30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)  (Přečteno 22294 krát)

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #45 kdy: 26 Března 2018, 13:15:21 »

Musí podat DS, PFO podává jen jedno daňové přiznání, respektive FO podává jedno přiznání za FO i PFO dohromady. Pokud má PFO nebo FO DS, tak ji musí využít, tedy pokud budu mít jako FO i PFO DS a PFO zruším, tak daňové přiznání za období, kdy jsem byl ještě PFO musím poslat z DS FO (stejně jako všechny další daňová přiznání už jen jako FO).
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #46 kdy: 26 Března 2018, 13:31:28 »

Daňový přiznání nechce podávat datovou schránkou protože se jí nelíbí aby jí k tomu někdo násilně nutil pod hrozbou pokuty 2000kč. Kdyby tato možnost byla dobrovolná tak by klidně to DP podala DS, proto mám pochopení. Tudíž to osoba XY vyřešila tak že si nechá znepřístupnit DS pro FO, pak pošle poštou DP a třeba za dva týdny zase obnoví DS, je to tak v pořádku?
IP zaznamenána

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 359
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #47 kdy: 26 Března 2018, 13:49:19 »


Ku-va, jak mne to má vychovat k budoucímu plnění povinnosti, když mi pokutu za rok 2014 udělí v r. 2018? Na mě to má tedy místo výchovného charakteru takový charakter, že to ve mně brutálně vře, vidím rudě a celou finanční správu považuji a budu považovat za jedno z největších zmr-stev do konce svých dnů.

Další, co prozřel. Státní správa celkem vždy takto postupovala/je běžně, ale FO občas získalo nějakou úlevu. Za Bureše z toho udělali daily workflow.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #48 kdy: 26 Března 2018, 13:49:45 »

To se zdá být v pořádku. Na jednu stranu chápu to, že se jí nelíbí, že jí stát zase něco nutí, na druhé straně zřízení DS je pro FO dobrovolné a přijde mi to trochu ad absurdum.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #49 kdy: 26 Března 2018, 13:53:05 »

t4455: Ano, to v zásadě jde. Dal bych si pozor, aby byla DS znepřístupněna od nějakého okamžiku před koncem lhůty pro podání daňového přiznání až do konce této lhůty. Tj. aby např. nebyla znepřístupněna dnes, zítra podáno DAP a 28. 3. opět zpřístupněna - v takovém případě by mohl FÚ argumentovat, že okamžikem opětovného zpřístupnění DS poplatníkovi opět vznikla povinnosti podat daňové tvrzení s využitím DS (přestože jej již podal papírově). Taky bych si pro jistotu připravil nějakou krycí historku pro znepřístupnění DS (např. že si FO dává pravidelný jarní detox od počítačů a internetu). No a v neposlední řadě je třeba počítat s tím, že tuto operaci nelze dělat neomezeně, viz § 11(6) ElÚkon.

Jinak mi to ale připadá jako zbytečné dráždění hada bosou nohou. Je dost pravděpodobné, že to FÚ stejně bude řešit, nespoléhal bych na to, že si detailně ověří, kdy byla DS zpřístupněna. Sice pak možná vyhrajete, ale bude s tím dodatečná práce, zbytečně na sebe upozorníte atp. Ta povinnost i sankce jsou sice nehorázné, ale takto to hrotit ze strany poplatníka moc nedává smysl.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #50 kdy: 26 Března 2018, 14:01:29 »

V neděli byla odeslána žádost o znepřístupnění do datové schránky ministerstva vnitra, má být zrušená do 3 pracovních dnů co jsem četl ale ještě neodpověděli, doporučujete tedy radši DP podat elektronicky třeba ještě dnes než dojde k znepřístupnění?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #51 kdy: 26 Března 2018, 14:52:49 »

Podle toho, co osobě XY jde. Jestli chce ten svůj dle mého trochu iracionální vzdor dotáhnout, tak počkat do konce lhůty pro DAP (což je letos IMHO úterý 3.4.) a pokud v ten den bude DS přístupná, tak to poslat DS, pokud to ministerstvo stihne, tak to donést osobně. Pak DS opětovně zpřístupnit s nějakým rozumným odstupem, aby to nebylo úplně do očí bijící - ohledně „zneužití“ práva v daňových věcech se soudy drží doktríny, že provádí-li daňový subjekt nějakou operaci, která je sice legální, ale jejím jediným účelem je obejít daňovou povinnost (nemá žádný smysl ekonomický ani jiný), nelze takovému výkonu práva poskytnout ochranu - kvůli této idiotské pokutě by to sice byl extrém, ale obecně není důvod, proč by se to zde nemohlo aplikovat.

