30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Pokuta z Chorvatska  (Přečteno 11625 krát)

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #30 kdy: 24 Srpna 2021, 11:06:02 »

Zkuste jediné — znovu a důkladně si přečíst, co Vám zde bylo napsáno. Já osobně bych se soustředil na dva body:
1) mají sice doručeno (otázka je, nakolik naše pošta spolupracuje s jejich poštou ohledně informací o doručení), ale Vy nejste povinen dopisu v cizím jazyce rozumět*. Dopis jste vyhodnotil jako nevyžádanou reklamní nabídku od nějakých podvodníků…
2) pokud nyní cokoliv odpovíte, jak píše hh, bude mít protistrana materiálně doručeno a navíc budou mít „spolupracujícího přestupce“ a po tom oni s největší pravděpodobností aktivně půjdou.

Pak došly dva obyčejné dopisy z google překladače (takže velmi nesrozumitelný a místy i zábavný překlad) a tím to skončilo.

A co psali v těch dvou dopisech? A nebyl jste tím pádem také spolupracující přestupce, když jste odepsal?

Spoustu lidí mě varovalo, abych to nenechal ležet. Zas tohle také dává smysl, že jakoukoliv reakcí mají materiálně doručeno. I když samozřejmě na poště jsem proti občance podpisoval oranžovou doručenku, takže legálně přece doručeno stejně mají. A jak píšete v té směrnici, informační dopis přišel, ale ne v našem jazyce.
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #31 kdy: 24 Srpna 2021, 12:28:23 »

bylo to už před nějakou dobou a navíc mi bylo jasné, že do promlčení to nemají šanci stihnout (s typicky italským tempem). Navíc jsem si potřeboval ověřit (bez rizika) metodu odpovědi v českém jazyce. Na tu přímo nereagovali a obyčejným dopisem poslali jen google překlad výzvy k nahlášení řidiče a nějaké výhružky pokutama a penále, čemuž jsem se jen zasmál… a jak jsem se zmínil, od té doby je klid. Takových dopisů pak ještě bylo víc, z maďarska a tak dále. Na to už jsem nereagoval vůbec a taky je klid.
IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #32 kdy: 24 Srpna 2021, 14:09:29 »

bylo to už před nějakou dobou a navíc mi bylo jasné, že do promlčení to nemají šanci stihnout (s typicky italským tempem). Navíc jsem si potřeboval ověřit (bez rizika) metodu odpovědi v českém jazyce. Na tu přímo nereagovali a obyčejným dopisem poslali jen google překlad výzvy k nahlášení řidiče a nějaké výhružky pokutama a penále, čemuž jsem se jen zasmál… a jak jsem se zmínil, od té doby je klid. Takových dopisů pak ještě bylo víc, z maďarska a tak dále. Na to už jsem nereagoval vůbec a taky je klid.

Musím říct, že verze českého dopisu na papíře a la důchodce se mi taky docela zalíbila. U vás to fungovalo. Kolik to je let? Ptám se kvůli tomu zpřísnění a údajnému zefekfivnění pokut v Chorvatsku v srpnu 2019.

Opět otázkou je, zda posláním dopisu akorát neprošvinu těch 15 dní. Ale jak je vidět, u vás to neřešili.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #33 kdy: 24 Srpna 2021, 14:47:36 »

Vypokutovaný: Řekl bych, že to příliš prožíváte. Sám píšete, že máte těch konzultantů víc, tak si konečně něco vyberte, přestaňte to rozpatlávat, udělejte to, a pak se pochlubte, jak to dopadlo. Od druhé stránky je toto vlákno už informačně jalové ... a jelikož je skoro jediné, které se zde na fóru týká Chorvatska, je pomalu zralé na zamčení. V zájmu toho, aby další řidiči, kteří zde budou hledat informace, narazili na něco použitelného a ne znovu na nekonkrétní strašení a mlžení, kterého je všude dost.
IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #34 kdy: 24 Srpna 2021, 17:12:26 »

Vypokutovaný: Řekl bych, že to příliš prožíváte. Sám píšete, že máte těch konzultantů víc, tak si konečně něco vyberte, přestaňte to rozpatlávat, udělejte to, a pak se pochlubte, jak to dopadlo. Od druhé stránky je toto vlákno už informačně jalové ... a jelikož je skoro jediné, které se zde na fóru týká Chorvatska, je pomalu zralé na zamčení. V zájmu toho, aby další řidiči, kteří zde budou hledat informace, narazili na něco použitelného a ne znovu na nekonkrétní strašení a mlžení, kterého je všude dost.

