30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 3 4 [5]

Autor Téma: Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá  (Přečteno 63708 krát)

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #60 kdy: 14 Dubna 2016, 22:51:36 »

Pro začátek např.:

§ 205 TZ, krádež: Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

§ 228 TZ, poškození cizí věci: Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak  na  cizím  majetku  škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody  až  na  jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

§ 50 PřesZ: Přestupku se dopustí ten, kdo úmyslně způsobí škodu na cizím majetku krádeží, zpronevěrou, podvodem nebo zničením či poškozením věci z takového majetku, nebo se o takové jednání pokusí. Za přestupek lze uložit pokutu do 15 000 Kč nebo zákaz pobytu.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #61 kdy: 15 Dubna 2016, 09:47:47 »

Pro začátek např.:

§ 205 TZ, krádež: Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

§ 228 TZ, poškození cizí věci: Kdo zničí, poškodí nebo učiní neupotřebitelnou cizí věc, a způsobí tak  na  cizím  majetku  škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody  až  na  jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

§ 50 PřesZ: Přestupku se dopustí ten, kdo úmyslně způsobí škodu na cizím majetku krádeží, zpronevěrou, podvodem nebo zničením či poškozením věci z takového majetku, nebo se o takové jednání pokusí. Za přestupek lze uložit pokutu do 15 000 Kč nebo zákaz pobytu.

Zapis v registru je pravo spise nehmotne, co rikate?
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #62 kdy: 15 Dubna 2016, 10:04:36 »

Zapis v registru je pravo spise nehmotne, co rikate?
Uff, ty právní termity...vím, že je rizoto se plést do vašeho slangu, nicméně jsem si vždycky myslel, že:
- zápis do registru je pouhá evidence, byť může mít nějaké právní konseqence (registr vozidel, katastr, registr autorizovaných inženýrů),
- právo hmotné je vyjádřením vztahu k nějaké fyzicky ovladatelné věci (kupní smlouva k vozidlu, vstupenka do divadla),
- právo nehmotné je vyjádřením vztahu k nějaké ovladatelné abstrakci (autorská práva, pohledávka, závazek).
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 200
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #63 kdy: 15 Dubna 2016, 10:18:34 »

Zapis v registru je pravo spise nehmotne, co rikate?
Uff, ty právní termity...vím, že je rizoto se plést do vašeho slangu, nicméně jsem si vždycky myslel, že:
- zápis do registru je pouhá evidence, byť může mít nějaké právní konseqence (registr vozidel, katastr, registr autorizovaných inženýrů),
- právo hmotné je vyjádřením vztahu k nějaké fyzicky ovladatelné věci (kupní smlouva k vozidlu, vstupenka do divadla),
- právo nehmotné je vyjádřením vztahu k nějaké ovladatelné abstrakci (autorská práva, pohledávka, závazek).

Pouha evidence, neni to hmotne ani nehmotne... diky za shrnuti

Radeji budu 5min za blbce, nez cely zivot.

hh: mel jsem namysli, ze vy jako provozovatel udelate zmenu v registru na majetek, ktery nevlastnite (zde je spor o to, ze nebyla dodrzena smlouva(prevod v registru), ktera asi  nic nerika o tom, co se ma stat, kdyz strana sve povinosti nedodrzi)
, a tim majitele poskodite na jeho pravech (neco jako AZ, vec zustava, ale skoda se vymaha) -> mel jsem za to, ze to je pravo nehmotne(ale, pravda je, ze rizotu nerozumim)
http://www.pf.upol.cz/fileadmin/user_upload/PF-katedry/obcanske-pravo/Civilni_proces/Vecna_prava.ppt  str. 10

Fyzicka likvidace, je jasna... to je poskozeni cizi veci(tedy pokud soud nerozhodne, ze smlouva nebyla dodrzena, ale podle me to neni ta intenzita, ktera by si fyzickou likvidaci/zadrzeni veci zaslouzila)
« Poslední změna: 15 Dubna 2016, 10:29:39 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #64 kdy: 15 Dubna 2016, 10:19:31 »

Zapis v registru je pravo spise nehmotne, co rikate?
Nerozumím otázce. To, co citujete, byla reakce na záměr již prodané a následně náhodně nalezené auto svépomocí fyzicky uzmout a zlikvidovat. Z čarování na registru (např. uvedení ne zcela pravdivých informací) by taky nějaký ten delikt mohl být, minimálně přestupek proti pořádku ve státní správě podle § 46 PřesZ, proto jsem psal pro začátek.

