30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nezaplacené mýto Itálie  (Přečteno 15030 krát)

viga1214

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Nezaplacené mýto Itálie
« kdy: 17 Října 2022, 20:59:14 »

Dobrý den, přišla mi výzva k zaplacení údajně nezaplaceného mýtného v Itálii. Přišlo to obyčejným dopisem a stalo se to údajně před pěti lety, cca bez pár dní. Nemáte s tím někdo zkušenost, případně radu , jak postupovat? Nechce se mi poslat někomu peníze jen tak, že si o ně napíše. Samozřejmě, že částka je cca dvojnásobná než nezaplacené mýto. V Itálii jsem byl autem několikrát a nejsem si vědom, že bych někde ujel bez zaplacení. Dík za případnou radu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #1 kdy: 18 Října 2022, 08:45:36 »

Téma jsem oddělil do nového vlákna.

Dejte sem (po anonymizaci) ten dopis, nebo z něj zkuste alespoň vyzobat odkazy na zákony a další formulace, ze kterých lze usuzovat na právní režim výzvy, a také, kdo přesně je odesílatel. Na pokuty za dopravní přestupky je podle italského silničního zákona u cizinců roční prekluzivní lhůtu na rozhodnutí, ale u platby za mýto, pokud tedy vymáhají samotné mýto + nějaké příslušenství (nikoliv sekundární sankci za to, že jste jim někde "hacknul" mýtnici), tak je možné, že tam je promlčení/prekluze delší.

Předchozí zkušenost nemám, ale třeba to z toho dopisu dáme dohromady.
IP zaznamenána

blnktb

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #2 kdy: 18 Října 2022, 09:58:33 »

Ono se dá odjet bez zaplacení mýta? Aspoň co vím, tak jsou všude závory u mýtnic.
IP zaznamenána

Petr Pavel

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #3 kdy: 18 Října 2022, 15:11:34 »

Prislo mi to same. Za nezaplacene myto pred 4 a neco roky. Dopis prisel od vymahacske firmy, ktera zrejme pohledavku odkoupila. Promlceci lhuta na nezaplacen myto je v Italii 5 let. Netusim ale, jestli to plati i v pripade, ze pohledavku postoupi jinemu subjektu. Predpokladam, ze ano. Muj skromnej nazor je ze to zkousi. Precijen poslat dopis moc nestoji. I kdyz museli oficialne pozadat PCR minimalne o adresu trvaleho bydliste.
IP zaznamenána

oemd

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #4 kdy: 18 Října 2022, 16:01:26 »

Ono se dá odjet bez zaplacení mýta? Aspoň co vím, tak jsou všude závory u mýtnic.

Kdyz jedete branou pro telepass,tak tam nic neni.
IP zaznamenána

viga1214

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #5 kdy: 18 Října 2022, 23:45:59 »

Dobrý večer, přes telepass jsem určitě nejel, spíš bych řekl, že něco nefungovalo jak mělo a pustilo mě to přes závoru, kdy já jsem byl v domnění, že mám zaplaceno (většinou platím kartou). Určitě jsem se nepokoušel ušetřit. Přes závoru se dá projet při problémech se zaplacením, automaticky se zvedne, aby auto neblokovalo průjezd. Na druhou stranu po pěti letech lístky opravdu nemám.
Dojem z toho mám stejný jako Petr Pavel, data mají na základě smlouvy v rámci EU mohou nahlížet do databáze podle RZ. Divné mi je, že to přišlo obyčejným psaním, jak budou vědět, že to adresát obdržel, pokud by to chtěli u nás vymáhat? Dopis je v příloze, na druhé straně je pouze datum, RZ a místo, kde se to údajně mělo odehrát.
« Poslední změna: 20 Října 2022, 22:30:06 od viga1214 »
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 250
    • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #6 kdy: 19 Října 2022, 07:22:16 »

Vyhledávač tvrdí, že jde o roky fungující "firmu"...

https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g187895-i68-k12307292-o60-4_Florence_Parking_Fines_received_over_3_years_later-Florence_Tuscany.html

to viga1214 a Petr Pavel: Jednalo se o auto z půjčovny?
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #7 kdy: 19 Října 2022, 08:54:58 »

Upřímně.
Mně přijít domu takový dopis, tak to automaticky pokládám za nějaký podvod. Už jen tak emailová adresa té "právnické firmy".

Také tvrdí, že předtím bylo doručeno několik upomínek? Nic předtím nepřišlo?

