30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Finanční úřad - vratka slevy na dani  (Přečteno 5701 krát)

zmaster

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Finanční úřad - vratka slevy na dani
« kdy: 28 Října 2021, 19:47:10 »

V mladické nerozvážnosti jsem si nechal zřídit investiční životní pojištění a uplatňoval jsem pár let slevu na dani. Pak jsem jednoho dne procitl a pojistku zrušil, vrátit daňové slevy jsem zapoměl. Po pár letech se mi ozvala paní z úřadu, že jim to při kontrole nesedí...
Máte někdo zkušenosti s FÚ? Co hrozí když budu hrát mrtvého brouka nebo obstruovat?
Jaké jsou tam promlčecí lhůty?
Zatím jsem si vzal čas na vyjasnění se svým finančním poradcem. Ten ovšem radí zaplatit...
IP zaznamenána

Moto007

  • Příspěvků: 223
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #1 kdy: 28 Října 2021, 20:17:13 »

Jak se Vám ozval FÚ?  Volal?   Něco podobného jsem řešil telefonicky s paní z FU telefonicky. Po několika telefonátech mi řekla, že něco dohledala u nich v archivu, a že je to v pořádku.  Chtěl jsem to hrát do autu, nebo doručení ofic dopisu.
IP zaznamenána

Féna

  • Příspěvků: 137
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #2 kdy: 28 Října 2021, 22:06:53 »

Nemohu zaručit, že se nebude každý FÚ chovat jinak, ale mě bylo sděleno, že probíhala celorepubliková kontrola a narazili na tuto nesrovnalost. Postupovalo se tak, že se vyplnilo nové přiznání za 2020 a základ daně se navýšil o částky, které byly dříve odečteny. Žádná pokuta, žádné penále. Tratit na tom budete jen v případě, že vám stará přiznání vyšla tak, že se nevyužila sleva v plné výši. Ale ještě jednou: to neznamená, že to jinde budou řešit totožně.

Já jsem v tomto případě zaplatil, prudit FÚ se mi nezdálo moc moudré.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #3 kdy: 29 Října 2021, 02:31:32 »

... probíhala celorepubliková kontrola a narazili na tuto nesrovnalost. ...

Nevíte jak daleko do minulosti jdou ?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #4 kdy: 29 Října 2021, 12:01:33 »

V mladické nerozvážnosti jsem si nechal zřídit investiční životní pojištění a uplatňoval jsem pár let slevu na dani. Pak jsem jednoho dne procitl a pojistku zrušil, vrátit daňové slevy jsem zapoměl. Po pár letech se mi ozvala paní z úřadu, že jim to při kontrole nesedí...
Podle § 15(6) ZDP by to mělo fungovat tak, že při předčasném zrušení smlouvy se mají původně odečtené částky ze základu daně přiznat v tom roce, ve kterém došlo k ukončení smlouvy. To odpovídá tomu, co píše výše Féna jako praktickou zkušenost.

Jaké jsou tam promlčecí lhůty?
Pokud jde o lhůty, pro doměření daně by se uplatnila obecná tříletá prekluzivní lhůta, ale vzhledem k výše uvedenému by se počítala nikoliv od původně uplatněného odpočtu, ale až od zrušení smlouvy. Jinak řečeno, ta stará DAP přiznání, kde jste s pojištění odečetl, jsou správně. Blbě máte DAP za rok, ve kterém jste tu smlouvu zrušil, tam jste měl správně původně odečtené příspěvky přiznat, a pokud jste to neudělal, může vám za tento rok FÚ daň doměřit. Ale to může udělat jen do 3 let od konce období, ve kterém vznikla povinnost tuto daň přiznat, resp. stačí, pokud v této lhůtě udělá FÚ nějaký úkon, který k tomu doměření směřuje (tím se lhůta restartuje).

