30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Omezeni provozu uradu, zmena trvaleho bydliste  (Přečteno 10415 krát)

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Omezeni provozu uradu, zmena trvaleho bydliste
« kdy: 07 Dubna 2021, 10:48:12 »

Ve snaze nahlásit změnu trvalého bydliště jsem se dostavil na úřad městské části v Pze, kde mi bylo sděleno, že tento úkon nelze provésti, neboť je nutné se nejprve registrovat na webu, smluvit si termín a v tomto termínu se dostavit. Na přímý dotaz "takže jsem se dostavil v otevírací dobu a úřední hodinu na úřad a nelze provést úkon, který tento úřad provádí?" odpověď "ne." Na dotaz "na základě jakého právního ustanovení?" odpověď "nouzový stav".

Proč to píšu, info pro ostatní, všechny příručky, návody, postupy jsou nyní obsoletní, protože úřady si libovolné úkony prostě neprovádějí, nebo je dělají úplně jinak a podmiňují je kroky, které nikde nejsou uvedeny (například živnostenský úřad mi prostě nereaguje na snahu změnit sídlo podnikání, jednoduše to prostě nedělaj).

Klíčová slova: trvalé bydliště; adresa; úřad; postup; covid; nouzový stav; problém; nejde
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Omezeni provozu uradu, zmena trvaleho bydliste
« Odpověď #1 kdy: 07 Dubna 2021, 11:39:45 »

Po sto padesáté - s někým jste evidentně na tom úřadu jednal, tak z toho měl být pořízen písemný protokol (§ 18 SprŘ). Máte? Nemáte-li, protestoval jste proti tomu, že není pořízen, máte z toho záznam? Pokud jste se nechal vyhodit neúředníkem (nějakým vrátným, uklízečkou atp.), tak příště se zkuste s takovými osobami vůbec nebavit o tom, co/proč jdete na úřad vyřizovat, k překonání tohoto levelu obrany by mělo stačit tvrdit, že nesete podání na podatelnu - ta má být i podle platných vládních opatření navazujících na nouzový stav v provozu. Zda to pak skutečně na podatelně vyřídíte (u změny trvalého pobytu to nevidím jako nemožné), nebo vás podatelna někam naroutuje, se uvidí až tam. Přinejhorším si právě tam necháte pořídit protokol s nesmysly o tom, co všechno vy musíte a jinak to nejde.

Jinak se netradičně trochu úřadu zastanu, z těch platných opatření (úřady řeší poměrně stručné usnesení č. 99/2021 Sb.) plyne, že má být preferován elektronický a písemný styk, ale zároveň osobní kontakt umožněn. Nutnost nějaké rezervace, zejména pokud by se jim tam v těch vládou omezených úředních hodinách hromadili lidi, se jeví být jako docela rozumné opatření, nevidím v tom a priori nic nezákonného. Samozřejmě jen za předpokladu, že termíny reálně jsou, tedy osobní styk skutečně je umožněn.

Samozřejmě záleží na provedení. Pokud úřad nasadí do dveří nějakou gorilu, která vyhazuje lidi bez rezervace, tak bych očekával, že bude rozdávat nějaké letáky, kde bude vysvětleno (včetně konkrétních odkazů na platná opatření), jak to momentálně na úřadu funguje, a budou tam třeba telefonické kontakty na jednotlivé agendy, kde bude možné věc předjednat a domluvit, zda by to přecijen nešlo bez osobního kontaktu. Je mi jasné, že v reálu ta gorila bude spíš říkat něco jako "nouzový stav a ty budeš žrát svoje lejno" ...
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Omezeni provozu uradu, zmena trvaleho bydliste
« Odpověď #2 kdy: 07 Dubna 2021, 17:25:00 »

