30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: e-shop dálniční známky  (Přečteno 17529 krát)

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #45 kdy: 10 Ledna 2021, 11:35:38 »

Taky jsem to zkoumal, ale kupodivu je v zákoně pojem „Státní registrační poznávací značka“ stále hlavní označení a pojmu „Registrační značka“ se říká z nějakého důvodu „legislativní zkratka“. A ano, taky jsem to hledal v souvislosti v souvislosti s el. dálniční známkou.

Edit: Pardon, přepsal jsem se.
« Poslední změna: 13 Ledna 2021, 00:54:31 od jakubb »
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #46 kdy: 10 Ledna 2021, 18:48:26 »

SPZ hlavně pořád eště existujou, ale má je jen minimum "veteránů", obvykle nějaký felicie, favority a stodvacítky na vesnicích.

Jinak mají vozidla (státní) registrační značku.

V kontextu toho, jak často úředníci lpí na "zákonných formalitách" mi tohle přijde jako docela velkej fail.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #47 kdy: 11 Ledna 2021, 06:32:47 »

Taky jsem to zkoumal, ale kupodivu je v zákoně pojem „Státní registrační značka“ stále hlavní označení a pojmu „Registrační značka“ se říká z nějakého důvodu „legislativní zkratka“.
Zavedení legislativní zkratky v § 4 zák. 56/2001 Sb. je divné, a jaké přesně jsou za změnou motivy ví asi jen ti, kteří to tam napsali. V navazujících předpisech a v praxi se to poměrně ustáleně používá tak, že jako RZ se označují značky od účinnosti zákona 56/2001 Sb. (ty současné, s druhým znakem kódujícím kraj), zatímco jako SPZ jsou označovány ty starší (první dva znaky kódují okres), které jsou stále v nezanedbatelných počtech na živých vozidlech. Chce-li být někdo hyperkorektní, uvádí v místech, kde připadá v úvahu pracovat s aktuálními i starými značkami (třeba jako při koupi dálniční známky), něco jako SPZ/RZ, a tam, kde dává smysl jen aktuální formát (např. formulář pro první registraci vozidla v ČR) pouze RZ. Jinak je to ale dost jedno, nikomu, ani úředníkům či policajtům, nemá smysl trhat hlavu za to, že oba pojmy používají jako synonyma, způsob zavedení obou pojmů v zákoně naznačuje, že ani zákonodárce nemá úplně jasno v tom, který z pojmů je základní.

Kombinaci „státní registrační značka“ jsem ale nikdy neviděl (ani v právním předpisu, ani jako nějaký zastřešující pojem). Např. Vídeňská úmluva 1968 používá v oficiálním českém překladu termín "registrační číslo" (přestože samotná Úmluva, resp. její příloha 2, stanoví, že kromě číslic může to "číslo" obsahovat i jiné znaky), v originále to je "registration number" resp. "numéro d'immatriculation".
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #48 kdy: 18 Ledna 2021, 21:46:30 »

Mě by spíš zajímalo, jak chtějí obhájit to, že když se někdo splete, tak nemá ani známku, ani peníze.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 235
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #49 kdy: 19 Ledna 2021, 08:03:45 »

Znamku ma, znamku si muzete koupit na jakekoli auto, nemusi byt toho, kdo platil. Obecne jsem pochytil jedno zduvodneni, tedy vymluvu, ktere mi u nas u vsech stupnu statni moci prijde neprustrelne, sanci vidim jedine ve vetsi medializaci. Pokud se spletete a platnost je az od dalsich dnu, tak zmenu lze provest. Pokud se spletete a platnost je hned, tak je na takoveho cloveka automaticky nahlizeno jako na zlodeje, ktery chce hned ted projet nasi slavnou dalnici a po par hodinach rici, ze se spletl a chce vratit penize.
IP zaznamenána

standap

  • Příspěvků: 109
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #50 kdy: 19 Ledna 2021, 11:36:05 »

To je ale chabý důvod, přece mají systém skoro za půl miliardy, který eviduje průjezd každého vozidla, tedy:
auto s danou RZ kamerou zachyceno na dálnici -> neoprávněna reklamace
auto s danou RZ kamerou nezachyceno na dálnici -> oprávněna reklamace
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 235
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #51 kdy: 19 Ledna 2021, 11:54:54 »

Neeviduji prujezd kazdeho vozidla, tedy ne z pohledu SPZ. Brany jsou, brany foti a ukladaji snimky, obcas (usekove mereni) vyhodnocuji SPZ, ale rozhodne neplati, ze je SPZ ctena vsude. Ta slavna kontrola zaplaceni dalnicni znamky je manualni skrze fizla v aute.
IP zaznamenána

alo.is

  • Příspěvků: 795
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #52 kdy: 19 Ledna 2021, 13:27:12 »

V tom případě by teoreticky šlo jezdit po dálnici bez dálniční známky a koupit si ji rychle on-line v eshopu až když v zrcátku uvidím modré majáky?
« Poslední změna: 19 Ledna 2021, 13:29:32 od alo.is »
IP zaznamenána

cezlo

  • Příspěvků: 39
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #53 kdy: 19 Ledna 2021, 13:28:44 »

