30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Zalozit DS nebo ne?  (Přečteno 17019 krát)

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #30 kdy: 21 Září 2020, 02:33:53 »

Já tedy vážně nevím, proč mají někteří lidé osypky z toho že daňové přiznání musí poslat přes DS. Já si tedy DS mimo jiné i právě kvůli tomu zřídil. Dneska snad všechny "daňové" SW vyplodí validní XML. Pokud ne a vyplodí papírovou sestavu, není nejmenší problém to přepsat do formuláře na https://adisepo.mfcr.cz/ a získat XML pro DS.
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #31 kdy: 21 Září 2020, 07:44:47 »

Osypky byly asi hlavně z toho, že když se to ještě moc nevědělo a někdo podal DP jak byl zvyklej, dostal bez mrknutí oka 2k flastr. Na osypání taky bylo, že když jsem podával přiznání k DNNV (které nám nemá stanovenou XML strukturu), tak měla paní tendence mě mrdat, že jsem jí těmi pdf zahltil schránku.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #32 kdy: 21 Září 2020, 08:39:48 »

Taky. Hlavně ale z deziluze z toho, že DS původně neměla být spojena s žádnou povinností, měla být pouze výhodou pro občana (a tak také byl systém ISDS prezentován). Prolomením tohoto principu se otevřely dveře pro to, aby podobných povinností do budoucna přibývalo - a popravdě se dost divím, že se tak doposud ve větší míře nestalo. Nějaký prostor pro pokutičky by to minimálně dočasně vytvořilo.

A samozřejmě rovněž proto, že ne každý, kdo podává DPFO je OSVČ, a tedy ne každý má účetní software. Konkrétně to velice vadilo plátcům tzv. solidární daně, kterým vznikla absurdní povinnost podávat si DP sami - a pokud měli DS, jejím prostřednictvím, a to v době, kdy byly s generováním XML přes webovou aplikaci problémy.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #33 kdy: 21 Září 2020, 09:59:10 »

... v době, kdy byly s generováním XML přes webovou aplikaci problémy.

Můžete prosím tu dobu specifikovat ? Já podávám prostřednictvím DS DPFO již nejméně 10 let a nikdy jsem žádný problém nezaznamenal.
IP zaznamenána

kdo

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 358
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #34 kdy: 21 Září 2020, 10:33:59 »

Matně si vybavuji, že když ta povinnost podávat DP přes DS vznikla (tj. asi 2013, to už si ale vůbec nepamatuji), jsem měl jednak problémy s částí týkající se příjmů z nájmu a s nějakými odpočty na děti. Když se mi po několikátém pokusu nepodařilo XML přes webové rozhraní vytvořit, prostě jsem o to požádal účetního a od té doby jsem to už sám nikdy nezkoušel.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #35 kdy: 21 Září 2020, 22:12:24 »

vezmu-li stand, postup
tedy například něco podám - ne DS - a vzápětí odjíždím na dovolenou
v případě DS se mi samozřejmě může stát, že ještě ten den je mi doručeno něco, na co nejsem schopen reagovat
při odesílání poštou je první zdržení v generování dokumentu, pak jeho podpis a nakonec uvolnění do oběhu
pak doručovatel, případně víkend...
a než skončí doba, tak je 14dní dovolené v klidu
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #36 kdy: 21 Září 2020, 23:31:55 »

.....a než skončí doba, tak je 14dní dovolené v klidu

Předpokládám, že spoléháte na to, že Vám bude dopis vhozen do schránky po uplynutí 10 denní lhůty, což může být problém pokud je schránka přecpána různými předvolebními a jinými letáky takže také můžete být v klidu dalších pár měsíců než Vám přijde upomínka k zaplacení nesmyslu, protože jste se nemohl odvolat když ve schránce nic nebylo.

No a pokud bude doba dovolené 3 týdny jste v bruseli v každém případku :)
10 dní do fikce + 8 dní na odvolání = 18 nebo 19 dnů (když započteme den na odeslání)

Kdežto do DS se dostanete i na dovolené a i bez jakéhokoliv editoru dokážete v odpovědi do předmětu napsat "Podávám odpor proti příkazu/rozhodnutí č.j. XXXXXXX"
 
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 688
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #37 kdy: 22 Září 2020, 08:23:25 »

A není v případě dovolené bez DS relevantní žádost o prominutí zmeškání úkonu a navrácení v předešlý stav podle § 41 Správního řádu, provedeno do 15 dnů po návratu? On ten Odpor se na dovolené udělat dá, ale většina komplikovanějších věcí se bez přístupu k podkladům vyrábí hůř.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #38 kdy: 22 Září 2020, 11:12:46 »

Tak samozřejmě...ale předpokladem je že ve schránce budete něco mít. Pokud to poštovní baba nevhodí, nebo to někdo spolu s haldou letáků vytáhne máte smolíka protože o úkonu nebudete vědět.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #39 kdy: 22 Září 2020, 11:14:16 »

... ale většina komplikovanějších věcí se bez přístupu k podkladům vyrábí hůř.