Já to celkem chápu.
Obrátil se na mě jeden nešťastník, který šel na úřad žádat o vrácení řidičského oprávnění.
Měl všechny podklady, splňoval podmínky pro vrácení.
Pracovnice za přepážkou ho 2x v týdnu v úřední dny pondělí a středa, kdy si vystál frontu (podle jeho slov tam nebyla ani noha), vyhodila, že není objednaný a musí se objednat přes stránky města.
To by bylo v pohodě, ale první možný termín pro objednání byl za dva měsíce. Pochopitelně byl po roce neřízení nasra.. a odcházel s vizí, že si možná zajezdí až za dva měsíce.
Poslal jsem ho tam potřetí s tím, aby vše nahrál a po odmítnutí požadoval přivolat vedoucího odboru, že si chce stěžovat.
To nakonec zafungovalo, pracovnice najednou obrátila a ŘO mu vrátila.
Jak se říká, s drzostí nejdál dojdeš.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Omezeni provozu uradu, zmena trvaleho bydliste
« Odpověď #3 kdy: 07 Dubna 2021, 17:47:58 »

No já to nahrané samozřejmě mám. Bez objednání nelze, protokol nelze, tady jste na podatelně a změna trvalého bydliště se hlásí osobně a není to podání, a osobně na tomhle oddělení a tam teď nemůžete protože to je jenom na objednání. Kdo je vaše představená, zavolejte si jí sem. Nezavolám, tady na ní máte telefon. S tímhle materiálem prostě nejde bojovat. Online systém mi umožňuje první termín až za týden, no zdá se že mi nic jiného nezbyde.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Omezeni provozu uradu, zmena trvaleho bydliste
« Odpověď #4 kdy: 07 Dubna 2021, 19:02:03 »

Když odfiltruju nepodstatné informace, tak splnit povinnosti plynoucí z § 10(6) zákona o evidenci obyvatel jistě jde i na podatelně, ohlašovnou ve smyslu tohoto zákona je úřad jako celek, nikoliv konkrétní odbor/pracoviště. Dělá se to zpravidla osobně, protože jsou s tím spojeny rituály typu stříhání rohů OP a dalších operací kolem OP, ale jinak je to úplně tuctové řízení o žádosti, a to, co přitom žadatel předkládá, je samozřejmě podání ve smyslu § 37 SprŘ.

Ale i kdyby měla baba na podatelně 100x pravdu a tuhle operaci nešlo (zcela) vyřídit na podatelně resp. distančně, tak v žádném případě vám na podatelně nemůže bránit učinit takové podání, jaké vy chcete (i kdyby mělo být vadné) a o tomto úkonu (tj. učinění podání krátkou cestou) pořídit protokol, se zachycením všech mouder, které při tom padly.

Nezavolám, tady na ní máte telefon. S tímhle materiálem prostě nejde bojovat.
Jakto, že nejde? V prvním kole bych vytočil to předkládané číslo. Pak bych asi místo ohlášení změny pobytu chtěl na té podatelně krátkou cestou do protokolu podat stížnost. Kdyby ani to nepomohlo a byla chuť hrát tvrdě, tak klidně volat 158 (vhodných záminek lze vymyslet víc, třeba ztotožnění úředníka, pokud odmítá vystavit protokol, který totožností přítomných osob má začínat, nebo klidně TO pro podezření z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti).
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Omezeni provozu uradu, zmena trvaleho bydliste
« Odpověď #5 kdy: 07 Dubna 2021, 19:05:16 »

Když odfiltruju nepodstatné informace, tak splnit povinnosti plynoucí z § 10(6) zákona o evidenci obyvatel jistě jde i na podatelně, ohlašovnou ve smyslu tohoto zákona je úřad jako celek, nikoliv konkrétní odbor/pracoviště. Dělá se to zpravidla osobně, protože jsou s tím spojeny rituály typu stříhání rohů OP a dalších operací kolem OP, ale jinak je to úplně tuctové řízení o žádosti, a to, co přitom žadatel předkládá, je samozřejmě podání ve smyslu § 37 SprŘ.

Ale i kdyby měla baba na podatelně 100x pravdu a tuhle operaci nešlo (zcela) vyřídit na podatelně resp. distančně, tak v žádném případě vám na podatelně nemůže bránit učinit takové podání, jaké vy chcete (i kdyby mělo být vadné) a o tomto úkonu (tj. učinění podání krátkou cestou) pořídit protokol, se zachycením všech mouder, které při tom padly.