Tak optal jsem se, ale nejsolidnější info padlo zde. 😄 Mně nepřijde, že by to bylo jalové, názory se postupně měnily, jak padalo další info. Něco provedu a dám sem vědět.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #35 kdy: 24 Srpna 2021, 17:54:05 »

[...] Podle směrnice EU 2015/413 dopis Vám musí poslat v úředním jazyku země registrace vozidla a tedy Vám musí přijít dopis v češtině.
Nemusí. Tahle směrnice je, řečeno s klasikem, převážně neškodná. Má sice mnoho velkolepých deklarací v preambuli (což je takový EU folklór), ale fakticky obsahuje jen 2 věci - systém na výměnu informací z registrů aut a řidičů napříč EU (tj. Eucaris, RESPER ...), a ten informační dopis v jazyce dokladů registrace (resp. úředním jazyce státu registrace). S výměnou dat je asi nutné se smířit - to fungovalo i bez směrnice, a je naivní se domnívat, že by tuzemské orgány ta data před jinými státy nějak aktivně chránily (nebo aspoň zkoumaly, k čemu že to ten cizí stát potřebuje a jestli neuplatnit výhradu veřejného pořádku, což by u řešení nějaké banality po 2 letech bylo na místě). Naopak, směrnice funguje částečně i restriktivně, do toho jednoduchého automatu totiž řadí jen vyjmenované delikty (čl. 2), takže to nejde použít třeba na špatné parkování, automatem hlídané rozestupy, dynamické vážení, vjezd do nějaké omezené zóny.

Informativní dopis je tam jen kvůli těm vzorovým šablonám. Povinnost poslat ho má stát až tehdy, kdy se rozhodne zahájit řízení - je to asi myšlené jako nějaká protiváha za sdílení těch údajů, tj. každý stát se zaváže, že bude ochotně bonzovat své řidiče/provozovatele, ale na oplátku dostane garanci, že až je stát, co si údaje vyžádal, začne buzerovat, pošle jim aspoň tu šablonu v jazyku, kterému rozumí. Tohle právo v mnohem silnější podobě - ne na nějakou přiblblou šablonu, ale na to být neprodleně, podrobně a v jazyce, kterému rozumí seznámen s povahou a důvodem obvinění - plyne nezávisle na té směrnici přímo z EÚLP.

V konkrétním případě - HR zatím nikoho z ničeho neobvinilo a nevede řízení (i to tam v závěru přímo píšou, je to i důvod, proč proti tomu dopisu nelze podat opravný prostředek). Takže nemají povinnost poslat ani šablonodopis ve smyslu směrnice, ani zajišťovat překlady, tlumočení a další práva ve smyslu čl. 6 EÚLP. A pokud to provozovatel vyignoruje, tak s řidičem mají asi smůlu (žádnou zkratku, že by pak nastala nějaká fikce, že řidičem byl sám provozovatel, či nějakou subsidiární opovědnost ve stylu našeho sprdele, jsem v tom jejich ZPPK neviděl), a budou-li se chtít hojit na provozovateli za to, že nesplnil povinnost vědět a na výzvu HR fízlů (po 2 letech od skutku) sdělit, kdo řídil, tak je to opět mimo směrnici (protože už nejde o dopravní delikt dle výčtu ve čl. 2, ale o přestupek administrativní povahy). Čl. 6 EÚLP ale platí univerzálně.
« Poslední změna: 24 Srpna 2021, 17:56:36 od hh »
IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #36 kdy: 24 Srpna 2021, 18:07:47 »

Jasně, díky moc za obsáhlý rozbor! A když se to tedy vyignoruje a HR se rozhodne rozjet řízení o nesdělení, už přece musí poslat úřední dopis a rovnou výši pokuty atd., to už jen tak nenechají, nebo se mýlím? Protože tam to porušení zaznamenané někde je, myslím ta rychlost.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #37 kdy: 24 Srpna 2021, 18:36:43 »

Nějak se cyklíme, tak za mě už opravdu poslední příspěvek.

- Ano, mají nějakou fotku z radaru, někdo kdysi dávno asi překročil rychlost - no a co? Takových fotek tam mají plné skříně, jestli si myslíte, že kvůli každé takové přece musí poslat úřední dopis s pokutou, tak asi moc čtete (jen nevím, zda Bídníky, nebo spíš Kafku ...).

