30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Datová schránka  (Přečteno 38632 krát)

macoch

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 301
    • Zobrazit profil
Datová schránka
« kdy: 20 Dubna 2015, 23:38:50 »

Přátelé, na setkání 30kmh.cz v Berouně zazněla přednáška o výhodách a nevýhodách vlastnictví datové schránky pro fyzickou osobu. Přednášející vesměs viděl výhody, snad se tu taky brzy objeví jeho prezentace. Nicméně zmínil také jednu údajnou nevýhodu: jakmile se do schránky přihlásíte, považují se lejstra za doručená. Nedozvíte se bez doručení, kdo je odesílatelem zpávy. Proti tomu u klasické pošty dostanete do schránky papírek, ze kterého můžete vyčíst minimálně poštu, ze které byl dopis odeslán.

Ale proč sem píšu... z pléna zazněla klíčová informace, že PRÝ existuje způsob, jak zjistit odesílatele zprávy z datové schránky, aniž by došlo k doručení zprávy. Prosím zmíněného řečníka, aby tento postup popsal. Mělo jít o volání nějakých API k datovce... možná na to existuje nějaký software...

Pokud to tak je, neváhám se zřízením datovky ani pikosekundu.

Jak to je tedy se možností zjistit odesílatele bez doručení datové zprávy?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #1 kdy: 20 Dubna 2015, 23:51:15 »

Také bych o to měl zájem.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #2 kdy: 21 Dubna 2015, 08:22:58 »

Jak to je tedy se možností zjistit odesílatele bez doručení datové zprávy?
IMHO jediná cesta je zřídit přístup pověřené osobě (dostane vlastní přihlašovací údaje) a dát jí pouze právo "Prohlížet seznam dodaných zpráv i doručenek". Pokud použijete primární přístupové údaje (nebo přístupové údaje kohokoliv s právem číst došlé zprávy), tak jakákoliv operace, včetně toho WSDL API, i kdyby to bylo jen vylistování seznamu zpráv, způsobí doručení. Viz provozní řád ISDS dostupný na www.datoveschranky.info

Osobně dávám přednost komunikaci e-mailem a elektronickému podpisu. Má to téměř všechny výhody DS a jednu zásadní navíc, totiž že si podle okolností stále můžete vybrat, kdy chcete data a kdy papír.
IP zaznamenána

feardes

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 107
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #3 kdy: 21 Dubna 2015, 11:33:11 »

Myslel jsem, že i když mám datovku tak i přesto můžu podání zaslat papírově, např. mám v plánu poslat papírové blanketní odvolání přes známěho z práce z jedné vesnice v Rumunsku. To by mohlo získat několik dní které potřebuju k prekluzi. Nebo mi něco uniklo?
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #4 kdy: 21 Dubna 2015, 11:39:22 »

Myslel jsem, že i když mám datovku tak i přesto můžu podání zaslat papírově, např. mám v plánu poslat papírové blanketní odvolání přes známěho z práce z jedné vesnice v Rumunsku. To by mohlo získat několik dní které potřebuju k prekluzi. Nebo mi něco uniklo?

Pokud se ošklivě nemýlím, tak jako majitel datové schránky FOO máte možnost výběru. Vy můžete poslat papírově, nicméně úřad má povinnost doručovat do DS. Alespoň tak jsem to snad někde viděl :)
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #5 kdy: 21 Dubna 2015, 11:54:45 »

Myslel jsem, že i když mám datovku tak i přesto můžu podání zaslat papírově, např. mám v plánu poslat papírové blanketní odvolání přes známěho z práce z jedné vesnice v Rumunsku. To by mohlo získat několik dní které potřebuju k prekluzi. Nebo mi něco uniklo?
Pokud se ošklivě nemýlím, tak jako majitel datové schránky FOO máte možnost výběru. Vy můžete poslat papírově, nicméně úřad má povinnost doručovat do DS. Alespoň tak jsem to snad někde viděl :)

Ano - přesně tak to je.

Jedinou vyjjímku si prosadil sám velký duce velitel živitel a majitel ČR a AnoFertu a to pouze pro zasílání daňových podání pro MF.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #6 kdy: 21 Dubna 2015, 12:01:32 »

Ano, fyzická osoba může stále vůči orgánu veřejné moci činit úkony písemně. A řekl bych, že to obecně platí o právnické osobě vyjma případů, kdy nějaký zvláštní zákon o konkrétním úkonu stanoví povinnost podat to elektronicky.

