30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nedopravní taškařice - doručování  (Přečteno 12063 krát)

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil
Nedopravní taškařice - doručování
« kdy: 23 Února 2016, 17:02:26 »

Dobrý den,
studuju to tady už poměrně dlouho, ale zatím se mi na stole jen vrší pražské odpustkové žádosti čekající na prekluzi.
Až teď se mi stala taková věc, na kterou bych se rád zeptal odbornějších členů.

časově to proběhlo asi takto:
23.4.2015 jsem byl obviněn z rušení nočního klidu a dalších věcí okolo
24.10.2015 byl vydán příkaz, který měl být 13.11. vhozen do schránky, ale místo toho byl 10.11. vrácen zpět odesílateli - úřadu
Následně přišlo teď v únoru vyrozumění o nedoplatku, čímž jsem se o celé té záležitosti dozvěděl.
11.2.2016 jsem se tedy byl zeptat, co to má být a paní úřednice na finnančním odboru mi okopírovala to, co měla ve složce - viz příloha

Takže se chci zeptat,jestli je správný postup podat do patnácti dnů blanketní odpor, ten na vyzvání doplnit a čekat, co úřad provede dál, protože prokazatelně nebylo doručeno a tím pádem příkaz ani nemohl nabýt právní moci?
Nebo musím namítat neplatnost doručení a žádat vrácení do předchozího stavu?
IP zaznamenána

chom

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
Re:Nedopravní taškařice - doručování
« Odpověď #1 kdy: 23 Února 2016, 19:47:46 »

Na poštu bylo podáno 27. 10. 2015, tak proč by mělo být až 13. 11. 2015 vhozeno do schránky?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Nedopravní taškařice - doručování
« Odpověď #2 kdy: 23 Února 2016, 21:17:08 »

Současně podej odpor a zároveň žádost o přezkum. Ať si z toho něco vyberou.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Nedopravní taškařice - doručování
« Odpověď #3 kdy: 23 Února 2016, 22:15:00 »

Nevím, zda dotaz patří přesně sem, ale není úplně mimo mísu.

Snažil jsem se dopátrat rozsudku NSS, který praví, že musí být vhozeno - nakonec jsem byl úspěšný (pátrám zde http://prestupky.blogspot.cz/). Spíše se setkávám vytrvale s tím, že stačí 10 dnů úložné doby...a pokud účastník věrohodně prokáže, že v té době neměl možnost vyzvednout, může do 15 dnů požádat o určení neplatnosti. Jediné, co jsem našel, je http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2011/0053_7As__110_20110927021804_prevedeno.pdf - Fikce doručení po u plynutí deseti dnů od uložení písemnosti k vyzvednutí se tedy uplatnit nemohla, neboť nedostatek vložení písemnosti do schránky nebyl nijak zhojen. Přijde mi, že důkazní břemeno je ve většině rozsudků NSS přesunuto na účastníka - nebo pouze špatně hledám/rozumím/chápu a toto je bráno jako přelomové rozhodnutí NSS, že do schránky (pokud taková existuje), musí vhozeno býti? Ale i v tomto rozsudku se píše Nebyla tedy splněna podmínka pro účinné doručení fikcí uvedená v ust. § 23 odst. 4 správního řádu, že je - li to možné a nevyloučil - li to správní orgán, písemnost se po uplynutí 10 dnů vloží do domovní schránky nebo na jiné vhodné místo; jinak se vrátí správnímu orgánu, který ji vyhotovil. Přijde mi, že je na libovůli SO, zda vyloučí či nevyloučí vhození do schránky po uplynutí úložní doby.

