30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: zahájení správního řízení o přestupku kvůli doručení fikcí  (Přečteno 11536 krát)

jajsemja

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil

Zdravím,

mám takový problém:

Došlo mi oznámení, že si mám na poště vyzvednout zásilku s modrým pruhem a to do 14 dní. Protože se v místě trvalého bydliště vyskytuju cca jednou za 14 dní, 12. den jsem si vyzvednul obálku, dle které mám podat vysvětlení o přestupku (jedná se o rychlou jízdu v obci, po odečtení odchylky 51 km/h - sice je to na nasrání, ale dejme tomu), kde se píše, že to mám udělat do 14 dnů od doručení. 13. den dojdu na městskou policii a co se nedozvím, bylo zahájeno správní řízení.

Volám, kam se dá, prý po 10 dnech od oznámení výzvy k vyzvednutí se vše považuje za "doručeno fikcí". Což fikce opravdu je, protože na lístečku stálo do 14 dnů a na té poště ta obálka fyzicky byla, což znamená, že to těch 14 dní bylo, jinak by to poslali zpátky. Pokutu jsem chtěl zaplatit (nechápu, proč prostě neposlali číslo účtu, jak je to obvyklé, ale asi mně chtěli vycepovat za to veřejné ohrožení, protože jsem pirát silnic), všechno jsem dělal podle lhůt, které jsem dostal a teď mám platit navíc za správní řízení.

Nejde ani tak o tu tisícovku za SŘ, ale o princip. Kdyby bylo 10 dnů na vyzvednutí obálky, tak to chápu, ale proč je to 14 dní a po 10 dnech se to stejně považuje za doručené, to mně hlava nebere. Mimochodem, na policajtech i na městě mají všechna data správně a věděli, že jsem obálku vyzvednul. Dá se s tím něco dělat? Stalo se mi to poprvé, zrovna jsem se prostě do místa trvalého bydliště nedostal, ale vsadím se, že podobných případů musí být desítky...
IP zaznamenána

PVS

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 338
    • Zobrazit profil
Re:zahájení správního řízení o přestupku kvůli doručení fikcí
« Odpověď #1 kdy: 09 Března 2017, 08:31:50 »

Další český vystrašenec.

Vše už je tady na fóru mnohokrát vysvětleno, stačí hledat a ne jenom čekat, že to někdo za nás vyřeší. Včetně zmínek o spisu a anonymizaci.

Fakt nemám tu trpělivost... Ale s dětmi mám...  :)
« Poslední změna: 09 Března 2017, 08:33:49 od PVS »
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 140
    • Zobrazit profil
Re:zahájení správního řízení o přestupku kvůli doručení fikcí
« Odpověď #2 kdy: 09 Března 2017, 08:35:38 »

Tak moment — Vy jste jel 51 km/h na místě, kde je 50 km/h a chcete zaplatit pokutu? Pokud je to tak, tak jste na špatném místě a obraťte se na správní orgán s poníženým dotazem jak tedy máte zaplatit a zdali by nechtěli ještě čerstvé švestičky z Vaší zahrádky.

Na tomto fóru se naopak dozvíte, že překročení rychlosti o 1 km/h pro Vás znamená sbírání cenných zkušenosti pro vlastní obranu v předem vyhraném sporu a pro dotyčný správní orgán se jedná o předem prohraný případ a jasnou ztrátu.


Takže si napřed prosím ujasněte, oč Vám tedy jde a o jaký princip se Vám tedy nakonec jedná a pak můžeme pokračovat třeba tím, že na dopis s pravděpodobným příkazem zavčas odpovíte doporučeným dopisem správnímu orgánu, kde napíšete prostou větu: „Tímto podávám v zákonné lhůtě odpor“. (dražší už to být nemůže a naopak ve finále, tedy pokud neuděláte závažnou chybu, nebudete platit vůbec nic)
Pokud se rozhodnete správně a tedy budete bojovat proti zvůli úředních orgánů, tak dopis oskenujte, začerněte veškeré možné identifikační údaje (neboli důkladně zanonymizujte, protože sem často chodí na špionáž úředníci i pachové) a dejte to sem, abychom se mohli na to podívat a poradit Vám nejvhodnější strategii…




…Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost Krajského úřadu Ústeckého kraje ve věci dopravního přestupku řidiče, kterému bylo při jízdě v obci prokázáno překročení nejvyšší dovolené rychlosti o 2 km/h. Nejvyšší správní soud se ztotožnil s rozhodnutím Krajského soudu v Ústí nad Labem, který rozhodnutí krajského úřadu ve věci přestupku zrušil. Krajský soud totiž dospěl k závěru, že v daném případě nedošlo k naplnění materiálního znaku přestupku podle § 2 odst. 1 zákona o přestupcích, tedy že nejde o čin, který vykazuje alespoň minimální míru společenské nebezpečnosti, aby mohl být pokládán nejen z formálního, ale i z materiálního hlediska za přestupek.
„Zákon o přestupcích ani jiný právní předpis nestanoví přesnou hranici rychlosti jízdy motorovým vozidlem, jejíž překročení způsobí naplnění materiálního znaku přestupku,“ uvádí v odůvodnění příslušný senát NSS. „Správní orgány jsou povinny zkoumat vždy, když rozhodují, zda určité jednání je přestupkem či nikoliv, také otázku, jestli došlo k naplnění obou znaků přestupku, tj. znaku formálního i znaku materiálního. (…) Teprve poté, co je zjištěno naplnění materiálního znaku přestupku, může správní orgán dojít k závěru, že konkrétním jednáním obviněného byl spáchán přestupek.“…
« Poslední změna: 09 Března 2017, 09:07:02 od ViktorN »
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:zahájení správního řízení o přestupku kvůli doručení fikcí
« Odpověď #3 kdy: 09 Března 2017, 08:43:27 »

Fakt nemám tu trpělivost...

Tak na to nereagujte
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:zahájení správního řízení o přestupku kvůli doručení fikcí
« Odpověď #4 kdy: 09 Března 2017, 08:46:07 »

Ježiš, je to furt dokola. S fízli se zásadně nebavíme, jejich liebesbriefy házíme rovnou do koše. Tím spíš jedná-li se o městské dráby. Zde je další příklad proč – pán poslušně naklusal a k čemu mu to bylo?
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

PVS

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 338
    • Zobrazit profil
Re:zahájení správního řízení o přestupku kvůli doručení fikcí
« Odpověď #5 kdy: 09 Března 2017, 11:55:50 »

Tak na to nereagujte

1. Je to silnější než já.
2. Výchova - děti taky musíme vychovávat, když jim nesdělíme, že něco dělají špatně, budou to dělat opakovaně.

Nově sem přichází lidé pro radu proto, že řeší novou situaci, ve které nejsou zběhlí, hledají na netu a Google jim vyplivne tento odkaz. Někteří nováčci si fórum nejprve projdou a pak se ptají na konkrétní nejasnosti, když něco nepochopí správně nebo si nejsou jistí. Pro ně to bude další z mnoha upozornění.
Jiní jsou líní a prvně mluví (se ptají naivně někdy až hloupě) než myslí (hledají) - ti jsou na facku.



Při této příležitosti mě napadá, z diskuze na jednom nejmenovaném fóru o whisky, taková typická otázka podobných nováčků:
"Ahoj jsem tu nový (resp. toto fórum čtu už dlouho, teprve teď jsem se zaregistroval....). Našel jsem ve skříni po dědovi láhev whisky Gold Cock 3yo, měl ji tam asi 20 let, kdy jsme mu ji dali k narozeninám - jakou má cenu, když je teď nejméně 23 let stará? Kde bych ji mohl prodat?"
Jednou se tomu člověk zasměje, podruhé povytáhne obočí, po desátém obdobném dotazu mlátí hlavou sám o zeď a po dvacátém obdobném dotazu by už toho tazatele zabil. Asi takhle...
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:zahájení správního řízení o přestupku kvůli doručení fikcí
« Odpověď #6 kdy: 09 Března 2017, 12:21:17 »

Našel jsem ve skříni po dědovi láhev whisky Gold Cock 3yo, měl ji tam asi 20 let, kdy jsme mu ji dali k narozeninám - jakou má cenu, když je teď nejméně 23 let stará? Kde bych ji mohl prodat?"