Nezavolám, tady na ní máte telefon. S tímhle materiálem prostě nejde bojovat.
Jakto, že nejde? V prvním kole bych vytočil to předkládané číslo. Pak bych asi místo ohlášení změny pobytu chtěl na té podatelně krátkou cestou do protokolu podat stížnost. Kdyby ani to nepomohlo a byla chuť hrát tvrdě, tak klidně volat 158 (vhodných záminek lze vymyslet víc, třeba ztotožnění úředníka, pokud odmítá vystavit protokol, který totožností přítomných osob má začínat, nebo klidně TO pro podezření z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti).

Jasně, stížnost poslat mohu, ale to mě k cíli neposune. Prostě podání se nepremává. Řekl bych, že jsem argumentoval velmi podobně -

"rozdělení do odborů je vaše vnitřní struktura, ta mě nezajímá, ja chci učinit podání na úřadu a vy nejen že reprezentujete úřad, vy jste podatelna úřadu"
"oznámení o změně trvalého bydliště je samozřejmě podání"

Na konci jsem se rozmýšlel, jestli má smysl na místě tlačit stížnost a vyšlo mi z toho, že to mě nikam neposune. I když si budu stěžovat, tak se commitnu k dalšímu dlouhému korespondenčnímu řetězu, na jehož konci patrně Praha jako kraj prohlásí, že jsem byl sice v právu, ale to je tak asi všechno. Kráva na přepážce nedostane ani vyhubováno a mě to bude stát čas a prachy.
« Poslední změna: 07 Dubna 2021, 19:08:44 od mcsoap »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Omezeni provozu uradu, zmena trvaleho bydliste
« Odpověď #6 kdy: 07 Dubna 2021, 19:16:41 »

Já jen že moc nechápu, o co vám jde. Buď vám jde o výsledek (nahlásit změnu TP) a je-li jediný problém, že tam v souvislosti s koronašílenstvím budete muset přijít na základě rezervace za týden, tak mi to nepřijde jako zas tak hrozná újma (v porovnání se vším ostatním, co kvůli té epidemii musíme trpět).

Nebo vám vadí (zřejmě objektivně minimálně částečně chybný) postup úředních osob jako takový, a chcete ho řešit bez ohledu na to, že s tím sám budete mít víc starostí, a vyřízení původní operace to nejspíš neurychlí (proti řešení výše). I tohle je legitimní postoj a existují nástroje různé síly, a že by se úplně minuly účinkem není pravděpodobné.

Co ale nedává smysl je přijít sem, udělat si z toho lampárnu, a sdělit hlubokou myšlenku "úřad si dělá, co chce, a nic se s tím nenadělá".
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Omezeni provozu uradu, zmena trvaleho bydliste
« Odpověď #7 kdy: 07 Dubna 2021, 19:28:50 »

mcsoap>
Jinak ja behem korony byl na nekolika uradech osobne bez ohlaseni predem a na vsech se pracovalo, podani jsem ucinil pisemne a jen urednikovi predal a pred nim podepsal. Detailni postup je ve vlakne ohledne scitani.

hh>Rohy se uz nestrihaji.
« Poslední změna: 07 Dubna 2021, 19:38:39 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Omezeni provozu uradu, zmena trvaleho bydliste
« Odpověď #8 kdy: 07 Dubna 2021, 21:48:54 »

hh>Rohy se uz nestrihaji.
Zdroj? Nerozporuju to, jen že já naposledy měnil 2016, to se stříhalo, a podle § 12 zákona 328/1999 Sb. a navazujícího § 4 vyhlášky 400/2011 Sb. nevidím, že by proti stavu před 5 lety nastala nějaká změna. I má aktuální občanka má na rubové straně vyznačené rohy A/B k odstřihnutí.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Omezeni provozu uradu, zmena trvaleho bydliste
« Odpověď #9 kdy: 07 Dubna 2021, 21:52:12 »

Osobni zkusenost, ja tedy trv. pobyt zrusil, coz asi neodpovida ani jednomu pravnimu predpisu.
Presne na to strihani jsem se urednic ptal a sdelily mi, ze se nestrihaji, a to nevedely o tom zda rusim ci menim TB.
« Poslední změna: 07 Dubna 2021, 22:13:38 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Omezeni provozu uradu, zmena trvaleho bydliste
« Odpověď #10 kdy: 07 Dubna 2021, 21:53:47 »

