30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Fikce doručení/reálné převzetí  (Přečteno 9417 krát)

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 920
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení/reálné převzetí
« Odpověď #15 kdy: 10 Listopadu 2020, 16:26:04 »

... Přepadovku na ně neudělám, neb jak jsem psal, mám to z ruky. ...
Rota nahlizitelu by nepomohla?
IP zaznamenána

Tomfox

  • Příspěvků: 107
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení/reálné převzetí
« Odpověď #16 kdy: 01 Září 2021, 14:25:55 »

Dobrý den všem,
takže mi to soud shodil, že citované rozsudky jsou překonané a dal za pravdu SO2.
Mohl by někdo s ctěných kolegů s právním vzděláním hodit okem na rozsudek a potvrdit mi, že je to pro mne definitivně LOST, nebo má cenu nějak smolit kasační stížnost?
Děkuji.
IP zaznamenána

Tomfox

  • Příspěvků: 107
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení/reálné převzetí
« Odpověď #17 kdy: 06 Září 2021, 09:12:19 »

Takže LOST jo, nikdo nic :-(.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení/reálné převzetí
« Odpověď #18 kdy: 07 Září 2021, 23:51:54 »

Z nedostatku času jsem nestudoval detailně, nakolik je ta linie, na kterou rozsudek odkazuje, u NSS ustálená. Ale takto od pohledu to skutečně vypadá jako posun směrem k tvrdšímu a formálnějšímu výkladu podmínek pro doručení fikcí. Z mého pohledu je to taková malá sviňárna. Adresátovi se oznámí, že si zásilku může do 15 dní vyzvednout, ale že neudělá-li to do 10. dne, bude se považovat za doručenou ten desátý den. Navíc se pro větší efekt tato informace rozloží mezi oba lístečky vhazované poštou. Kdo tvrdí, že tohle průměrný vohnout pochopí stejně, jak to nejnověji vykládá NSS, tak tomu buď sám nevěří, nebo žije ve slonovinové věži (a těžko říct, co je u soudce vrcholného soudu horší možnost).

Hodnotil bych to jako prohranou bitvu. Kasační stížnost nedává smysl z hlediska konkrétního případu, ale čistě jako pokus zkusit to zvrátit protlačením k rozšířenému senátu nebo následně k ÚS by to úplně zbytečné nebylo. Samozřejmě šance na výhru nejsou velké. Ve střednědobém horizontu věřím, i když to nebude tento případ, že se něco, na čem ÚS trochu fikci doručení zkoriguje, najde. Akorát je asi třeba počkat, až se kyvadlo vychýlí ještě trochu víc na tu stranu, na které teď je.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení/reálné převzetí
« Odpověď #19 kdy: 11 Září 2021, 23:24:21 »

Znamená to tedy, že bychom na https://www.30kmh.cz/calc.html pro tu možnost "Doručení fikcí papírově" chtěli smazat nebo možná výrazně přeformulovat ten
Citace
Tip: Na výzvě k vyzvednutí zásilky je i datum "Zásilku vyzvedněte nejpozději do". Fikce doručení nastane v tento den.
ať lidi nemateme?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení/reálné převzetí
« Odpověď #20 kdy: 12 Září 2021, 15:17:04 »

Asi jo. Chápu-li správně aktuální zostřený náhled, rozhodly se soudy zcela ignorovat kontext a provést výklad § 23 a § 24 textualisticky takřka na dřeň. Ohledně okamžiku doručení fikcí § 24(1) SprŘ stanoví Jestliže si adresát uložené písemnosti písemnost ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byla k vyzvednutí připravena, nevyzvedne, písemnost se považuje za doručenou posledním dnem této lhůty. Co má být vhozeno do schránky stanoví § 23:

  • Adresát se vyzve vložením oznámení o neúspěšném doručení písemnosti do domovní schránky nebo na jiné vhodné místo, aby si uloženou písemnost ve lhůtě 10 dnů vyzvedl;
  • současně se mu sdělí, kde, odkdy a v kterou denní dobu si lze písemnost vyzvednout.
  • Zároveň s oznámením se adresát písemně poučí o právních důsledcích, které by jeho případné jednání podle § 24 odst. 1, 3 a 4 vyvolalo nebo o možnosti postupu podle § 24 odst. 2.
  • Toto poučení musí obsahovat i označení správního orgánu, který písemnost odesílá, a jeho adresu.

Vypustil jsem pasáž o následném vhazování do schránky, která dle už dřívějšího rozhodnutí NSS nemá vliv na ne/doručení fikcí. Klíčové tedy je, kdy byla zásilka na poště k vyzvednutí (což podle lokální praxe bude buď týž den, kdy proběhl pokus o doručení, nebo následující).

