30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Počet evidovaných pojistných událostí  (Přečteno 7048 krát)

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Počet evidovaných pojistných událostí
« kdy: 29 Prosince 2022, 11:58:07 »

Při sjednávání povinného ručení na nové auto mě zaskočilo, když jsem zjistil, že na mé rodné číslo vede ČKP 6 způsobených nehod. Myslím si, že to není možné, vím o jedné.
Jak zjistit co přesně na mé RČ za nehody mají v evidenci?
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Počet evidovaných pojistných událostí
« Odpověď #1 kdy: 29 Prosince 2022, 12:38:51 »

10s na vyhledavaci https://www.fondzabranyskod.cz/images/clanky/GDPR.pdf
Máte právo na:
  • přístup k Vašim osobním údajům;
  • opravu Vašich osobních údajů;
  • výmaz Vašich osobních údajů;
  • omezení zpracování Vašich osobních údajů;
  • přenositelnost Vašich osobních údajů;
  • vznesení námitky proti zpracování Vašich osobních údajů;
  • podání stížnosti u dozorového úřadu;
  • soudní ochranu
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Počet evidovaných pojistných událostí
« Odpověď #2 kdy: 29 Prosince 2022, 14:06:03 »

Samozřejmě, o tom nepochybuji. Vím, že mám tato práva.
Otázka zněla, jak zjistit, co o mém r.c. mají v evidenci.
Neboli jak tato práva realizovat.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Počet evidovaných pojistných událostí
« Odpověď #3 kdy: 29 Prosince 2022, 14:10:19 »

promrhaných 10s na vyhledavači.....
Mezi definované osobní údaje nepatří údaje o vedených pojistných událostech pro jednotlivé osoby - stačí si ten pamflet během dalších 60s přečíst.

ČKP vede údaje o pojistných událostech dle § 15, odst. 9) (zák. 168/1999). Nějak se tam pokouší "oddělit" údaje o škodných událostech  a "osobní údaje", ačkoliv si o tom lze myslet svoje (zejména v souvislosti s tím, že se k těmto údajům dostanou různé srovnávače, masivně reklamující svoje služby).  Reálně se ČKP bude tvářit, že osobní údaje nezpracovává (myšleno údaje o škodních událostech), ale "pouze" vede databázi tvořenou jednotlivými pojistiteli.  Tedy vás pošlou do řitě a odkáží na vašeho pojistitele, který má oprávnění do této databáze vstupovat, těžit z ní údaje a případně tyto údaje opravovat.
Váš pojistitel vám pak sdělí jednotlivé pojistné události k vaší osobě vedené a následně pak můžete uplatnit námitku vůči pojistiteli, který chybu způsobil. ČKP vás  s případnou opravou taktéž pošle do řitě, i když zpracovává chybný údaj.
Tedy to řešte s vaším současným pojistitelem.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Počet evidovaných pojistných událostí
« Odpověď #4 kdy: 29 Prosince 2022, 14:35:58 »

Tedy vás pošlou do řitě a odkáží na vašeho pojistitele, který má oprávnění do této databáze vstupovat, těžit z ní údaje a případně tyto údaje opravovat.
Váš pojistitel vám pak sdělí jednotlivé pojistné události k vaší osobě vedené a následně pak můžete uplatnit námitku vůči pojistiteli, který chybu způsobil. ČKP vás  s případnou opravou taktéž pošle do řitě, i když zpracovává chybný údaj.
Tedy to řešte s vaším současným pojistitelem.

A přesně to se stalo:
Sdělujeme Vám, že k vyřizování dotazů, žádostí či reklamací týkajících se databáze Bonusu/Malusu jsou kompetentní výhradně jednotlivé pojišťovny (ČKP zabezpečuje pouze technický provoz dané databáze a nemůže do ní nijak zasahovat).


Obrátil jsem se tedy na současného pojistitele a ten mi řekl, že na mé r.č. eviduje 2 škodní události. Je ale možné, že další pojišťovny evidují další události.

Neboli každá pojišťovna si eviduje své pojistné události a jediné místo, kde se nalézají všechny, je právě ta ČKP, která mě ovšem poslala do hajzlu, že si to musím zjistit u svého pojistitele.
Kdybych měl za celých 22 let trvání tohoto systému jen jednoho pojistitele, tak by to asi bylo možné.
Skutečnost je ovšem taková, že za těch 22 let jsem měl několik různých aut (možná celkem deset) a ještě o něco více pojišťoven.

