odpověď #13 kdy: 27 Července 2017, 11:17:00 »

8 dní je nově lhůta pro odpor proti libovolnému přestupkovému příkazu. Stará úprava rozlišovala přestupky projednávané podle PřesZ/1990 (kde byla v § 87 speciální úprava a 15 denní lhůta) a ostatní správní delikty, kde se pro absenci jiné úpravy postupovalo podle správního řádu. Nově se PřesZ/2016 vztahuje na všechny přestupky (tj. na přestupky v původním významu, správní delikty PO a PFO a tzv. jiné správní delikty) a tento zákon pro příkaz sice má zvláštní úpravu v § 90, ale lhůta tam stanovena není, proto platí default dle § 150(3) SprŘ, tj. 8 dní.
IP zaznamenána

michkad

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nehodu na kole
« Odpověď #14 kdy: 27 Července 2017, 11:19:44 »

A ještě se zeptám, je to 8 dní do odeslání nebo do doručení na úřad?
IP zaznamenána