30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Pokuta z Chorvatska  (Přečteno 11649 krát)

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #15 kdy: 22 Srpna 2021, 13:18:48 »

V směrnici se ale píše, že členské státy by měly zajistit překlad, ne že musí. To vypadá spíš jako návrh doporučení než stanovení povinnosti.
https://esipa.cz/sbirka/sbsrv.dll/sb?DR=SB&CP=32015L0413
« Poslední změna: 22 Srpna 2021, 13:22:16 od alo.is »
IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #16 kdy: 22 Srpna 2021, 13:45:22 »

Nějaký během posledních dvou let zesnulý řidič by se v blízkém okolí nenašel?

Tuhle verzi řeším intenzivně. Není zde pak problém s dokazováním (dopis příbuzným, přeshraniční kontrola vstupu)? A slyšel jsem něco o tom, že se snad musí dokládat čestné prohlášení, že jsem vozidlo půjčil.

V směrnici se ale píše, že členské státy by měly zajistit překlad, ne že musí. To vypadá spíš jako návrh doporučení než stanovení povinnosti.
https://esipa.cz/sbirka/sbsrv.dll/sb?DR=SB&CP=32015L0413


Ten překlad je samozřejmě nešťastný, ale podle mě tím pouze oddálím nevyhnutelné a ještě je naštvu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #17 kdy: 22 Srpna 2021, 16:02:54 »

Vypokutovaný: Opravdu si myslím, že nejjednodušší bude to ignorovat. Pravděpodobně se nic nestane. A pokud by to chtěli zkoušet s tou pokutou za nenaprášení, tak se budou muset snažit - minimálně to přeložit do češtiny, doručit. A vy pak máte asi milion možností, jak se vyvinit (poslal jste dopis/mail, ale asi nedošel, nerozumíte chorvatsky + nějaká historka, co jste si myslel, že v tom dopisu je, nikdy jste dopis nedostal, podpis na dodejce není váš ...).

Samozřejmě jsou i jiné možnosti, např. udat nějakého řidiče (v mnoha variantách, reálný/nereálný, dostupný/nedostupný, tuzemský/zahraniční, spolupracující/nespolupracující, živý/mrtvý), odepřít vysvětlení s odkazem na zákaz nucení k sebeobviňování, nebo splnit do puntíku bonzovací povinnost provozovatele (tj. udat sebe), nechat rozjet řízení a pak to popřít, případně se točit na tom, že ten sebebonz je jako důkaz nepoužitelný, že (vynucené) přiznání obviněného nemůže být jediným důkazem atp. Jak přesně to v HR funguje opravdu netuším, ale jde o členskou zemi Rady Evropy, platí čl. 6 EÚLP a navazující judikatura ESLP. Teoreticky by to mělo fungovat v celé Evropě podobně, ale prakticky to taky může vypadat tak, že od stolu někdo rozhodne, a bránit se sice můžete, ale znamená to činit podání v chorvatštině, dostavit se osobně k nějakým úkonům, pořídit so HR advokáta (nebo si složitě potřebné know-how opatřit nějak jinak - jako koníček budiž, ale jinak kvůli jedné pokutě dost neefektivní). Proto je taktičtější využít toho, že momentálně tahá HR fízl za kratší konec provazu - s nikým nevede řízení, má v ruce nějakou 2 roky starou fotku z radaru a výjezd z registru vozidel, každý dopis do ciziny ho stojí netriviální peníze a průměrná vymahatelnost asi taky nebude nic moc.
« Poslední změna: 22 Srpna 2021, 16:04:31 od hh »
IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #18 kdy: 22 Srpna 2021, 18:30:28 »

Jako úplného ignoru se trochu bojím. Podle nějaké EU směrnice za přestupky za rychlost prý funguje přeshraniční vymáhání (zdroj Auto Klub, nějaký poradce pro zahraničí). Asi teda ta čeština, že chci překlad a pak jsem přemýšlel tedy o variantě bezdomovec.

Udání řidiče - oni nějak ověřují? Když bude nedostupný/nereálný /nespolupracující?