Máte někdo zkušenosti s FÚ? Co hrozí když budu hrát mrtvého brouka nebo obstruovat?
YMMV, ale obecná zkušenost je taková, že pro toho, kdo daně bere jako nutné zlo, ale normálně je platí a plní související povinnosti, je rozumné udržovat s FÚ korektní vztahy. Předmětný odpočet za ukončené životko nejspíš budou drobné, a jestli pod stejný FÚ budete ještě nějaký čas patřit a zejména pokud podnikáte či máte v DAP něco jiného než jen příjmy ze závislé činnosti, nejspíš to za válku s FÚ nestojí.
IP zaznamenána

Moto007

  • Příspěvků: 223
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #5 kdy: 29 Října 2021, 19:03:09 »

To pk202:  v mém případě rok 2016... 
IP zaznamenána

oemd

  • Příspěvků: 61
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #6 kdy: 29 Října 2021, 19:36:08 »

Obecné to funguje tak,že finanční instituce praskají FÚ zrušené smlouvy a FÚ pak zkontroluje,jestli bylo dodaněno.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #7 kdy: 29 Října 2021, 20:19:46 »

To pk202:  v mém případě rok 2016...

Tak pokud jste smlouvu zrušil v roce 2016 tak je to zřejmě promlčeno.
IP zaznamenána

Moto007

  • Příspěvků: 223
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #8 kdy: 29 Října 2021, 21:04:16 »

to oemd: +1
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #9 kdy: 01 Listopadu 2021, 07:23:41 »

Tohle je klasická situace.  Už jsem vidět tolik daňových přiznání s uplatněnou pojistkou, i když příjem nedosahoval takové výše, aby poplatník tu "slevu" dostal, protože jeho daňovou povinnost spolehlivě umořila sleva na poplatníka, případně i slevy na děti. Jenže, i když z těch smluv žádnou výhodu nezískal, musí při jejich zrušení veškeré uplatněné odpočty přiznat jako ostatní příjem § 10. Jak píše hh, prekluzivní lhůta je 3 roky, ale ta je k termínu povinnosti podat přiznání. Dodaňují pak až 10 let, což může dělat až 36.000 na dani. S tou lhůtou 3 roky: Zrušil jsem ŽP v listopadu 2017, měl jsem tedy za rok 2017 přiznat v § 10 příjmy (dodanit). Termín pro podání přiznání za 2017 je 2.4.2018 (1.4. byla neděle). Takže tříletá lhůta počala běžek k 01.04.18 a končila  v dubnu 2021 (za předpokladu, že nedošlo ke stavění/přerušení).
Takže pokud byla smlouva vypovězena 2017 a dříve, tak je to většinou prekludováno.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 653
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #10 kdy: 01 Listopadu 2021, 07:49:46 »

Pár drobností/rad:

1. Pokud máte smlouvy ŽP a PP, tak každý rok napřed spočítejte, jakou máte daňovou povinnost po uplatnění všech slev. A podle toho si ty smlouvy uplatněte. Často je uplatnění odpočtu ŽP úplně zbytečné, protože tam je nulová daňová výhoda.

2. Pokud máte ŽP, které chcete končit a uplatňovali jste ho, tak je možnost smlouvu převést tzv. do splaceného stavu. Smlouva nebude ukončena, nebudete na ni nic platit, nebudete ji dodaňovat, ale také z ní nic nedostanete. Výše pojištění bude redukována např. z 1 mil. při smrti většinou na zůstatek hodnoty. Při smrti pak bude vyplaceno jen to co je naspořeno. Když pak takovou redukovanou smlouvu po dvou letech ukončíte, pojišťovna Vás většinou FÚ nenahlásí.

3. Pokud chcete vypovědět smlouvu, abyste z ní dostali naspořené prostředky. Udělejte tak v roce, kdy jste neměli velké příjmy (rodičovská, hodně dnů nemoci, práce jen několik měsíců, ...). Dodanění Vám pak požerou slevy na dani a Vás to nebude nic stát.

4. Další možnost je vypovědět smlouvu s pojišťovnou na přelomu roku a pak s FÚ vést boj o to, ve kterém roce jste měli dodaňovat. Většinou to pak uhrajete, že smlouva se měla dodaňovat o rok dříve a to už bude prekludované.

5. Za telefon od FÚ poděkujte, slibte jim nápravu, ale nic nedělejte. Telefon neprolamuje lhůtu. Oni budou čekat, že něco uděláte a mezitím to klidně prekluduje.

