30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Koupil jsem auto, prodejce zemřel  (Přečteno 22323 krát)

surt

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« kdy: 07 Května 2017, 07:34:52 »

Ahoj, stala se mi taková nepříjemná věc. Koupil jsem (a zaplatil) auto s tím že po výkendu ho přepíšeme ale prodejce mezitím zemřel. Jediné co mám je auto, oba techničáky a kupní smlouvu.
Nevíte někdo jak mám teď to auto přepsat?
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #1 kdy: 07 Května 2017, 08:32:15 »

Tak společnou žádost o zápis změny vlastníka už nepodáte, ale určitě není problém ve lhůtě do 10 pracovních dnů ode dne převodu vlastnického práva k silničnímu vozidlu (pravděpodobně ode dne podapsání kupní smlouvy - zaplacení kupní ceny) podat žádost o zápis změny vlastníka se všemi náležitostmi u příslušného úřadu (tam, kde je aktuálně vozidlo registrováno, případně, kde má jeho vlastník - provozovatel bydliště).

Tím bude splněná povinnost daná zákonem. Samozřejmě je nutné úřadu sdělit, že došlo k úmrtí prodávajícího, případně to něčím doložit. Úřad má možnost si tuto skutečnost ověřit náhledem do evidence obyvatel. Jinak nebožtík bude mít patrně pozůstalé, případně někoho, kdo bude vyřizovat pozůstalost a ten by mohl podat žádost o zápis změny vlastníka, ale to může trvat opravdu dlouho. Rozhodně bych žádost podal sám. Každopádně můžou nastat problémy např. budou pozůstalí rozporovat prodej vozidla, podpis smlouvy apod. pokud jsou kromě kupní smlouvy i jiné podklady o prodeji vozidla, svědci apod., tak rozhodně využít.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #2 kdy: 08 Května 2017, 01:49:17 »

Koupil jsem (a zaplatil) auto s tím že po výkendu ho přepíšeme ale prodejce mezitím zemřel. Jediné co mám je auto, oba techničáky a kupní smlouvu. Nevíte někdo jak mám teď to auto přepsat?
Podat žádost, doložit kupní smlouvu (případně i doklad o zaplacení, máte-li, zejména obsahuje-li smlouva výhradu vlastnického práva) a místo podpisu původního vlastníka uvést pozn., že po prodeji zemřel. A nechat úřad, ať si s tím nějak poradí. Novelizovaná verze zákona (nevím teď, od kdy je účinná) už s tím nějak počítá, ve stávající je to evidentní mezera - sice je řešen přechod práva, např. když vlastník zemře a auto se tak stává součástí pozůstalosti a řeší se v dědickém řízení. To ale zde nenastalo, tady vozidlo původní vlastník zcizil (převedl) ještě za života, takže v okamžiku úmrtí už jeho nebylo, tedy to právo ani na nikoho nepřechází. Tady by bylo nutné jednoznačně použít ustanovení o převodu a to, že zákon nepočítá s tím, že původní vlastník 10 dní po převodu taky nemusí právně existovat, je holt chyba. Že by za něj do té žádosti vstoupil právní nástupce je blbost, k tomu není žádný důvod, logické řešení by bylo prostě té žádosti po posouzení podkladů vyhovět jen na základě žádosti nového vlastníka, i s přihlédnutím k chystané nové (možná dokonce už platné) zatím neúčinné úpravě.

Ale budete to muset zkusit a počítejte, že to půjde ztuha, protože pro úřad to bude raritní situace, na kterou nemá noty.

Jiná věc je, zda tu smlouvu někdo nenapadne, ale to je věc, která by se řešila pořadem civilního práva mezi osobami, kterých se ten vztah týká, tj. zde mezi novým vlastníkem a právními nástupci (dědici) toho původního, úřadu je do toho v zásadě je kulový.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #3 kdy: 08 Května 2017, 08:45:09 »

s přihlédnutím k chystané nové (možná dokonce už platné) zatím neúčinné úpravě.

Novela zákona 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, bude účinná od 1. června 2017.
IP zaznamenána

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána
In dubio pro reo

surt

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #5 kdy: 08 Května 2017, 13:01:12 »

Všem moc děkuji za rady, ve středu tam zajdu a snad to přepíšou.
IP zaznamenána

surt

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #6 kdy: 11 Května 2017, 21:15:04 »

Tak to prý přepsat nejde, potřebují aby to notářka vyjmula z pozůstalostního řízení. Což by mělo než se to z matriky a soudu dostane k ní zabrat něco přes měsíc a to jenom za předpokladu že pozůstalí nebudou dělat problémy.  :-\
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #7 kdy: 11 Května 2017, 21:40:09 »

Na druhou stranu, vadí něčemu mít auto psané na mrtvého? Orgáni můžou se sprdelí leda tak do...
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #8 kdy: 11 Května 2017, 21:43:46 »

Jak píše Číkus, na jednu stranu je to good a může se vesele prasit, na druhou stranu může začít pře o vlastnictví, jak už jsme zmiňovali výše.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #9 kdy: 11 Května 2017, 23:20:19 »

Tak to prý přepsat nejde, potřebují aby to notářka vyjmula z pozůstalostního řízení. Což by mělo než se to z matriky a soudu dostane k ní zabrat něco přes měsíc a to jenom za předpokladu že pozůstalí nebudou dělat problémy.  :-\
No to je pěkná blbost, úředník/úřednice se asi minuli povoláním a měli dělat notáře, když tak skvěle rozumí dědickému právu a řízení, že jsou schopni vymyslet i inovativní institut jako vyjmutí z pozůstalostního řízení.

