30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: [1] 2 3 ... 6

Autor Téma: e-shop dálniční známky  (Přečteno 17682 krát)

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 922
    • Zobrazit profil
e-shop dálniční známky
« kdy: 01 Prosince 2020, 18:52:19 »

https://www.novinky.cz/auto/clanek/ode-dneska-si-lze-koupit-elektronickou-dalnicni-znamku-40343779

tak teď večer už sice funguje, ale oproti slovenské verzi za cca 100mil  je tato česká za 300mil vlastně
funkcemi totožná a jen o 200mil předražená. S tím, že pro ostrý provoz stále nemají něajké funkce dostupné
- chápu bylo málo času :-). Např.ověření platnosti není funkční.

Zde video ze spouštění stránek s e-shopem: https://www.youtube.com/watch?v=uyQ0AWpmEzc

A psal jsem jim dotaz ,jestli by e-shop v této ceně nemohl obsahovat ověření typu a barvy vozidla po zadání české RZ.
Myslím, že legislativně to žádný problém není ( není to žádný citlivý údaj) Určitě by to eliminovalo velký počet
chybně zadaných RZ ještě před finálním zaplacením..
Třeba když se po zadání RZ objeví MASERATI LEVANTE hnědá , tak majitel  bílé FOBIE jistě zpozorní. :-)
A kdyby to přidalo doplňující info o platnosti STK , tak by to byl příjemný bonus.. Ale to asi od státního podniku chci moc.
 
« Poslední změna: 01 Prosince 2020, 19:27:04 od sennheiser »
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #1 kdy: 01 Prosince 2020, 20:45:04 »

Tak minimálně podle SPZ lze dohledat tovární typ vozidla. Třeba po zadání 2S22222 na stránkách ČKP mi vyskočí Wolkswagen. Takže to žádný tajný údaj není.

Ono těch věcí je tam více. Např. osvobozená vozidla. Nutné zaslat nějakou žádost datovkou, nebo ověřeným podpisem. Proč? Se někdo bojí, že ze škodolibosti vyřídím dálniční známku zdarma někomu na cizí auto? Stát má registr vozidel, tak může všem vozidlům, které to splňují udělit známku automaticky. Nemusí si přidělávat administrativu.

A to, když člověk splete značku, tak nemá šanci na vrácení částky, ani na opravu. To mi příde nějaké hodně divné. V případě, že si zvolí okamžitou platnost.
IP zaznamenána

plešoun

  • Příspěvků: 193
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #2 kdy: 01 Prosince 2020, 20:51:38 »

Za 100M to nechali udělat u slováků a 200M je v kapse. Co je na tom nepochopitelného?  8)
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #3 kdy: 01 Prosince 2020, 21:37:08 »

to asi ne
ten slovenskej za ty prachy funguje
tohle bude spíš nějaká obšlehlá ročníková práce a v kapse je komplet 300
IP zaznamenána

grg

  • Příspěvků: 89
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #4 kdy: 01 Prosince 2020, 22:31:26 »

ten slovenskej za ty prachy funguje
A dokonca aj ten mi pripadá mierne predražený...
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #5 kdy: 01 Prosince 2020, 23:04:06 »

Ono těch věcí je tam více. Např. osvobozená vozidla. Nutné zaslat nějakou žádost datovkou, nebo ověřeným podpisem. Proč? Se někdo bojí, že ze škodolibosti vyřídím dálniční známku zdarma někomu na cizí auto? Stát má registr vozidel, tak může všem vozidlům, které to splňují udělit známku automaticky. Nemusí si přidělávat administrativu.

Čistě teoreticky.. Jak vysoká šance je, že mě zastaví fízl s osvobozením na základě mrzák-karty a bude chtít vidět mého mrzáka?
Můžu být sankciován za to, že nemám v autě mrzáka a jedu na digitální dálniční mrzák-známku? V současné úpravě samozřejmě ano.. ale s digitální známkou?

