30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6

Autor Téma: [WIN u soudu] Dálnice - překročení do 30km/h  (Přečteno 54534 krát)

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil

Vyjde-li konec lhůty na víkend, posouvá se na následující pracovní den (§ 40(3) SŘS, je to úplně stejné jako ve správním řádu).

Datum 28.1.2016 by měl být datum spáchání přestupku plus rok, případně plus rok a den. Je zajímavé, jak je ten brněnský kraj zatvrzelý. Jste si fakt jist, že vám rozhodnutí o odvolání doručili až více než rok po spáchání? Nějak se mi nezdá, že by si dobrovolně chtěli dělat u MD ČR ostudu, kdyby v tom nebyla nějaká zrada. Ale možná platí Hanlonova břitva a jsou prostě jen tupí.

Každopádně se žalobou už nemá smysl otálet, protože ze lhůty vám zbývá pár dní a během nich už se to asi nerozsekne (MD ČR sice přezkumy vyřizuje prioritně, ale kvůli tomu, jak jsou zasekaní pražskou odvolací agendou, objektivně nestíhají). Žalobu, nemáte-li s tím žádnou zkušenost, sám psát nezkoušejte, neseženete-li jinou pomoc, pošlete mi SZ.
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil

Mam podobny pocit jako kolega hh. Jak Vam bylo presne doruceno rozhodnuti odvolaciho organu? Aby v tom nebyl nejaky hacek. Rozhodnuti jste si osobne prevzal az v unoru?! Na dorucence by melo byt vyznaceno kdy bylo pripraveno k vyzvednuti, od toho se odviji lhuta 10 pro vuzvednuti, s tim ze desatym dnem nastava fikce. Uz jsem se setkal i s tim ze pošta po desatem dnu nevhodila hned 11 den do schranky a zasilka byla az dva nebo tri dny pozdeji vyzvednuta na pobocce, pricemz bylo doruceno fikci jiz desaty den. Bylo by dobre toto proverit před dalsim postupem, ktery by znamenal zbytecne vyhozeni dalsich penez.
IP zaznamenána

Ridder

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil

Pánové, bohužel máte pravdu. Hledal jsem obálku na které je datum uložení na poštu a našel jsem ji. Zároveň mě však nepotěšila. Na obálce je razítko "nezastižen - oznámeno 18.1.2016" a pak "uložit do 28.1.2016". Na výzvě k vyzvednutí zásilky bylo na 100% "Zásilku si vyzvedněte nejpozději do 2.2.2016", ale doručení fikcí je stejně 28.1.2016 a tedy na den přesně rok od přestupku.

28.1.2015 - změřen a zastaven na dálnici
15.1.2016 - datum na dokumentu Rozhodnutí proti odvolání.
18.1.2016 - uložení dopisu na poště
02.2.2016 - vyzvednutí dopisu na poště

Jde s tím něco dělat nebo jsem prohrál nejtěsnějším možným způsobem?  :(
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil

Jste v háji. Fikce doručení a tím i PM nastala 28.1.2016, tj. poslední možný den. Sekundárně jste v háji, jelikož jste prošvihnul lhůtu pro podání žaloby.
Sakra člověče, to jste si tohle nemohl zkontrolovat hned na začátku? Dalo by se s tím aspoň nějak pracovat ...

Vaše jediná a zdaleka ne 100% šance je, pokud najdete tu výzvu, na které "bylo na 100%: Zásilku si vyzvedněte nejpozději do 2.2.2016". Pokud byla výzva dle § 23(4) SprŘ chybná (konkrétně v tom, že je chybně uvedena lhůta 15 dní a ne 10 dní), tak to lze považovat za nesplnění všech podmínek pro doručení fikcí. Tj. nebylo by doručeno fikcí 28.1., ale okamžikem faktického seznámení se s písemností (tj. 2.2.). Argumentovat lze např. rozsudkem KS v Ústí n. L. ze dne  14. 10. 2010, č.j. 42 Ca 8/2009-57.

