30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Koupil jsem auto, prodejce zemřel  (Přečteno 22325 krát)

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #15 kdy: 12 Května 2017, 15:13:19 »

Mozna se ptam blbe, ale je mozne takovou zadost podat elektronicky podepsanou kvalifikovanym podpisem, pripadne datovou schrankou?

Zřejmě ano. Ale protože musíte fyzicky předložit TP k zápisu změn, fyzicky převzít nové OTP se zapsaným aktuálním stavem, případně někdy též fyzicky převzít RZ a při přepisu vozidla též předložit originální výstup z evidenční kontroly, pak se nabízí otázka - v čem spočívá výhoda takového postupu?
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #16 kdy: 12 Května 2017, 15:26:21 »

Na druhou stranu, vadí něčemu mít auto psané na mrtvého? Orgáni můžou se sprdelí leda tak do...

Skutečně by stálo za to, zaprasit někde u automatického měření (s kvalitní kšiltovkou a brýlemi).   Správní orgán by se asi  dovtípil, o co jde a s odstupem by možná začal něco podnikat, ale záznam z takového jednání by byl nejspíše balzámem pro řadu ctitelů správních orgánů.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #17 kdy: 12 Května 2017, 15:40:42 »

Ale protože musíte fyzicky předložit TP k zápisu změn, fyzicky převzít nové OTP se zapsaným aktuálním stavem, případně někdy též fyzicky převzít RZ a při přepisu vozidla též předložit originální výstup z evidenční kontroly, pak se nabízí otázka - v čem spočívá výhoda takového postupu?
V tom, že na rozdíl od osobní návštěvy odpadne nutnost si podání žádosti asertivně vynutit (tj. např. si volat vedoucího, debatovat s těmi vzdělanci na téma § 45 a § 37 SprŘ atp.). Doplnění podkladů, tj. např. předložení originálu velkého TP, lze řešit až v průběhu řízení.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #18 kdy: 12 Května 2017, 23:15:20 »

Kamarád, o kterém se domnívám, že by z titulu své práce problematice trochu rozumět měl mi sdělil, že nenachází žádný důvod k tomu, aby úředníkovi byla sdělena informace, že prodávající zemřel. Situaci to nijak nezlepší. Pokud je tedy možno návštěvu, nejlépe u jiného úředníka, opakovat, tak předložit žádost podepsanou kupcem, ostatní doklady a sdělit úřednictvu pouze, že prodávající na dohodnutou společnou návštěvu nepřišel a již 4 dny nebere telefony a zjevně nespolupracuje. A nechť dále jedná úřad - kupec svoje povinnosti splnil.
Pokud by například ale v kupní smlouvě bylo smluvně ujednáno, že převod zařídí kupující a podpisy na kupní smlouvě byly ověřené, pak by to jeden nejmenovaný úřad ve východních Čechách prý provedl.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #19 kdy: 13 Května 2017, 01:16:37 »

Řekl bych, že registr vozidel bude napojen na základní registry, takže se nejspíš fakt, že aktuálně evidovaný vlastník zemřel, neutají. Ale pokud to kupující nepotřebuje prodat nebo dělat nějaké úpravy, tak ho to nemusí trápit, stačí podat žádost a pak už si jen dát kávičku - pokud úřad převede, dobrý, pokud ne, taky dobrý.
IP zaznamenána

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #20 kdy: 13 Května 2017, 09:28:18 »

Jeste me napada jedna vec - nemel by byt novy majitel vozu u te kavicky taky ostrazity? Nemuze se ten vuz diky neprepsani v registru stat soucasti dedickeho rizeni, s tim, ze se pak dotycny treba po roce dozvi, ze vuz, ktery ze sveho pohledu vlastni (dle smlouvy), uz je prepsan na nekoho uplne jineho?
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #21 kdy: 13 Května 2017, 09:28:29 »

Řekl bych, že registr vozidel bude napojen na základní registry, takže se nejspíš fakt, že aktuálně evidovaný vlastník zemřel, neutají. Ale pokud to kupující nepotřebuje prodat nebo dělat nějaké úpravy, tak ho to nemusí trápit, stačí podat žádost a pak už si jen dát kávičku - pokud úřad převede, dobrý, pokud ne, taky dobrý.

Nepochybně yes. Nicméně jakákoliv informace sdělená úředníkovi může způsobit, že úředník projeví snahu začít přemýšlet, z čehož by mohla i vzejít MYŠLENKA, nebo dokonce i jeho PRÁVNÍ NÁZOR. V těchto limitních případech to pak obvykle není ku prospěchu věci samotné. Radši ať úředník pouze koná.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #22 kdy: 13 Května 2017, 09:35:00 »

Jeste me napada jedna vec - nemel by byt novy majitel vozu u te kavicky taky ostrazity? Nemuze se ten vuz diky neprepsani v registru stat soucasti dedickeho rizeni, s tim, ze se pak dotycny treba po roce dozvi, ze vuz, ktery ze sveho pohledu vlastni (dle smlouvy), uz je prepsan na nekoho uplne jineho?

