30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Protahující se řízení o povolení stavby RD  (Přečteno 6564 krát)

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #15 kdy: 20 Října 2020, 12:16:15 »

Ale jestli máte na mysli pokus o dohodu v podobě tlusté obálky, tak k tomu se, po tom všem, určitě nesnížím,  lidem tohoto typu ze zásady neustupuju.

Opravdu se stalo to, co jsme zmiňovali v jednom starém vlákně. Jak praví jedno hornouherské přísloví "Ľuďom jebe" a sousedovi asi obzvlášť. Ale ta cesta té dohody je opravdu plně uzavřená? Chápu, že do toho vstupují zásady, ale opravdu přebijí finanční náklady a diskomfort s odložením stavby možná i o zmíněné měsíce až roky?

Vzít si za cíl zjistit faktickou motivaci vysíráka pro to může být klíčové. Co když je joudova touha po vysírání z plezíru pro něj méně cenná než třeba dva Masaryci? Nebo chtěl pozemek on a postavit si na něm bazén? Nebo Vám chtěl vrátit to, že jsme ho nepozdravil? Těch možností je strašně moc a spousta z nich má pro vás příznivější řešení než je teď. Nakonec ani on asi nechce abyste si na pozemek navezl maringotku a pronajal ho jako zahradu nějaké menší východosloveské rodině s 12 dětmi.

Nepředpokládám, že byste se zveřejněním nějak ohrožoval - tyhle stavy jsou docela normální a provázejí spoustu staveb (u rodinných domů asi nejčastěji). Stejně jako vy jednáte s vědomím toho, že vše máte podle předpisů, norem atd. soused ve svém osobním náhledu také využívá jen legálních prostředků (a nezbývá než doufat, že po vypořádání stavby se škoděním skončí a nepřeskočí to do nějaké guerilly).
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #16 kdy: 20 Října 2020, 12:29:04 »

Telegraficky.

Pokud vím, žádný zvláštní režim ohledně odkladných účinků v případě stavebního řízení není. Potvrdí-li SO2 povolení, můžete stavět, a bude-li se soused soudit, bude muset klasicky žádat soud o přiznání odkladného účinku (přičemž netuším, jaká je ochota toto přiznávat, čistě pocitově bych odhadoval, že ne moc velká, zejména bude-li ze spisu prima facie vidět, že žalobce je kverulant).

V opačném gardu soud příliš nehrozí. Netuším, co by se mělo stát, aby k námitkám sousedů SÚ žádost pravomocně jako celek zamítly (proti čemuž jedině by šlo podat žalobu). Mnohem větší riziko je nekonečný pingpong, tedy neustálé požadování nových podkladů, rušení nepravomocných povolení s tím, že nějaký detail je nutné doplnit, upravit ... K soudu se z pozice stavebníka chodí jen tehdy, je-li úřad obsazen debilem (*), někým uplaceným, případně uplaceným debilem - a jinak to zkrátka nejde. Pak nezbývá než jít zamítnutí naproti, aby bylo jak to k soudu poslat.

Koncentrační zásada ve stavebním řízení platí. Tedy k novým námitkám či důkazním návrhům uplatněným až v odvolání, které bylo možné učinit v nalézacím řízení, by neměl SO2 přihlížet (ovšem je nanejvýš vhodné na takovou okolnost upozornit, nejlépe hned ve vyjádření k odvolání, je naivní spoléhat se, že to SO2 pozná sám). I s opominutým účastenstvím osoby s břemenem se dá pracovat, jednak samotné účastenství není absolutní (gumová klauzule může-li být toto právo prováděním stavby přímo dotčeno snese lecos, viz bohatá judikatura k § 109 StavZ), ale především okruh námitek, které takový účastník může důvodně vznášet, je značně omezený (a nejspíš už byly v řízení vypořádány), tedy ať už k tomu úřady přistoupí jakkoliv (včetně vrácení SO1 pro jistotu), nemělo by jít o velkou komplikaci ani velké zdržení.