Kolegové už to rozebírali zde :
Díky, vlákno se mi nedařilo najít, byť jsem o něm měl jakousi tuchu, že jsem to již zde zahlédl. SO má tedy pořád možnost "nevhodit, vrátit odesílateli", protože proto a ty účastníče dokazuj, že jsi byl na služební cestě na odvrácenou stranu Měsíce. Fuj.
« Poslední změna: 23 Února 2016, 22:38:32 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

mila6032

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 349
    • Zobrazit profil
    • www.osbid.cz
Re:Nedopravní taškařice - doručování
« Odpověď #4 kdy: 23 Února 2016, 22:30:06 »

Kolegové už to rozebírali zde :

https://www.30kmh.cz/index.php?topic=1926.15
IP zaznamenána

mila6032

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 349
    • Zobrazit profil
    • www.osbid.cz
Re:Nedopravní taškařice - doručování
« Odpověď #5 kdy: 23 Února 2016, 22:55:12 »

No, ono to není jen tak, s tím vyloučením. Ano úřad vhození do schránky vyloučit může, ale jak říká NSS, tak jen výjimečně a ty důvody prokazuje správní orgán. Viz ta vavova citace ve vedlejším vlákně. Ano, neprůstřelné to není, ale slabé také ne.

" Dalším důvodem výjimky je, že správní orgán vyloučí vhození do schránky. K tomu může ovšem přistoupit jen výjimečně, existují-li k takovému kroku závažné a skutkově substancované důvody na straně toho, komu je doručováno; typicky se může jednat o situace, kdy je doručováno někomu, kdo sdílí poštovní schránku s jinou osobou, jež má protichůdný zájem v řízení, ve kterém je doručováno, a jež by např. neoprávněným otevřením zásilky či jejím zašantročením mohla poškodit práva či zájmy toho, komu je doručováno. Důkazní břemeno k prokázání skutečností podmiňujících účinnost doručení fikcí, tedy i důkazní břemeno ohledně existence důvodů, pro které výjimečně nebyla zásilka do schránky vhozena, je na straně správního orgánu. "
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Nedopravní taškařice - doručování
« Odpověď #6 kdy: 23 Února 2016, 23:28:17 »

Prošel jsem si pár jiných rozsudků NSS a mám z toho dojem, že pokud je kam vhodit, nutno vhodit. Pokud není (není schránka fyzicky, homeless adresa), tak je naopak plně oprávněn "nevhazovat, vrátit".
http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2014/0158_4As__1400025_20141022083231_prevedeno.pdf
http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2013/0058_3As__13_20131128142925_prevedeno.pdf
Jinak MV má docela svérázný náhled na rozsudky NSS a lze očekávat, že správní orgány se toho "protože proto" budou držet
http://www.kr-karlovarsky.cz/krajsky-urad/spravni_agendy/Documents/zapis_9_6_2015.pdf
Patrně na úrovni správních orgánů nelze očekávat cokoli rozumného a bude nutné se připravit na vyšší level správního soudnictví.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Nedopravní taškařice - doručování
« Odpověď #7 kdy: 24 Února 2016, 00:47:00 »

Prošel jsem si pár jiných rozsudků NSS a mám z toho dojem, že pokud je kam vhodit, nutno vhodit. Pokud není (není schránka fyzicky, homeless adresa), tak je naopak plně oprávněn "nevhazovat, vrátit".
http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2014/0158_4As__1400025_20141022083231_prevedeno.pdf
http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2013/0058_3As__13_20131128142925_prevedeno.pdf
Jinak MV má docela svérázný náhled na rozsudky NSS a lze očekávat, že správní orgány se toho "protože proto" budou držet
http://www.kr-karlovarsky.cz/krajsky-urad/spravni_agendy/Documents/zapis_9_6_2015.pdf
Patrně na úrovni správních orgánů nelze očekávat cokoli rozumného a bude nutné se připravit na vyšší level správního soudnictví.
Ani v jednom z těch rozsudků bohužel nevidím povinnost vhazovat do schránky. Vyloučit vhození tedy můžou vždy a nemusí ani nijak složitě odůvodňovat před zasíláním jak vyplívá z prvního rozsudku, případné doručení či nedoručení se posuzuje dodatečně po vrácení zásilky/doručenky.
IP zaznamenána

