30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 7

Autor Téma: [LOST] Hlinsko (sprdel) 2. díl  (Přečteno 11649 krát)

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Hlinsko (sprdel) 2. díl
« Odpověď #30 kdy: 13 Srpna 2020, 01:48:42 »

Bohužel je to buď a nebo, nebýt § 71 SŘ, tak by lhůtu pro podání žaloby restartovalo vyrozumění. Takhle je podle mě pozdě, ustanovení je to sice chránící, ale vigilantibus iura script sunt stále platí...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Hlinsko (sprdel) 2. díl
« Odpověď #31 kdy: 13 Srpna 2020, 12:12:54 »

Ano, skutečně se zdá, že lhůta bude problém, a že je zde poměrně úzké okno, kdy lze úspěšně žádat zásah soudu v případě záměrně nečinného SO, a přitom si nezkazit promlčení. Omlouvám se, toto jsem nedomyslel, musím zkontrolovat své kauzy, jsem přesvědčen, že najdu případ, kde to bylo po lhůtě, ale soud žalobu neodmítnul. Máte pravdu, chybami se učíme.

Obecně může vypadat divně, že může nastat situace, kdy je v živém řízení SO rok nečinný, a pokud ho podrží nadřízený úřad, není cesta, jak ho k vydání rozhodnutí dokopat, ale tak je momentálně správní soudnictví konstruováno. Není to instanční přezkum, jde primárně o systémovou kontrolu výkonné moci mocí soudní (a že je tím zároveň poskytována ochrana individuální právům je vnímáno spíše jako bonus). Že mohou existovat kompetenční výluky či jiné podmínky předvídá i čl. 36(2) Listiny, nelze sice vyprázdnit soudní přezkům úplně (jak už se to historicky jednou stalo), ale momentálně se nacházíme v období, kdy těch překážek bude spíš přibývat.

V konkrétním případě, kdy žaloba fakticky nemíří na absenci rozhodnutí, ale primárním cílem je určit neexistenci příkazu, je otázka, jestli je ta lhůta uržitelná, resp. jestli je uržitelná konstrukce, kterou si NSS vymyslel, tedy že se to má řešit skrz nečinnostní žalobu. Zkusím se nad tím ještě zamyslet a něco načíst.

V jakém stavu je konkrétní věc. Soud už žalobu odmítnul, nebo lhůtou jen argumentuje protistrana? Od exekutora/civilního soudu něco přišlo?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Hlinsko (sprdel) 2. díl
« Odpověď #32 kdy: 13 Srpna 2020, 12:34:01 »

A ad podání žaloby, ve vašem scénáři za předpokladu, že jsem správně pochopil ustanovení, na které jste odkazoval, to bylo do měsíce od promlčení.
Je to minimálně 60 dnů (již bylo judikováno, že § 94 PřesZ je speciální jen k návětí § 71(3) SprŘ, tedy v případě potřeby nařídit ÚJ, někoho předvolat, u „zvlášť složitých případů“, to bude 90 dnů). Ale i tak to okno není velké:
D: doručení příkazu (tím zahájení řízení a přerušení promlčení)
D+8: odpor, který se SO rozhodne ignorovat
D+68: pořádková lhůta k vydání rozhodnutí (bezpečná varianta, která nepočítá s dalším prodlužováním podle § 71 SprŘ)
D+366: zánik odpovědnosti za přestupek
D+433: konec lhůty na nečinnostní žalobu podle § 80 SŘS

Navíc je nutné bezvýsledně vyčerpat opatření proti nečinnosti podle SprŘ, což je třeba také stihnout v tom už tak úzkém okně, přitom bude-li nadřízený SO zdržovat, je třeba mu dát též minimálně 30 dní, aby to bylo považováno za bezvýsledné. Nejsem si jist, zda se to bezvýsledné vyčerpání považuje za odstranitelnou překážku řízení - pak by teoreticky šlo podat žádost dle § 80 SprŘ a krátce na to žalobu s tím, že než se vybere SOP (případně i osvobození od SOP, ustanovení zástupce ...), tak buď bude podmínka dodatečně splněna, nebo odpadne důvod podávat žalobu, ale to je spíše nouzová možnost.

Poučení tedy zní důsledně si psát do kalendáře promlčení, a bez zbytečného odkladu (řekněme třeba +5 dní) posílat žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti.