Vlastnictví vozidla, na rozdíl třeba od vlastnictví nemovitosti, není nijak svázán s nějakým zápisem  v registru vozidel. Nehledě na to, že spousta vozidel v registru zapsaná vůbec není  - třeba nepojízdná auta vyřazená z registru, vozidla vyřazená z registru kvůli nedokončení polopřevodu na převod, řada okruhových či terénních speciálů, veškerá nová auta ještě neprodaná apod.
Problém by mohl nastat nikoliv kvůli nezapsání do registru, ale kvůli zpochybnění platnosti kupní smlouvy z jakéhokoliv důvodu - nezpůsobilost prodávajícího, nevyžádání souhlasu manželky (zaleží na kupní ceně) atd. Nicméně kupující uhradil kupní cenu - tedy by mu byly vráceny peníze a stav by byl zřejmě "fifty-fifty"
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #23 kdy: 13 Května 2017, 11:04:06 »

Nicméně kupující uhradil kupní cenu - tedy by mu byly vráceny peníze a stav by byl zřejmě "fifty-fifty"

Obávám se, že tohle nikdy není fifty-fifty. Já nevím , ale každý koho znám po koupi ojetiny (tedy pokud to není patnáctiletá plečka na doježdění) obvykle provede takové ty základná věci jako je výměna oleje, filtru , prohlídka v servisu, doplnění povinné výbavy, brzdové destičky atp. což není zadarmo a to mu při vrácení vozidla nikdo nenahradí.
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #24 kdy: 13 Května 2017, 11:31:00 »

každý koho znám po koupi ojetiny (tedy pokud to není patnáctiletá plečka na doježdění) obvykle provede takové ty základná věci jako je výměna oleje, filtru , prohlídka v servisu, doplnění povinné výbavy, brzdové destičky atp. což není zadarmo a to mu při vrácení vozidla nikdo nenahradí.

Tyhle věci dělám zásadně až poté, co bylo vozidlo přepsáno v registru a prodej je už jen těžko zpochybnitelný.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #25 kdy: 13 Května 2017, 11:53:22 »

Tyhle věci dělám zásadně až poté, co bylo vozidlo přepsáno v registru a prodej je už jen těžko zpochybnitelný.

No jenže tazatel je v situaci, že na převod bude čekat možná rok, dokud se nevyřídí dědické řízení..... Notabene podle mne převod v registru nezakládá nemožnost zpochybnit prodej.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #26 kdy: 13 Května 2017, 11:56:00 »

Při vrácení vozidla mu to nahradí. Viz NOZ - vracení bezdůvodného obohacení.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #27 kdy: 15 Května 2017, 08:58:39 »

Tyhle věci dělám zásadně až poté, co bylo vozidlo přepsáno v registru a prodej je už jen těžko zpochybnitelný.

No jenže tazatel je v situaci, že na převod bude čekat možná rok, dokud se nevyřídí dědické řízení..... Notabene podle mne převod v registru nezakládá nemožnost zpochybnit prodej.

Neustále je opakována myšlenka o dědictví, či probíhajícím dědickém řízení. Ale proč? Pokud za svého života prodávající vozidla (zůstavitel) platně uzavřel kupní smlouvu a smlouva byla i naplněna - došlo k předání věci proti kupní ceně (což z původního příspěvku plyne), pak není žádný důvod proč by v rámci dědického řízení měla být řešena. Úplně stejně nebude řešena útrata v hospodě 3 dny před smrtí zůstavitele. Nyní by pouze někdo z dědiců mohl napadnout platnost kupní smlouvy žalobou. Pokud by snad kupní smlouva měla ověřené podpisy (je dobré i zmínit, že písemná kupní smlouva, byť je krajně vhodná, není ale povinná) a platba proběhla bezhotovostně, pak by to pro notáře řešícího pozůstalost, měla být formalita.
Doufejme, že se dozvíme vývoj této kauzy, protože je zajímavá z hlediska převodu toho vozu.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #28 kdy: 15 Května 2017, 12:50:52 »

Při vrácení vozidla mu to nahradí. Viz NOZ - vracení bezdůvodného obohacení.

I kupující by asi musel platit za to že auto používal.

Ale jen když by tu smlouvu někdo napadl.. jestli cena nebyla podezřele nízká nebo něco tak je asi i pro dědice lepší si rozdělit peníze za auto než řešit dědění auta..
IP zaznamenána

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil
Re: Koupil jsem auto, prodejce zemřel
« Odpověď #29 kdy: 15 Května 2017, 13:09:41 »

Pardon, ze se porad tocim na tom dedickem rizeni :-)) Ale muj predpoklad (nijak nepodlozeny skutecnosti) je, ze notar udela nejaky soupis majetku a dluhu a tak a mimo jine vychazi z ruznych registru (katastr, registr vozidel..). A pokud mu nikdo (at uz dedicove nebo novy vlastnik) nedoda informace o tom, ze prodej probehnul, zahrne automobil do rizeni.
Nebo to je jinak a zbytecne kombinuji nesmyslne predpoklady (melu kraviny)?
IP zaznamenána