30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Označený řidič nereaguje  (Přečteno 10856 krát)

Ctihodný řidič

  • Příspěvků: 24
    • Zobrazit profil
Označený řidič nereaguje
« kdy: 29 Prosince 2016, 23:36:45 »

Ahoj všem,
dovolím si požádat o radu. Půjčil jsem automobil známému, ten jej zaparkoval na chodníku. Mi jako provozovateli přišla výzva, označil jsem známého, ten nereagoval a nedostavil se k podání výzvy, takže to spadlo příkazem mi jako provozovateli.
Možná bych pokutu zaplatil, ale případ je vyložená buzerace. Uložená pokuta 1.500+1.000 za správní řízení je dle mého za hloupé stání na chodníku nepřiměřená. Podle GoogleMaps je to na okraji zapadlé vísky, takže to nikomu vadit nemohlo. Fotodokumentace pořízena po půlnoci v 1:25 což mi přijde jako úplně uhozené.
Ce teď s tím, kamarádi. Díky
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Označený řidič nereaguje
« Odpověď #1 kdy: 29 Prosince 2016, 23:45:14 »

Podej odpor a zařiď kopii spisu.
Dražší už to nebude, takže krok času ti o nic nejde.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Označený řidič nereaguje
« Odpověď #2 kdy: 30 Prosince 2016, 01:09:20 »

.... ten jej zaparkoval na chodníku. Mi jako provozovateli přišla výzva, označil jsem známého, ten nereagoval a nedostavil se k podání výzvy, takže to spadlo příkazem mi jako provozovateli.......
Zkuste popřemýšlet jestli máte nějaký důkaz o tom zapůjčení vozu nebo jestli by se ve Vašem známém nepohnulo svědomí a dodatečně se nepřiznal. Byl to důkaz, že úřad neudělal dost pro usvědčení skutečného pachatele. Ze sprdele by nemělo být možné se vrátit k řešení přestupku. Teď už je maximální konečná cena známá, takže máte předplacen kulturní zážitek.
IP zaznamenána

Ctihodný řidič

  • Příspěvků: 24
    • Zobrazit profil
Re:Označený řidič nereaguje
« Odpověď #3 kdy: 01 Ledna 2017, 20:59:27 »

Spis si vyžádat můžu a odpor podám, ale k čemu mi to bude? Jaký další postup zvolit?
Hned na začátku je rada nepoužívat moc konkrétností, aby si úředník případ nespojili, pokud to tu čte. Ale pro vysvětlení "známým" je bratr, který má stejné jméno. Vzhledem k tomu, že studuje a je úplně bez peněz, tak ho do toho moc tahat nechci.
Jak to tedy zahrát?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Označený řidič nereaguje
« Odpověď #4 kdy: 01 Ledna 2017, 21:09:48 »


Jak to tedy zahrát?

Podat odpor a zajistit spis. Částka se už zvýšit nemůže a hrát se bude podle obsahu spisu.
Zatím je na spekulace brzo.
IP zaznamenána

Ctihodný řidič

  • Příspěvků: 24
    • Zobrazit profil
Re:Označený řidič nereaguje
« Odpověď #5 kdy: 01 Ledna 2017, 21:14:19 »

Takže se mám hádat ohledně výše pokuty? Raději bych do toho nějak vtáhl Deadmuta, nebo tak něco
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Označený řidič nereaguje
« Odpověď #6 kdy: 01 Ledna 2017, 21:56:53 »

Teď je to ve fázi správního deliktu, osoba řidiče nikoho nezajímá. Bez spisu se fakt dál nehneme.
IP zaznamenána

vstan

  • Příspěvků: 73
    • Zobrazit profil
Re:Označený řidič nereaguje
« Odpověď #7 kdy: 01 Ledna 2017, 23:07:49 »

...Mi jako provozovateli přišla výzva, označil jsem známého, ten nereagoval a nedostavil se k podání výzvy, takže to spadlo příkazem mi jako provozovateli...

Když to tak čtu, tak mne napadlo, že máme pouze povinnost uvést danou osobu, ale přece nemůžeme zodpovídat za to, jestli je kontaktní nebo není? Udělal úřad vše pro to, aby jej kontaktoval? Nelze tohle napadnout? Jen mne to tak napadlo, nevím, ptám se...
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:Označený řidič nereaguje
« Odpověď #8 kdy: 02 Ledna 2017, 01:59:46 »

...Mi jako provozovateli přišla výzva, označil jsem známého, ten nereagoval a nedostavil se k podání výzvy, takže to spadlo příkazem mi jako provozovateli...

Když to tak čtu, tak mne napadlo, že máme pouze povinnost uvést danou osobu, ale přece nemůžeme zodpovídat za to, jestli je kontaktní nebo není? Udělal úřad vše pro to, aby jej kontaktoval? Nelze tohle napadnout? Jen mne to tak napadlo, nevím, ptám se...