Co si ale nemůžete vybrat je to, že když DS máte, tak vám prostě VŠECHNY orgány budou (pokud se nespletou) doručovat JEN do DS. No a to mi vadí, sem tam nějaké to lejstro od státu potřebuju dlouhodobě mít v platné podobě k dispozici. U těch datových zpráv v DS to znamená buď složitě řešit jejich digitální kontinuitu (což je problém sám o sobě a poněkud nedořešený), nebo si to nechat za poplatek konvertovat.

S elektronickým podpisem prostě v konkrétním řízení (soudním i správním) posílám elektronicky (když chci) a když chci aby mi to i elektronicky chodilo, tak si o to prostě zažádám. Plus tam jsou i jisté možnosti aktivního managementu délky řízení (dodatečné potvrzení podání, e-mailová schránka, která při doručení vyhodí chybu, ale server přitom zprávu převezme ...)
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #7 kdy: 21 Dubna 2015, 13:04:23 »

Co si ale nemůžete vybrat je to, že když DS máte, tak vám prostě VŠECHNY orgány budou (pokud se nespletou) doručovat JEN do DS. No a to mi vadí, sem tam nějaké to lejstro od státu potřebuju dlouhodobě mít v platné podobě k dispozici. U těch datových zpráv v DS to znamená buď složitě řešit jejich digitální kontinuitu (což je problém sám o sobě a poněkud nedořešený), nebo si to nechat za poplatek konvertovat.

Pohledy na tuto problematiku jsou dva: pozitivistický a negativistický.
Pozitivistický - náhled právních úprav na platnost zpráv je také pozitivistický, kdy zpráva je platná pokud ji někdo nezpochybní a pak musí soud dále zkoumat a musí být prokázáno že je falešná jinak je platná.  Já osobně se domnívám, že obzvlášť oproti státu, kde je téměř bez vyjímky dohledatelná kopie dokumentu bude originální datová zpráva státem těžko zpochybněna. Takže zprávy si ukládám - v poslední době používám SW "datovka" a to mi stačí pro 99% zpráv. Každá taková zpráva jde v jakékoliv datové schránce i po letech ověřit, že prošla v tomto tvaru systémem DS což by soudu mělo IMHO stačit. Pokud bych dopravdy měl nějakou pochybnost, tak si holt tu konverzi zaplatím. Celkově rozhodně ušetřím protože jenom DPH plus jiná podání by mne poštou stály za těch 5 let několik tisíc oproti 250 korunám za jedno soudní rozhodnutí co jsem si za tu dobu nechal konvertovat a to jenom proto, že jsem to potřeboval předložit jednomu zahraničnímu subjetku a v písemné formě to bylo prostě průchodnější..

Samozřejmě je zde také negativistický pohled, kde zpráva po třech měsících jakoby neexistuje a blbínci argumentují tím , že každou zprávu si musí nechat konvertovat protožeproto cokdyby a jak by třeba za 20 let dokazovali že odeslali přiznání k silniční dani, která je po třech letech promlčená :)

Jedinou nevýhodou DS je , že pokud Vám chodí zpráva za zprávou nemůžete z hlediska aktivního přístupu k délce řízení vybírat zprávy postupně v lhůtách tak jak potřebujete aby nabyly účínnosti. Jakmile budete muset vybrat jednu zprávu, tím dnem se vám doručí všechny které v té době jsou ještě nedoručené.

Ovšem proti tomu, že mi pošta několikrát prostě vůbec nedoručila i přes zřízenou dosílku. Že ouřadové mají možnost Vám doručovat sami a sami si falšovat, že Vás doma nenašli je DS IMHO velmi účinná zeď proti státní šikaně a to zejména pro ty co se nezdržují denně v místě trvalého bydliště.


IP zaznamenána

Petr Pavel

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #8 kdy: 21 Dubna 2015, 13:55:52 »

Je to jak psal hh. Jakmile se prihlasite do DS (at uz pres WEB nebo pres API) s uctem, ktery muze cist datovky, tak je doruceno. Jedina cesta je pres dalsi osobu s pravy popsanymi vyse. Pak je mozne se kouknout na dodejku a odesilate a zprava neni dorucena.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #9 kdy: 21 Dubna 2015, 14:17:39 »

Je to jak psal hh. Jakmile se prihlasite do DS (at uz pres WEB nebo pres API) s uctem, ktery muze cist datovky, tak je doruceno. Jedina cesta je pres dalsi osobu s pravy popsanymi vyse. Pak je mozne se kouknout na dodejku a odesilate a zprava neni dorucena.

