30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: onboard kamera v roce 2021  (Přečteno 11907 krát)

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:onboard kamera v roce 2021
« Odpověď #30 kdy: 11 Dubna 2021, 21:27:23 »

Takový odhad na základě ničeho, řádově odhaduji, že na 100 "fender-bender" (vyžadujících asistenci orgánů) by mohlo připadat jedno vážnější zranění, kdy člověk bude buď úplně vypnutej, nebo nebude ve stavu schopném likvidovat SD kartu.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:onboard kamera v roce 2021
« Odpověď #31 kdy: 11 Dubna 2021, 22:33:52 »

Tak hlavně problém je, že nemusíte být okamžitě schopen vyhodnotit situaci - zda vám záznam pomůže nebo uškodí. Stalo se mi, že jsem projížděl semaforovou křižovatku kde zrovna blikala žlutá v levém pruhu a zpoza zpomalujícího autobusu v pravém pruhu mi tam vjelo auto, instinktivně jsem to strhnul k autobusu ale stejně rána na jeho zadní nápravu jako prase. V první chvíli jsem si myslel, že autobus zastavil na červenou, kterou jsem já projel. Tenkrát pravda o nějaké kameře nebylo ani zdání, nicméně kdybych v tu chvíli instinktivně ničil SD kartu byl bych sám proti sobě.
IP zaznamenána

František Dobrota

  • Příspěvků: 363
    • Zobrazit profil
Re:onboard kamera v roce 2021
« Odpověď #32 kdy: 12 Dubna 2021, 09:53:46 »

Ja si myslim ze ihned nicit kartu neni to nejrozumnejsi, ale rozhodne je velmi zadouci ji vyjmout a zamezit aby ji kdokoliv sebral. Az po shlednuti a zvazeni pripadnych rizik s ni vyjit na svetlo bozi.

To ze nelze zakoupit kameru kde je zaznam sifrovany je minimalne zvlastni. Verim tomu ze by odbyt byl.
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:onboard kamera v roce 2021
« Odpověď #33 kdy: 12 Dubna 2021, 10:51:46 »

IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:onboard kamera v roce 2021
« Odpověď #34 kdy: 12 Dubna 2021, 11:05:05 »

Obecně dashcam má sloužit jako "černá skříňka", aby existoval záznam v případě nehody. Takže není žádoucí záznam šifrovat, při nehodě může dojít k poškození záznamu. U nešifrovaného souboru to typicky problém není, ale zkuste poškodit šifrovaný soubor... Už z něj nedostanete nikdy nic.
IP zaznamenána

František Dobrota

  • Příspěvků: 363
    • Zobrazit profil
Re:onboard kamera v roce 2021
« Odpověď #35 kdy: 12 Dubna 2021, 12:19:28 »

Jsem silne presvedcen o tom ze kazda 'cerna skrinka' ma ochranu proti neautorizovanemu pristupu. Nemusi jit nutne o sifrovani zaznamu, jen by bylo dobre aby si ten zaznam nedokazal prohlednout kdokoliv kdo ma adapter...
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 887
    • Zobrazit profil
Re:onboard kamera v roce 2021
« Odpověď #36 kdy: 12 Dubna 2021, 12:20:12 »

Tak co se týče poškození při ztrátě napájení - to se dá pojistit vhodným napájením. No a pokud dojde k takové havárii aby došlo k mechanickému poškození SD karty - napadá mne snad jedině požár - tak si myslím, že už je jedno zda jde o šifrovaná nebo nešifrovaná data.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:onboard kamera v roce 2021
« Odpověď #37 kdy: 12 Dubna 2021, 14:21:50 »

Obecně dashcam má sloužit jako "černá skříňka", aby existoval záznam v případě nehody. Takže není žádoucí záznam šifrovat [...]
Dokud není dashcam podobně jako letové zapisovače povinný, tak to, k čemu má sloužit, je čistě na přání jeho vlastníka a nabídce/poptávce.

Jinak nejsem žádný velký znalec těch kamer, ale u těch pár, které jsem viděl, i když vezmu jako dané hw podmínky (zápis na běžnou SD kartu), žádný extra důraz na to, aby zapsaná data byla v co největší míře (byť třeba i částečně) obnovitelná, ani aby chybělo co nejméně záznamu těsně před nehodou, jsem nezaznamenal.

Šifrování je implementovatelné tak, aby "obnovitelnost" byla stejná nebo jen nepatrně horší než u nešifrovaného záznamu. Pokud by ochrana proti vydolování záznamu neměla spoléhat jen na uložení klíče v nějakém TPM-like čipu, musí být použito asymetrické schéma, tj. privátní klíč nutný pro dešifrování je uložen někde v bezpečí, a na kameře je jen jeho veřejný protějšek, bez privátního klíče je tak záznam write-only. V reálu by se to nejsnáz dělalo hybridním použitím symetrické blokové šifry, tj. s nějakou periodou se vygeneruje náhodný klíč, zašifruje veřejným klíčem tou asymetrickou šifrou a uloží, a záznam se šifruje tou symetrickou šifrou. Obnovitelnost pak lze optimalizovat vhodnou volbou parametrů (např. šifrovaný klíč zapisovat ve více kopiích na různá místa karty, u šifry použít OFB či CTR režim ...).
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 188
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:onboard kamera v roce 2021
« Odpověď #38 kdy: 12 Dubna 2021, 16:22:47 »

Jakou cenu a parametry u takove kamery(rozliseni, uhel zaberu, optika, pocet objektivu, delka zaznamu(karta_, asymetricka sifra, zaloha, senzor narazu) co umi sifrovat ocekavate?