Musel bych tedy obeslat všechny pojišťovny (pochopitelně po dvaadvaceti letech si už ani nepamatuji, kde jsem kdy které auto měl pojištěné) a žádat o podrobné výpisy.
Navíc nejen dnes existující pojišťovny, ale všechny, které kdy existovaly a sjednávaly povinné ručení (namátkou mě napadá Triglav, kde jsem určitě měl nějakou pojistku).

Jak se tohle dá realizovat? Samozřejmě jsem si myslel, že právě od toho je ta evidence ČKP, když už z ní vycházejí dnes pojišťovny.

A následuje hned další otázka - kde žádat o opravu (protože skoro jistě někde nějaká chyba bude, šest pojistných událostí jsem skoro jistě neměl)?
« Poslední změna: 29 Prosince 2022, 14:39:42 od Lafayette »
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:Počet evidovaných pojistných událostí
« Odpověď #5 kdy: 29 Prosince 2022, 16:25:15 »

https://www.ckp.cz/o-povinnem-ruceni/informace-k-databazi-bonus-malus

tady je to napsané.

Citace
Pro účely vydání potvrzení o škodném průběhu, poskytne pojišťovna klientovi informaci o celkové době pojištění pro danou kategorii vozidla a počtu pojistných událostí.

Pokud z dat uvedených na potvrzení o škodním průběhu zjistíte neshodu mezi evidovaným škodním průběhem a skutečností, můžete se s reklamací obrátit na svou pojišťovnu, která Vám poskytne výpis obsahující následující údaje:

• přehled jednotlivých pojištění s identifikací pojišťovny,
• dobu jejich trvání,
• přehled případných pojistných událostí.

Tento výpis umožní identifikovat případné evidenční nedostatky (například chybějící dobu pojištění, pojistnou událost apod.). Pokud takové nedostatky zjistíte, obraťte se vždy na pojišťovnu, u které jste rozpor zaznamenali. Pouze tato pojišťovna je schopna situaci prověřit a realizovat opravy v databázi Bonus/Malus.

Takže chtít podrobný výpis po současné pojišťovně a pak reklamovat u jednotlivých pojišťoven. Ale zajímalo by mě, jak pamatují na způsob reklamace u pojišťovny, která třeba zanikla.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Počet evidovaných pojistných událostí
« Odpověď #6 kdy: 29 Prosince 2022, 16:57:21 »

Současná pojišťovna mi řekla, že ona eviduje 2 škodní události. Že však další mohou být evidované u jiných (předchozích) pojišťoven.
Zkusím tedy po své současné pojišťovně chtít to detailní potvrzení o škodném průběhu a uvidím, co zjistím.

Doufám, že tam nebude chyba u nějaké té zaniklé pojišťovny...

P.S. Napsal jsem mail současné pojišťovně, tak jsem zvědav.
« Poslední změna: 29 Prosince 2022, 17:55:42 od Lafayette »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Počet evidovaných pojistných událostí
« Odpověď #7 kdy: 30 Prosince 2022, 09:56:17 »

Ještě popátrejte, zda-li se z 2 škodných událostí nestalo 6 pojistných....
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Počet evidovaných pojistných událostí
« Odpověď #8 kdy: 30 Prosince 2022, 11:48:58 »

Co by to mohlo znamenat?
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Počet evidovaných pojistných událostí
« Odpověď #9 kdy: 31 Prosince 2022, 10:36:32 »

Dostal jsem od své současné pojišťovny odpověď.
Ovšem moc použitelné to není, vypadá to takto:

 Údaje o pojistných událostech z předchozího pojištění odpovědnosti (tj. z předchozích pojistných smluv):
1) - Pojistitel: ALLIANZ POJIŠŤOVNA, A.S. Datum poj. události: 12.10.2021
2) - Pojistitel: ALLIANZ POJIŠŤOVNA, A.S. Datum poj. události: 05.03.2021
3) - Pojistitel: SLAVIA POJIŠŤOVNA, A.S. Datum poj. události: 09.06.2014
4) - Pojistitel: SLAVIA POJIŠŤOVNA, A.S. Datum poj. události: 05.10.2013
5) - Pojistitel: DIRECT POJIŠŤOVNA, A.S. Datum poj. události: 24.06.2005
6) - Pojistitel: KOOPERATIVA, POJIŠŤOVNA, A.S.,VIENNA INSURANCE GROUP Datum poj. události: 13.07.2003


To znamená teď jít na každou ze zmíněných pojišťoven a ptát se, co mají evidovanou za pojistnou událost n moje rodné číslo ze dne X.Y.ZZZZ.
Ale vypadá to, že tam alespoň není žádná už neexistující pojišťovna, takže by to snad nějak jít mohlo.
Vlastně tehdejší DIRECT už neexistuje, dnešní pojišťovna DIRECT nemá s DIRECTem z roku 2005 nic společného... Tak to jsem zvědav.

