30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nezaplacené mýto Itálie  (Přečteno 4149 krát)

rock

 • Příspěvků: 1
  • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #15 kdy: 07 Února 2023, 17:24:59 »

Zdravim, take jsem dostal dopis od NIVI o nezaplaceni mytneho az v roce 2014.
Zajimave na tom je že za celou dobu co jsem to auto vlastnil nikdy jsem v Italii nebyl.
IP zaznamenána

aleshak

 • Příspěvků: 2
  • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #16 kdy: 09 Února 2023, 22:41:43 »

Dobrý den,

včera mi přišel rovněž dopis od Nivi Spa, že jsem v červnu 2016 nezaplatil mýtné (tj. více jak 6 let zpátky). Podle Google recenzí této firmy (hodnocení 1.2/5) jde o scam, spoustu lidí uvádí, že nikdy v Itálii nebyli. Osobně si nemyslím, že jde o scam, viz např. tento článek: https://www.eccnederland.nl/en/news/received-payment-demand-unpaid-toll-fee-italy-heres-what-you-need-know
Proč to dostávají náhodní lidé je nicméně divné (že by v zahraničí při při prodeji vozidla neměnili SPZ?).

S tou promlčecí lhůtou to není tak jednoduché. Někde uvádí 5 let, někde 10 let. Podle tohoto článku to není jednoznačně ukotveno ani v italských zákonech. U dopravních přestupků je totiž standardně 5 let, ale v občanském zákoníku je uvedeno 10 let a jelikož dálnice často vlastní soukromé společnosti, odkazují se na těch 10 let. Zdroj: https://www.euroconsumatori.org/en/driving_in_italy

K mému případu: skutečně si vybavuji, že jsme se na jedné bráně nemohli dostat ven, náš lístek byl nějaký vadný a byl odmítán. Nakonec se nám brána otevřela sama (nebo jsme pak stiskli to červené tlačítko, už nevím). Tehdy nám ale nevyjel ani žádný potvrzující lístek o zaplacení, což má být snad standardní postup, pokud člověk nemůže/nejde zaplatit u brány. Šlo o nějaké opuštěné místo, kde u mýtné brány nebyl jediný člověk (minuli jsme náš sjezd a tohle byl první sjezd, kde se šlo otočit). Vše jsem si dohledal na Google Timeline (historie polohy z telefonu), takže jejich informace, že jsme na tý bráně byli, sedí.

Čemu ale vůbec nerozumím, že po mě chtějí 61 EUR za mýtné (a pak cca 35 EUR poplatky za ten vymahačský úkon). Jenže nejdelší možný úsek dálnice A11 (Pisa - Florenci) je za 6 EUR, v našem případě cca 3 EUR. Přitom podle zákona, na který se odkazují, se má platit nanejvýš částka za celý úsek. Jde o článek 176, paragraf 16, strojový překlad z italštiny:

"16: Pro uživatele zpoplatněných dálnic, kteří nemají vjezdový průkaz nebo zapojí kontrolní systémy nesprávným způsobem s ohledem na průkaz, který vlastní, se mýtné počítá od nejvzdálenější vjezdové stanice pro třídu jejich vozidlo. Uživatel má právo testovat s ohledem na vstupní stanici."

Zdroj: https://www.patente.it/normativa/articolo-176-cds?idc=439

Zatím jsem se na jejich web nepřihlašoval a nejdřív se zkusím s někým poradit, jak postupovat dále.
IP zaznamenána

Boďa

 • Příspěvků: 1
  • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #17 kdy: 22 Února 2023, 09:30:12 »

.. jak je to s tou vymahačskou agenturou NIVI Spa..?.. máte někdo zkušenost?
IP zaznamenána

aleshak

 • Příspěvků: 2
  • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #18 kdy: 08 Března 2023, 00:44:25 »

Tak jsem se nakonec přihlásil na ten jejich web, kde jsou v podstatě shodné informace jako v dopise + fotka automobilu s viditelnou SPZ. Je tam možnost vyplnit čestné prohlášení, že jste mýtné zaplatili, že jste vůz v inkriminované době nevlastnili apod. Rovněž je tam možnost zadat skutečnou vstupní mýtnou bránu, pokud vám jako v mém případě naúčtují nejdelší možný úsek, protože je vstupní brána neznámá. K tomu je tam možnost přiložit přílohu, které má doložit/potvrdit vaše tvrzení. V podstatě může jít o libovolný dokument, který je dostatečně důvěryhodný a vysvětlující (např. smlouva o prodeji vozu, doklad o zaplacení apod.).

Já jsem třeba svůj lístek z mýtné brány už nenašel (a že jsem ho schovával dobrých 5 let), tak jsem jim do PDF hodil screenshoty transakcí z bankovnictví (normálně v češtině, bylo tam vidět datum, moje jméno, začátek/konec čísla karty a popis transakce, kde byly uvedeny názvy vstupních a výstupních bran), šlo z toho snadno odvodit, jaká je vstupní brána u nezaplaceného úseku. Plus jsem tam přidal i screenshot z Google Timeline (historie polohy na mapě) v italské mutaci. Jazyk imho není rozhodující, české smlouvy/dokumenty bych rozhodně nepřekládal (to je jejich starost a snad i povinnost).

Kdyby hodně chtěli, tak mi můžou napsat, že si takové důkazy může každý vyrobit (a měli by pravdu). Ale nikdo se v tom nešťoural, na nic se neptali a hned další pracovní den poslali nový výpočet, který byl 26 EUR místo 102 EUR. K mému překvapení se snížil i samotný "manipulační" poplatek (ten byl předtím 42 EUR). Netuším, jestli maj k dispozici např. databázi všech transakcí a nějak si to ověřujou, nebo jestli to schvalujou tak nějak všem, co předloží alespoň "něco". Každopádně pokud máte pocit, že jste v právu, tak to doporučuju spíš řešit než si nechat posílat nový a nový dopisy se zvyšující se částkou. Já jsem to zkoušel nejdřív ukecat na promlčení 5 let, jak je definováno v silničním zákoně, ale nepodařilo se, opodstatňují lhůtu 10 let tím, že využití dálnice je běžný smluvní závazek, proto se odkazují na občanský zákoník.
IP zaznamenána