Znam nekoho, kdo se zabyva navrhy kamerovych systemu pokud by bylo dost zajemcu, treba by se to dalo realizovat.

Dokonceni zaznamu lze realizovat tim, ze kamera je ulozena se zalozni baterii v centralni casti vozidla  a mimo jsou vyvedeny jen objektivy. Zasadne se tim zvysi sance,  ze kamera prezije a zaznam ulozi a snizi zrychleni napr, pri rotaci.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Féna

  • Příspěvků: 138
    • Zobrazit profil
Re:onboard kamera v roce 2021
« Odpověď #39 kdy: 12 Dubna 2021, 16:56:51 »

Timhle zpusobem by to mela mit auta PČR, vepredu a vzadu jen objektivy a centralni uloziste chranene proti fyzickemu poskozeni i neautorizovanemu pristupu. Alespon tak priblizne kdysi znelo zadani vyberoveho rizeni.

Kamera s sifrovanim by kvuli potrebe vykonu asi byla nekde jinde jak cenou, pozadavky na napajeni/chlazeni, tak pozadavky na uloziste. Vezmete si, ze ani u klasickych IP kamer momentalne neexistuje protokol, ktery by umoznoval sifrovani video dat.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 999
    • Zobrazit profil
Re:onboard kamera v roce 2021
« Odpověď #40 kdy: 12 Dubna 2021, 19:31:44 »

IP zaznamenána

František Dobrota

  • Příspěvků: 363
    • Zobrazit profil
Re:onboard kamera v roce 2021
« Odpověď #41 kdy: 13 Dubna 2021, 10:17:59 »

Delat neco takoveho v jinem nez masovem meritku znamena ze to bude proste drahe. Podle mne by to slo pomerne elegantne snimat ip kamerama, rpinebo odroid pro zaznam, ale je to takove kostrbate, ip dashcam asi neexistuje. Proste je treba myslet na to ze jakmile o neco pujde, je treba sd kartu chranit.

EDIT: Jelikoz pevne doufam ze se v brzke dobe zacne vse vracet k normalu a budu potrebovat co nejlepsi kameru v ramci mych cenovych moznosti hledam v nejakych zaplatitelnych relacich kameru kterou bych koupil. Pisu to sem proto ze jsem se blahove domnival ze 4k kamery proste budou lepsi diky senzoru a rozliseni, ale po shlednuti nekolika moc hezkych srovnavacich zaznamu vlozenych pod sebe od polskeho prodejce jsou ty starsi s rozlisenim 2560x1600 ty 4k valcuji a RZ je mnohem lepe rozpoznatelna. Neumim si to vysvetlit proc, mylne jsem se domnival ze cim vic pixelu tim vic detailu, ale evidentne to tak neni.

Hodne se mi libi Viofo A119 v3.

Snad to nebude vadit kdyz sem dam odkaz, pokud ano tak to prosim upravte. Treba to nekomu pomuze v rozhodnuti.
https://www.wideorejestratory24.pl/
https://www.youtube.com/watch?v=XtdudFMzfE4
« Poslední změna: 13 Dubna 2021, 19:50:07 od František Dobrota »
IP zaznamenána

lerion

  • Příspěvků: 847
    • Zobrazit profil
Re:onboard kamera v roce 2021
« Odpověď #42 kdy: 14 Dubna 2021, 19:44:14 »

ze cim vic pixelu tim vic detailu

No ona to sice pravda je, ale praxe je daleko slozitejsi. Protoze aby se ty detaily zaznamenaly v dostatecne kvalite, rozhoduje i kvalita optiky a kvalita (a velikost) senzoru. Ja si ted hodne hraju s malym dronem. DJI Mavic Mini mel jen full HD, ale obraz z nej je mozna i trochu lepsi jak z Mini 2, ktery ma sice 4k, ale velikost senzoru uplne stejnou. A mnozstvi svetla, co dopadne na senzor je tak stejne...
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 003
    • Zobrazit profil
Re:onboard kamera v roce 2021
« Odpověď #43 kdy: 14 Dubna 2021, 20:11:59 »

A je vůbec potřeba vysoké rozlišení pro rozpoznání registračních značek? Účelem kamery by mělo být se ubránit postihu, ne udávat ostatní.
IP zaznamenána

František Dobrota

  • Příspěvků: 363
    • Zobrazit profil
Re:onboard kamera v roce 2021
« Odpověď #44 kdy: 14 Dubna 2021, 20:31:16 »

V zadnem pripade nemam v planu posilat srdceryvna videa ze mne nekdo predjel, ale zrovna dnes fizli resili nehodu a ujeti od nehody. je k nezaplaceni kdyz ta spz tam je...
IP zaznamenána