K datu doručení fikcí viz to speciální vlákno. NSS se usnesl, že rozhodující je datum uložení a nejdřívější možnosti vyzvednutí, od toho se počítá 10 dní. Nekonzistentní informace od pošty o možnosti pozdějšího vyzvednutí údajně funguje tak, že relevantní ustanovení SprŘ nebrání poště ani adresátovi, aby se dohodli, že obálka bude na poště ležet třeba rok, ale nic to nemění na datu fiktivního doručení.
Takže bych počítal s odmítnutím. Jiný výsledek by byl možný pouze pokud by daný soudce tyto vývody NSS neznal (a spokojil se s překonanou prejudikaturou, na kterou odkáže žalobce), nebo by se otevřeně rozhodl NSS nenásledovat (možné, ale krajně nepravděpodobné), nebo byste se kasal (a je též málo pravděpodobné, že by NSS názor revidoval).
Formálně z hlediska průběhu řízení je možné návrh odmítnout bez jednání (a to i v případě, že by některý z účastníků řízení na nařízení jednání trval). Není ale možné bez jednání provádět dokazování. Tedy pokud je spor o to, kdy bylo doručeno napadené rozhodnutí a kdy byla podána žaloba, jde o to, zda ze správního spisu plynou všechny relevantní skutečnosti, nebo bude nutné provést nějaké další důkazy. Předpokládám, že o datu podání žaloby asi nebude třeba provádět dokazování (obálka s razítkem pošty leží ve spisu). O tom, kdy byla zásilka připravena na poště k vyzvednutí, patrně také není spor. Co soud nevidí je ta výzva vhozená do schránky, můžete zaslat její kopii a navrhnout ji jako důkaz, případně kdyby to nestačilo, navrhnout nechat něco dalšího z pošty vyžádat. Ale je možné, že to soud odmítne jako nadbytečné, protože na datu doručení by to stejně nic nezměnilo.