Podstatné je - podal nebo nepodal jste tu žádost o přepis vlastníka v registru vozidel? Pokud ne a jen jste si nechal u okénka (ústně) nakukat nějaký nesmysl a odešel jste, aniž byste zanechal nějakou stopu, tak jste bohužel jen další občan v dlouhé řadě, se kterým úředník vyběhnul, aby si a) ulehčil práci a b) držel si problém od těla a nechal ho u občana. Pokud ne, žádost jste podal a toto je oficiální úkon v rámci řízení, tj. např. výzva k něčemu (dodání nějakého podkladu), přerušení řízení do nějakého okamžiku (ukončení dědického řízení, případně do okamžiku, kdy se v rámci něj něco stane) atp., tak bych to rád viděl.

Jinak pokud fakticky disponujete s autem, máte doklady (hlavně velký TP), tak vás to opravdu nemusí moc trápit, ale musíte mít alespoň podanou tu žádost. Když ji nepodáte, teoreticky pácháte přestupek. Když ji podáte, přehodíte míček úřadu a jestli si pak bude vymýšlet nějaké ptákoviny, bude to muset dělat konkrétně, písemně, odůvodnit to, odkázat na relevantní úpravu a vy na to můžete v klidu reagovat.

Žádost potřebujete mít podanou, aby vás pak nikdo nemohl trestat za přestupek, že jste to neudělal, případně abyste měl munici pro případ, že nějaký horlivý policajt bude mít problém s tím, že se prokazujete ORV vystaveným na mrtvolu atp. Jinak je fakt, jak poznamenali předřečníci, že mít auto napsané v registru na mrtvolu je spíš výhra než problém.

S vlastnictvím to nijak nesouvisí. Cokoliv je napsáno v registru, nemá na vlastnické právo či jeho prokazování žádný vliv. Pokud ovšem dědicové tu smlouvu budou chtít napadnout, stane se tak, ale úplně jiným postupem (např. podáním civilní žaloby na určení, že ke dni úmrtí byl zůstavitel stále vlastníkem věci).
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #10 kdy: 12 Května 2017, 11:00:01 »

Tak to prý přepsat nejde

Přesně jak píše hh.. jestli jste tu žádost nedal tak jste zanedbal pravidlo úřednické slovní rozbory začínající "to nejde" ignorovat a chtít to písemně.

Správná reakce by byla.. dobře.. tak mi dejte písemně potvrzení že to nejde a já půjdu..
a nebo asi lepší.. to je fuk že to nejde.. já mám ze zákona povinnost tu žádost podat a tak podávám a nějak si s tím poraďte.

Výsledkem by asi bylo že by to najednou šlo..
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #11 kdy: 12 Května 2017, 11:06:51 »

Jojo, stejně jako když jsem v zastoupení ženy podával žádost o mateřskou. Taky chtěly baby ještě nějaký papír.

Až když jsem jim řekl, že žádost podávám a pokud něco chybí, tak ať mi písemně pošlou žádost o doplnění podání se zdůvodněním, tak to najednou šlo.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #12 kdy: 12 Května 2017, 11:20:14 »

Přesně jak píše hh.. jestli jste tu žádost nedal tak jste zanedbal pravidlo úřednické slovní rozbory začínající "to nejde" ignorovat a chtít to písemně.

Přesně tak - potom kolikrát udělají i to co by ve skutečnosti dle zákona nemuseli :) .... jenže 90% z nich zná zákony jen dle jakéhosi zvykového práva na daném ouřadu a zkušenější kolegyně jim navíc radí  "když nevíš, řekni že to nejde - ten obtížnej hmyz odtáhne a ty máš pokoj a když by si potom stěžoval, tak to prostě popřeš a řekneš že tě špatně pochopil...."
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #13 kdy: 12 Května 2017, 11:28:22 »

Přesně tak - potom kolikrát udělají i to co by ve skutečnosti dle zákona nemuseli :) .... jenže 90% z nich zná zákony jen dle jakéhosi zvykového práva na daném ouřadu a zkušenější kolegyně jim navíc radí  "když nevíš, řekni že to nejde ..."
K tomu nemůžu jinak, než http://stripgenerator.com/strip/1027638/prameny-prava/
IP zaznamenána

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #14 kdy: 12 Května 2017, 14:12:12 »

Mozna se ptam blbe, ale je mozne takovou zadost podat elektronicky podepsanou kvalifikovanym podpisem, pripadne datovou schrankou?
IP zaznamenána