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil
Re:Nedopravní taškařice - doručování
« Odpověď #8 kdy: 24 Února 2016, 00:51:55 »

Az ted se divam, ze na "dorucence" neni ani v jedne casti zaskrtnuto "nevracet, vlozit do schranky".
Pocitam, ze v tomhle pripade urad jednal trochu podjate, kterehoz dojmu jsem nabyl i po rozhovoru s milou pani na financnim odboru, ktera ma za ukol jen vymoct castku na slozence. Kdyz si to precetla, prohlasila "Za takovou blbost vam naparili dva tisice???" :-))

Shodou nahod jsem v dobe udajneho pokusu o doruceni byl tri tydny mimo Evropu, takze jsem presvedcen, ze v otazce dorucovani mam pomerne slusne nabito. Ale rad bych si overil spravny postup..
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Nedopravní taškařice - doručování
« Odpověď #9 kdy: 24 Února 2016, 01:03:26 »

Az ted se divam, ze na "dorucence" neni ani v jedne casti zaskrtnuto "nevracet, vlozit do schranky".
Pocitam, ze v tomhle pripade urad jednal trochu podjate, kterehoz dojmu jsem nabyl i po rozhovoru s milou pani na financnim odboru, ktera ma za ukol jen vymoct castku na slozence. Kdyz si to precetla, prohlasila "Za takovou blbost vam naparili dva tisice???" :-))

Shodou nahod jsem v dobe udajneho pokusu o doruceni byl tri tydny mimo Evropu, takze jsem presvedcen, ze v otazce dorucovani mam pomerne slusne nabito. Ale rad bych si overil spravny postup..
Slušně nabito máte pouze v případě, že do 15 dnů od pominutí překážky požádáte o navrácení v předešlý stav, čili § 41 správního řádu. Další problém je, že do schránky určitě byla vhozena výzva k vyzvednutí zásilky a poučení, tedy po návratu ze zahraničí vám začalo těch 15 dnů neůprosně běžet.
IP zaznamenána

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil
Re:Nedopravní taškařice - doručování
« Odpověď #10 kdy: 24 Února 2016, 01:14:57 »

Az ted se divam, ze na "dorucence" neni ani v jedne casti zaskrtnuto "nevracet, vlozit do schranky".
Pocitam, ze v tomhle pripade urad jednal trochu podjate, kterehoz dojmu jsem nabyl i po rozhovoru s milou pani na financnim odboru, ktera ma za ukol jen vymoct castku na slozence. Kdyz si to precetla, prohlasila "Za takovou blbost vam naparili dva tisice???" :-))

Shodou nahod jsem v dobe udajneho pokusu o doruceni byl tri tydny mimo Evropu, takze jsem presvedcen, ze v otazce dorucovani mam pomerne slusne nabito. Ale rad bych si overil spravny postup..
Slušně nabito máte pouze v případě, že do 15 dnů od pominutí překážky požádáte o navrácení v předešlý stav, čili § 41 správního řádu. Další problém je, že do schránky určitě byla vhozena výzva k vyzvednutí zásilky a poučení, tedy po návratu ze zahraničí vám začalo těch 15 dnů neůprosně běžet.

Do schranky mi nic vlozeno nebylo, takze jsem do 15ti dnu od pominuti prekazky nemel o co zadat. Coz je duvod, proc se ptam, jaky postup nyni zvolit.
O cele teto veci (rizeni) jsem se dozvedel az prichodem vyrozumeni o nedoplatku.
« Poslední změna: 24 Února 2016, 01:18:53 od gw »
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Nedopravní taškařice - doručování
« Odpověď #11 kdy: 24 Února 2016, 01:19:00 »