- Co ten fízl udělá fakt nevím. Já na jeho místě (pokud bych se tedy rovnou nezastřelil služební zbraní), bych posílání těch drahých dopisů do ciziny s dodejkou trochu optimalizoval. Takže jo, možná pošlou nějaké další bububu. Možná se odvážou a fakt pošlou rovnou příkaz na nějakou tu pokutu za neoznámení řidiče. Možná pak přijde ještě nějaká další výhružka, že to budou vymáhat. Třeba dokonce už ne od policie/úřadu, ale z obskurní agentury, třeba i s CZ pobočkou (jak to občas zkoušejí např. IT nebo HU). Ale když z toho pořád nic nebude, tak nakonec dají pokoj. Za 3 roky se vykonatelnost té nezákonné sankce promlčí a tím bude příběhu konec - napakuje se chorvatská pošta a vy budete mít čím podpalovat kamna.
« Poslední změna: 25 Srpna 2021, 11:26:13 od hh »
IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #38 kdy: 25 Srpna 2021, 20:46:11 »

...sdělit, kdo řídil, tak je to opět mimo směrnici (protože už nejde o dopravní delikt dle výčtu ve čl. 2, ale o přestupek administrativní povahy). Čl. 6 EÚLP ale platí univerzálně.

Mohu se ještě zeptat na rozdíl mezi dopravním deliktem a deliktem administrativní povahy? Co to poté znamená v praxi? Jinak moc děkuji za všechny odpovědi!
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #39 kdy: 26 Srpna 2021, 07:51:07 »

Nepatří to prostě mezi dopravní přestupky vyjmenované v čl. 2., nemůžou kvůli jinému přestupku tedy vyžadovat informace z registrů cizího státu podle té směrnice.

Článek 2

Oblast působnosti

Tato směrnice se vztahuje na tyto dopravní delikty v oblasti bezpečnosti silničního provozu:

a)
překročení nejvyšší dovolené rychlosti;

b)
nepoužití bezpečnostních pásů;

c)
nezastavení na červený signál světelného signalizačního zařízení;

d)
řízení vozidla pod vlivem alkoholu;

e)
řízení vozidla pod vlivem drog;

f)
nepoužití ochranné přilby;

g)
použití zakázaného pruhu;

h)
nedovolené použití mobilního telefonu nebo jiného komunikačního zařízení za jízdy.
« Poslední změna: 26 Srpna 2021, 08:03:46 od alo.is »
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #40 kdy: 26 Srpna 2021, 08:02:24 »

Otázka je, jestli můžou informace zjištěné od cizího státu v rámci vyjmenovaných přestupků použít i v řízení vedenému pro jiný přestupek, protože vést standardní správní řízení proti cizinci předpokládám půjde teoreticky u všech přestupků.
« Poslední změna: 26 Srpna 2021, 08:05:13 od alo.is »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #41 kdy: 26 Srpna 2021, 10:30:53 »

Mohu se ještě zeptat na rozdíl mezi dopravním deliktem a deliktem administrativní povahy? Co to poté znamená v praxi?
To nejsou žádné ustálené termíny. Dopravním přestupkem myslím klasické porušení pravidel provozu některým z jeho účastníků (a ta směrnice, o které byla řeč, to dále omezuje jen na taxativně vymezenou podmožinu, jak je výše citováno - vybráno nejspíš metodou házení šipek do výtisku pravidel provozu). Administrativním deliktem myslím porušení jiné povinnosti spíše formální povahy, typicky povinnost vyměnit si neplatný ŘP, oznámit prodej auta na registru vozidel, mít uzavřené POV ...