Teoreticky se lze dovolávat i pochybení pošty v případě, že existuje nějaké extrémní prodlení mezi koncem úložní lhůty (a tím doručení fikcí) a vhozením do schránky, ale tady když budou tvrdit, že by to vhodili 3.2., tak to je asi ještě v normě (nejdříve to mohli vhodit 29.1., pak byl víkend, tj. při normálním postupu by to vhodili asi v pondělí 1.2., a dovolávat se zpoždění o 2 dny nemá smysl).

Takže - najít výzvu, ověřit pomocí podacího čísla (RRxxxxxxxxxCZ) na webu pošty, jestli sedí aspoň ta data, jak je uvádíte (tj. kdy první pokus o doručení v místě, od kdy připraveno k vyzvednutí, kdy vyzvednuto). Pokud tu výzvu najdete, pošlete mi SZ, bude třeba hned podat žalobu. Pokud ji nenajdete, tak si nafackujte a zoufejte si z toho, že se z vás stal sponzor Rosic, dobře vám tak.

EDIT: Taky by bylo docela fajn vidět tu doručenku, odvolací spis je podle vyjádření z Brna na ministerstvu dopravy (v Praze), takže buď osobně nahlédnout, nebo dát někomu PM (viz https://www.30kmh.cz/index.php?topic=2139.0), aby to tam zašel ofotit.
« Poslední změna: 30 Března 2016, 03:18:51 od hh »
IP zaznamenána

Ridder

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil

Výzvu nedohledám, protože tu podepisuji a odevzdávám při převzetí dopisu a nenapadlo mě si ji fotit. Odteď je budu dokumentovat.

Spis zajistím.

EDIT: Chtěl jsem si udělat výlet do Prahy, ale musel jsem vypátrat, kdo to má na starosti. Zjistil jsem, že paní Kripnerová a ta bude v práci až v pátek a nemohou mi zajistit přístup do spisu u nikoho jiného.
« Poslední změna: 30 Března 2016, 10:23:28 od Ridder »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil

Kromě té standardní poštovní výzvy (co dávají při nezastižení s doporučeným dopisem, nejen od úřadu) by tam mělo být poučení podle § 23(5) správního řádu, to běžná poštovní výzva neobsahuje.

Většinou hodí normální poštovní výzvu (což splní náležitosti podle § 23(4) správního řádu) a k tomu z obálky odtrhnou poučení - musí tam být poučení (v zásadě odkaz na § 24 správního řádu) a označení a adresa odesílajícího správního orgánu. Většinou tam je předtištěná i spisová značka či číslo jednací. Praxe je ale různá, někde nepoužívají ty trhací obálky a poučení je normální list velikosti zhruba A5, někde má poučení i všechny náležitosti podle § 23(4) a normální poštovní výzva (o tom, kdy a kde si má adresát dopis vyzvednout) je tím redundantní, někdy pak ani tu nadbytečnou normální výzvu nedávají.

Ta podepsaná poštovní výzva by asi měla ležet někde na poště a při vyvinutí dostatečné snahy by se dala z pošty dostat její kopie (slouží poště jako důkaz toho, že věc vydali). Jestli byl ale ve schránce opravdu jen ten normální poštovní lísteček, který jste při vyzvednutí podepsal, tak nenastala fikce, bez poučení není fikce. Blbé je, že to budete blbě prokazovat. Podívejte se na obálku, jestli to trhací poučení náhodou není pořád na ní, a pokud tam je, tak ho hlavně neodtrhávejte, tím bude vyhráno (protože bude jasné, že poučení nevhodili). Pokud jsou z obálky prokazatelně odtržené dva různé lístečky, tak jste patrně to poučení někde ztratil (ten druhý útržek je doručenka, která leží na ministerstvu), pak záleží na tom, co v něm bylo, pokud tam nebylo nic o lhůtě pro vyzvednutí, tak platí původní plán, bude ale třeba získat i tu poštovní výzvu. Pokud ale bylo vhozeno do schránky "velké" poučení, kde je vše dle §§ 23 a 24, včetně správné lhůty pro vyzvednutí, tak vás nezachrání ani ta chybná výzva od pošty.

Kdyžtak sem nebo do SZ hoďte scan obálky z obou stran, ať se hnem z místa. Někdy je v těch odtržených částech i propsané to, co bylo ručně vyplněné do doručenky/poučení, pak by možná ani nebylo nutné doručenku páčit z ministerstva.

Pokud jde o nahlížení a ministerské obstrukce typu, že spis vám ukážou až v pátek, je dobré to mít černé na bílém, nebo aspoň v nahraném hovoru. Tady je to ale jedno, protože jestli bylo doručeno 28.1., tak není co řešit, jestli 2.2., tak lhůta pro žalobu běží do pondělí 4.3. 23.59, takže páteční nahlížení je v pohodě.
IP zaznamenána

Ridder

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil

Funguje to tak, že vhodí standardní výzvu, která vypadá např takhle: http://www.kr-karlovarsky.cz/NR/rdonlyres/7C60FA9F-8131-4B53-B909-A198B9C93827/0/vyzva_27_10.pdf
Tam je zásilku si vyzvedněte nejpozději do: a já tam měl datum 2.2.2016
K tomu vhodí i poučení.

Já vezmu výzvu + OP na poštu a tam podepisuji jak výzvu, tak ten odtržený papír z modré obálky.

Každopádně obálka obsahuje ten RRxxxxxCZ kód, který souhlasí s daty, která uvádím. Na screenu je vidět i text: "Zásilka uložena do: 2.2.2016"

Ještě zkouším z pošty dostat tu výzvu, ale moje lokální pošta nebere telefon a na infolince pošty mi řekli, že tu standardní výzvu nemusím na poštu vůbec nosit, že stačí OP, takže tuhle výzvu ani nearchivují. Zajedu přímo na poštu.

Pomohl mi nějak ten RR kód nebo je pořád potřeba výzva?

EDIT: do SZ posílám fotky obálky

« Poslední změna: 30 Března 2016, 13:41:19 od Ridder »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil

Výzvu archivují, když tam přijdete jen s OP, tak místo té výzvy vytisknou nějaký papírek, který jim podepíšete. Plus samozřejmě kdyz u toho je dorucenka, tak podepisujete jeste zvlast dorucenku, ktera se vraci odesilateli. Koukal jsem na obalku v SZ a je to standardni obalka s odtrhavacim poucenim na druhe strane, vypada napr. takto http://www.krkonosske-obalky.cz/files/7/obalka-s-dorucenkou-vnejsi-strana.gif

V tom pouceni je ta lhuta 10 dni a fikce. Takze pouceni vam patrne vhodili (a jestli ne, tak jim to stejne neprokazete). Jedine, co na ne mate, je rozpor mezi poucenim (nasledky nevyzvednuti) a ulozni lhutou uvedenou na te vyzve (jinak ten vypis z track&trace s uvedenim "ulozeno do:" v tuto chvili asi staci).

Urcite bych poslal na MD ČR nějaké doplnění toho podnětu k přezkumu, aby tu chybu v doručování vzali v úvahu (oni sice z té doručenky uvidí, že vám to dali 2.2., ale neuvidí ty chybnou výzvu). Jestli tam půjdete osobně nahlížet, tak bych jim to dal i krátkou cestou přímo do spisu, jinak to v tom bordelu, co tam panuje snadno ztratí.

Plus se rozhodně odvolejte na ten výše uvedený rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem ze dne 14.10.2010, č. j. 42 Ca 8/2009-57. Právní věta zní: Pokud došlo v důsledku nesprávného postupu pracovníka držitele poštovní licence k tomu, že nebyly bezezbytku dodrženy veškeré předpisy vztahující se k doručování zásilek ve správním řízení (zde: uvedení nesprávné lhůty pro vyzvednutí zásilky a nevhození zásilky do schránky adresáta po marném uplynutí lhůty), nelze se skutečností, že po uložení zásilky uplynula desetidenní lhůta k vyzvednutí, spojovat účinky doručení prostřednictvím tzv. fikce doručení ve smyslu § 24 odst. 1 správního řádu z roku 2004.

Podle správního řádu, když rozebereme na atomy § 23(4) a (5), musí po neúspěšném doručení ve schránce zůstat minimálně toto:
a) oznámení, že vám cosi neúspěšně doručovali
b) pokyn, abyste si to vyzvednul ve lhůtě 10 dní
c) kde, odkdy a v kterou denní dobu vám to dají
d) označení a adresa orgánu, který je odesílatelem
e) poučením o následcích nevyzvednutí ve lhůtě 10 dní (fikce)
f) poučení o následcích odmítnutí převzetí, neposkytnutí součinnosti či znemožnění předání poučení

Ve vašem případě mají patrně všechno kromě bodu b). Teď je otázka, jestli to bude stačit, když mají sice chybu v b) ale současně mají správně e). Podpůrně jde argumentovat ještě rozsudkem NSS ze dne 04.11.2009, č. j. 6 As 35/2009-96, který se sice skutkově týkal trochu jiné věci (použili pro doručení dle starého správního řádu obálku s poučením dle nového), ale je tam kouzelná věta: není možno přičíst k tíži účastníka řízení, pokud se tímto poučením řídí, přestože je [...] a fikce doručení by v daném případě měla nastat [...].

Jestli kromě rozšíření podnětu k přezkumu dávat i žalobu dobře zvažte. Šance jsou, ale rozhodně to není ložené, myslím, že když to odhadnu na 50%, tak jsem ještě docela optimista. V případě neúspěchu vás to bude stát proti stávající sankci ještě +3000 kreditů za soudní poplatek (jedinou útěchou je, že zahučí ve státním a nikoliv v Rosickém či krajském rozpočtu).
« Poslední změna: 30 Března 2016, 14:51:53 od hh »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil

Aha, takže update, žalobu máte zdarma, klidně ji dejte. Je to vcelku vtipné.

Soud si musí vyhodnotit, kdy vám to odvolání doručili. Když dospěje k názoru, že 28.1., tak žalobu odmítne pro opožděnost. Což je sice fail, ale v tom případě celý soudní poplatek vrátí, případně vůbec nevybere (§ 10(3) SoudP).

Když ale vaši argumentaci s doručením uzná a žalobu projedná, tak už máte prakticky vyhráno.
IP zaznamenána

Ridder

  • Příspěvků: 97
    • Zobrazit profil

Doplnění podnětu k přezkumu pošlu na MD. Tím nic nezkazím. Žalobou si také mohu jedině pomoct. Děkuji za info.

Posílám SZ.
IP zaznamenána

Venca Vopršálek

  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil

Aha, takže update, žalobu máte zdarma, klidně ji dejte. Je to vcelku vtipné.


Prosím o vysvětlení, proč má žalobu zdarma.
Díky
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil

Kdybyste si po přečtení věty, kterou citujete, místo položení zbytečného dotazu přečetl i větu hned následující, tak byste se to možná i dozvěděl.
IP zaznamenána

Venca Vopršálek

  • Příspěvků: 26
    • Zobrazit profil

Kdybyste si po přečtení věty, kterou citujete, místo položení zbytečného dotazu přečetl i větu hned následující, tak byste se to možná i dozvěděl.

Tak jestli to znamená, že odmítnutí žaloby má zadarmo, tak to bych kupodivu pochopil  :)

Trochu mi to trvalo, ale otázka nebyla zbytečná, díky
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil

Zadarmo je obojí. Nastala totiž zajímavá věc, že v daném časovém okně je důvodnost žaloby propojena s její včasností. Takže soud buď žalobu odmítne, což je zadarmo (poplatek nevybere nebo již zaplacený celý vrátí). Nebo ji projedná, ale pak je jisté, že jí i vyhoví a napadené rozhodnutí zruší, pak sice poplatek vybere, ale uloží žalovanému jeho náhradu.
« Poslední změna: 26 Dubna 2016, 17:00:15 od hh »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:[WIN u soudu] Dálnice - překročení do 30km/h
« Odpověď #74 kdy: 12 Března 2018, 13:15:06 »

Boží mlýny prý melou pomalu, ale jistě. Správní soudy melou též pomalu a na rozdíl od prvně zmíněných nepříliš jistě, nicméně v tomto konkrétním případě namlely WIN. Posíláme pozdrav do Rosic a prosím zahrajte starostovi nějakou pěknou písničku.

rozsudek KS v Brně ze dne 23. 1. 2018, č. j. 33 A 45/2016-55
« Poslední změna: 12 Března 2018, 13:17:08 od hh »
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 3 4 [5] 6