Pokud chce mít XY od berňáku klid, tak ať to podá s využitím DS dřív, než bude znepřístupněna.
« Poslední změna: 02 Dubna 2018, 19:07:16 od hh »
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #52 kdy: 26 Března 2018, 15:59:55 »

...zbytečně na sebe upozorníte...
To bych se ale musel zbláznit, kdybych měl takhle přemýšlet. To mě vytáčí jeden rodinný příslušník - "...abych se tam teď bál chodit..., ...to ti teď přijdou na kontrolu atp...", že jsem si dovolil se odvolat. A já odpovídám: Hrozí mi vězení? Ne? Tak ať mi dají třeba 100.000 po*ranejch korun pokutu zm*di berňácký, mně to je jedno, hlavně, že je zaměstnám. Nebudu sklápět vocas jako 98% lidí co by zaplatilo i berňáckej výměr na Moniččin kožich. Kdyby se odvolalo právě 98% lidí, tak už ta pokuta dávno v daňovym (zlo)řádu není.
A propos jakou mají podle daňového neřádu lhůtu pro vyřešení odvolání? Podával jsem na začátku prosince a doteď ticho po pěšině...
Tvl, je možný, že podle tohoto, co ještě podepsal Mirda (http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-zakony/D-348.pdf) na to maj půl roku?  :o
« Poslední změna: 26 Března 2018, 16:11:56 od akit »
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #53 kdy: 26 Března 2018, 22:40:00 »

@akit: k finanční správě se toho tu psalo již dost, můžete se dočíst, že s těmi tetami na finančáku je občas fajn vycházet (myslím, že zrovna hh o tom již dříve mluvil). Chtěl bych mít takové sociální zázemí jako vy, abych si mohl říct, že je mi fuk, jestli mi FÚ vyměří 100.000,- Kč pokutu.

Z mé osobní zkušenosti jsou v téhle nesmyslné byrokratické mašinerii dvě místa, kde se při troše štěstí dočkáte čar a kouzel - zdravotní pojišťovna a finančák.

A k vaší poznámce ke lhůtě - to jste si ještě nezvykl, že státní orgány mají přímo královské lhůty (pro jejichž nesplnění jim hrozí.. nic) a ovčan musí vše stihnout v řádech dní?
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #54 kdy: 26 Března 2018, 22:54:15 »

ok.

Sesmolil jsem zatím odvolání v tomto znění:

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2016 bych vůbec nepodávala, kdybych v roce 2016 nepodnikala. Jednalo se tedy o daňové přiznání ve věcech podnikání.

Při posuzování povinnosti činit podání elektronicky dle § 72 odst. 4 DŘ je třeba zohlednit typ datové schránky, kterou má osoba činící podání zpřístupněnu. Daňový subjekt má povinnost činit podání způsobem podle § 72 odst. 4 DŘ v případech, kdy bude činit podání související s typem datové schránky, kterou má zpřístupněnu:
• Daňový subjekt s datovou schránkou nepodnikající fyzické osoby musí činit datovou zprávou podání dle § 72 odst. 1 DŘ ve věcech osobních, nesouvisejících s podnikáním.
• Daňový subjekt s datovou schránkou podnikající fyzické osoby musí činit datovou zprávou podání dle § 72 odst. 1 DŘ ve věcech podnikání.

Výše uvedené vyplývá z Metodické pomůcky k povinnému elektronickému podání podle § 72 odst. 4 a souvisejících DŘ, vydané Generálním finančním ředitelstvím a dostupné k 05.12.2017 na adrese http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-seznam-dani/2015-03_Metodicka-pomucka-k-povinnemu-elektronickemu-podani.pdf

Já mám zpřístupněnu pouze datovou schránku typu FO (fyzická osoba nepodnikající). Protože nemám zpřístupněnu datovou schránku podnikající fyzické osoby (PFO), nemám tedy, dle výše uvedeného metodického pokynu, povinnost činit podání                             ve věcech podnikání elektronicky. Z výše uvedených důvodů požaduji platební výměr na pokutu zrušit.

Musí podat DS, PFO podává jen jedno daňové přiznání, respektive FO podává jedno přiznání za FO i PFO dohromady. Pokud má PFO nebo FO DS, tak ji musí využít, tedy pokud budu mít jako FO i PFO DS a PFO zruším, tak daňové přiznání za období, kdy jsem byl ještě PFO musím poslat z DS FO (stejně jako všechny další daňová přiznání už jen jako FO).