Zdravím, k zamyšlení:
Vycházím ze zákona 13/1997:
§ 21
Zpoplatněnou komunikaci lze užít pouze pokud pro dobu užívání pozemní komunikace vozidlem uhrazen časový poplatek

Dále tento zdroj: https://edalnice.cz/wp-content/uploads/2021/01/Podminky_uhrady_elektronickych_dalnicnich_znamek.pdf říká ve vymezení pojmů že: „Úhrada časového poplatku“ znamená úhrada jakéhokoli Druhu časového poplatku ve vztahu k právě jedné (1) SPZ pomocí prostředků hotovostního nebo bezhotovostního platebního styku na   E-shopu, Obchodním místě nebo Samoobslužném kiosku

Dále odstavec 3.1.toho dokumentu říká: Zpoplatněné pozemní komunikac nelze užít Vozidlem pouze po Úhradě časového poplatku.

Z toho mi vychází že by se dalo jet po dálnici po úhradě jakéhokoliv poplatku, tzn. zaplatím za EKO cenu ale auto není na CNG /biometan.
Bude schopen systém odhalit a spárovat že dané auto není na CNG? při zaplacení to nic dalšího než SPZ a zaškrtnout že vozidlo je na CNG nechce. Láká mě to zkusit a, nicméně hrozilo by za toto pokuta? Poplatek byl zaplacen, spáruje se to s SPZ, policajti to při kontole asi nebudou porovnávat s údaji v velkém malém TP.

IP zaznamenána

max

  • Příspěvků: 211
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #54 kdy: 19 Ledna 2021, 14:22:19 »

Já spíš nechápu, že CNG = sleva, ale LPG už ne. Může mi to někdo erudovaný vysvětlit? Je za tím něco hlubšího a nebo je to prostě jen tím, že na LPG už toho v dnešní době jezdí dost.

EDIT: odpovím si sám https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/auta-na-lpg-snizuji-emise-ulevy-ale-nedostanou-stalo-by-to-moc.A190926_152409_automoto_fdv

Ministerstvo dopravy dříve uvedlo, že hlavním důvodem nezařazení LPG do zvýhodnění je poměrně vysoký počet provozovaných vozidel na tento pohon. Nezařazení LPG znamená podle ministerstva i velkou finanční úlevu pro státní rozpočet. Upozornilo, že zvýhodnění pro ostatní ekologická vozidla skončí nejpozději v okamžiku, kdy jejich počet bude na úrovni 250 000. Například vozidel na CNG je v Česku nyní asi 24 000. Celkem je podle dat Svazu dovozců automobilů Česku nyní registrováno zhruba osm milionu vozidel všech kategorií. Podle odhadů je asi 170 000 vozidel na LPG.
« Poslední změna: 19 Ledna 2021, 14:29:48 od max »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #55 kdy: 19 Ledna 2021, 14:43:27 »

V tom případě by teoreticky šlo jezdit po dálnici bez dálniční známky a koupit si ji rychle on-line v eshopu až když v zrcátku uvidím modré majáky?
Něco takového mám v plánu vyzkoušet. :-)
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 997
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #56 kdy: 19 Ledna 2021, 14:45:02 »

To by chtělo appku, která by to zmákla sama pouze na jeden stisk tlačítka :)
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #57 kdy: 31 Ledna 2021, 10:59:26 »

Neeviduji prujezd kazdeho vozidla, tedy ne z pohledu SPZ. Brany jsou, brany foti a ukladaji snimky, obcas (usekove mereni) vyhodnocuji SPZ, ale rozhodne neplati, ze je SPZ ctena vsude. Ta slavna kontrola zaplaceni dalnicni znamky je manualni skrze fizla v aute.

To je více méně pravda, tedy že kontrola probíhá obsluhou ve služebním vozidle. Ta může buď provádět kontrolu skrze kameru ve voze, nebo se připojí ke kameře na bráně.
IP zaznamenána

mcsoap

  • Příspěvků: 606
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #58 kdy: 31 Ledna 2021, 11:01:48 »

V tom případě by teoreticky šlo jezdit po dálnici bez dálniční známky a koupit si ji rychle on-line v eshopu až když v zrcátku uvidím modré majáky?
Něco takového mám v plánu vyzkoušet. :-)

Záleží, v jakém módu bude hlídka operovat. Pokud vás zjistí přes palubní nástroje ve vozidle, tak máte čas do doby, než vás zastaví. Nevím, jestli je průchozí si to koupit v tom mezidobí mezi zjištěním a zastavením, protože hlídka vidí platnost vaší úhrady a je schopna posoudit, že v době zjištění jste uhrazeno neměl.

Pokud bude hlídka sledovat provoz přes kamery na mýtných branách, tak na vás budou v podstatě čekat a bude jim jedno, co jste koupil minutu před zastavením.
IP zaznamenána

robertSVK

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #59 kdy: 31 Ledna 2021, 12:34:04 »

To máte dosť blbo nastavené. U nás je to tak, že dáta sa z brán vyhodnocujú po polnoci. To znamená, že známku môžem zaplatiť do polnoci dňa, keď som vošiel na diaľnicu. Viac krát odskúšané.
IP zaznamenána