EDIT: Aktualizováno, lhůta pro vydání rozhodnutí běží až od odporu (credits -> IZS).
« Poslední změna: 13 Srpna 2020, 20:57:10 od hh »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Hlinsko (sprdel) 2. díl
« Odpověď #33 kdy: 13 Srpna 2020, 12:48:15 »

Chybně jsem předpokládal, že nečinnostní žaloba lze podat kdykoli, kdy je orgán nečinný (a neúspěšně proběhla žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti).

Žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti jsem podával 25.02.2020, zamítavé usnesení SO2 přišlo 16.06.2020. Žalobu jsem tedy měl podat nejpozději 27.04.2020.

Žaloba byla podána 28.07.2020, soud se zatím neozval (předpokládám, že by se měl nejprve ozvat se žádostí o zaplacení SOP).

Návrh na zastavení exekuce jsem posílal 22.04.2020, exekutorský parazit se zatím také neozval.

Od SO1 také nic.
« Poslední změna: 13 Srpna 2020, 12:49:49 od Číkus »
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Hlinsko (sprdel) 2. díl
« Odpověď #34 kdy: 13 Srpna 2020, 13:30:09 »

@hh : máte pravdu, na tuto speciální úpravu v PřesZ jsem zapomněl, protože u přestupků má poměrně malé využití... na druhou stranu jelikož se pohybujeme v řádech dní - lhůta orgánu začne běžet až po podání odporu, ne? (tj. + 8 dní k dobru) Nedává mi smysl, aby SO běžela lhůta na vydání rozhodnutí v mezidobí mezi doručením příkazu a podáním odporu...
A žádost o opatření má smysl asi podat těsně před promlčením, pokud je zřejmé, že orgán nestihne vydat rozhodnutí, čímž se tohle zdržení alespoň částečně odbourá?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Hlinsko (sprdel) 2. díl
« Odpověď #35 kdy: 13 Srpna 2020, 13:52:05 »

Pořádková lhůta běží od zahájení řízení (tj. doručení příkazu, je-li zahajováno příkazem). Nevím, co na tom nedává smysl, je to lhůta na rozhodnutí, nikoliv na úkon. SO si zkrátka má agendu organizovat tak, aby do 60 dní v prvním stupni rozhodl. Je tam dost velká rezerva na odpor, doručování, dokazování, vyjádření ...

Žádost před promlčením bych neriskoval, SO2 může dát SO1 rychlé echo a tam vydají účelově rozhodnutí, klidně bez náležitostí, bez výzvy podle § 36 ... jen kvůli zamezení promlčení. Ano, není to úplně pravděpodobné, a ano, může to posunout hru na nový level, protože to smrdí § 329 TZ, ale jelikož se tím získá jen pár dní (max. 1-2 týdny), není k tomu důvod. Bude-li si to obviněný hlídat, je okno po promlčení sice úzké, ale dostatečné.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Hlinsko (sprdel) 2. díl
« Odpověď #36 kdy: 13 Srpna 2020, 18:00:41 »

Požadavek, který se klade na orgán (tj. vydat ve lhůtě rozhodnutí) tedy není uspokojen vydáním příkazu jako formy rozhodnutí?
Nebo je, ale lhůta běží znovu ihned od jeho vydání? Nebo začne běžet až po podání odporu, kdy se pomyslný míč vrátí na stranu orgánu?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Hlinsko (sprdel) 2. díl
« Odpověď #37 kdy: 13 Srpna 2020, 18:04:11 »

IZS> Já to chápu takto:

Pokud proti příkazu není včas podán přípustný odpor, příkaz nabývá právní moci a orgán má splněno.

Pokud je ale proti příkazu podán odpor, příkaz degraduje na pouhé zahájení řízení (k datu doručení) a od tohoto data běží orgánovi lhůta na vydání rozhodnutí.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Hlinsko (sprdel) 2. díl
« Odpověď #38 kdy: 13 Srpna 2020, 19:43:44 »

@Číkus: IMHO chápete to, že se na příkaz po odporu hledí, jako by nebyl, příliš extensivně. To že se odporem příkaz ruší přece neznamená, že úřad rozhodnutí nevydal, kromě toho nevím, na co by se příkaz degradoval, pokud by nebyl prvním úkonem v řízení...

EDIT: No jo, mně se to zdálo povědomé.. vizte § 150 odst. 3 SŘ, který explicitně stanoví, že lhůty pro vydání rozhodnutí počínají běžet znovu dnem podání odporu.
« Poslední změna: 13 Srpna 2020, 19:46:22 od IZS »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Hlinsko (sprdel) 2. díl
« Odpověď #39 kdy: 13 Srpna 2020, 20:55:13 »

Máte bod, toto mi uniklo. Je na tom pěkně vidět, jak jsou ty pořádkové lhůtu všem u <censored>. U příkazu, kterým je zahajováno řízení, to ještě dává smysl, sice jde o těch jen cca 10 dní (8 na odpor + rezerva na dojití úřadu), ale kdyby v nepřestupkové věci lhůtu 30 dní úřad bral vážně, je z ní ukousnuta významná porce.

Naopak vaši obavu o degradaci příkazu vydaného v průběhu řízení nesdílím, naopak považuji za absurdní zákonný stav, kdy úřadu díky vámi objevené klauzuli v § 150 SprŘ v zásadě stačí periodicky vydávat pořád ten samý příkaz, testovat pozornost účastníků (jestli podají odpor), a mezitím si v klidu vést řízení, formálně tak SO nikdy nebude nečinný, i kdyby to měl praktikovat několik let.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Hlinsko (sprdel) 2. díl
« Odpověď #40 kdy: 13 Srpna 2020, 20:58:23 »

A jestli bychom se mohli i trochu vrátit k mému problému:

Má exekutor nějakou lhůtu, do kdy musí na návrh na zastavení exekuce reagovat? Nebo to mlže nechat vyhnít a bude to viset ve vzduchu navždy?

Co lze očekávat od soudu? Vyzve mne k uhrazení poplatku a pak mi řekne, že jsem podal žalobu pozdě?
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Hlinsko (sprdel) 2. díl
« Odpověď #41 kdy: 14 Srpna 2020, 01:33:03 »

@hh: Chápu, já s tím v praxi také nesouhlasím, pouze jsem pracoval v rámci daných parametrů a pojal to jako výzvu. Problém bych nehledal ani tolik v tom, že je příkaz forma rozhodnutí, ale v tom, že si je orgán může vydávat jak chce.
Pokud by však nastala podobná situace jako popisuje, bylo by docela zajímavé to protlačit k soudu.

@Číkus: lhůty pro exekutora jsem nenašel, jediná cesta podle mě vede přes stížnosti (viz. výše). Úplně vyhnít těžko, promlčecí lhůta neběží; za normálních okolností by na exekutora tlačil věřitel, je otázka, jestli by na to došel nějakou kontrolou i soud.
Čím bych se řídil je, jestli je vaše exekuce zapsaná v evidenci exekucí, pokud ano, pak apel na zastavení bude asi přirozeně vyšší, pokud ne, asi nemáte co zkazit.
« Poslední změna: 14 Srpna 2020, 01:40:31 od IZS »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Hlinsko (sprdel) 2. díl
« Odpověď #42 kdy: 20 Září 2020, 13:48:48 »

Exekutor ani SO se stále neozývají.

Ale tak mě napadá: Mohou po mně vůbec požadovat náklady na exekuci, když mě předtím nevyzvali k uhrazení (resp vyzvali k uhrazení jiné částky než která byla v příkazu)?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Hlinsko (sprdel) 2. díl
« Odpověď #43 kdy: 22 Září 2020, 12:36:17 »

Od soudu přišel dopis. Očekával jsem zamítnutí z důvodu opožděnosti nebo výzvu k zaplacení SOP, ale přišlo "poučení účastníků řízení o věcné a místní příslušnosti" a "poučení účastníků řízení o možnosti vznášet námitku podjatosti". Jsou tam sice Korejtko a Venclová, o nichž si myslím jen to nejhorší, ale namítat podjatost mi přijde zbytečné.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Hlinsko (sprdel) 2. díl
« Odpověď #44 kdy: 07 Října 2020, 22:01:29 »

Od soudu přišel dopis obsahující 2 věci.

1. Usnesení o soudním poplatku, ze kterého mám dojem, že soud nemá za to, že by byla podána nečinnostní žaloba příliš pozdě. Uhradím obratem.

2. Vyjádření žalovaného, které působí jako by to Žalovaný už rovnou vzdávám. Zejména poslední odstavec mi evokuje "a ta částka taky nesouhlasí". Hlavně že ba to ti líní paraziti měli více než rok a půl. Ale teď se budou handrkovat o 7 dní.

Má na to smysl vůbec reagovat?

edit: SOP uhrazen.
« Poslední změna: 08 Října 2020, 10:43:41 od Číkus »
IP zaznamenána
Stran: 1 2 [3] 4 5 ... 7