Mám obavy z nějakého narůstajícího dluhu, který se mi tam bude tvořit a pak to přijde přes české úřady třeba.
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 925
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #19 kdy: 23 Srpna 2021, 08:27:26 »

Uprimne receno - pokud k tomu mate takovyhle pristup, bude pro Vas nejlepsi to zaplatit. Budete mit klid.

Nicmene tvrda data jsou, ze jste dostal jakysi dopis v jazyce, kteremu nerozumite. Takze vubec nemuzete tusit co po Vas kdo chce. Co na tom chcete resit?
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #20 kdy: 23 Srpna 2021, 09:13:02 »

No tvrdá data také jsou, že tu nikdo podrobně neznáme chorvatské procesní předpisy a nikdo tu spolehlivě neví, zda jim nebude dopis v cizím jazyce doručený provozovateli stačit k nějakému jejich rozhodnutí o obecné odpovědnosti provozovatele a zda to jsou pak schopni vymáhat exekučně v ČR. I v ČR často rozhodne SO protiprávně a člověk se musí bránit žalobou u soudu, žalobu proti rozhodnutí SO v ČR podává málokdo a troufnu si odhadnout, že v Chorvatsku ji nepodal z ČR ještě nikdo. Žádné spolehlivé, rychlé a jednoduché řešení prostě neexistuje, na základě toho dopisu ani není možné uhradit jednoduše pokutu, jak jste mu teď poradil, aby měl klid, vše záleží na tom, jak se to vyvine.
« Poslední změna: 23 Srpna 2021, 09:28:02 od alo.is »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #21 kdy: 23 Srpna 2021, 10:34:04 »

Jako úplného ignoru se trochu bojím.
No tak se přiznejte, zaplaťte pokutu, prodejte auto, a pak už se nemusíte ničeho bát.

Podle nějaké EU směrnice za přestupky za rychlost prý funguje přeshraniční vymáhání (zdroj Auto Klub, nějaký poradce pro zahraničí).
Zprávy z Autoklubu a podobných organizací bývají tak trochu jak z Rádia Jerevan. Termín "nějaká EU směrnice" byl použit zdrojem, nebo to je vaše zkratka? Já totiž o žádné směrnici, která by usnadňovala či zjednodušila uznávání a vymáhání specificky pokut za rychlost napříč EU, nevím (vím jen o několika iniciativách, které něco takového předpokládají, ale zatím to není ani ve stádiu legislativního návrhu). Jediné, co existuje a nějak funguje, je rámcové rozhodnutí Rady 2005/214/SVV (což tedy není směrnice, i když v ČR to vyjde nastejno, protože implementované do tuzemského zákona to je). Nicméně tohle je použitelné od nějaké částky a je to i z pohledu vymáhajícího státu trochu kanón na vrabce (nějakou kazuistiku lze dohledat i zde na fóru). Obecně samozřejmě nic nebrání nechat si libovolné rozhodnutí v libovolném jiném státě (za podmínek stanovených jeho legislativou) uznat a vykonat, ale ekonomicky to u malých částek nedává smysl.

Asi teda ta čeština, že chci překlad [...]
Ať už jim pošlete cokoliv, znamená to pro HR stranu především to, že jste kontaktní, že mají materiálně doručeno, a pokud jim na 100 dopisů přijde 5 odpovědí, tak hádejte, na koho se v dalších krocích zaměří ...

Psát si o překlad je kravina. Zatím chtějí jen udat řidiče, nikdo není obviněný ani podezřelý, v této fázi povinnost psát vám v češtině nemají (že si tím snižují šanci na reakci je jejich problém). Právo na sdělení obvinění a vedení řízení v jazyce, kterému rozumíte, máte teprve v okamžiku, že začnou tvrdit, že jste se vy osobně nějakého deliktu dopustil.

[...] a pak jsem přemýšlel tedy o variantě bezdomovec. Udání řidiče - oni nějak ověřují? Když bude nedostupný/nereálný /nespolupracující?
Nejsem chorvatský fízl, tak fakt nevím. Odhadoval bych, že tomu udanému rovnou pošlou rozhodnutí (nějakou obdobu tuzemského příkazu), ale co budou dělat dál, pokud se to nedoručí/vrátí, to budete muset zkusit prozkoumat bojem. Pokud se děsíte toho, že rozjedou velkou mezinárodní akci, na jejímž konci bude vaše exemplární potrestání za křivé obvinění bezdomovce, tak viz výše, zkrátka si z těch možností, které máte, vyberte tu, jejíchž následků se bojíte nejméně.

