30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Protahující se řízení o povolení stavby RD  (Přečteno 6666 krát)

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Protahující se řízení o povolení stavby RD
« kdy: 19 Října 2020, 17:17:20 »

Ahoj, chci se zeptat zda tu někdo další má zkušenost se snahou o získání platného stavebního povolení na barák, do které mu také házeli vidle sousedi. Konkrétně mi jde o to, jak nejlépe sesmolit vyjádření k odvolání se sousedů po vydání stavebního povolení Stavebním úřadem (které tak nenabylo právní moci). Psal jste někdo někdy na SÚ takové vyjádření? Mě napadá uvést tam, že jednání sousedů považuji za šikanozní, protože veškeré předchozí jimi vznesené námitky se ukázaly jako neopodstatněné, což, na základě námi dodaných studií a vyjádření autorizovaných osob potvrdil i SÚ a tak navrhuji, aby nadřízený orgán potvrdil rozhodnutí SO1. Má smysl tam psát něco o nerovnosti postavení stran (třeba že sousedům stačí uvádět ničím nepodložené laické názory v námitkách a my jako stavebníci je musíme vyvracet odbornými studiemi, za které musíme platit)? Nebo je to celé blbost a to vyjádření bych měl koncipovat úplně jinak? A nebo je zbytečné s tím ztrácet čas, protože to stejně nebude mít vůbec žádný vliv na činnost/rozhodování odvolacího orgánu? Mluvil jsem dnes s úředníkem z SÚ a ten říkal, že by mi rozhodně doporučoval to vyjádření vytvořit a poslat... Kdyby se úplnou náhodou stalo, že by pro mě někdo měl nějakou "WunderWaffe" v tomto směru (tzn. jak třeba trochu vyrovnat ten šílený nepoměr sil mezi stavebníkem a ostatními účastníky řízení), tak kdyžtak raději do SZ, prosím...

Díky!
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #1 kdy: 19 Října 2020, 17:59:22 »

Řeším podobný problém, pokud soused neustoupí, moje WunderWaffe je rozdělení pozemku tak, abych na stavební části sousedil pouze se sebou, případné převedení té nestavební části na někoho z rodiny a zpět. Samozřejmě parcela musí být tak velká, aby to umožňovala, já k tomu sousedovi mám 60m. Konzultováno se stavebním úřadem a neměl by být problém, pokud ta nestavební část bude aspoň kouskem připojena k obecní komunikaci.
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #2 kdy: 19 Října 2020, 18:19:05 »

Řeším podobný problém, pokud soused neustoupí, moje WunderWaffe je rozdělení pozemku tak, abych na stavební části sousedil pouze se sebou, případné převedení té nestavební části na někoho z rodiny a zpět. Samozřejmě parcela musí být tak velká, aby to umožňovala, já k tomu sousedovi mám 60m. Konzultováno se stavebním úřadem a neměl by být problém, pokud ta nestavební část bude aspoň kouskem připojena k obecní komunikaci.
Kdysi, kdesi jsem někde četl, že stačí mezera 3m a mají po ftákách.
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #3 kdy: 19 Října 2020, 18:41:19 »

Medojed: Díky za podnět, bohužel tudy cesta v mém případě nevede - atypický tvar pozemku a z něj vyplývající nutnost umístění stavby toto neumožňuje. Kdyby ano, už bych se touto cestou zkusil vydat dříve...
IP zaznamenána

ax

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #4 kdy: 19 Října 2020, 19:25:35 »

Pokud není soused v právu tak nemá cenu draze platit za znalecké posudky. Máte přece projektanta a ten to má vyřešit. Bud si stojím za projektem a obhájím ho nebo předělat. Soused prohraje ale bude vás to stát bohužel čas. Smůla je, že on může napsat cokoliv proti OS1 a skončí to na kraji. Rozhodne krajský úřad.

Jinak soused nemá na pozemku žádné černé stavby? Nepovolené stavební úpravy, přístavby... 
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #5 kdy: 19 Října 2020, 20:10:28 »

ax: Nevím, jak to chodí jinde, no náš projektant (resp. projekční kancelář, kterou si platíme i za vyřízení stavebního povolení) nám všechny odborné studie (klasicky zastínění,  hydrogeologický posudek a ještě vliv barvy naší střechy na ohřívání vzduchu sousedovic pozemku) nechal zpracovat, ale platit je budeme my a upřímně, přijde mi to ok, tedy ve vztahu stavebník vs zprostředkovatel služby. Úplně v pořádku by za mě bylo, kdyby to zaplatil ten, kdo vyvolal potřebu vzniku těch studií a zároveň mu těmi odbornými studiemi byly vyvráceny jeho obstrukční nesmysly. Jenže takhle to, bohužel, nefunguje. Projekt je z hlediska všech zákonů a místních předpisů v pořádku, stavební povolení bylo vydáno, bohužel nenabylo právní moci kvůli zlovůli těch pacientů za plotem... Teď to právě že už půjde na kraj, tzn. další měsíce zdržení.Totální bezmoc...
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 863
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #6 kdy: 19 Října 2020, 20:16:02 »

ČIstě proforma se zeptám - nebylo by lepší se se sousedem domluvit..? Přece jen - on si taky asi nechce hned za plotem vyrobit nepřítele na zbytek života...?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 022
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #7 kdy: 19 Října 2020, 20:24:26 »

OT: Je rozumné stavět dům tam, kde nejste vítán? I pokud se to podaří, následné bydlení asi nebude zrovna v souladu s okolím.
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #8 kdy: 19 Října 2020, 20:31:00 »

OT: Je rozumné stavět dům tam, kde nejste vítán?