Principiální rozdíl v tom není, přestupek jako přestupek. Ale konkrétně u té HR povinnosti podle čl. 229 poskytnout fízlům věrohodné údaje (vjerodostojan podatak) o osobě řidiče je mnohem víc slabých míst, než u nějakého zadokumentovaného silničního pirátění, kde je ta formální stránka víceméně jasná. Např. - provozovatel má vědět, komu nechává řídit auto, a má to na vyžádání sdělit fízlům, budiž, ale skutečně je ta povinnost časově neomezená? Tedy nemám povinnost vést knihu jízd, ale musím vědět, kdo určitý den a čas před 2 lety auto řídil? Taky je tu drobný problém s jurisdikcí - podle čl. 12 HR přestupkového zákona se tento zákon vztahuje na přestupky spáchané na území Chorvatské republiky. A vlastník, který v HR nic nezákonného neprovedl, dokonce tam třeba ani fyzicky nebyl, se vyignorováním výzvy dopustil čeho přesně v Chorvatsku? (Protistrana by asi zkoušela argumentovat následky, které se projevily v Chorvatsku, ale to je zoufale slabé.) Dále je nejednoznačné, zda ta povinnost stíhá tehdejšího či současného vlastníka. Kdyby to skutečně zkoušeli nějak přeshraničně stíhat či vymáhat, nastanou další komplikace - do zjednodušených unijních uznávacích a vykonávacích nástrojů to nepasuje, a u obecných mechanismů bude problém minimálně s oboustrannou trestností. Je v tom i psychologický moment, snahou zbavit se odpovědnosti za tuctový dopravní prostředek nikoho příliš nezaujmete, pro libovolný orgán, kterému se to dostane na stůl, to bude další nudný případ v řadě. Ale zkoušet z cizinců tahat až 15000 HRK za to, že nevědí, kdo před 2+ roky řídil jejich auto a nemají k tomu věrohodné podklady, to je úplně jiné kafe (bude-li to v nějaké fázi posuzovat tuzemský úředník či soudce, dost možná si uvědomí, že před pár lety taky bylo jeho auto v Chorvatsku ...).
IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #42 kdy: 26 Srpna 2021, 16:29:20 »

Je zajímavé, že by měli tak svázané ruce při vedení přestupku proti provozovateli, co nesdělí jméno řidiče. To těch pokut z radarů asi moc nevyberou. Na to, že udělali reformu v tom roce 2019.

Aby to pak nebylo tak, že když nevíte, vaše chyba, jde to za vámi jako provozovatelem. Ale asi máte pravdu s tím vymáháním, že by to bylo komplikované.

Zatím jsem žádné kroky nepodnikl (lhůta 15 dní běží od pátku 20.8.) a abych pravdu řekl, mám dost dilema a rozhodovací paralýzu mezi možnostmi - mrtvý řidič/fiktivní řidič cizinec/reálný řidič cizinec/nedělat nic.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #43 kdy: 26 Srpna 2021, 16:46:00 »

A nešlo by se s tím dilematem svěřit třeba svému deníčku, psychoterapeutovi, barmanovi, caddiemu, milence atp. a necyklit toto téma? Tady už opravdu vše bylo řečeno. Upřímně, ono je to asi dost jedno, co uděláte, nebude-li to nějaká naprostá kravina (auto řídil Ratko Mladić), stejně z toho nic nebude. Ale podle toho, jak to prožíváte, kolik jste už tím jedním neškodným dopisem od chorvatské policie strávil času a energie, jak vás to vnitřně rve na kusy ... jestli by fakt nebylo nejjednodušší se přiznat a počkat na pokutu, měl byste klid.
« Poslední změna: 26 Srpna 2021, 16:48:37 od hh »
IP zaznamenána

Vypokutovaný

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:Pokuta z Chorvatska
« Odpověď #44 kdy: 27 Srpna 2021, 18:17:32 »

A nešlo by se s tím dilematem svěřit třeba svému deníčku, psychoterapeutovi, barmanovi, caddiemu, milence atp. a necyklit toto téma? Tady už opravdu vše bylo řečeno. Upřímně, ono je to asi dost jedno, co uděláte, nebude-li to nějaká naprostá kravina (auto řídil Ratko Mladić), stejně z toho nic nebude. Ale podle toho, jak to prožíváte, kolik jste už tím jedním neškodným dopisem od chorvatské policie strávil času a energie, jak vás to vnitřně rve na kusy ... jestli by fakt nebylo nejjednodušší se přiznat a počkat na pokutu, měl byste klid.

Haha, tak horké to není, jen jsem to chtěl mít promyšlené, abych něco neposlal a pak se nedozvěděl, že jsem idiot. 😄 Někdo tu psal, že jsem vybral jednu z těch horších možností. Mě jen zaujalo, že pokuty z Německa a Rakouska se všichni bojí a tady je členská základna relativně v klidu. 😄 Už jsem slyšel i story o exekucích a tak, toho bych asi nerad dočkal. Nicméně ok, něco z toho teda vyberu a dám vědět, když se bude něco dít, ať se to tady zbytečně neplní.
IP zaznamenána