Jinak zápis v registru vozidel bych se zdráhal nazývat právem. Jde o veřejnoprávní evidenci, která např. nemá žádný vliv na vlastnická práva - nejde o veřejný seznam ve smyslu OZ, už proto, že jaksi není veřejný, neuplatní se intabulační zásada ... Vlastník/provozovatel má v souvislosti s existencí registru hafo povinností, jestli i nějaká veřejná subjektivní práva bych se musel hluboce zamyslet (jak je vidět i z tématu vlákna, např. právo na to, aby zápis v registru odpovídal skutečnosti, pokud vůbec existuje, příliš chráněno není).
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #65 kdy: 15 Dubna 2016, 10:36:47 »

Uff, ty právní termity...vím, že je rizoto se plést do vašeho slangu, nicméně jsem si vždycky myslel, že: [...]
Enzym: Ach, ty termity.
- povaha zápisu do seznamu/registru/rejstříku záleží na povaze toho seznamu, např. vaše 3 příklady fungují každý úplně jinak
- hmotné právo je souhrn norem, které určují, jaká kdo má práva a povinnosti, v opozici stojí nikoliv nehmotné právo, ale procesní právo, které určije, jakým způsobem se ta hmotná práva uplatňují (chrání, vynucují ...), např. převážná část ZPPK obsahuje hmotněprávní úpravu, SprŘ je předpisem převážně procesním
- nehmotné právo není ustálený termit, na hmotné a nehmotné se podle některých civilistických koncepcí (včetně např. NOZu) rozlišují věci, právo je pak věcí nehmotnou
« Poslední změna: 15 Dubna 2016, 10:40:42 od hh »
IP zaznamenána

pabous87

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #66 kdy: 15 Dubna 2016, 11:36:57 »

Tak vam dekuji za nazory,ale myslim i kdyz se jiste muzu plest ze smlouva nebyla dodrzena.Dohodl jsem se s tim clovekem na tom ze auto prihlasi.Dal jsem mu k tomu plnou moc a veskere potrebne dokumenty.Ted to resim timhle zpusobem jen pro to ze auto je v dezolatnim stavu a neschopno jakekoliv dalsi jizdy o evidencni kontrole nemluve.Ta je taky potreba pro nove prihlaseni je tak??A nedokazu si predstavit ze s tim vrakem nekam pojede na evidencku.Ted uz tam teda nema ani spz.Zkratka nevim a mozna toho budu litovat...,ale netvrdte mi ze kdyby ten clovek mel zajem to auto normalne uzivat tak si ho prihlasi a bude o nej pecovat(nebo teda udrzovat v nejakem rozumnem stavu) a ne ze s nej udela popelnici plnou bordelu a nevim ceho vseho a navic neslucitelnou s jakymkoliv provozem na pozemni komunikaci.O hodnote auta je tu teda pochyb...jak tu nekdo psal ze mu zpusobim skodu nikoli vsak nepatrnou??jak to mam chapat?ma ten vrak ted nejakou hodnotu?myslim ze ne,ale...kdo to posoudi?
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #67 kdy: 15 Dubna 2016, 11:54:23 »

Pokud ve smlouvě nebylo výslovně uvedeno, že její účinnost zaniká nesplněním povinnosti auto přepsat, tak je to auto jeho a vy s ním nesmíte nic dělat. Vy máte v ruce smlouvu, která říká, že to auto bylo prodáno, a že se kupující zavazuje ho přepsat (snad), tak napište žalobu na kupujícího, že neplní podle smlouvy, čímž vám vzniká riziko, že vás budou popotahovat správní orgány pro jeho dopravní přestupky. Doložte k tomu tu smlouvu, dejte to k soudu a na všechny případné přestupky a odpustky stejně tak doložíte smlouvu a uvedete nového vlastníka. To by musela být fakt blbě napsaná smlouva, aby to nešlo.

Máte někde tu smlouvu, třeba že bychom si mohli přečíst anonymizovaný sken?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #68 kdy: 15 Dubna 2016, 11:58:23 »

Škoda nikoliv nepatrná je dle aktuálně platného TZ 5000 Kč, to je ta vcelku obecně známá hranice mezi přestupkem a trestným činem. Jestli vrak má nebo nemá tuto cenu by musel určit znalec, nepojízdná auta vrakoviště a různí další profi likvidátoři obvykle vykupují za méně než 5000 Kč, ale nula to nebude nikdy, minimálně cenu použitelných dílů či recyklovatelného materiálu má vrak vždy.

Prosím neberte ten katalog trestných činů a přestupků jako něco, čím bych se vás snažil strašit, byla to reakce na dotaz. Ani já nevěřím, že by v daném kontextu z toho bylo odsouzení. Riziko, že budete popotahován, je ale značné.