« Poslední změna: 31 Prosince 2022, 10:38:41 od Lafayette »
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Počet evidovaných pojistných událostí
« Odpověď #10 kdy: 31 Prosince 2022, 21:11:33 »

To je divné, že tam máte pojistnou událost v roce 2005, protože předchozí Direct pojišťovna v ČR působila až od roku 2007 do 2012.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Direct_poji%C5%A1%C5%A5ovna

Spíš to v roce 2005 byla Triglav pojišťovna, která se teď jmenuje Direct pojišťovna, a píší vám tedy nyni v seznamu pojistných událostí její současný název, i když se v roce 2005 jmenovala Triglav.
« Poslední změna: 31 Prosince 2022, 21:22:07 od alo.is »
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Počet evidovaných pojistných událostí
« Odpověď #11 kdy: 31 Prosince 2022, 23:42:20 »

To je výborný postřeh.
V každém případě jsem napsal Directu a uvidím.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Počet evidovaných pojistných událostí
« Odpověď #12 kdy: 04 Ledna 2023, 09:59:17 »

Zatím jsem dostal odpověď od Kooperativy ohledně události 6) z roku 2003:

k Vašemu dotazu ze dne 31.12.2022 sdělujeme, že u pojišťovny Koooperativy, a.s., Vienna Insurance Group je evidovaná pojistná událost
č. XXXX ze dne 13.07.2003.
Vzhledem k tomu, že škoda nastala již v roce 2003, byl spisový materiál skartován dle platného skartačního a spisového řádu.
Z provozního systému vám můžeme pouze sdělit, tuto škodu jsme převzali od pojišťovny Union.
Nehoda se tedy stala v období, kdy jste byl pojištěn u této pojišťovny.
Litujeme, že Vám nemůžeme podat příznivější zprávu


A protože si myslím, že v roce 2003 jsem žádnou nehodu nezpůsobil, a tedy z mého povinného ručení nemohla být žádná škoda hrazena, tak bych rád tuhle evidovanou věc napravil. Samozřejmě moje chyba, že v evidovaných škodách dělám pořádek až teď, ale nějak jsem nad tím vůbec nepřemýšlel a řeším to až teď, když mi pojišťovna na nově pojištěné auto dala drahou pojistku právě z důvodu 6 způsobených škod.

Jak lze tohle vůbec řešit? Já tvrdím, že k žádné pojistné události v roce 2003 nedošlo (pochopitelně nemám a nemohu mít žádné důkazy), pojišťovna tvrdí, že ke škodě došlo, že má evidenci převzatou od již neexistující pojišťovny, ale žádný spis již nemá.

Budu rád za každou radu.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Počet evidovaných pojistných událostí
« Odpověď #13 kdy: 04 Ledna 2023, 13:33:03 »

A stejná odpověď ohledně 5) z roku 2005.

...zjišťovala jsem informace o Vašem škodním spisu - bohužel tento spis je ji skartovaný z důvodu propadnutí doby povinné archivace.
Děkuji Vám za pochopení a mrzí mě, že Vám nemohu více pomoci.
direct, konečně normální pojišťovna


Stejná situace - já tvrdím, že k žádné škodní události v roce 2005 z mého povinného ručení nedošlo, pojišťovna tvrdí, že ano, ale doklady již skartovány v souladu se zákonem či předpisy.

Pokud ale to má vliv na současnost (výpočet bonusu/malusu na aktuální povinné ručení), tak přece nemůže být skartováno bez možnosti dokložit skutečnost.

Na druhou stranu - když jsem to skoro 20 let nerozporoval, můžu ještě teď?
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Počet evidovaných pojistných událostí
« Odpověď #14 kdy: 04 Ledna 2023, 13:36:17 »

Jak jsem naznacil, zacal bych to resit pres GDPR... zakony duvod pominul a pokud to nekdo shromazduje, nema od Vas souhlas a i kdyby mel, muzete pozadat o vymaz.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin