30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Porušení nařízení vlády  (Přečteno 11319 krát)

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Porušení nařízení vlády
« Odpověď #30 kdy: 10 Února 2021, 12:09:11 »

Zdravím a děkuji Číkusovi za možnost toto vlákno číst.

Jen bych sem něco přihodil.
https://mu.kutnahora.cz/file/8144/download/

Jsou tam v zásadě 2 relativně zajímavý věci, které může být dobré vědět. Správní orgány aplikují jednoroční prekluzivní lhůty v souladu s § 30 250/2016 Sb. a v druhé části dokumentu je metodika ministerstva vnitra k řešení těchto přestupků. Na jednu stranu z toho nic světoborného nevyplývá, na druhou je docela zajímavé si to přečíst :D

Nejzajímavější je pak asi strana 8 tohoto dokumentu, kde se víceméně potvrzuje, že MP a v podstatě ani PČR není oprávněna tyto věci řešit na místě, pouze oznámením úřadu a přitom je tam přímo razeno, že to mají roubovat na § 5 1 a) 251/2016 Sb., tedy neuposlechnutí výzvy.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:Porušení nařízení vlády
« Odpověď #31 kdy: 19 Února 2021, 11:20:17 »

johncreek: Zajímavé čtení, díky. :)

Úřad si se mnou moc povídat nechce, prošvihnul lhůtu na vyřízení stížnosti a po zrušeném dokazování ještě neurčil termín dalšího, takže jsem požádal SO2 o uplatnění opatření proti nečinnosti.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Porušení nařízení vlády
« Odpověď #32 kdy: 19 Února 2021, 16:00:06 »

Rozhodně podat odpor a pustit se do boje.
IP zaznamenána

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:Porušení nařízení vlády
« Odpověď #33 kdy: 24 Února 2021, 14:37:27 »

Dorazila odpověď na stížnost, uznána částečně důvodnou, ale bohužel ne co se porušování vyhlášených opatření úřadem týče. :/ Požádám SO2 o prošetření způsobu vyřízení stížnosti a po nastudování příslušných právních předpisů možná Mgr. Prázného nabonzuju místní hygienické stanici, protože přece sleduje sdělovací prostředky a musel o těch opatřeních vědět.
« Poslední změna: 24 Února 2021, 16:21:18 od adolf »
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Porušení nařízení vlády
« Odpověď #34 kdy: 24 Února 2021, 16:33:45 »

Dotaz do pléna: Může být vyřízení stížnosti případně odmítnutí jako nedůvodnou mít podobu pouhého přesvědčení, že k porušení nedošlo bez toho, aby to podložil nějakou alespoň trochu přezkoumatelnou argumentací?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Porušení nařízení vlády
« Odpověď #35 kdy: 24 Února 2021, 17:02:27 »

Tak teď žádost o přešetření způsobu vyřízení stížnosti.
IP zaznamenána

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:Porušení nařízení vlády
« Odpověď #36 kdy: 03 Března 2021, 12:12:55 »

Dorazila odpověď od SO2, vzhledem k tomu, že se SO1 rozhoupal se žádosti nevyhovuje ale SO2 konstatuje, že SO1 překročil zákonnou lhůtu. Žádost o přešetření způsobu vyřízení stížnosti už píšu, přece mě úředník nemůže tak závažně ohrožovat na zdraví a jiný úředník pak tvrdit, že se nic nestalo.
IP zaznamenána

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:Porušení nařízení vlády
« Odpověď #37 kdy: 08 Dubna 2021, 14:31:14 »

Zapomněl jsem tu zmínit, že jsem na konci března podal žádost o prošetření způsobu vyřízení stížnosti. Tentokrát však SO2 není tak rychlý, jako v případě žádosti o opatření proti nečinnosti, a zatím neodpověděl.

Otázka do pléna:
Když u SO2 hnije žádost, SO1 nemůže ve věci činit žádné úkony (nařídit ÚJ, provést dokazování, evt. vydat rozhodnutí)?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Porušení nařízení vlády
« Odpověď #38 kdy: 08 Dubna 2021, 15:35:40 »

Podle právní úpravy může, vyřizování stížnosti (stejně jako přešetření způsobu jejího vyřízení) není součástí správního řízení. Účinky na řízení by mohla mít teprve opatření učiněná na základě stížnosti, ale od SO2 asi nehrozí, že by předběžně něco SO1 nařídil, ještě než žádost posoudí, zejména když, jak jsem pochopil, se ta stížnost a přešetření jejího vyřízení předmětu řízení jako takového netýká.

