30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)  (Přečteno 22345 krát)

mgp

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« kdy: 08 Srpna 2016, 12:43:39 »

Po nepodnikající FO by chtěli z FÚ 2000,- Kč pokutu, za to, že podala přiznání osobně na podatelně a né datovkou (je zřízena, jako DS pro nepod. FO samozřejmě).
Znaky přestupku to nenaplňuje ani omylem, tak na základě jakého konstruktu?
Písemně to v ruce ještě nemám. Bojoval s tím již někdo?
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #1 kdy: 08 Srpna 2016, 13:08:51 »

Zda je to přestupek nevím a nechce se mi to prohledávat, nicméně Daňový řád 280/2009 praví
§ 72
(4) Má-li daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen podání podle odstavce 1 učinit pouze datovou zprávou ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně odeslanou způsobem uvedeným v § 71 odst. 1.

a rovnou při nesplnění této povinnosti nařizuje
§ 247a
Pokuta za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy
(2) Daňovému subjektu vzniká povinnost uhradit pokutu ve výši 2000 Kč, pokud učinil podání podle § 72 odst. 1 jinak než elektronicky, ačkoli byl povinen jej učinit elektronicky.
(3) O povinnosti platit pokutu podle odstavce 2 rozhodne správce daně platebním výměrem a současně ji předepíše do evidence daní. Pokuta je splatná do 30 dnů ode dne oznámení platebního výměru.
(4) Správce daně kromě pokuty podle odstavce 2 uloží pokutu do 50000 Kč, pokud daňový subjekt nesplněním povinnosti učinit podání elektronicky závažně ztěžuje správu daní.


Z toho mi amatérským náhledem vychází, že kdo má aktivní DS jako FO, tak musí podat přiznání k dani jako FO nepodnikající (třeba příjmy z pronájmu bytu) přes DS. Je to ale výsledek jednoduché úvahy, neznám vazby na ostatní zákony, které by to mohly případně celé obrátit naruby..
« Poslední změna: 08 Srpna 2016, 13:12:22 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

mgp

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #2 kdy: 08 Srpna 2016, 13:43:46 »

Ještě dodám, že přiznání bylo bez námitek úřadem přijato. Žadná výzva k náprávě neproběhla...
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #4 kdy: 08 Srpna 2016, 13:46:44 »

Je to vcelku jednoduché, přestupek to být nemůže, prostě proto, že to není výslovně označeno za přestupek (srov. § 2(1) PřesZ). Pokuta podle § 247a(2) DŘ je svojí povahou buď jiný správní delikt, nebo prostě jen poplatek za využití jiné než preferované formy podání (prostě za ty 2000 Kč to teta na FÚ přepíše do počítače).

Na tom, zda to je či není správní delikt, by závisely nějaké procesní detaily, jako např. zda o těm musí být formálně zahájeno řízení (nebo lze rovnou bez dalšího vydat platební výměr), také by asi nebylo úplně jednoduché posoudit, zda podle tzv. Engelových kritérií jde o trestní obvinění ve smyslu čl. 6 EÚLP (spíš ne, ale u ESLP člověk nikdy neví). Nicméně to není až tak důležité protože ani superformalizovaný proces nic nezmění na tom, že skutkově je to jasné, odpovědnost je v podstatě absolutní a prostor pro správní uvážení na straně správce daně nulová - měl daňový subjekt v době podání DS? podal daňové tvrzení jinak než datovou zprávou? ANO & ANO => 2000 Kč ...
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #5 kdy: 08 Srpna 2016, 14:01:27 »

Bohužel má asi hh pravdu. Snad jediný možný způsob by byl pokud by FO v den D datovou schránku deaktivovala, D+1 podala daňové přiznání a D+2 schránku aktivovala.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 642
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #6 kdy: 10 Srpna 2016, 22:45:47 »

Zasraná buzerace jako obvykle. Sice je celý provedení tédlencté slavné elektronizace na hovno, ale prostě se to všem naordinuje násilím a pokrok bude, i kdyby na chleba nebylo.  :x

To se budou lidi co si ten nesmysl pořídili divit, až budou vobčas něco podávat berňáku…a že se to týká i zaměstnanců a nepodnikajících SVČ.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 074
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #8 kdy: 13 Září 2016, 20:00:13 »

Zasraná buzerace jako obvykle. Sice je celý provedení tédlencté slavné elektronizace na hovno, ale prostě se to všem naordinuje násilím a pokrok bude, i kdyby na chleba nebylo.  :x
To se budou lidi co si ten nesmysl pořídili divit, až budou vobčas něco podávat berňáku…a že se to týká i zaměstnanců a nepodnikajících SVČ.

