30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Jak na turbomodel?  (Přečteno 33591 krát)

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Jak na turbomodel?
« Odpověď #15 kdy: 02 Července 2021, 21:15:00 »

Grutn > To co říkáte (jak to je psáno) je pravda a je to tu mnohokrát razeno. Akorát je nutné si uvědomit, že těch 60 dní není správní lhůta pro občana, ale pro úřad. Pokud to pošlete 59. den, tak se to nemusí dostat úředníkovi na stůl a sprdel zahájí legálně. Pokud máte datovku, kde je doručení instantní, pak je asi 59. den ještě v pohodě, i když já bych z opatrnostních důvodů dal 58. Pokud to budete posílat doporučeným dopisem, tak bych to (já osobně) poslal někdy 55-56 den.

Ten § 12 SprŘ mi v tomto užití jak to popisujete připadá pocitově jako ne příliš dobře použitelný a jakékoliv vymáhání škody je IMHO úplně mimo. Asi byste v takovém případě lavíroval okolo § 41 SprŘ., nicméně § 41 odst. 4 říká "Správní orgán promine zmeškání úkonu, prokáže-li podatel, že překážkou byly závažné důvody, které nastaly bez jeho zavinění." Sorry, ale to, že pošlete iniciále řidiče jinému úřadu není IMO závažný důvod s absencí zavinění.

Můj dotaz > Může být 57. den udán řidič nepodepsaným emailem a za 5 dní potvrzeno? Nebo se to bere tak, že úředník "neměl na stole" nic legitimního a tak legálně sprdelizoval?
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Jak na turbomodel?
« Odpověď #16 kdy: 02 Července 2021, 23:56:27 »

U využívání § 12 SprŘ je potřeba dávat si pozor na účinky takového podání, které nastávají teprve okamžikem, kdy je písemnost postoupena (opustí nepříslušný orgán směrem k orgánu příslušnému). Ačkoliv správní řád obsahuje pojem "bezodkladně", pohledem judikatury je tento pojem více pružný, než se na první pohled zdá. K tomu můžeme zmínit například rozsudek NSS:

Citace: Nejvyšší správní soud, 1 As 127/2018-99, 25. 7. 2019
"Ustanovení § 12 správního řádu představuje co do svého účelu konkretizaci obecného principu dobré správy, resp. vstřícnosti (§ 4 správního řádu), tedy příkaz správnímu orgánu, aby pomohl chránit práva účastníka řízení, který pochybil a adresoval své podání nesprávnému orgánu. Rozhodujícím faktem ale zůstává, že to byl stěžovatel, kdo pochybil, a povinnost správního orgánu podle § 12 nelze absolutizovat způsobem předestřeným v kasační stížnosti. Administrace příchozí a odchozí pošty není v podmínkách správního úřadu úkonem natolik banálním, aby bylo možno bezpodmínečně trvat na postoupení podání tentýž den (je třeba brát v úvahu dělbu práce, dodržování interních předpisů atd.)."

Tím poměrně logicky odpadá praktická možnost znásilnění tohoto ustanovení ve prospěch obviněného, neboť písemnost musí nepříslušný úřad opustit nejpozději poslední den lhůty a to už to obviněný může poslat sám - poslání e-mailem a následné doplnění ve lhůtě mi přijde stonásobně více praktické.

Může být 57. den udán řidič nepodepsaným emailem a za 5 dní potvrzeno?
Klasicky platí § 37 odst. 4 SprŘ.

EDIT:
Ještě jsem si to promyslel a možná ten § 12 není až tak marný nápad, protože pro úřad by tím fakticky vznikl deadlock - sprdel byla zahájena, na výzvu se tedy vrátit nelze, avšak totožnost řidiče byla sdělena a podle usnesení Ústavního soudu nelze v případě nepostoupení klást pochybení úřadu k tíži účastníku řízení. Asi by to vyžadovalo správnou konstelaci okolností, ale možná by to stálo za průzkum bojem, ty 3-4 dny už bych považoval za bezpečné.
« Poslední změna: 03 Července 2021, 00:24:42 od IZS »
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 420
    • Zobrazit profil
Re:Jak na turbomodel?
« Odpověď #17 kdy: 05 Července 2021, 09:31:50 »

A ještě to vylepšit takto? Chuť úřadu zahájit sprdel trochu podpořit tím, že bezpečně daleko před uplynutím 60 dnů odmítnu udat řidiče?

Na výzvu od SOa odpovědět co nejdříve něco ve smyslu, že z důvodů osoby blízké (nebo nějaké takové bláboly) řidiče neudám.
Nějaký ten 55. den poslat udání řidiče jinému SOb.