Pokud jde o obecné nářky nad katastrofálním stavem povolování staveb, doporučuji vzniklou negativní energii nasměrovat spíš na úřady, zákonodárce, stát jako celek, než na hajzla souseda. V normálně fungujícím systému má soused plné právo naplkat si tam cokoliv, co ho napadne (nebo mu někdo poradí), a úřad by to měl vypořádat, a to i tak, že bude schopen zjevné kraviny či ryze obstrukční námitky shodit ze stolu, aniž by to trvalo věčnost či zatěžovalo žadatele nějakými novými povinnostmi, ale zároveň tak, aby potížista neměl šanci u nadřízeného SÚ či soudu. Probíhá-li to v reálu jinak, je to především chyba úřadu, potažmo legislativy.

(*) myšleno relativně k úřednímu průměru, nikoliv obecné populaci
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #17 kdy: 20 Října 2020, 14:02:37 »

Nikdo Nikdovič, hh: Ještě před chvílí jsem uvažoval o tom, že bych se přece jen zkusil znovu dohodnout na něčem, co by pro obě strany bylo schůdné, třeba i prostřednictvím jednání na úřadě. Ale pak jsem se od odpovědného úředníka dozvěděl to, co jsem tak nějak celou dobu tušil, ale nikdy to od paní sousedky neslyšel nahlas - při nahlížení do spisu na úřadu se mu svěřila, že jejím záměrem je, aby tam nestálo prostě NIKDY NIC. Takže je úplně jedno, co a jak velkého, v kterém místě pozemku atp. Jak jsem již psal, nejsme první, komu tato rodina sypala cukr do nádrže a vypadá to halt, že tento postoj se u nich v rodě dědí... :x Vím už taky tak nějak přibližně, co bych měl napsat do vyjádření k podanému odvolání a uvidím tedy, jak se to bude vyvíjet dál. Jakmile dojde z jejich strany k dalším obstrukcím, hodlám již do toho zaangažovat specializovaného právníka.
IP zaznamenána

ax

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #18 kdy: 20 Října 2020, 19:00:08 »

Z praxe jsem nezažil že by se někdo ještě soudil, prostě vzdy přijali rozhodnutí SO.
Nejhorší ale je to, že projektová dokumentace je poměrně složitá, a jakmile se v ní něco opravuje, dávají se nové a nové námitky. Vím, že stěžovatelé píšou odvolání i na kraj. Jak ten se s tím vypořádí přesně neřeknu/nevím. Prostě můžete těchto koleček zazít nekonečně mnoho... :(
Lidí na SO1 jsou jak tady píšou opravdu různí, ale na kraji už postupuji celkem rozumně. Zůstante v klidu a oni poznají že to je jen závistivý záškodník. Doplntě projekt, smířte se s tím že to chvíli potrvá ale vyhrajete a o to lepší bude stavět. Hlavně si pak na staveniště dejte kamery :) 
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 750
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #19 kdy: 20 Října 2020, 21:36:20 »

už je asi jasno, tak jen potvrdím, že lepší než právník, je místa znalý úředník
ono se dokonce dá rozhodnout o stavbě i tak, že to zveřejní "jen" na úřední desce
poštou nepřijde nic
zkušenost z vlastní praxe, kde naštěstí úřad udělal chybu a na KU to chvilku poleželo...

ale stejně nakonec vedle mě roste dům, který neodpovídá tomu, co sama obec stanovila ....
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 341
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #20 kdy: 20 Října 2020, 22:24:40 »

Setkali jste se někdy s tím, že rodinný dům postavený bez povolení nebyl dodatečně schválen a bylo nařízeno odstranění stavby?
(za předpokladu, že dům všemu vyhovuje, jen se začalo stavět bez povolení)

Pokuta udělená stavebním úřadem, i kdyby 50k, je jen další položka do nákladů.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #21 kdy: 20 Října 2020, 23:06:50 »

Ano, v Brne to bylo i medializovano https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097429889-cerne-ovce/219452801080415/titulky
majitel se to snazil prodat i s narizenou demolici...
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Medojed

  • Příspěvků: 341
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #22 kdy: 21 Října 2020, 00:29:45 »

Fu: no jo, máte pravdu, už je tam jen základová deska. Google má snímky údajně 2020.
https://www.google.cz/maps/@49.2220419,16.6330906,48m/data=!3m1!1e3
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #23 kdy: 21 Října 2020, 09:41:10 »

Patrne se nejedna o nejakou vylozene vyjimku, asi zalezi na aktivite SU
https://brno.rozhlas.cz/nelegalni-stavby-v-brne-zmizi-magistrat-zacal-vyplacet-mestskym-castem-penize-na-8104493
http://www.ohremedia.cz/clanek/9828-bourani-cernych-staveb-na-losech-zacalo