Já teda nevím, ale DS jsem si pořídil mimo jiné i právě proto, abych nemusel lítat na poštu jak idiot. Tak vážně nevím proč by si někdo pořizoval DS, když raději lelkuje ve frontě na poště. Samozřejmě nemluvím o "násilném" zavedení DS.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 642
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #9 kdy: 13 Září 2016, 21:25:37 »

To jste si ráčil všimnout, že všechny podnikající subjekty a jedinci, plus některé další, to mají naordinováno, a tento seznam se stále rozšiřuje? A stále častěji by to nejradši zavedli povinně pro všechny?
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #10 kdy: 13 Září 2016, 22:33:57 »

To jste si ráčil všimnout, že všechny podnikající subjekty a jedinci, plus některé další, to mají naordinováno, a tento seznam se stále rozšiřuje? A stále častěji by to nejradši zavedli povinně pro všechny?
Tak jednou ta doba nejspíš jednou přijde....nicméně povšimnul jste si, že ty kurvy i po těch co nemají DS chtějí umět číst ? :)  není to taky svinstvo ?
Já jenom že tohle nadávání na DS mi přijde takový ubohý už jenom proto, že je to jediná možnost jak nebýt otrokem těch kurev a moci se volně pohybovat v prostoru a čase v rozsahu čítajícím více než mizerných 10 kalendářních dnů....
Jinak OSVČ nemá DS povinně a je to podnikající subjekt.

Nicméně reagoval jsem na Vaše
To se budou lidi co si ten nesmysl pořídili divit, až budou vobčas něco podávat berňáku…a že se to týká i zaměstnanců a nepodnikajících SVČ.

neboli pokud to pro zaměstnance nebo nepodnikající SVČ není v současné době povinné, tak nemá Vaše fňukání vůbec žádné opodstatnění. Buď DS mám a používám, nebo si ji prostě nepořizuji.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 642
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #11 kdy: 13 Září 2016, 22:42:03 »

S ohledem na to, že jen asi pět hlavních zákonů pro podnikatele se novelizuje v průměru jednou za dva měsíce či méně a plavou v tom standardně i lidi, od kterých člověk čeká zasvěcenou radu (na účtárnách apod.), tak bych teda takovej názor vod vás fakt nečekal. Že má zaměstnanec schránu a pak potřebuje z nějakýho důvodu podat lejstro, nemá vůbec důvod si číst nějaký daňový řády nebo kdovíco všechno a prostě to tam v dobré víře pošle, za což ho odmění dvojkou a je to podle vás naprosto v pořádku, hm tak jo. :x

Já mám poštu sto metrů od baráku a tak nějak mi vyhovuje si tam zajít poslední den, nebo si to pak nechat vhodit do schrány, stejně tam chodím se zásilkama tak dvakrát týdně. Možná kdyby stádní schrány v podání stádní pošty nebyla sračka, která se mi ekluje jenom když zrovna musím jednou za čas někde po hromadách papírů najít ten jejich debilní přihlašovací kýbl hoven (protože v roce 2016 si člověk nemůže nastavit svoje přihlašovací údaje, pokud jsem to v tom bordelu někde nepřehlídl), tak bych na to možná pohlížel o pár úhlovejch minut přívětivej. Takhle ať režim i s poštou a těma schránama sežere rakovina.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #12 kdy: 13 Září 2016, 23:02:11 »

Tak že ta povinnost je prasárna to se shodnem. Nicméně podle mně je to mnohem menší prasárna, než sice nevyslovený ale faktický desetidenní zákaz pohybu díky fikci doručení.

No a co se týče technického provedení, tak DS rozhodně není technickým klenotem, ale fakticky funguje a s pokutami za (ne)odesílání to nemá nic společného.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #13 kdy: 14 Září 2016, 10:13:07 »

Podle toho, co jsem slyšel od insiderů, tak v praxi finanční správa potřebuje výhradně elektronická podání v předepsaném XML formátu jen u DPH. Různí karuseloví podvodníci totiž prý zhusta využívali institut odstraňování vad podle § 74 DŘ, tj. nějaké podání v termínu učinili (většinou naskenované zelené formuláře s chybami) a čekali, než je FÚ vyzve k opravě, přičemž kumulativně vzniká třeba měsíc dlouhé okno (než to FÚ zprocesuje a odešle výzvu, než ta se doručí a následně uplyne stanovená lhůta), ve kterém je sice přiznání podané, ale neví se jeho finální obsah. To je neřešitelný problém pro jakoukoliv analytiku, která má možné podvody včas odhalit (lze pracovat s informací, že nějaký subjekt přiznání nedal, ale ne s tím, že se to teprve uvidí).

Tohle bylo implementováno se zavedením KH, momentálně už nejde DPH hlásit a přiznávat jinak než v XML, procedura podle § 74 je vyloučena.

U jiných daní a podání je to FÚ vcelku jedno, jestli to dostanou na papíře nebo jinak. Asi by byli radši, kdyby to chodilo elektronicky, ale s prioritou někde na úrovni upgradu dvouvrstvého toaletního papíru na třívrstvý. Prostě ten, kdo psal příslušný návrh, byl papežštější než papež, nebo šlo jen o přípravu na poziční válku (aby při projednávání ve vládě či parlamentu mělo případně MF kam ustupovat).
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #14 kdy: 05 Prosince 2017, 13:54:39 »

Já teď řeším situaci, kdy sestře přišla do datovky (zřízené jako FO nepodnikající) pokuta 2000 za to, že nepodala přiznání do datovky (jednalo se ale o příjmy z podnikání, tj. přiznání PFO).
To má opravdu jako PFO povinnost podat přes svou FO datovku??
IP zaznamenána