Variantu "mrzák byl v kufru, policisté se zapomněli zeptat" neuvažuji.
« Poslední změna: 01 Prosince 2020, 23:15:42 od johncreek »
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #6 kdy: 01 Prosince 2020, 23:24:59 »

Hlavne jsem nepochopil jak to ma fungovat - kdyz existuje jen rocni, mesicni a ctvrtletni, tak pokud mrzak autem jezdi jen nekdy, auto musi mit permamentne zaplacenou znamku? Vzdyt to nedava smysl.
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #7 kdy: 01 Prosince 2020, 23:29:30 »

"Vozidla přepravující držitele českého průkazu ZTP nebo ZTP/P. V případě silniční kontroly musí být držitel průkazů ZTP nebo ZTP/P ve vozidle přítomen, jinak se na vozidlo osvobození nevztahuje. Při silniční kontrole bude stačit předložit příslušný průkaz. Pro občany s průkazy vydanými mimo Českou republiku platí povinnost uhradit elektronickou dálniční známku."

 :(
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

SunWuKung

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #8 kdy: 02 Prosince 2020, 09:00:17 »

mimojiné je to bagr na e-maily a telefonní čísla provozovatelů/řidiců pro fízly - viz jejich GDPR link
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 690
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #9 kdy: 02 Prosince 2020, 09:06:08 »

Je fakt, že píšou "a adresa elektronické pošty nebo telefonní číslo, byly-li sděleny", což zní volitelně, ovšem nákup nejde bez zadání emailu provést: Zadejte prosím emailovou adresu v platném formátu.
IP zaznamenána

SunWuKung

  • Příspěvků: 30
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #10 kdy: 02 Prosince 2020, 09:13:43 »

předpokládám, že ve variantě "pošta" lze nakoupit i bez mailu
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #11 kdy: 02 Prosince 2020, 10:37:44 »

Je-li tam technická překážka spočívající v tom, že je třeba nějaký mail vyplnit, stačí tam napsat user@example.com. Je-li v rámci procesu třeba něco na tom mailu i přijmout, je možné využít libovolný disposable e-mail. Z hlediska GDPR (a to platí obecně) je potřeba dát si pozor, že neudělujete souhlas se zpracováním - případně pokud proces nutí souhlas udělit (což je sice nezákonné, ale nikoliv neobvyklé), tak ho obratem odvolat.

Na webu píšou, že mail a telefon zpracovávají z důvodů dle čl. 6(1)(f), a to konkrétně pro „usnadnění komunikace“. Což mi samo o sobě přijde jako porušení GDPR, není-li to zpracování pro ochranu oprávněných zájmů nezbytné (což zjevně není, když píšou, že zadání těch údajů je z hlediska správce nepovinné a nemá vliv na podání a vyřízení žádosti). To je přesně řežim, který by měl být pokryt souhlasem subjektu údajů.

V každém případě, pokud nějaký mail a telefon při nákupu uvedete, a bez ohledu na to, s kým to bude SFDI sdílet a zda to je zákonné, provozovateli z toho rozhodně neplynou žádné povinnosti, např. udržovat ty kontakty aktuální, na cokoliv na ně posílané reagovat atp.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 690
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #12 kdy: 02 Prosince 2020, 11:20:27 »

Ano, Mailinator tohle řeší. Spíš mě napadlo, jestli by podnět na ÚOOÚ měl nějaký efekt. Když už to střídavě spouštějí a pozastavují, tak ať mají další důvod. :-)
IP zaznamenána

Féna

  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:e-shop dálniční známky
« Odpověď #13 kdy: 02 Prosince 2020, 11:41:53 »

Nikde jsem nenašel info o tom, jak bude nákup probíhat v případě osobní návštěvy ČS Eurooil. Bude tam také nutné zadávat mail, telefon a platit kartou? V rámci sabotování shromažďování dat zvažuji tuto variantu.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3 ... 6