Dalších 6 647 staveb získalo povolení dodatečně a u 397 staveb nařídily úřady jejich odstranění.
https://zpravy.magazinplus.cz/1508-?fb_comment_id=1799945010130218_1800120663445986
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #24 kdy: 21 Října 2020, 11:48:53 »

Když tu kolem stavěli 2 sousedi (resp stále ještě staví), tak jsem jim to podepsal bez prohlídky projektu jen tak na kapotě auta. Já za sebe nehodlám dělat nikomu problémy, kdo chce stavět (samozřejmě nikdo nestaví panelák, ale jeden bungalow a druhý klasiku s obytným podkrovím)

Na tohle bacha, doporucuju ten projekt pred podpisem alespon rychle prolistovat. Resim ted pripad s tchanem, za kterym prisel soused, ze potrebuje jen jeho podpis kvuli stavebnimu rizeni. Kdyby slo o kohokoliv jineho, tak to nejspis taky podepise na miste, ale s timhle clovekem uz mel nejake spatne zkusenosti, tak se na to radsi podival. A dozvedel se, ze soused si chce postavit studnu tesne u hranice s tchanovym pozemkem, coz by samo o sobe nijak nevadilo, kdyby do tchanova pozemku pak nezasahovalo ochranne pasmo studny, ktere uzivani toho pozemku trochu omezuje. To podle vseho jen proto, ze soused nechce, aby mu ta studna prekazela uprostred jeho pozemku.
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 735
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #25 kdy: 21 Října 2020, 19:38:20 »

Jo, tak těch 10 vteřin slávy jsem tomu věnoval, ale jen ve smyslu je to RD a hotovo. Studna mě netrápí, je to dost daleko...
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 341
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #26 kdy: 26 Října 2020, 22:06:06 »

Připojím svůj dotaz sem. Ti debilní úředníci mě nepřestávají překvapovat. Nejenom, že se svým majetkem nemohu nakládat podle svého uvážení, já ho ani nemohu rozdělit.

Poraďte mi, jak donutit katastr, aby provedl zápis?
  • Mám velkou parcelu.
  • Chci ji rozdělit a obě půlky si nechat, tzn. neproběhne změna vlastníka, ale chci tam prostě čáru.
  • Mám to posvěcené od stavebního úřadu.
  • Dělá se na geometráku.
  • Geodet mě ale varuje, že katastr mi bez důvodu změnu nezapíše.

Chápu správně, že důvody "proč" upravuje § 11 zákona č. 256/2013 Sb.?
Bude stačit prohlásit, že mám v úmyslu oddělenou část pronajímat? Nebo tam dát nějaké nesmyslné věcné břemeno?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #27 kdy: 26 Října 2020, 22:39:04 »

Katastr už by důvody neměl zkoumat. Ten má jen po geodetovi zkontrolovat geometrák a další formality. Důvod dělení pozemků by měl být patrný z územního rozhodnutí stavebního úřadu, které, jak jsem pochopil, už máte.

Pokud se to někde zasekne, tak nejpravděpodobněji na zasloužilé úřednici, které ještě nikdo neprozradil, že se pravidla od roku 2018 rozvolnila (původně to bylo možné opravdu jen spolu se vznikem hranice vlastnického či nějakého jiného v katastru zapsaného práva). Geodet možná varuje také jen ze setrvačnosti.
« Poslední změna: 27 Října 2020, 06:08:06 od hh »
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 341
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #28 kdy: 27 Října 2020, 01:15:02 »

ok, děkuji, počkám tedy až co udělají zasloužilé úřednice na katastru.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #29 kdy: 27 Října 2020, 06:07:29 »

Jen pro jistotu, jakou formu má zmíněné posvěcení od stavebního úřadu? Mělo by jít o rozhodnutí ve (zjednodušeném) územním řízení (srov. § 86(6) a § 95 stavebního zákona, § 6 a přílohu č. 4 vyhlášky č. 503/2006 Sb.). Podmínkou, aby to mohl stavební úřad rozhodnout ve zjednodušeném řízení, je mít při podání žádosti souhlas obce (což není totéž, i když v případě obce se stavebním úřadem jde o stejný barák).
IP zaznamenána