Ani v jednom z těch rozsudků bohužel nevidím povinnost vhazovat do schránky. Vyloučit vhození tedy můžou vždy a nemusí ani nijak složitě odůvodňovat před zasíláním jak vyplívá z prvního rozsudku, případné doručení či nedoručení se posuzuje dodatečně po vrácení zásilky/doručenky.
V prvním rozsudku to NSS opřel o to, že i dopisy označené "nevracet, vhodit do schránky", posílané na dvě adresy (TP, doručovací) se vracely zpět, protože nebylo kam vhodit. Jinak souhlas, odstavec [30] dává pravomoc SO rozhodnout dle vlastního uvážení bez možnosti toto napadnout zcela jasně. Proto píši o "dojmu", nikoli stanovisku NSS. Chtělo by to nějaký zcela čistý a jasný případ, tento aktuální tak vypadá - nemá překážky v neexistující či sdílené schránce, nemá TP homeless adrese; účastník byl prokazatelně v zahraničí.
Slušně nabito máte pouze v případě, že do 15 dnů od pominutí překážky požádáte o navrácení v předešlý stav, čili § 41 správního řádu. Další problém je, že do schránky určitě byla vhozena výzva k vyzvednutí zásilky a poučení, tedy po návratu ze zahraničí vám začalo těch 15 dnů neůprosně běžet.
Určitě? Když jsem z jakéhosi důvodu promeškal úložní lhůtu, tak na poště mně byli schopni (či ochotni, nevím) sdělit pouze odesílací poštu, odesílatele nikoli. Je to však už hooodně dávno, je něco nyní jinak?
« Poslední změna: 24 Února 2016, 01:25:49 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

gw

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 328
    • Zobrazit profil
Re:Nedopravní taškařice - doručování
« Odpověď #12 kdy: 24 Února 2016, 01:23:38 »

V trackovacim systemu je podle me jen odesilaci posta. Ovsem, pokud se nahodou ze schranky nevytrati listek a pouceni, byva tam snad odesilatel a mozna i cislo jednaci.

Muj boj je ovsem o to, jestli jsem ja promeskal lhutu nebo oni nemaji spravne doruceno.
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Nedopravní taškařice - doručování
« Odpověď #13 kdy: 24 Února 2016, 01:28:01 »

Doručení můžete zkusit zpochybnit, ale záleží co má pošta v dokumentech. Zkuste žádat o navrácení teď a odůvodnit to tím, že jste se to dozvěděl až po informování přímo u SO, v případě, že neuznají, tak podat podnět pro přezkum.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Nedopravní taškařice - doručování
« Odpověď #14 kdy: 24 Února 2016, 01:45:39 »

Pro jistotu opakuji - správní řád není moje pole působnosti, takže se mohu v lecčems mýlit. Vidím však dvě nožičky, na kterých (já nevím co z hlediska správního řádu - zde bych se držel pánů opase a Tacečka) by se dalo stavět.
- vrátit v předešlý stav, protože nebylo doručeno ani fikcí z objektivních důvodů (zahraničí) a o příkazu víte až od paní úřednice přes nedoplatky,
- napadnout způsob doručení, protože bezdůvodně nenechali vhodit do schránky, pokud by nechali, dozvěděl byste se podstatně dříve - hned po návratu ze zahraničí.
Ona je to asi dvojjediná nožička, nahlížená pokaždé z jiného úhlu, nikoli dvě různé.
Na vodě:
Protože o příkazu víte někdy od 11.2., musíte (podle mého amatérského názoru) podat odpor v zákonné lhůtě podle § 150 odst. (3) (11 + 8 = 19). 24.2. je možná trochu pozdě. Odpor se dává zásadně blanketní, vše ostatní v odporu je společenská konverzace. https://www.30kmh.cz/index.php?topic=706.0
Háži otázku do vzduchu - když podá odpor, neuzná tím implicitně, že již bylo doručeno a to 11.2. a podal odpor pozdě?
« Poslední změna: 24 Února 2016, 01:53:59 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.