Mám obavy z nějakého narůstajícího dluhu, který se mi tam bude tvořit a pak to přijde přes české úřady třeba.
Opět, bojíte-li se dluhu, tak jim preventivně pošlete částku odpovídající maximální sazbě pokuty a máte po problému. Jinak tam ale zatím žádný dluh nemáte, vaši adresu mají a doručovat na ni se daří, tak je krajně nepravděpodobné, že by vám nějaká povinnost vznikla, aniž byste se o tom dozvěděl. I kdybyste si nechal dát pravomocně pokutu, tak co si pamatuju z luštění toho jejich přestupkového zákona, mají tam sice luxusní 4letou promlčecí dobu, ale naopak poměrně krátkou dobu, po kterou lze rozhodnutí vykonat. Takže pokud nejste z těch, kdo nedovedou bez letního vyvalení se na chorvatskou pláž fungovat, stačí 3x zkusit nějakou jinou destinaci ...
« Poslední změna: 23 Srpna 2021, 10:41:01 od hh »
IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #22 kdy: 23 Srpna 2021, 20:43:33 »

No tak se přiznejte, zaplaťte pokutu, prodejte auto, a pak už se nemusíte ničeho bát.


Asi zvolím variantu nahlášení řidiče-cizince (USA, Jižní Amerika nebo tak.) a uvidím, jestli se jim do toho bude chtít šťourat, jakože myslím, že nebude. Auto, kterým jsem tam byl, už dávno nemám. A platit jim 30k, to se mi nechce. Jen si netroufnu nereagovat, i když samozřejmě máte pravdu, že budou řešit dopisy, na které se reaguje, možná.

Zdroj směrnice nevím, neuvedl ho.

Ok, máte pravdu, řešit překlad je kravina.

Pokud neřeknu jméno, hrozí, že rozjedou řízení o tom, že jsem nesdělil řidiče. Jak říkáte, nevím, jak to mají s objektivní odpovědností. Prý to pak policie předává firmám nebo úřadům, co pak řeší to "vymáhání", ale mám to z chorvatského zdroje.

Skoro to na mě působí tak, že si vyjeli ty stovky pokut z radarů, dva roky jim to trvalo, než se k tomu dostali, teď rozesílají automatizované dopisy, ve kterých sondují, kdo se přizná a kdo bude dělat obstrukce, a vycashují ty, kdo se leknou.

Proto mi přijde nejjednodušší udat fiktivní osobu ze státu mimo EU, kde nemají šanci ho ověřit ani kontaktovat. Co myslíte? Protože naprášit takhle jalově sám sebe, když to možná jen zkouší, mi přijde tupé, a ta výše pokuty je brutální. A zas to nechat úplně ležet se malinko bojím. Takhle bych měl splnit povinnost, co po mně chtějí, a slepá ulička.

Jinak pár let tam nejet, s tím nemám vůbec problém. 😄
« Poslední změna: 23 Srpna 2021, 20:45:05 od Vypokutovaný »
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #23 kdy: 23 Srpna 2021, 22:01:13 »

ach jo, komu není rady…  ???
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #24 kdy: 23 Srpna 2021, 22:42:01 »

Zvolil nejhorší možnost?
IP zaznamenána

Kokrhel123

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 255
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #25 kdy: 23 Srpna 2021, 23:03:03 »

Především, vnímá to jako svoji povinnost, přes to nejede vlak.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #26 kdy: 23 Srpna 2021, 23:23:15 »

Zvolil nejhorší možnost?
Nejhorší ne. Je v tom celkově hodně nejistoty, protože i protistrana nejspíš teprve tu přeshraniční buzeraci zavádí a zkoumá, jak na to. Udat někoho uvěřitelného, ale pro dané orgány obtížně dostupného/ověřitelného, je sice něco, co bych osobně určitě nikomu nedoporučil jako plán A, ale ze všech možných tahů je to jeden z těch racionálnějších.

Jen bacha na to, že HR není v Schengenu, a i když nemá hranice vzduchotěsné, bude rozumnější auto půjčovat jen cizincům ze zemí, které v rozhodné době měly jak s HR, tak s Schengenskými státy bezvízový styk.

