30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Pokuta z Chorvatska  (Přečteno 11627 krát)

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Pokuta z Chorvatska
« kdy: 21 Srpna 2021, 10:58:59 »

Zdravím,
dnes mi přišly rovnou dvě pokuty za rychlost v Zadaru, na stejné ulici, které se staly v srpnu 2019. Dokument je v Chorvatšině a je celý takový divný, není tam dána výše pokuty, jen rozmezí, a chtějí po mně jméno řidiče. Je to docela pálka, tak přemýšlím, co s tím dělat, setkal se s tím někdo?
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #1 kdy: 21 Srpna 2021, 11:58:58 »

Chybí podstatná a poměrně zásadní informace — pokuty Vám přišly jak, doporučeně a ve srozumitelné češtině? Pokud doporučeně, můžete si začít hrát s nimi (jako např. udat Helmuta či Hatori Hanzu a pod.), pokud na to máte čas a náladu. Pokud to nepřišlo doporučeně a ani to nebylo ve srozumitelné češtině, tak bych nechal čas tohle odvát v dál…
IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #2 kdy: 21 Srpna 2021, 13:21:42 »

Přišlo to doporučeně na jméno moje (na poště chtěli občanku) a v chorvatšině.
IP zaznamenána

SimSon

  • Příspěvků: 384
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #3 kdy: 21 Srpna 2021, 14:01:34 »

Na nigerijskej spam se doporucuje nijak nereagovat (i kdyby prisel doporucene a napsan v nakem orientalnim jazyce). Ale jestli vam to prijde nezdvorile, pak bych jim cesky odepsal ze dekuju, ale o zadnou spolecnou investici nemam zajem...
IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #4 kdy: 21 Srpna 2021, 14:40:34 »

Jako co si budem, je to takový celý divný. Není tam výše pokuty daná, je to chorvatsky... Vzpomněli si po dvou letech. Ale neříkejte mi, že to někdo nebude řešit dál? Hrozí tam pokutou za nesdělení. Moje údaje mají, adresu trvalého, jméno.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #5 kdy: 21 Srpna 2021, 17:11:02 »

Chorvatsky neumíte a s tím bych případ uzavřel. Pokud po Vás něco chtějí, mají povinnost Vám to napsat ve Vašem jazyce. Mají sice doručený dopis, ale dopis, kterému nemůžete rozumět. A navíc jak sám dodáváte — po dvou letech mají smolu a asi to jen zkouší, zda-li se chytnete.
IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #6 kdy: 21 Srpna 2021, 17:48:33 »

A určitě mají povinnost? Někde jsem četl, že je to jen doporučené to poslat. A tedy dva roky to nebyly, je to rok a 11 měsíců. A prý dle mezinárodního práva se ty promlčečky prodlužují. Trochu se bojím to nechat být.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #7 kdy: 21 Srpna 2021, 17:51:21 »

Bude to asi nějaká novinka - podobné dopisy chodí z řady zemí, ale o Chorvatsku slyším poprvé, což s přihlédnutím k tomu, kolik tuzemců tam po vlastní ose jezdí, znamená, že s tím buď začínají, nebo jsou ty výzvy vzácnější než výhry v loterii.

Bleskově jsem prolistoval tamní ZPPK (zakon o sigurnosti prometa na cestama, NN 67/08) a nenarazil jsem na nic, co by ve stylu tuzemského "sprdele" (či podobných úprav např. v AT, IT, NL) zavádělo nějakou formu (spolu)odpovědnosti vlastníka/provozovatele vozidla za přestupky řidiče - ale berte s velkou rezervou (může to být klidně schované někde jinde nebo dostatečně nenápadné). Podle všeho ale nejspíš skutečně zatím jen "pátrají" po řidiči a vaše údaje si opatřili přes EUCARIS (tj. na základě RZ vás chorvatským úřadum nabonzovaly ty tuzemské).

Osobně bych to ignoroval, ale chcete-li nějaký konkrétnější rozbor, ukažte ten dopis (s anonymizovanými údaji o vás, autu a tom hrozném zločinu), nebo aspoň pasáže, kterými vyhrožují, pokud s nimi nebudete spolupracovat. Taky by nebylo od věci zjistit, jak se v HR promlčují přestupky, ale tuhle štafetu někomu rád přenechám (Google translate právnickou srbochorvatštinu moc neumí a z pokusů číst to v originále začínám šišlat ...).
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #8 kdy: 21 Srpna 2021, 18:15:12 »

IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #9 kdy: 21 Srpna 2021, 18:19:13 »

Tady přikládám originál, co poslali, kdyžtak můžu ještě zaslat překlad v Google Lens.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #10 kdy: 21 Srpna 2021, 20:00:02 »

Podle chorvatského přestupkového zákona je obecná promlčecí lhůta 4 roky (3 roky tam, kde se rozhoduje příkazem) - viz prekršajni zakon (NN 107/07), čl. 13: (1) Prekršajni progon zastarijeva nakon četiri godine. (2) Prekršajni progon zastarijeva nakon tri godine za prekršaje za koje je ovlašteni tužitelj obvezan izdati prekršajni nalog. Nehledal jsem, zda dopravní přestupky nemají nějakou speciální úpravu, ale pokud jim stojí za to po skoro 2 letech vás spamovat (a dokonce to není pokus o rychlý prachy, ale zatím jen předehra), promlčené to pravděpodobně není.

Povinnost podle čl. 229(3) HR-ZPPK je formulovaná skoro identicky jako v tuzemsku § 10(4) ZPPK, akorát tam chybí explicitní odkaz na právo odepřít vysvětlení (a jak přesně tohle v HR funguje netuším, na Balkánu je možné lecos, třeba opravdu má provozovatel na výběr dostat buď pokutu za to, že se přizná, nebo za to, že se nepřizná).

Nejjednodušší, co se s tím dá udělat, je ignore. I kdyby to náhodou někdo dál řešil, nabízí se plno únikových strategií (např. ukázat kopii e-mailu obratem odeslaného na pprp.zadar@mup.hr, kde se jim ztratil fakt netušíte).
IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #11 kdy: 22 Srpna 2021, 07:43:05 »

Nejjednodušší, co se s tím dá udělat, je ignore. I kdyby to náhodou někdo dál řešil, nabízí se plno únikových strategií (např. ukázat kopii e-mailu obratem odeslaného na pprp.zadar@mup.hr, kde se jim ztratil fakt netušíte).

Tak to se trochu bojím, že na mě vytáhnou tu pokutu za nesdělení údajů. Takže mail neposlat, ale pak říkat, že poslán byl? Přemýšlel jsem, jestli nenapsat, že nevím, kdo řídil. Aby tam teda jako reakce byla ode mě.
IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #12 kdy: 22 Srpna 2021, 09:46:09 »

Nevíte, jak je to s osobou blízkou v Chorvatsku?
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #13 kdy: 22 Srpna 2021, 10:22:54 »

Nějaký během posledních dvou let zesnulý řidič by se v blízkém okolí nenašel?
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #14 kdy: 22 Srpna 2021, 12:43:21 »

Já si myslím, že nejvhodnější by bylo tomu dopisu prostě nerozumět. Podle směrnice EU 2015/413 dopis Vám musí poslat v úředním jazyku země registrace vozidla a tedy Vám musí přijít dopis v češtině. Nejste povinen studovat podrobně každý dopis, který Vám přijde a Vy mu nerozumíte, protože je psán v cizí řeči.
IP zaznamenána