Na tyto komplikovanější věci bývá obvykle delší než osmidenní lhůta.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #40 kdy: 22 Září 2020, 11:35:40 »

A není v případě dovolené bez DS relevantní žádost o prominutí zmeškání úkonu a navrácení v předešlý stav podle § 41 Správního řádu, provedeno do 15 dnů po návratu?
V případě DS připadá v úvahu asi jen žádost o prominutí zmeškání úkonu (§ 41 správního řádu). Druhá podobná žádost dle § 24 odst. 1 správního řádu (o určení pozdějšího doručení) se na to nejspíš vztahovat nebude (podle stejné logiky odmítá NSS na doručování do DS aplikovat víkendové pravidlo).

Jinak už jsem se setkal s argumentací SO, kde při rozhodování o žádosti dle § 41 SprŘ bylo zřízení DS žadateli kladeno fakticky k tíži. Šlo o řidiče kamionu v mezinárodní dopravě, který si zprávy vyzvedával obratem přes mobilní aplikaci, ale na cestě s tím neměl moc co udělat, i kdyby chtěl (neměl podklady, možnost nahlédnout do spisu, a vlastně ani čas, kdy se tím zabývat - rozvrh byl drsný, přesně optimalizovaný, aby odpovídal legislativě, takže měl zkrátka odpočívat a ne studovat paragrafy). Kdyby DS neměl nebo by si aspoň zprávy proaktivně nevyzvedával, odvolání by stihnul podat vždy (10+15), a odpor skoro vždy (10+8), domů se totiž vracel obvykle na víkend jednou za 3 týdny.

Na výše uvedenou argumentaci se od SO (1 i 2) dozvěděl zhruba to, že ho k pořízení DS nikdo nenutil, že když už ji měl, nikdo ho nenutil si ji hned vybírat, a že když už si ji vybral a nezvládal úkon provést sám, měl si na to někoho obstarat po telefonu ...
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #41 kdy: 22 Září 2020, 21:28:44 »

...

No a pokud bude doba dovolené 3 týdny jste v bruseli v každém případku :)
10 dní do fikce + 8 dní na odvolání = 18 nebo 19 dnů (když započteme den na odeslání)

tak dobře jsem se zas neučil, abych si dopřál 3 týdny  8)
a schránka ?
není to panelák, takže se najde minimálně oznámení
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #42 kdy: 23 Září 2020, 22:00:45 »

Matně si vybavuji, že když ta povinnost podávat DP přes DS vznikla (tj. asi 2013, to už si ale vůbec nepamatuji), jsem měl jednak problémy s částí týkající se příjmů z nájmu a s nějakými odpočty na děti. Když se mi po několikátém pokusu nepodařilo XML přes webové rozhraní vytvořit, prostě jsem o to požádal účetního a od té doby jsem to už sám nikdy nezkoušel.

Proto je dobře státním systémům dát pár let než se opraví aspoň nejhorší chyby.. teď už to je docela komfortní.. co já vím.

tedy například něco podám - ne DS - a vzápětí odjíždím na dovolenou
v případě DS se mi samozřejmě může stát, že ještě ten den je mi doručeno něco, na co nejsem schopen reagovat

To se stát nemůže.. když se do DS nepřihlásíte tak je stejná doručovací lhůta jako u pošty.
A u DS je výhoda že můžete reagovat i z dovolené a můžete omezit riziko že i když ve schránce nic nemáte tak máte fikcí doručený dopis a nevíte že existuje.


tak dobře jsem se zas neučil, abych si dopřál 3 týdny  8)

I skladník ve šroubárně má nárok aspoň na 4 týdny dovolené.. a často na 5  :) :)
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #43 kdy: 24 Září 2020, 21:54:52 »


tak dobře jsem se zas neučil, abych si dopřál 3 týdny  8)

I skladník ve šroubárně má nárok aspoň na 4 týdny dovolené.. a často na 5  :) :)
no já si dopřávám za své  :(
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Zalozit DS nebo ne?
« Odpověď #44 kdy: 25 Září 2020, 18:06:26 »

Jeden z důvodů proč nezakládat DS.
IP zaznamenána