Dobře. A kde by ji tedy mohl prodat? :-)
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:zahájení správního řízení o přestupku kvůli doručení fikcí
« Odpověď #7 kdy: 09 Března 2017, 12:22:07 »

jajsemja: Ten dojemný popis jak se domáháte práva zaplatit pokutu za 51 v obci asi na některé členy bude působit jak rudý hadr na býka..

ale k věci..

Kdyby bylo 10 dnů na vyzvednutí obálky, tak to chápu, ale proč je to 14 dní a po 10 dnech se to stejně považuje za doručené, to mně hlava nebere. Mimochodem, na policajtech i na městě mají všechna data správně a věděli, že jsem obálku vyzvednul. Dá se s tím něco dělat?

Je to tak.. po 10 dnech se to považuje za doručené.. a ještě v některých případech můžete od úřadu dostat lhůtu jen 5 dní..
tak když poštu vybíráte třebas každou druhou sobotu tak se může stát že v sobotu vyzvednete dopis a v pondělí bude poslední termín na reakci.

Fikce doručení jde zrušit když prokážete důvody že dřív vyzvednout dopis nešlo.. ale to že bydlíte jinde a jezdíte tam jen jednou za 14 dní nebude stačit..
Navíc i když by se zneplatnilo doručení fikcí tak ten dopis byl doručený o 2 dny později a lhůta už uplynula..


Ale hlavně proč??

Všechno to kolem dopisu bylo zbytečné plýtvání časem protože ten dopis šlo úplně ignorovat a všechno si to ušetřit..

Teď asi přijde od úřadu buď skoro stejný dopis a nebo výzva k zaplacení určené částky.. na to bych jim napsal že se žádný přestupek nestal.. a když od úřadu přijde něco dalšího tak to anonymizovat a dát sem.

A možná by se hodila informace kde to je.. protože pokutovat za rychlost 51 v obci.. to se jen tak nevidí..
IP zaznamenána

icu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 337
    • Zobrazit profil
Re:zahájení správního řízení o přestupku kvůli doručení fikcí
« Odpověď #8 kdy: 09 Března 2017, 13:07:24 »

Stíhat piráta za 51 km/h v obci, to by mě také zajímalo, kde se tak děje... Tedy za předpokladu, že z popisované story nevypadla bílá kulatá cedule s červeným orámováním a černými číslicemi...
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:zahájení správního řízení o přestupku kvůli doručení fikcí
« Odpověď #9 kdy: 09 Března 2017, 15:25:29 »

Jo přesně.. přestupek za 51 na 50 jsem ještě neviděl.. viděl jsem pokus kasírovat za 52 na 50, ale už je to dlouho.. tehdy to byl legendární Czech radar..
IP zaznamenána

naftaman

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 161
    • Zobrazit profil
Re:zahájení správního řízení o přestupku kvůli doručení fikcí
« Odpověď #10 kdy: 09 Března 2017, 17:08:38 »

Je to tak.. po 10 dnech se to považuje za doručené.. a ještě v některých případech můžete od úřadu dostat lhůtu jen 5 dní..
tak když poštu vybíráte třebas každou druhou sobotu tak se může stát že v sobotu vyzvednete dopis a v pondělí bude poslední termín na reakci.

Fikce doručení jde zrušit když prokážete důvody že dřív vyzvednout dopis nešlo.. ale to že bydlíte jinde a jezdíte tam jen jednou za 14 dní nebude stačit..
Navíc i když by se zneplatnilo doručení fikcí tak ten dopis byl doručený o 2 dny později a lhůta už uplynula..