Ovsem pokud vám tam přistane jedna zpráva 01.mm.rrrr a druhá třeba 07.mm.rrrr tak i když to zjistíte přes omezená práva tak pokud chcete včas ragovat na první zprávu a vyzvednete si jí 11.mm.rrrr tak zároveň je "předčasně" doručena i druhá zpráva co došla až 07.mm.rrrr a rád byste jí měl doručenu až 18.mm.rrrr
Pravdou je že tohle asi hrozí jen v případě zmocněce co vyřizuje mnoho SPR najednou, ale je s tím nutno počítat.

Jinak samozřejmě ten způsob s další osobou je dobrý a hned tam jdu napsat bráchu abych získal druhé přihlašovací údaje. Výše uvedený problém to ale neřeší. Doposud jsem to řešil tak, že pokud jsem pojal podezření, že mailem a SMS avizovaná zpráva by měla počkat na vyzvednutí, tak jsem prostě těch 10 preventivně počkal. Takhle to bude o mnoho lepší.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #10 kdy: 21 Dubna 2015, 15:18:14 »

[...]
Celkově rozhodně ušetřím protože jenom DPH plus jiná podání by mne poštou stály za těch 5 let několik tisíc oproti 250 korunám za jedno soudní rozhodnutí co jsem si za tu dobu nechal konvertovat a to jenom proto, že jsem to potřeboval předložit jednomu zahraničnímu subjetku a v písemné formě to bylo prostě průchodnější..
O tom žádná, ale pokud jde o směr já -> orgán veřejné moci, tak mi ten elektronický podpis splní úplně stejnou funkci. Tedy je fakt, že je třeba za vydání certifikátu pár korun zaplatit, ale narozdíl od datovky je to zase použitelné o něco univerzálněji (nejen pro úkony směrem k OVM). Navíc zrovna to DPH vám teď chtějí přes DS zakázat ;)

No a u opačného směru mě náklady netrápí a pokud nějaké konkrétní řízení chci vést elektronicky v obou směrech, tak si o to prostě požádám (§ 19 odst. 3 SprŘ, § 45 odst. 2 OSŘ, § 42 odst. 1+5 SŘS ...). V praxi mám ověřeno i to, že když jsem v tramtárii a doma mi přistane papírek s výzvou, tak podle odesílatele a čísla jednacího není obvykle problém požádat příslušný orgán, aby mi i zpětně tu věc čekající na poště poslal na e-mail. Něco co nečekám mi ale přijde normálně poštou a pokud vím, že budu nějaký čas mimo, tak stačí, že mi někdo bude hlídat fyzickou schránku (což potřebuju tak jako tak, protože nejen od státu muže přijít nějaká jobovka), a nemusím řešit co s datovkou.

Určité osobní důvody, proč se DS vyhýbám, mám, ty zde ale nehodlám ventilovat, bylo by to off topic. Podstatou mého sdělení bylo čistě to, že elektronický podpis může být použitelnou alternativou. HOWGH
« Poslední změna: 21 Dubna 2015, 15:55:24 od hh »
IP zaznamenána

mch

  • Příspěvků: 184
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #11 kdy: 22 Dubna 2015, 10:03:29 »

[...]
Navíc zrovna to DPH vám teď chtějí přes DS zakázat ;)

To se tyka idiotu kteri posilaji velke PDF skrze DS, normalni postup je vzit to XML a poslat ho bud pres jejich formular, nebo datovkou, kde na druhe strane to zpracuje stroj, pokud to ma ten spravny format ... oni lidi totiz byvaji idioti, sesmoli obrovsky PDF dokument kde 90% objemu dat je jen formatovani a na FU se vse tiskne na papir a predava dal rucne, protoze to ten stroj neschroupe ...
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #12 kdy: 22 Dubna 2015, 11:39:03 »

[...]
Navíc zrovna to DPH vám teď chtějí přes DS zakázat ;)
To se tyka idiotu kteri posilaji velke PDF skrze DS, normalni postup je vzit to XML a poslat ho bud pres jejich formular, nebo datovkou, ...

Bohužel, datovkou to nebudou chtít ani v XML (http://www.lupa.cz/clanky/spravci-dane-uz-nechteji-prijimat-podani-pres-datove-schranky/#ic=index-tips&icc=tip-2)
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #13 kdy: 28 Dubna 2015, 17:12:59 »

Využiju vlákna s příhodným názvem "Datová schránka" k nadhození dotazu (snad mě taková situace nepotká, ale víte jak..), jak probíhá doručování FO, který má datovou schránku, ale sedí v kriminále, tudíž si těžko přečte datovou zprávu?
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Datová schránka
« Odpověď #14 kdy: 28 Dubna 2015, 17:26:09 »

Datová schránka se "automaticky" znepřístupní - viz https://www.datoveschranky.info/obcan
IP zaznamenána