Hlavně nechápu, jste-li si tedy jist, že kupní smlouva je platná, proč chcete řešit problém, který není váš. Úvahy o tom, co hodlá šťastný majitel vozu s ním dělat, jsou zcela mimo, třeba opravdu jen potřeboval popelnici. Neřešte to, není to vaše věc a buďte za to rád. Řešte to, co je váš problém, nic víc. Vaším problémem jsou rizika popotahování pramenící z nepřepsání auta v registru. K různým možnostem, jak je řešit, resp. minimalizovat, tu toho bylo řečeno dost.
IP zaznamenána

Majkii

  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #69 kdy: 16 Dubna 2016, 20:59:31 »

Jsem teďka pročítal zpětně celé téma a napadlo mě, když pabous ví, kde auto stojí, proč mu prostě nesebere SPZky...? Jsou v podstatě furt jeho a novému majiteli s autem zabrání jezdit, o což v podstatě jde. Minulé skutky zpět nevezme, jde jen o to zabránit těm budoucím. Nebo mám někde v uvažování logiku?
IP zaznamenána

Majkii

  • Příspěvků: 50
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #70 kdy: 16 Dubna 2016, 21:34:39 »

Už jsem si vzpomněl, kde jsem o tom slyšel, informovala o tom (minimálně) TV N@va... http://tn.nova.cz/clanek/pozor-pri-prodeji-auta-pokud-ho-kupec-neprevede-budete-platit.html
IP zaznamenána

pabous87

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #71 kdy: 17 Května 2016, 01:20:39 »

Zdravim Vas...
Omlouvam se za dlouhe odmlceni,ale nedalo se jinak.Bylo toho na me trochu moc a tak sem se radeji na nejakou chvilku prestal psat...,ale rozhodne sem nepolevil v aktivite ohledne meho problemu.Dnes uz je vse vyrizeno...a auto uz je pryc...spadnul mi kamen ze srdce ze uz se dal nemusim bat co kde na me ceka a co kdo po me bude chtit.Naposledy sem tu psal ze vim kde auto stoji a ze se chystam na sundani SPZ.Tak sem i udelal SPZky sem sundal a zacal resit duplikaty...coz se taky zadarilo i kdyz musim uznat ze prijemny to na urade nebylo.Pan technik byl hrooozne zvedavej...,ale i to se nakonec podarilo.S spz a duplikatem v ruce jsem pockal az MP odtahne auto na odstavny parkoviste...tam pak auto nalozil,zaplatil 1600,- za odtah a dalsich 600,- za 6 dni stani auta na place a mazal rovnou na ekologickou likvidaci.Tam vse probehlo bez prutahu...ja dostal potvrzeni a fofrem na magistrat odhlasit auto z registru.No a pak uz zbyvalo jen zajit nebo tedy pockat az mi prestupkova komise posle vyzvu k zaplaceni za prestupek coz bylo 200,- ten sem taky zaplatil.A ted uz by mel byt pokoj...auto uz nikdy nikoho neohrozi a ani ja uz nebudu zit ve strachu co s nim kdo muze udelat.Netvrdim ze to vsechno co jsem udelal bylo spravne...troufnu si rict ze ne,ale na druhou stranu to bylo nejrychlejsi reseni vznikle situace.Protoze soude podle pristupu MP atd...tak skoro nikoho nezajima kdo je majitelem...ale kdo je uveden v registru coz mi prijde trochu zvlastni.No a cekat ze se dotycny pan XY sam ozve a zacne jednat nebo cokoliv resit je tak trochu k smichu...to radeji ted zaplatim 3000,- nez pozdeji...x tisic za nejaky penale a kdovi co jeste...
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #72 kdy: 17 Května 2016, 18:54:43 »

Cíle bylo dosaženo a to, že máme vsystému pijavice, je krátká epizoda našich dějin (leda hovno, ty svině zdechnou až si zabijí živitele).  8)
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #73 kdy: 25 Května 2016, 15:26:55 »

Akorát moc nechápu, proč jste to nechal odtáhnout MP a neodtáhnul jste to rovnou sám na likvidaci. Resp. k čemu byl ten odtah MP dobrý?
IP zaznamenána

mch

  • Příspěvků: 184
    • Zobrazit profil
Re:Neodhlášené vozidlo po prodeji, kupující neodpovídá
« Odpověď #74 kdy: 28 Srpna 2016, 18:24:28 »

nebylo to auto, ale 'vrak' a ten byl vydan 'provozovateli' z registru, zadna kradez, dle meho ...
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 3 4 [5]