6. Při bitvě s FÚ ohledně dodanění ŽP se spolehněte na sebe. Poradce/účetní Vás bude akorát stát peníze a win/lose poměr moc nezmění.

7. Nepoužívejte ŽP jako spořící produkt! Je to stejná blbost, jako nakupovat ledničku v autobazaru.
IP zaznamenána

zmaster

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #11 kdy: 03 Listopadu 2021, 11:00:23 »

Díky za reakce!

Jak se Vám ozval FÚ?  Volal?   Něco podobného jsem řešil telefonicky s paní z FU telefonicky. Po několika telefonátech mi řekla, že něco dohledala u nich v archivu, a že je to v pořádku.  Chtěl jsem to hrát do autu, nebo doručení ofic dopisu.


Úřednice z FÚ volala, už 2x. Jiný kontakt zatím není. Říkala něco o celorepublikové kontrolní akci a také o promlčecí lhůtě 10 let.. neblafuje? :)

Každopádně pojistka byla ukončená v lednu 2019 což je možná dobrý důvod k prozatimní ignoraci případně využití:


4. Další možnost je vypovědět smlouvu s pojišťovnou na přelomu roku a pak s FÚ vést boj o to, ve kterém roce jste měli dodaňovat. Většinou to pak uhrajete, že smlouva se měla dodaňovat o rok dříve a to už bude prekludované.

5. Za telefon od FÚ poděkujte, slibte jim nápravu, ale nic nedělejte. Telefon neprolamuje lhůtu. Oni budou čekat, že něco uděláte a mezitím to klidně prekluduje.
Zatím jsem nic neslíbil, ale při příští příležitosti to udělám :)

Btw. po telefonu mi to paní spočítala na ~10k Kč a to není úplně málo...

IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #12 kdy: 03 Listopadu 2021, 12:05:33 »

Úřednice z FÚ volala, už 2x. Jiný kontakt zatím není. Říkala něco o celorepublikové kontrolní akci a také o promlčecí lhůtě 10 let.. neblafuje? :)
Blafuje, viz § 148 DŘ. 10 let je maximální objektivní lhůta pro stanovení daně, ale nějaký úkon musí FÚ stihnout v základní 3leté lhůtě (resp. 3+1), aby se mu ta základní lhůta restartovala.

Každopádně pojistka byla ukončená v lednu 2019 což je možná dobrý důvod k prozatimní ignoraci případně využití:
V tom případě je úplně jedno, zda je lhůta 3 roky, 3+1, nebo 10. FÚ má času mraky a pokud už na vás má založený "případ", moc bych s prekluzí nepočítal.

Btw. po telefonu mi to paní spočítala na ~10k Kč a to není úplně málo...
~10k na dani odpovídá ~70k na vstupu. To jste musel to životko těch "pár let" před prozřením slušně krmit ...
IP zaznamenána

zmaster

  • Příspěvků: 28
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #13 kdy: 03 Listopadu 2021, 12:57:03 »

No jo, v tom případě by se to promlčelo až 1.4.2023. Vidím to tak, že bude lepší dodanit dobrovolně bez penále než riskovat, že příjde lejstro s nějakou pokutou.

Prozření trvalo opravdu dlouho, vlastně až ve chvíli, kdy začla být nouze o peníze. Celkem jsem "investoval" ~7 let abych teď. za pomoci aktivní úřednice, přišel i o těch pár drobnejch co mi při výpovědi smlouvy poslali
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 235
    • Zobrazit profil
Re:Finanční úřad - vratka slevy na dani
« Odpověď #14 kdy: 03 Listopadu 2021, 15:02:06 »

Offtopic poznamka, takove penize nejsou nicim vyjimecne, zamestnavatel muze na zivotko davat az 50 tisic rocne a vyhne se socialnimu, zdravotnimu i dani z prijmu. Pokud posila zamestnanec, tak jde jen o dan z prijmu az do rocniho prispevku 24 tisic. Jedna se o ultranevyhodny produkt, coz asi nejlepe vyjadruje to, ze provize za sjednani byvala ve vysi dvouletych castek.
IP zaznamenána