OT: Co kdybych si z legrace na OP ustřihl rohy?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Omezeni provozu uradu, zmena trvaleho bydliste
« Odpověď #11 kdy: 07 Dubna 2021, 23:08:56 »

Presne na to strihani jsem se urednic ptal a sdelily mi, ze se nestrihaji, a to nevedely ...
Skutečně? Takže jediným zdrojem je, že něco řekla bába na úřadu, což je samozřejmě zjevená pravda, se kterou nijak neotřese ani to, že právní předpis, kterým se celý ten rituál řídí, říká něco jiného, a třeba Google na dotaz "rohy občanek už se nestříhají" nic relevantního nenajde? Sancta simplicitas ...
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Omezeni provozu uradu, zmena trvaleho bydliste
« Odpověď #12 kdy: 07 Dubna 2021, 23:56:00 »

Zdroj informaci jsem Vam sdelil a me je zcela lhosteno, zda roh ustrihnou.
Podivil jsem se informaci, kterou mi poskytly, ale dal jsem to nestudoval.
Vzhledem k tomu, ze jsem tam byl resit neco jineho, tak me odstrihnuti rohu zajimalo zcela okrajove.
Jako, ze pri zmene bydliste, kterou provedete, tak vam podruhe zapisi to same bydliste a vydaji ten samy MTP.

Plyne z odstrihnuti rohu nejaky benefit, vyjma toho, ze zvedavy fizl se nebude ptat pri nahodne kontrole pri prejezdu okresu?
« Poslední změna: 08 Dubna 2021, 00:03:28 od fu »
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:Omezeni provozu uradu, zmena trvaleho bydliste
« Odpověď #13 kdy: 14 Dubna 2021, 16:02:59 »

Velká změna, příští pondělí je tzv. "otevřený úřad" (jen v pondělí), kdy je možné činit podání bez objednání. Toho jsem nucen využít, protože když jsem dnes volal na úřad, abych se ujistil, že objednávkový systém běžící na doméně prod.kadlecelektro.cz mě správně zaregistroval na zítřek, dověděl jsem se, že nikdo na úřadě do toho systému nevidí a nemá jak zjistit, na jakou hodinu jsem se objednal, nebo jestli vůbec jsem se objednal - jim to slouží jenom jako indikátor náporu a jako propustku používají to potvrzení, které systém posílá na email. Byl jsem rovněž varován, že je naprosto nutné vykonat rituál s odstřižením rohu občanského průkazu a vyřídit nový průkaz, což bude v pondělí jednodušší, než zítra.

Jako... já fakt nemám slov.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Omezeni provozu uradu, zmena trvaleho bydliste
« Odpověď #14 kdy: 14 Dubna 2021, 17:03:41 »

Nevím, asi už jsem otrlý, ale stále nechápu, co vás pořád tolik vytáčí.

Informace o tom, jak úřad "implementoval" rezervační systém, pobavila, nepřekvapila.

Že po změně TP je skutečně nutné žádat o nový OP, kvůli tomu jste nemusel volat na úřad, to máte v § 14(1)(d)(9) zákona o OP. Máte na to ovšem lhůtu 15 dní a zatímco přihlásit TP lze jen u ohlašovny podle místa nového TP, o nový OP můžete žádat u libovolného úřadu ORP dle vašeho výběru. Tedy klidně můžete přihlášení provést podle původního plánu - že vás úřad upozornil na navazující povinnost je špatně? Sice tedy nechápu, proč by nemohli obratem nabrat žádost o nový OP kdykoliv, ale pořád lepší varovat předem (a poradit, jak to udělat na jednu návštěvu), než kdyby vám zítra oznámili, že tetka, co jediná umí ovládat foťák, má volno.

Že je celá ta byrokracie nesmyslná (a že když už je, že to není s agendou OP propojeno napevno) bych asi souhlasil, ale za to nemůže nikdo na tom úřadě.
IP zaznamenána