30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [GIVEN UP] Nehoda - nedobrzdíš,neukecáš?  (Přečteno 29233 krát)

thk

  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
[GIVEN UP] Nehoda - nedobrzdíš,neukecáš?
« kdy: 01 Února 2017, 07:58:38 »

Stala se mi malá nehoda - Ve městě řidička na silnici dostala smyk a před autobusem MHD to postavila bokem přes silnici.Autobusák to zašlápnul aby do ní nevrazil,což se mu podařilo,nicméně já,který jsem jel za ním cca 30km/h a s odstupem cca 10-12m jsem to na kluzké ,zasněžené vozovce nedobrzdil a bouchnul jsem autobus zezadu do nárazníku.Škoda na autobusu promáčklý nárazník,u mě nárazník,světlo,haubna,blatník cca škoda 50000,-Kč.Jinak ještě vedle autobusu v odstavném a částečně v jízdním pruhu dělal hromady sněhu traktorbagr,takže řidič MHD a ani já jsem to nemohl nikam strhnout a vyhnout se bouračce.Dispečer MHD zavolal dopravaky,já je nechtěl a ti samozřejmě začali mlýt naučenou mantru o jasném viníkovi nehody(což jsem byl já)a o tom,že jsem měl jet přiměřenou rychlostí ke stavu a povaze vozovky a chtěli výpalné.Odmítl jsem zaplatit s tím,že to tedy půjde do správního řízení a že se necítím být vinen z nehody.
Je možné se nějakým způsobem proti tomuto bránit,nebo opravdu platí neubrzdíš - neukecáš?
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - nedobrzdíš,neukecáš?
« Odpověď #1 kdy: 01 Února 2017, 08:32:22 »

Trocha kinetiky.

Autobus, který brzdí hůře, než osobák, stačil zastavit => rychlost jste měl nepochybně přiměřenou, pokud jste jel tak rychle, jako autobus. Problém byl v nedodržení bezpečné vzdálenosti. Pokud jedete s odstupem 12 m rychlostí 8,3 m/s (cca 1,5 s), musíte vidět dopředu na nejméně jedno další vozidlo, spíše však na dvě, abyste stihl zareagovat bez nějakého pekelného soustředění za účelem dosažení reakční doby pod 0,8 s. Za autobusem/oplechovanou dodávkou/náklaďákem jste zcela bez šance, než si všimnete, že zpomaluje - nemůžete pořád sledovat jeho brzdová světla - jste v něm.

Jestli má smysl rozporovat nepřiměřenou rychlost a hrát to na nedodržení bezpečné vzdálenosti či úplně jinak musí poradit někdo jiný. Vařím z vody a netuším, jak vypadá fotodokumentace - silnice byla zasněžená, kluzká, ale nějak to brzdilo a jel jste přiměřeně rychle za autobusem (o správné rychlosti svědčí to, že autobus stačil zastavit) v bezpečné vzdálenosti (okolo 25 m). Právě v místě, kde vy jste intenzívně brzdil, se vyskytla neočekávaně plotna extrémně tvrdé a uježděné vrstvy sněhu, která se chovala jako led. Autobus to neovlivnilo, protože brzdil na normálně kluzké vozovce o 25 m dále.

EDIT: Zda se z takovéto argumentace dá vykouzlit nezavinění netuším, nicméně způsobená škoda neznamená automaticky zavinění, byť nedbalostní. Pokud se po celou trasu, co jste jel, plotna ledosněhu nevyskytla Vy ji dokážete před SO v kritickém místě uhájit, tak by to snad šlo uhrát na to, že jste něco takového neočekával ani nemohl očekávat. Je to ale IMHO dost tenký led, chtělo by to lepší nápad.

« Poslední změna: 01 Února 2017, 10:18:52 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - nedobrzdíš,neukecáš?
« Odpověď #2 kdy: 01 Února 2017, 09:15:46 »

Dispečer MHD zavolal dopravaky,já je nechtěl a ti samozřejmě ...
Škoda sice nebyla nad 100k, ale byl poškozen majetek 3. strany, tedy pokud ten MHD autobus nevlastnil přímo řidič.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - nedobrzdíš,neukecáš?
« Odpověď #3 kdy: 01 Února 2017, 11:29:28 »

Tak o tom, že nehodu zavinil a odpovídá za škodu není sporu. Zavinil a odpovídá.

Druhá věc je, zda se přitom dopustil přestupku a zaslouží trest. IMO to neukecá, jediná použitelná je teorie ledové plotny, jak píše předřečník. Správní orgán to IMO shodí jako účelové tvrzení s tím, že autobusák na tom samém místě brzdil taky.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - nedobrzdíš,neukecáš?
« Odpověď #4 kdy: 01 Února 2017, 11:50:26 »

@díky za korekci mnou aplikovaných termitů. Zaviněním jsem měl na mysli, že přestupek je (zatím) zaviněné jednání, jaxe tak dívám na svůj text, tak přirozená interpretace je, že nezavinil nehodu, což jednoznačně zavinil a škodu způsobil.