Mohlo by to vést k tomu, že SOa zahájí sprdel hned (tam je pak výhra jasná), anebo aspoň třeba hned ten 61.den a to už má (někde na daném úřadě) udání postoupené z úřadu SOb.
IP zaznamenána

Yea

  • Příspěvků: 62
    • Zobrazit profil
Re:Jak na turbomodel?
« Odpověď #18 kdy: 05 Června 2023, 12:21:42 »

Pokud je turbo model již víceméně posvěcen jak jsem pochopil, nebylo by vhodné upravit diagram (v tématu Správní delikt - diagram https://www.30kmh.cz/index.php?topic=2239.0) a info zde tak, aby vyplynulo, že strategie čekat 59 dnu a pak oznámit řidiče (vzhledem k dalším starším infromacím na fóru), již není úplně vhodná? Jelikož SO to překlopí na sprdel (není-li reagováno) po vypršení termínu z výzvy k úhradě urč. částky a to již dnes jak koukám, oproti dřívějšku není automaticky jejich prohra.

Jak jsem pochopil, NSS nějak posvětil, že nereaguje-li nikdo na výzvu k urč. částce nemá SO jak dál co udělat aby zjistil totžnost řidiče a překlopení na sprdel rovnou po uplynutí termínu k úhradě urč. částky je legitimní, tedy fungovalo by to obejít např. obyčejným emailem na úřad se jménem provozovatele, kde by bylo napsáno, "Dobrý den, totožnost řidiče zjištuji (ve smyslu, že prostě neznám jeho dat. nar. apod.)" z čehož je tedy patrna jasná reakce na výzvu a tedy pokud by to rovnou překlopili, dalo by se pracovat s tím, že jsem oznámil, že zjištuji a oznámím řidiče? Tento se pak už může přiznat třeba pro trochu bordelu sám za sebe pár dn před uplyn. lhůty 60 dnů.

Melu blbosti, nebo je to takto dnes správně? Děkuji
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 888
    • Zobrazit profil
Re:Jak na turbomodel?
« Odpověď #19 kdy: 05 Června 2023, 23:59:31 »

Myslím že jste na špatné stopě. Pokud překlopí na sprdel dříve než po 60 dnech je to vaše WIN. Turbo je o tom, že po odpustku na který nereagujete počkají těch 60 dnů a pak pošlou rovnou příkaz. čili stále je tu možnost udat řidiče do 60 dnů a ne do 30 jek po Vás chtějí. Akorát je to jinak - ta lhůta 30 dnů se počítá od doručení odpustku a rozhodným okamžikem je odeslání udání ale ta lhůta 60 dnů se počítá od dne kdy se ouřad o přestupku dozvěděl, což většinou neznáme a tak za to považujeme den spáchání, který je uveden v odpustku a rozhodným okamžikem je skutečné datum dodání na úřad. Takže je lepší počítat tak s 55 dny a sledovat jak je to s weekendem.

Tedy jednou větou - udat řidiče můžete do 30 dnů od doručení odpustku, nebo maximálně do 55 dnů od datumu domělého přestupku.

Váš dojem vznikl proto, že odpustek je často odesílán s velkým zpožděním a jeho doručení +30 dnů často přesáhne tu 60denní (resp 55 denní) lhůtu od přestupku. 
IP zaznamenána

pH7

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Jak na turbomodel?
« Odpověď #20 kdy: 07 Června 2023, 07:26:34 »

To: pk202

Značí tedy odstavec vykopírovaný z Výzvy to, že pokud zahájí SprDel dřív než po 60 dnech (tedy po lhůtě splatnosti odpustku jak píšou), tak je to pro mě dobře?
« Poslední změna: 07 Června 2023, 07:37:19 od pH7 »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 888
    • Zobrazit profil
Re:Jak na turbomodel?
« Odpověď #21 kdy: 07 Června 2023, 09:51:02 »

Tak záleží na tom kdy se přestupek stal resp. kdy se o něm úřad dozvěděl. Od toho data se počítá 60 dnů. 30 dnů je od data doručení výzvy a může to být již po uplynutí těch 60 dnů.
IP zaznamenána

pH7

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Jak na turbomodel?
« Odpověď #22 kdy: 07 Června 2023, 10:07:00 »

to:pk202

Byli rychlí:

- přestupek 21.5.
- na úřadě 23.5.

Takže předpokládám, že nejpozději 21.7. bych měl nahlásit řidiče, jinak bude SprDel / Turbo SprDel.

A další varianty:

Nechat spadnout do SprDele nebo se naprášit (event. Helmuta) před uplynutím 60 dnů? Co je lepší.
Pokud bych chtěl využít Helmuta, jak moc reálný musí být?
Je nějaký zásadní problém označit sebe?
Díky.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 888
    • Zobrazit profil
Re:Jak na turbomodel?
« Odpověď #23 kdy: 09 Června 2023, 04:17:59 »

Tak to už záleží na tom o jaký jde přestupek a na zvolené strategii. Nejlepší je samozřejmě RealMut z exotické země, který nebude mít problém převzít dopisy z česka a odpovídat na ně.
IP zaznamenána