Naštěstí jsem si tu diskuzi pročetl celou a tedy mohu svoje předchozí tvrzení doložit i jinak než tím, že to prostě vím, neboť odpověď nám paradoxně dává tentýž pamflet GFŘ, kterým se oháníte ve svém odvolání:

Citace
V  případě  smíšených  písemností,  které  se  týkají  částečně  více  rolí  (např.  daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, které obsahuje jak příjmy z podnikání, tak příjmy  z jiné,  tzn.  nepodnikatelské,  činnosti  fyzické  osoby,  např.  příjmy  z  nájmu nemovitých  věcí  nezařazených  do  obchodního  majetku),  bude  mít  daňový  subjekt povinnost  činit  podání  datovou  zprávou,  pokud  bude mít  zpřístupněnu  datovou schránku  k  alespoň  jedné  z  relevantních  rolí  (v  daném  příkladu  tedy  bude  mít povinnost činit podání datovou zprávou, pokud bude mít zpřístupněnu buď datovou schránku  nepodnikající  fyzické  osoby,  nebo  datovou schránku  podnikající  fyzické
osoby, případně obě).

Za mě tedy LOST.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #55 kdy: 26 Března 2018, 22:58:48 »

Tak ať mi dají třeba 100.000 po*ranejch korun pokutu zm*di berňácký, mně to je jedno, hlavně, že je zaměstnám.

Každej to máme jinak, já zase radši zaměstnám sám sebe a udělám maximum proto abych jim nedal ani korunu. Je to fakt jedno že někomu přidáte práci, jsou placený za hodinu a pokud nebudou stíhat tak naberou další lidi
IP zaznamenána

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #56 kdy: 26 Března 2018, 23:19:49 »

@IZS:
ty tety maj povetsinou vymetyno v palici. Kdyz se po nich chce neco, co nedelaji denodenne, tak nevi ktera bije... "To se budeme muset poradit v..." ...prdeli.
Jednou jsem potreboval potvrzeni o danovem domicilu - no predvyplnil jsem si to sam, co by tam meli spravne vyplnit oni (jinak bych to nemel asi jeste ani dnes), zaplatil jsem jim 100,- spravni poplatek za to, ze jsem si to sam vyplnil a teta z FU se pod to podepsala a to jeste i pres to, ze to mela predvyplnene spravne, tak to pri prepisovani zvrtala (nastesti to nemelo vliv na funkcnost)..
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 636
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #57 kdy: 31 Března 2018, 16:33:23 »

Hlavně jaksi se zcela upozaďuje fakt, že je naprosto zásadně, elementárně špatně, když o osudu někoho rozhoduje (ne)dobrá vůle nějaké báby někde na úřadě v horní dolní  situace analogická té před 89. Stád takový nesmyslný pravomoci vůbec nemá co mít a tydle tuny na záda vovčana morálně vůbec nemá co nakládat.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - e-shop nekonformních samolepek a placek

akit

  • Příspěvků: 272
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta za nepoužití DS FO (daňové přiznání)
« Odpověď #58 kdy: 14 Září 2018, 10:53:42 »

Z rozhodnutí OFŘ se (snad) vytrácí gloriola modrého mauriciuse..
Dnes sestře doručeno do DS rozhodnutí, kterým ruší platební výměr na pokutu za nepodání přes DS.
Stručně shrnu myšlenky OFŘ - FÚ rozhodl sice dobře, ale časem se to vytříbilo (po 1.8.2017 už není podání papírově považováno za bezvadné, ale s vadou, takže FÚ před automatickým udělením pokuty vyzývá k odstranění vad podání) a s ohledem na nález ÚS z 22.1.2001 sp.zn. IV.ÚS 158/2000 se použije pozdější úprava pokud je pro pachatele příznivější (byť až v odvolacím řízení).
Pak ještě odkaz na rozsudky KS v Brně čj. 31 Af 85/2016 z 10.5.2018 a 31 Af 75/2016 z 27.6.2018.

Doplnění
OFŘ zrušilo i ty mé dvě pokuty...
...OFŘ se ztotožnilo s námitkou daňového subjektu v rámci čtvrtého odvolacího důvodu a považuje jej za důvodný...
Můj čtvrtý odvolací důvod zněl následovně:
4. Zkrácení práv daňových subjektů - diskriminace daňových subjektů podávajících DPFO za zdaňovací období roků 2014 - 2016. Odkazoval jsem přitom na Tiskovou zprávu GFŘ z 01.08.2017
« Poslední změna: 09 Října 2018, 11:28:43 od akit »
IP zaznamenána