Zakladatele prosím, bez ohledu na to, jak se nakonec rozhodne věc řešit, aby pak informoval, jaký byl další průběh. Případně i jiné zkušenosti z HR jsou vítány - máme na fóru už pěknou sbírku zahraničních kazuistik, ale z této pro tuzemskou individuální automobilovou dopravu poměrně zásadní země zatím skoro nic.
IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #27 kdy: 24 Srpna 2021, 10:18:52 »

Proč jsem zvolil nejhorší možnost? A co je tedy nejlepší možnost v tomto případě? Já teda ještě nic nepodnikl, nic neposlal.

Mám obavy, že pokud neodepíšu, vznikne tím základ pro to, aby řešili mě za nesdělení údajů o řidiči. To už by šlo za mnou přece, ne?

Co by teda ze všech možností byl ideální plán A?

Určitě budu informovat, sám jsem překvapený, že se tohle téma všeobecně neřeší víc.
IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #28 kdy: 24 Srpna 2021, 10:40:07 »

Jen bacha na to, že HR není v Schengenu, a i když nemá hranice vzduchotěsné, bude rozumnější auto půjčovat jen cizincům ze zemí, které v rozhodné době měly jak s HR, tak s Schengenskými státy bezvízový styk.

Hm, tak tohle mi docela zamotalo hlavu, zkoušel jsem hledat, která země by byla kdyžtak ideální, ale nějak se skrz ty covid opatření nemohu zorientovat.

http://www.mvep.hr/en/consular-information/visas/visa-requirements-overview/czech-republic-%28the%29,50.html#p

Tady asi je nějaké relevantní info, plus jinde jsem našel, že na nezbytný pobyt se to snad neřeší? Zas když bude bezvízový styk, můžou na toho člověka teoreticky dosáhnout, což právě nechci?

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/travel-and-covid/croatia/index_cs.htm

Jinak EDIT, tyhle státy by tedy měly být zbaveny vízové povinnosti a Chorvatsko i když není Schengen, tak jejich vízovou povinnost údajně sdílí.

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=CELEX:32018R1806
« Poslední změna: 24 Srpna 2021, 11:10:27 od Vypokutovaný »
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 143
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #29 kdy: 24 Srpna 2021, 10:42:43 »

Zkuste jediné — znovu a důkladně si přečíst, co Vám zde bylo napsáno. Já osobně bych se soustředil na dva body:
1) mají sice doručeno (otázka je, nakolik naše pošta spolupracuje s jejich poštou ohledně informací o doručení), ale Vy nejste povinen dopisu v cizím jazyce rozumět*. Dopis jste vyhodnotil jako nevyžádanou reklamní nabídku od nějakých podvodníků…
2) pokud nyní cokoliv odpovíte, jak píše hh, bude mít protistrana materiálně doručeno a navíc budou mít „spolupracujícího přestupce“ a po tom oni s největší pravděpodobností aktivně půjdou.

Mně došlo něco podobného doporučeně z Itálie. Nechal jsem napsat ručně (od jednoho staršího pána na hrubém ubrusu, takže to bylo velmi roztřepané a není možné to prohnat přes OCR) dopis v zajímavém moravsko-slováckém dialektu, že děkuji za nabídku, ale že tomu nerozumím a nepřeji si být obtěžován žádnými reklamními dopisy. Pak došly dva obyčejné dopisy z google překladače (takže velmi nesrozumitelný a místy i zábavný překlad) a tím to skončilo.


*) směrnice (EU) 2015/413: Jakmile je určena totožnost vlastníka/držitele vozidla či osoby podezřelé ze spáchání dopravního deliktu, členský stát, v němž byl delikt spáchán, rozhodne, zda zahájí následné řízení. Směrnice o přeshraniční výměně informací stanoví, jakým způsobem se má o deliktu informovat dotyčná osoba, a obsahuje (nezávazný) vzor informačního dopisu k tomuto účelu. Uvedený dopis by měl být v jazyce dokladů o registraci vozidla nebo v jednom z úředních jazyků členského státu, v němž je vozidlo registrováno.
IP zaznamenána