Když i zbytek zákonné úpravy aplikujeme na nejčastější praxi, vypadá to zhruba takto. Pošta nezastihne adresáta a vhodí jednak standardní poštovní oznámení o uložení (dále jen výzva) a jednak poučení odtržené ze standardizované obálky. Poučení obsahuje konstantní text (jen citace či parafráze zákona). Ohledně doručení fikcí je tam tedy jen těch 10 dní, není to tam "vyčísleno", a celkově to není moc vstřícné, bez předporozumění průměrný adresát ty důsledky moc nepobere. Ale v praxi se to bere jako dostatečné naplnění bodu 3. Na stejném lístečku bývá i označení a adresa SO (bod 4) - tohle ještě soudům chybí okecat, že si to má sprostý podezřelý domyslet, tedy zde zbývá nějaký drobný potenciál, ale nesouvisí to s kalkulátorem. Body 1 a 2 jsou pak naplněny vhozením standardní poštovní výzvy - z ní tedy musí být patrné, že je něco uloženo, a hlavně kde a od kdy to lze vyzvednout.

V kalkulačce bych by to šlo upravit např. takto:
Citace
Kdy byla zásilka připravena na poště k vyzvednutí? (Klikněte v kalendáři na den.)

Datum prvního dne, kdy bylo možné uloženou zásilku vyzvednout.
Tip: Čtěte pozorně oznámení od pošty, někdy lze zásilku vyzvednout koncem otevírací doby pošty ještě týž den, ve který bylo vhozeno oznámení, někdy až následující den (vzácně ještě později, např. je-li následující den svátek nebo ukládací pošta nemá otevřeno v sobotu).
IP zaznamenána

Tomfox

  • Příspěvků: 107
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení/reálné převzetí
« Odpověď #21 kdy: 13 Září 2021, 11:40:16 »

To mne teda přivádí k otázce, co když pošta nevhodí poučení, ale jen výzvu. Jsem si jist, že mi to nevhodila. Jak mám z výzvy vydedukovat kdo mi píše a kolik mám teda dní na vyzvednutí?
Nejde mi teď o mne a tento případ, můj boj je ztracen. Ale do budoucna. Jak rozporovat, že pošta poučení nevhodila. Je mi jasné, že jsem měl právě tímto argumentovat, pak by mne tak nespláchli. Jak teda dokazovat, že nebylo doručeno. Soud napsal, že je odtržená perforace na dopise. To ale pošťák moh hodit třeba sousedovi, nebo taky nikomu a zahodit ho. Řek bych že tady taháme za výrazně kratší konec špagátu.
IP zaznamenána

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 408
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení/reálné převzetí
« Odpověď #22 kdy: 13 Září 2021, 12:39:38 »

Pokud není poučení na dopise, když ho následně vhodí do schránky, tak v podstatě není možné nepředání poučení dokázat.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení/reálné převzetí
« Odpověď #23 kdy: 13 Září 2021, 13:46:24 »

To ale pošťák moh hodit třeba sousedovi, nebo taky nikomu a zahodit ho.
b) je správně. Opakovaně, na různých místech a s účinkováním typově různých doručovatelek (od mladých brigádníků po bábu před důchodem) jsem byl svědkem toho, jak poučení bylo z obálky odtrženo až při vhazování do schránky a skončilo zmuchlané v té jejich brašně na kolečkách. Zjevně je součástí nějakého jejich školení, ať už oficiálního či spíše od protřelejších kolegů, že obálka s poučením nesmí skončit ve schránce - kdy přesně a zda vůbec je do schránky vhozeno to poučení už z pohledu pošťačky není důležité.

Jinak máte pravdu, fikce sice nenastala, ale není jak to prokázat, SO a soudy budou vycházet z dodejky, kde doručovatelka zaškrtla, že bylo oznámení+poučení vhozeno. Když do toho budete rýt, dosáhnete toho, že pošta sepíše nějaké vyjádření, jak nikdy nechybujou, nebo že dokonce tu doručovatelku vyslechnou, ale dobrovolně těžko tuhle praxi do výpovědi potvrdí - leda na ní byla př výslechu nasazena nějaká psychokouzla. Jediná možnost je nějaká kamera snímající prostor u schránky nebo jiný svědek, který u toho byl, případně nějaký poštovní ex-insider.

Mě se v pár případech podařilo tohle uhrát čistě procesně - sice se nedoufalo v úspěch, ale byl na všech frontách rozjet boj proti konkrétnímu doručení fikcí (tj. tvrzení, proč nenastala, návrhy důkazů včetně výslechů doručovatelky a ostatních osob s přístupem do konkrétní schránky, žádosti podle § 24 a § 41 SprŘ). SO1 válcoval, ale SO2 byl opatrný a pomalý, tak se něco z toho vrátilo, a ve finále kvůli tomu zdržení a v kombinaci s dalšími kroky došlo k prekluzi podkladového přestupku.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení/reálné převzetí
« Odpověď #24 kdy: 13 Září 2021, 14:38:44 »

hh: Co zacit nahravat schranku? A proste to k soudu protlacit, ze postacka proste uvedla nepravdive udaje?
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Fikce doručení/reálné převzetí
« Odpověď #25 kdy: 22 Listopadu 2021, 19:42:44 »

Tip v kalkulačce je teď upraven.
IP zaznamenána