Píše niekde v poučení SO že je doručené 10. dňom?
Nepíšu v poučení len lehotu "do x dní od doručenia písomnosti"?  Teda keď chudáka nepoučili v liste o tom že doručené už je 10.dňom uloženia a iné poučenie nedostal (navyše na pošte mal 14 dní na vyzdvihnutie, nie 10), nemalo by byť doručenie teda správne v 12. deň?
Neznalosť zákona sice neospravedlňuje, ale poučovacia povinnosť SO tam je práve z toho dôvodu aby kvôli neznalosti zákona chudák neutrpel ujmu, a orgán ho poučil len do miery "odo dňa doručenia".
Predstavte si že by orgán v rozhodnutiach písal že sa môže chudák odvolať do 30 dní od doručenia, ale zákonná lehota by bola len 15, a odvolanie by neuznali 30. deň ako podané včas lebo zo zákona je 15.

Citace
A možná by se hodila informace kde to je.. protože pokutovat za rychlost 51 v obci.. to se jen tak nevidí..
Je tiež možné že nemáme komplet info a bolo tam obmedzenie
« Poslední změna: 09 Března 2017, 17:10:22 od naftaman »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:zahájení správního řízení o přestupku kvůli doručení fikcí
« Odpověď #11 kdy: 09 Března 2017, 17:21:26 »

Píše niekde v poučení SO že je doručené 10. dňom?

Poučení o doručení fikcí které je uvnitř té doručované zásilky by ani nedávalo smysl.. ale pošta má hodit do schránky oznámení zásilky a tam to je napsané..
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:zahájení správního řízení o přestupku kvůli doručení fikcí
« Odpověď #12 kdy: 09 Března 2017, 18:32:00 »

kde se píše, že to mám udělat do 14 dnů od doručení. 13. den dojdu na městskou policii a co se nedozvím, bylo zahájeno správní řízení.

Tohle je podle popisu nesmysl.
Opice nemá tušení co to znamená "zahájeno správní řízení".
Pro ně je zahájeno např. tím, že předají oznámení přestupku správnímu orgánu k řešení, takže bych to bral s rezervou.
Kromě toho, řízení je zahájeno buď oznámením o zahájení řízení = obdžel jsem dopis a je jedno jestli převzal nebo byl doručen fikcí (něco by muselo být ve schránce)
nebo doručením příkazu = obdržel jsem dopis viz výše
Ta rychlost byla překročena na dovolené 30 km, 40 km nebo na 50 km?
Každopádně je tu hafec zvědavých lidí, tak by bylo na místě nahrát sem to, co bylo doručeno.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:zahájení správního řízení o přestupku kvůli doručení fikcí
« Odpověď #13 kdy: 10 Března 2017, 03:39:36 »

Pokud jste dychtivý zaplatit pokutu se slevou (blok), tak jestli vám ještě nic nepřišlo z úřadu, resp. v krajním případě to zatím leží na poště, můžete tam naběhnout a navrhnout vyřešení celé věci blokovou pokutou ve výši 100 Kč (domluva u rychlosti bohužel nejde s ohledem na § 125c(9) ZPPK). Nicméně souhlasím s předřečníky, že jde-li o 54/51/50 a nikoliv např. 54/51/30, tak bych spíš zabojoval a v případě prohry to patřičně rozmáznul.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:zahájení správního řízení o přestupku kvůli doručení fikcí
« Odpověď #14 kdy: 12 Března 2017, 18:45:44 »

Teď jste mi vnesli zmatek do mých představ :-(

Modelová situace: Prvního najdu ve schránce upozornění, že do 14-ti dní si mám vyzvednout zásilku.

a) vyzvednu ji 14-tého, takže je doručeno 14-tého?? Nebo 11-tého?
b) nechám si zásilku vhodit pošťačkou a je tedy doručeno 11-tého (deset dní od prvního oznámení - fikcí)

S b) asi problém nebude, to je jasné, ale moje dosavadní zkušenosti se strakonickým soudem nahrávají variantě 14-tého, jinak mne mohli už 2x pěkně vykoupat a neudělali to.
IP zaznamenána