Myslím, že je rozdíl "být vítán" a "být vítán všemi". Normálnímu člověku stačí "být vítán", úřad ale vyžaduje "být vítán všemi". Když je třeba jeden z 5 sousedů zlomyslný dědek nad hrobem, o jehož vítání nestojíte, pro úřad musíte být vítán i jím.
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #9 kdy: 19 Října 2020, 20:51:23 »

Fogyn: Pokus o lidskou domluvu samozřejmě proběhl. Pod záminkou písemného schválení stavby z nás vylákali projektovou dokumentaci a my jim vyšli vstříc doplněním projektu o jímku na záchyt dešťové vody. Pak se odmlčeli a dále už komunikovali jen s úřadem. Takže tolik k dohodě. Ale jestli máte na mysli pokus o dohodu v podobě tlusté obálky, tak k tomu se, po tom všem, určitě nesnížím,  lidem tohoto typu ze zásady neustupuju.

Číkus: 1) další dvoje sousedé jsou v pohodě a nemají s námi žádný problém, takže asi nejsme zase taková monstra, které je potřeba zkusit vyštípat. 2) stavebních pozemků v oblasti, kde chci i nadále žít, je velmi omezené množství. 3) k ničemu ty lidi nepotřebuju, jsem smířen s tím, že nebudeme přátelé. 4) nedělám nic špatného ani nelegálního, chci postavit dům v souladu s předpisy tak, jak to kdysi udělal ten, kdo stavěl jejich dům. 5) nejsme první, komu oni udělali pakárnu kvůli stavbě. Ale přiznám se, že kdybych byl multimilionář, poohlédl bych se jinde, to zase jo.
IP zaznamenána

ax

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #10 kdy: 20 Října 2020, 07:42:36 »

ax: Nevím, jak to chodí jinde, no náš projektant (resp. projekční kancelář, kterou si platíme i za vyřízení stavebního povolení) nám všechny odborné studie (klasicky zastínění,  hydrogeologický posudek a ještě vliv barvy naší střechy na ohřívání vzduchu sousedovic pozemku) nechal zpracovat, ale platit je budeme my a upřímně, přijde mi to ok, tedy ve vztahu stavebník vs zprostředkovatel služby. Úplně v pořádku by za mě bylo, kdyby to zaplatil ten, kdo vyvolal potřebu vzniku těch studií a zároveň mu těmi odbornými studiemi byly vyvráceny jeho obstrukční nesmysly. Jenže takhle to, bohužel, nefunguje. Projekt je z hlediska všech zákonů a místních předpisů v pořádku, stavební povolení bylo vydáno, bohužel nenabylo právní moci kvůli zlovůli těch pacientů za plotem... Teď to právě že už půjde na kraj, tzn. další měsíce zdržení.Totální bezmoc...

OK postupujete správně, takhle jsem to myslel, doplnit projekt. Správně to součástí projektu má být, nebo může být vyžadováno. Nedělat ale nic navíc co požaduje vyhláška o dokumentaci staveb. Kdo to platí by mělo být věcí smlouvy. Pokud mám s projektantem smlouvu o vypracování dokummentace pro stavební povolení tak jeho smůla, má s tím počítat. Kvalita projektů je u nás značně odlišná, cena od 20.000 do 1.000.000 není nic neobvyklá.

Kraj vám to podpoří pokud soused mele nesmysly a není v právu. Zkuste jim (optimálně za tři týdny) zavolat a slušně se zeptat jak to vypadá. Většina krajů má kontatky na internetu. Oni si někdy musí vyžádat i dílčí stanoviska třeba hasičů nebo hygieny. Ze skušenosti vím že se musíte sem tam připomínat, třeba co 2-3 týdny. Když je soused urputný a dává rozumné námitky, natáhle vám to klidně na dva roky (to jste ale nechtěl slyšet že).

Máme v rodině stavební firmu a vím, že nejvíce problému je s rodinnými domky. Bud si lidi v okolí koupí parcelu kolem 400m2 a pak se strašně diví, že kolem nich chce někdo stavět, a druhá sorta jsou starousedlíci co si myslí, že jim v okolí patří obecní pole i s rybníkem a areálem JZD. Ve většině odvolání je lidská závist.

IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 738
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #11 kdy: 20 Října 2020, 07:45:15 »

Doporučuji právníka se znalostí stavebního práva. Ono zejména záleží na stavebnímu úřadu. Znám velmi vstřícné, kde de facto nic není problém a znám i strašné kurvy, nadstrandardní výskyt např. Říčany. Buďte ale rád, že jdete proti sousedovi a ne proti obci, to je ještě větší oser. Já řešil povolení 4 roky.
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #12 kdy: 20 Října 2020, 08:59:59 »

Ic81: Děkuji. Právník, specializující se na stavební právo, zatím nebyl v této fázi aktivován, ale počítáme s tím, že na něj bude muset dojít, pokud celá věc neskončí potvrzením rozhodnutí SO1 Krajem a ti ............... se budou chtít ještě i soudit.

ax: Ty studie musely vzniknout až na základě námitek sousedů, jinak by je SÚ nevyžadoval. Vzhledem k podloží a poměru zastavěné a nezastavěné plochy bychom ze zákona nemuseli ani řešit jímání dešťové vody, to byla jen naše dobrá vůle a snaha vyjít vstříc. Kraji se zkusím semtam připomenout, děkuji za tip. Trochu mě ale děsí, co píšete dále - měl jsem za to, že veškeré námitky musí účastníci řízení přednést již místně příslušnému SÚ a kraj už jen posuzuje, jak se s nimi podřízený orgán vypořádal, případně zda je jeho rozhodnutí formálně zcela v pořádku (neopomenutí některé z možných dotčených stran atp.). Tedy že žádné další nové námitky již v této fázi nejsou přípustné. Pokud ano, tak to potěš koště... :-\ Aby toho nebylo málo, vypadá to, že "prostistrana" je buď študovaná nebo již právní pomoc aktivně využívá. Přišli prý totiž ještě s tím, že člen jejich domácnosti má věcné břemeno doživotního užívání nemovitosti a jako takový chce, po skoro roce od začátku řízení být veden jako účastník. Takže SÚ se teď ještě bude vypořádávat s tímto a postoupení KÚ se teda zase ještě zdrží.

Já už jsem teď přesvědčen, že sousedé od samého začátku byli rozhodnuti nedopustit, aby na sousedním pozemku stálo cokoliv nového. Normální lidi by řekli, za jakých podmínek/změn v projektu jsou ochotni nás zkousnout, ale nijak se v tomto směru nevyjádřili. Prostě přístup "my už bydlíme a vy si polibte". A to ve mně ještě hlodá červíček, jestli jsem si ještě víc nenakálel do bot tím, že to zde takhle publikuju, i s poměrně jednoznačnými detaily - jestli sem třeba náhodou někdo z nich nechodí a teď se královsky nebaví, jak se mu daří dělat mi pakárnu... :x

Ještě bych se chtěl zeptat - má případná soudní žaloba z jejich strany odkladný účinek na započetí/dokončení stavby? Něco jsem si k tomu hledal na netu, ale žádný jednoznačný závěr jsem nedohledal, jak to tak bývá...






« Poslední změna: 20 Října 2020, 09:03:33 od sepp »
IP zaznamenána

lc81

  • Příspěvků: 738
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #13 kdy: 20 Října 2020, 10:12:30 »

Pevné nervy. Napadá mně nějaké postrašení, že v případě průtahů a prohrané žaloby by za nimi možná mohla jít náhrada, např. v podobě růstu cen stavby. Ale tolik zase do toho nevidím.

Když tu kolem stavěli 2 sousedi (resp stále ještě staví), tak jsem jim to podepsal bez prohlídky projektu jen tak na kapotě auta. Já za sebe nehodlám dělat nikomu problémy, kdo chce stavět (samozřejmě nikdo nestaví panelák, ale jeden bungalow a druhý klasiku s obytným podkrovím)
IP zaznamenána

sepp

  • Příspěvků: 173
    • Zobrazit profil
Re:Protahující se řízení o povolení stavby RD
« Odpověď #14 kdy: 20 Října 2020, 11:24:25 »

Ic81: Děkuji Vám za podporu. Já to vidím úplně stejně. Vyžádal bych si jen zakreslení umístění stavby a chtěl kopii dokumentu, který jsem podepsal. Ostatně takto jsme to udělali s těmi dvěma zbývajícími sousedy, kteří nám souhlas v pohodě dali. Bohužel ty problémové jsme dohnali až jako poslední, takže to stejně muselo jít do klasického řízení. Že existují nějaké zákony a místní úpravy, aby si každý nepostavil ve vilové čtvrti mrakodrap nebo heliport chápu, ale práva sousedů kecat do toho, co se bude dít na sousedním pozemku, bych teda značně osekal a to píšu s plným vědomím možnosti, že se sám můžu ocitnout v pozici někoho, vedle něhož chce jiný člověk něco postavit. Základní věci (odstup od hranice pozemku a sousedních staveb, výška, tvar střechy atp.) jsou dány zákony a vyhláškami, takže nechápu, proč by sousedé měli mít tu moc, co mají dnes.
IP zaznamenána