Jiná věc je, že fakticky se často čeká. Jedním důvodem může být, že se kvůli stížnosti někam poslal celý spis (i když to nebylo nutné, stačily v kopii jen relevantní části, nebo to nafotit a poslat přes DS), ale ještě častějším je lenost a vyhýbání se odpovědnosti ... proč by se úředník někam hnal, když má fajn záminku, proč nemůže konat úkony, a taky je velmi pohodlné využít dočasného otočení rolí (normálně ten, kdo je v první linii, musí vymýšlet řešení, a nadřízení ho za to jebou, stížnost je samozřejmě pro úředníka taky opruz, ale když už je podána a nepovedlo se to urovnat nějak jinak, je pro toho v první linii lepší si počkat, co nadřízený vymyslí, a pak se podle toho zařídit, ať už to bude sebevětší kravina, než paralelně vyvíjet další vlastní iniciativu a pak to potenciálně schytat dvojnásob). Ale nelze na to ani spoléhat, ani si to čekání vynutit.
IP zaznamenána

adolf

  • Příspěvků: 101
    • Zobrazit profil
Re:Porušení nařízení vlády
« Odpověď #39 kdy: 08 Dubna 2021, 15:45:26 »

Já se na to provádění důkazů naopak těším a moc mě mrzí, že jsem Prázného dlouho neviděl, přijde mi, že se mi snad vyhýbá nebo co... Za zkoušku nic nedám a aspoň další žádostí o uplatnění opatření proti nečinnosti přisypu trochu písku do soukolí.
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Porušení nařízení vlády
« Odpověď #40 kdy: 20 Dubna 2021, 00:03:02 »

Jak už jsem avizoval dříve, tento případ SO vede souběžně proti 2 obviněným. Začátkem dubna SO vydal uživateli kvergott Rozhodnutí (viz příloha).

Rozhodnutí je mimořádně překvapivé, protože obviněný podával SO nejméně 2 podání, které padly SO do DS, ale ográn je naprosto dokonale odignoroval. Nejsou ani ve spise a i když jsem na ně SO upozornil, tak v rozhodnutí se píše, že nic podáno nebylo. Trochu se to tam zamotalo, tou dobou totiž spisy byly u vedoucího kvůli vyřizování stížností a původnímu referentovi se zjevně nevrátili (spis po vyřízení stížností převzal jiný referent), takže kdoví, co se tam dělo.

Několikrát jsme zkontrolovali podané písemnosti, že jsou řádně označeny, sedí spisové značka, PDF je normálně čitelné, takže nevidíme žádné pochybení na straně účastníka.

Sepisujeme odvolání, ve kterém vytýkáme SO:
  • že ve spise chybí podání obviněného
  • že SO nereagoval do vydání rozhodnutí na žádost, návrhy a stanoviska, které mu obviněný podal
  • přílohou odvolání jsou všechny písemnosti, včetně ZFO (doručenka+ obálka s písemností) prokazující elektronickým podpisem, že písemnost skutečně prošla ISDS
  • podané písemnosti nebyly součástí dokazování
  • úřad nenařídil új, i když o něj účastník žádal a nijak to neodůvodnil
  • vytýkáme různé formální pochybení
  • namítáme absentující materiální znak
  • domáháme se projednání věci na ústním jednání
  • že jediným důkazem v řízení je úřední záznam

Vzhledem k tomu, že MP fatálně selhala v identifikaci podezřelého a do úředního záznamu napsala věci, které jsme schopni vyvrátit (např. zmínili, že poučili podezřelé o jejich právech, ale nahrávka dokazuje, že nikoliv), takže všechno směřuje k tomu, že kvergott tam vůbec nebyl, někdo se za něj vydával, policie totožnost nijak neprověřila, rouška znemožnila identifikaci, fotografie nic neprokazuje, atd.

Nějaké nápady, co nezapomenout do odvolání doplnit? Pro nás je nejdůležitější, aby SO nařidil ÚJ.
« Poslední změna: 20 Dubna 2021, 02:04:57 od jakubb »
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Porušení nařízení vlády
« Odpověď #41 kdy: 20 Dubna 2021, 14:49:49 »

Protože se spánek přeceňuje, tak jsem v noci zkusil připravit Odvolání.
« Poslední změna: 20 Dubna 2021, 17:25:12 od jakubb »
IP zaznamenána

OldSoldier

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 344
    • Zobrazit profil
Re:Porušení nařízení vlády
« Odpověď #42 kdy: 21 Dubna 2021, 07:59:30 »

Jeětě bych se zaměřil na to, jestli náhodou ústavní soud nezrušil nařízení vlády, které jste měl porušit - nesledoval jsem všechny nálezy, ale mám za to, že jednotlivé nařízení ÚS rušil celkem často.  Popřípadě, jestli argumentaci, argumentaci ÚS, nebude možné použít.

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3082433-ctyri-opatreni-proti-koronaviru-jsou-nezakonna-soud-je-zrusil
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Porušení nařízení vlády
« Odpověď #43 kdy: 29 Dubna 2021, 15:04:02 »

kvergot dostal výzvu k doplnění odvolání (v příloze).

tl;dr: „prokažte se důkazem, že jste jednal podle výjimek nařízení, jinak…
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Porušení nařízení vlády
« Odpověď #44 kdy: 29 Dubna 2021, 16:13:05 »

Nečetl jsem do detailu, ale rád bych pochválil sazbu a stylistiku odvolání.
Jak se stala ze všemi propagovaného modelu "důkazní břemeno je na jejich straně, nazdar bazar" situace, kdy musí obviněný předkládat věrohodné důkazy? :D
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.