Protiargument SO tvrzení o pltoně jako účelové jsem předpokládal, proto jsem uvedl, patrně nepříliš zjevně, že autobus brzdil až za plotnou o 25 m dále a neměl problém. Plotna prostě byla několik metrů dlouhá (10 až 15 m), což ovšem úplně stačilo na to, aby se nepodařilo vůz zastavit i při dodržení přiměřené rychlosti a bezpečné vzdálenosti. Kdyby byla plotna delší, tak by se autobus zastavil až o smykující vozidlo.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - nedobrzdíš,neukecáš?
« Odpověď #5 kdy: 01 Února 2017, 12:15:56 »

Ono jde o to, že autobus má brzdnou dráhu delší než auto. Pokud jel pán vteřinu za autobusem, tak první vteřinu na zahájení brzdění nereagoval a následně už brzdil na stejné části vozovky jako ten bus. Moc to nevychází.
Zkusit to ale může.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - nedobrzdíš,neukecáš?
« Odpověď #6 kdy: 01 Února 2017, 13:42:55 »

Na zabordelené vozovce od sněhu rozdíl není až tak velký jako na suchu (pro autobus s místy ke stání je přípustné zpomalení 1,8 ms-2, jinak začnou i držící se cestující padat a vystupovat předním oknem, osobák bez problému brzdí 5 ms-2), na takové vozovce má i osobák problém se zpomalením nad 2 ms-2. Nicméně brzdná dráha busu bude i tak o něco delší. Zkusit se to dá, pokud bude tvrdit mezeru 25 m a rekační dobu 1 s, začal brzdit ve vzdálenosti cca 18 m za busem, který zpomaloval; za standardně klouzacích podmínek by do busu nenarazil. Protože však plotna a tím pádem zpomalení okolo 1,2 ms-2 (brzdná dráha z 30 km/h 36 m, z toho však pouze 15 m klouzal, pak brzdil normálně)...no jak jsem psal výše, je to tenký led. Zkusím můj oblíbený excelograf. Je to dost pracné, takže počkám na zakladatele, zda je schopen tvrdit sněholed a bezpečnou vzdálenost, aniž by to nějaký jiný důkaz pravděpodobně rozbil - třeba fotodokumentace nehody či svědci.
Orientační hodnoty zpomalení a brzdných drah zde https://www.30kmh.cz/index.php?topic=2572.0.
« Poslední změna: 01 Února 2017, 13:45:21 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

thk

  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - nedobrzdíš,neukecáš?
« Odpověď #7 kdy: 01 Února 2017, 15:05:02 »

Tak pro lepší představu připojuji pár fotek z nehody.
« Poslední změna: 01 Února 2017, 15:13:22 od thk »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - nedobrzdíš,neukecáš?
« Odpověď #8 kdy: 01 Února 2017, 15:09:46 »

Hmmmm to je IMO neudržitelný.

Ale zkusit to můžete, pokud vám nebude vadit, že to bude o něco dražší.
Třeba kvůli odpisu bodů, co já vím.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - nedobrzdíš,neukecáš?
« Odpověď #9 kdy: 01 Února 2017, 15:13:10 »

Rekl bych, ze mate mozna stesti-kratce:
1. pred krizovatkou se z fotek zda, ze silnice byla +1 ocistena, tedy nebyl duvod nejake extra maximalne vysoke obezretnosti, proste relativne cista cesta
2. za krizovatkou se nahle objevila plocha spatne shrnuteho snehu-zrovna v dobe Vaseho kritickeho brzdeni, na kterem se nahle zmenily brzdne pomery
3. autobus mel stesti, protoze pod nim je opet ocistena vozovka - tedy prednimi koly nouzove mohl brzdit vyrazne vice nez vy cca 6-8m, nehlede diky svoji sirce se pohyboval jednou stranou na ocistene casti vozovky

PS: muzete vysvetlit rozdilne pomery na vozovce na jednotlivych fotografiich?
Trochu mi nesedi, to se ten autobus po nehode hybal? Ktere jsou nejblize nehode?
thk: OK, tak by to vyse napsane melo +-sedet, uvidite, co Vam rekne jeste Enzym
« Poslední změna: 01 Února 2017, 15:37:53 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

thk

  • Příspěvků: 95
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - nedobrzdíš,neukecáš?
« Odpověď #10 kdy: 01 Února 2017, 15:30:38 »

Tak pozice autobusu na fotkách 485 a 487 jsou už vyfocené v době,kdy autobus policajti odstavili do krajního pruhu.Ostatní fotky jsou v pozici nehody,tj. tak jak auta stála po nehodě.
IP zaznamenána

PVS

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 338
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - nedobrzdíš,neukecáš?
« Odpověď #11 kdy: 01 Února 2017, 16:17:23 »

Taky vidím, že autobus stojí na docala prohrnuté cestě, zatímco Volvo na sněhové plotně. Možná by se dal spolu s tímto použít i efekt rozdílné hmotnosti vozidel a šířky pneumatik - tedy lepší a hlubší (až na asfalt) záběr autobusu.
IP zaznamenána

mrkef

  • Příspěvků: 483
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - nedobrzdíš,neukecáš?
« Odpověď #12 kdy: 01 Února 2017, 17:07:46 »

Je vidět, že cesta byla uklizená a zrovna v místě brzdné dráhy byla sněhová plotna, autobus už byl za ní, takže osobák se po ní pěkně sklouznul. Ale nevím jestli se to povede nějak uhrát.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - nedobrzdíš,neukecáš?
« Odpověď #13 kdy: 01 Února 2017, 19:44:45 »

Tyhle řeči jsou hezké, ale SO je smete ze stolu tím, že stav vozovky je v tomto případě jasně vidět a pokud řidič na stav vozovky přes autobus neviděl, tak si měl dát větší odstup.
Můžete si tady plácat játra do zblbnutí, ale nedávejte thk falešné naděje, že to je ložený.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda - nedobrzdíš,neukecáš?
« Odpověď #14 kdy: 01 Února 2017, 19:53:12 »

opas - Líp bych to nenapsal  ;)

Příště se nepřiznávejte že jste řídil.
IP zaznamenána