IP zaznamenána

Petr Pavel

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #8 kdy: 19 Října 2022, 13:06:56 »

Jo taky mi to prislo od NIVI. Auto jsem mel vlastni a uz jsem s nim byl v Italii mockrat. Fizlove me teda nikdy nestaveli, ale nedelam si iluze, ze by to meli jak na miste zkontrolovat. Trajekt z a do Italie mezitim probehl asi 4x.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #9 kdy: 19 Října 2022, 18:20:14 »

Tohle bych ignoroval. Už proto, že píšou, že jednají v zastoupení toho výběrčího mýta (tedy netvrdí ani neprokazují, že by jim ta pohledávka byla postoupena), a přitom požadují peníze poslat zjevně na svůj účet. Kdyby nešlo o pár šupů, nikdo rozumný by přece neposlal peníze, které (možná) dluží subjektu A, neznámému subjektu B, bez toho, aby mu B prokázal zmocnění od A ho v této věci zastupovat včetně přijímání plnění.

Kdybych měl hodně černé svědomí, tak bych poslal dopis přímo na Autostrade s dotazem, jestli skutečně nějaký dluh evidují, a jak jim ho případně lze uhradit.

Jinak jde pochopitelně o praktiku srovnatelnou s nigerijskými spammery, a hlavně, i kdyby ty vymáhané pohledávky měly nějaký reálný základ, zjevně kalkulují s tím, že počet adresátů, kterým se ten spam a) doručí a b) vyděsí je natolik, že zaplatí dobrovolně, krát výpalné, stále převýší náklady na to spamování. Pokud je budete ignorovat, možná pošlou ještě několik stále ostřejších dopisů, a nakonec dají pokoj. Šance, že by to vymáhali soudně, je nulová (jednak se to nemůže vyplatit, a jednak by to stejně projeli, lze-li po 5 letech namítat promlčení).
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #10 kdy: 19 Října 2022, 20:26:59 »

Já bych raději nereagoval. Pokud by nějak reagoval, tak by poskytl důkaz, že dopis obdržel.
IP zaznamenána

viga1214

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #11 kdy: 19 Října 2022, 23:00:47 »

Zdravím, jedna výzva přišla na jaře, tuším byla anglicky, cca o 30 Eur menší. Auto bylo moje a dva následující roky jsem tam byl na dovolené znova. Reagovat nechci, protože bych potvrdil, že mi něco došlo. Řekl bych, že v Itálii odešlou obyč. dopis a automaticky se to bere jako doručené, u nás úřady potřebují doporučený dopis. Pokud budou řešit u nás, pak by se snad mělo jednat podle našich pravidel a v tu chvíli by to bylo, jako by mi nic neodeslali. Říkal jsem si jestli někdo nemá starší zkušenost o dva tři roky a napsal by, jak to probíhalo dál. Ještě jeden, dva dopisy a konec nebo soud a uznání u nás + exekuce?
Jinak to na mě nepůsobí moc důvěryhodně a moc by mě po zaplacení nepřekvapilo další vymáhání, ve smyslu když platí, proč si neříci o další.
Děkuji za reakce.
IP zaznamenána

peeez

  • Příspěvků: 1
    • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #12 kdy: 25 Října 2022, 14:28:22 »

Zdravím, minulý týden jsem také obdržel stejnou výzvu od firmy Nivi s žádostí o zaplacení (obyčejný dopis, firma je italská ale posláno je to dle razítka ze švícarska, dopis je přeložený v češtině), udajný přestupek nezaplacení mýtného je ze srpna 2017, tedy víc než pět let.
Nejsem si ale vědomý že bych někde projel mýtnou bránou bez zaplacení i když uvedený čas a dálnice odpovídá tomu kdy jsem tam byl (ani nevim jestli to lze), nevím tedy jestli to platit nebo nechat být a čekat.
IP zaznamenána

karlos365

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #13 kdy: 31 Ledna 2023, 10:22:20 »

Mě tyhle výzvy chodí už dva roky, cca 2 dopisy ročně, začalo to 3 roky od nezaplaceneho mýta (výstupní brána mě pustila jen po projetí listku, nechtěla zaplatit), věděl jsem, že se určitě něco platit mělo, ale upřímně mi to bylo jedno, jejich problém a nehodlám to řešit.
Ty výzvy chodí furt stejně, nikdy jsem na to nereagoval, hazim to do koše a navíc to auto už tři roky nemám.
Jediná zajímavost je, že v tom dopisu je uvedené, že mě nepřečetla vstupní brána, nikoli ta výstupní (což je divný, lístek jsem měl).
Za mě prostě zahodit, oni to ještě párkrát asi pošlou, ale to je tak celý.
IP zaznamenána

viga1214

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Nezaplacené mýto Itálie
« Odpověď #14 kdy: 03 Února 2023, 21:32:00 »

Zdravím, nedávno dorazil dopis, že to předají do ČR.
IP zaznamenána