30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Jak na turbomodel?  (Přečteno 18826 krát)

johncreek

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 1 344
  • Zobrazit profil
Re:Jak na turbomodel?
« Odpověď #15 kdy: 02 Července 2021, 21:15:00 »

Grutn > To co říkáte (jak to je psáno) je pravda a je to tu mnohokrát razeno. Akorát je nutné si uvědomit, že těch 60 dní není správní lhůta pro občana, ale pro úřad. Pokud to pošlete 59. den, tak se to nemusí dostat úředníkovi na stůl a sprdel zahájí legálně. Pokud máte datovku, kde je doručení instantní, pak je asi 59. den ještě v pohodě, i když já bych z opatrnostních důvodů dal 58. Pokud to budete posílat doporučeným dopisem, tak bych to (já osobně) poslal někdy 55-56 den.

Ten § 12 SprŘ mi v tomto užití jak to popisujete připadá pocitově jako ne příliš dobře použitelný a jakékoliv vymáhání škody je IMHO úplně mimo. Asi byste v takovém případě lavíroval okolo § 41 SprŘ., nicméně § 41 odst. 4 říká "Správní orgán promine zmeškání úkonu, prokáže-li podatel, že překážkou byly závažné důvody, které nastaly bez jeho zavinění." Sorry, ale to, že pošlete iniciále řidiče jinému úřadu není IMO závažný důvod s absencí zavinění.

Můj dotaz > Může být 57. den udán řidič nepodepsaným emailem a za 5 dní potvrzeno? Nebo se to bere tak, že úředník "neměl na stole" nic legitimního a tak legálně sprdelizoval?
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

IZS

 • hard core 30kmh.cz
 • ****
 • Příspěvků: 1 441
  • Zobrazit profil
Re:Jak na turbomodel?
« Odpověď #16 kdy: 02 Července 2021, 23:56:27 »

U využívání § 12 SprŘ je potřeba dávat si pozor na účinky takového podání, které nastávají teprve okamžikem, kdy je písemnost postoupena (opustí nepříslušný orgán směrem k orgánu příslušnému). Ačkoliv správní řád obsahuje pojem "bezodkladně", pohledem judikatury je tento pojem více pružný, než se na první pohled zdá. K tomu můžeme zmínit například rozsudek NSS:

Citace: Nejvyšší správní soud, 1 As 127/2018-99, 25. 7. 2019
"Ustanovení § 12 správního řádu představuje co do svého účelu konkretizaci obecného principu dobré správy, resp. vstřícnosti (§ 4 správního řádu), tedy příkaz správnímu orgánu, aby pomohl chránit práva účastníka řízení, který pochybil a adresoval své podání nesprávnému orgánu. Rozhodujícím faktem ale zůstává, že to byl stěžovatel, kdo pochybil, a povinnost správního orgánu podle § 12 nelze absolutizovat způsobem předestřeným v kasační stížnosti. Administrace příchozí a odchozí pošty není v podmínkách správního úřadu úkonem natolik banálním, aby bylo možno bezpodmínečně trvat na postoupení podání tentýž den (je třeba brát v úvahu dělbu práce, dodržování interních předpisů atd.)."

Tím poměrně logicky odpadá praktická možnost znásilnění tohoto ustanovení ve prospěch obviněného, neboť písemnost musí nepříslušný úřad opustit nejpozději poslední den lhůty a to už to obviněný může poslat sám - poslání e-mailem a následné doplnění ve lhůtě mi přijde stonásobně více praktické.

Může být 57. den udán řidič nepodepsaným emailem a za 5 dní potvrzeno?
Klasicky platí § 37 odst. 4 SprŘ.

EDIT:
Ještě jsem si to promyslel a možná ten § 12 není až tak marný nápad, protože pro úřad by tím fakticky vznikl deadlock - sprdel byla zahájena, na výzvu se tedy vrátit nelze, avšak totožnost řidiče byla sdělena a podle usnesení Ústavního soudu nelze v případě nepostoupení klást pochybení úřadu k tíži účastníku řízení. Asi by to vyžadovalo správnou konstelaci okolností, ale možná by to stálo za průzkum bojem, ty 3-4 dny už bych považoval za bezpečné.
« Poslední změna: 03 Července 2021, 00:24:42 od IZS »
IP zaznamenána

Lafayette

 • stálý člen 30kmh.cz
 • *
 • Příspěvků: 940
  • Zobrazit profil
Re:Jak na turbomodel?
« Odpověď #17 kdy: 05 Července 2021, 09:31:50 »

A ještě to vylepšit takto? Chuť úřadu zahájit sprdel trochu podpořit tím, že bezpečně daleko před uplynutím 60 dnů odmítnu udat řidiče?

Na výzvu od SOa odpovědět co nejdříve něco ve smyslu, že z důvodů osoby blízké (nebo nějaké takové bláboly) řidiče neudám.
Nějaký ten 55. den poslat udání řidiče jinému SOb.

Mohlo by to vést k tomu, že SOa zahájí sprdel hned (tam je pak výhra jasná), anebo aspoň třeba hned ten 61.den a to už má (někde na daném úřadě) udání postoupené z úřadu SOb.
IP zaznamenána