Upřimně řečeno - věnujte pár desítek minut čtením podobných případů uvedených na tomto webu a odpovězte si na tuto otázku sám.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:Označený řidič nereaguje
« Odpověď #9 kdy: 02 Ledna 2017, 02:03:41 »

...Raději bych do toho nějak vtáhl Deadmuta, nebo tak něco

No to už teď půjde hodně těžko. To jsi měl udělat jako první, alespoň si zapamatuješ že na bráchu se nepráská....
IP zaznamenána

vstan

  • Příspěvků: 73
    • Zobrazit profil
Re:Označený řidič nereaguje
« Odpověď #10 kdy: 02 Ledna 2017, 19:03:22 »

...Mi jako provozovateli přišla výzva, označil jsem známého, ten nereagoval a nedostavil se k podání výzvy, takže to spadlo příkazem mi jako provozovateli...

Když to tak čtu, tak mne napadlo, že máme pouze povinnost uvést danou osobu, ale přece nemůžeme zodpovídat za to, jestli je kontaktní nebo není? Udělal úřad vše pro to, aby jej kontaktoval? Nelze tohle napadnout? Jen mne to tak napadlo, nevím, ptám se...

Upřimně řečeno - věnujte pár desítek minut čtením podobných případů uvedených na tomto webu a odpovězte si na tuto otázku sám.

Ale jo, já vím, jaká je praxe, ale napadlo mne, jestli je to tak správně? Ostatně představte si, že auto půjčíte někomu, kdo nebude přebírat dopisy a budete za něj cálovat vy... Opravdu to má oporu v zákoně?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:Označený řidič nereaguje
« Odpověď #11 kdy: 03 Ledna 2017, 00:29:50 »

Ale jo, já vím, jaká je praxe, ale napadlo mne, jestli je to tak správně? ...

V tom případě jděte diskutovat s poslanci a senátory - jedině ti mohou zákon změnit.
IP zaznamenána

l_oupi

  • Příspěvků: 232
    • Zobrazit profil
Re:Označený řidič nereaguje
« Odpověď #12 kdy: 03 Ledna 2017, 07:49:38 »

Ano, dopadl jsem podobně, kamarád co měl auto půjčené řekl, ať ho napráším, že se dozná a zaplatí to a pak nereagoval, takže SprDel na provozovatele (na mě) a problémy, no prohrál jsem to. 5tis Kč pokuta a 1tis Kč správko.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Označený řidič nereaguje
« Odpověď #13 kdy: 03 Ledna 2017, 08:34:26 »

Zatím není příliš otestovaná varianta, že označený řidič bude pasivně vzdorovat (ignorování výzvy či odmítání vysvětlení), ale zato provozovatel nabídne něco víc než jen identitu možného řidiče (např. se sám nabídne jako svědek, uvede spolujezdce či další osoby, které mohou přispět ke zjištění, kdo řídil, uvede kontext - proč to auto půjčoval, odkud kam a za jakým účelem se jízda konala). Prostě se zachová jako vzorný ovčan a udělá maximum pro to, aby byl zločin řádně vyšetřen a řešen s primárním pachatelem.

Asi v tom není žádná přímá cesta ze sprdele, ale mohlo by to předefinovat pohled na ty nezbytné kroky - pokud by SO jel ve vyjetých kolejích, tj. označený řidič se nepřizná => sprdel, přičemž ty další indicie by ignoroval, mohl by mu takový sprdel být konečně omlácen o hlavu. Pokud by naopak přestupkové řízení s označeným řidičem zahájil, tak by se to při dobré koordinaci dalo krásně natahovat - zjistilo by se např., že původní spolujezdec byl vysazen ještě před spácháním řešeného přestupku, v cíli cesty by si ale zase někdo pamatoval, že s obviněným přijelo N lidí, ty by též bylo potřeba vyslechnout ...

SO by se dostal na tenký led, kde by musel volit mezi snadným ale napadnutelným sprdelem, nebo naháněním zlotřilého pachatele speedingu +10 km/h před cedulí, jako by šlo o masového vraha (což by se mu za těch 1000 Kč paušální náhrady vyplatilo).
IP zaznamenána

icu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 337
    • Zobrazit profil
Re:Označený řidič nereaguje
« Odpověď #14 kdy: 03 Ledna 2017, 11:10:50 »

Ale jo, já vím, jaká je praxe, ale napadlo mne, jestli je to tak správně? Ostatně představte si, že auto půjčíte někomu, kdo nebude přebírat dopisy a budete za něj cálovat vy... Opravdu to má oporu v zákoně?

Ne, není to správně a ano, má to oporu v zákoně. Zdůvodnění (tuším, že Humlovo - jistý si tím nejsem, ale sedlo by na něj) - alespoň si příště rozmyslíte, komu půjčujete své auto. Že to to není dobrá cesta a můžeme dopadnout jak v Anglii v první polovině 19. století, kdy krádež věci hodnoty nad 5 šilinků byl hrdelní zločin (takže pachatelé se velmi rychle naučili minimalizovat riziko dopadení tak, že svědky činu zapíchli), je myslím celkem zřejmé.
IP zaznamenána