30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] odvolání po právní moci rozhodnutí  (Přečteno 12265 krát)

petrv222

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
[WIN] odvolání po právní moci rozhodnutí
« kdy: 27 Července 2020, 09:40:32 »

Ahoj,

mám prosbu - jestli mohu požádat o radu, tak bych se chtěl zeptat, jak mohu podat teoreticky odvolání do rozhodnutí, které bude po nabytí právní moci - příklad: dojde mi oznámení o zahájení řízení o přestupku a pozvánka na ústní jednání poštou v době, kdy nemám DS. Z termínu se dopisem omluvím. Pak založím DS. Druhá pozvánka na nové ustní jednání mi přijde chybně opět poštou - tu nepřevezmu ani nikam na jednání nejdu. Při ústním jednání komise rozhodne o pokutě a pošle mi vyrozumění (nevím, asi je to příkaz) opět poštou místo do DS. Nějakou dobu nedělám nic a pak bych se ale potřeboval nějakým způsobem odvolat (zatím jen kvůli tomu špatnému doručování), aby nedošlo k exekučnímu vymáháná pokuty (kdyby mě třeba ještě před vymáháním neoslovili) - to rozhodnutí ale bude již po nabytí právní moci.
Co v tom momentu mám podat? Je to stále "odvolání" nebo navrácení do původního stavu nebo něco jiného?
Řídí se to dle § 84?
Odvolací lhůta při neoznámení rozhodnutí
(1) Osoba, která byla účastníkem, ale rozhodnutí jí nebylo správním orgánem oznámeno, může podat odvolání do 30 dnů ode dne, kdy se o vydání rozhodnutí a řešení otázky, jež byla předmětem rozhodování, dozvěděla, nejpozději však do 1 roku ode dne, kdy bylo rozhodnutí oznámeno poslednímu z účastníků, kterým ho správní orgán byl oznámil; zmeškání úkonu nelze prominout.

a dále podle § 41?
Navrácení v předešlý stav
(1) Navrácením v předešlý stav se rozumí prominutí zmeškání úkonu, který je třeba provést nejpozději při ústním jednání nebo v určité lhůtě, nebo povolení zpětvzetí nebo změny obsahu podání, kterou by jinak nebylo možno učinit.

Děkuji moc,

Petr
případně i mail petr.vapcar@email.cz nebo SZ
« Poslední změna: 28 Července 2020, 19:26:12 od petrv222 »
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil

Chtělo by to trochu srovnat co kdy přišlo nebo nepřišlo a co bylo obsahem. "Asi příkaz" je takové neurčité :)

Pokud máte správně DS (pozor na FO vs FOP) a dopisy jste si nepřebral, tak vám skutečně nebylo doručeno.

Obecně, pokud vám nebyl doručen příkaz, tak pravděpodobně vůbec nebylo zahájeno řízení, protože příkazem se v 99% případů zahajuje. V takovém případě by se jevilo optimální počkat do prekluze (obvykle rok po spáchání) a potom zajít nahlédnout do spisu, kde poprvé v životě ten příkaz uvidíte.

Zkuste napsat o jaký přestupek jde, nějakou alespoň přibližnou časovou osu a co přesně vám (ne)přišlo.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil

Upozornění: pro dopisy, které byly vypraveny před okamžikem založení DS, platí "papírová" fikce doručení, i když vám přijdou fyzicky poštou po datu založení DS.
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil

Jde o myšlenkový pokus, nebo reálný případ? Jestli to druhé, chtělo by to možná podrobnější popis, ať něco nepodceníme.

Je-li časová osa zahájení řízení + první předvolání, omluva, založení DS, druhé předvolání, ÚJ konané v nepřítomnosti, nepřevzaný dopis neznámého obsahu, není třeba dělat nic. Pravděpodobně půjde o rozhodnutí o vině, ale není to jediná možnost (třeba jde o další předvolání, výzvu k seznámení se s podklady, vyrozumění o provádění dalších důkazů). Příkaz to spíš nebude (není to úplně vyloučené, ale kdyby chtěl SO rozhodnout příkazem, udělá to už při zahájení řízení, ne až po ÚJ).

Je ale vcelku jedno, co je v dopisu, protože není doručeno. Exekuce bych se nebál, téměř vždy půjde nejdřív neformální výzva, a i kdyby ne, je-li jednoznačné, že neexistuje vykonatelný titul, úřad to ještě rád a s omluvou zastaví.

Variant dalšího postupu je víc, záleží i na tom, jak bude postupovat SO. Vámi odkazované paragrafy se na situaci nevztahují. § 84 SprŘ se netýká účastníka, o kterém se rozhoduje (viz poslední věta odst. 1, v řízení o přestupku je obviněný vždy účastníkem ve smyslu § 27 odst. 1). Nemá smysl ani žádat o prominutí zmeškání úkonu, dokud vám nic nebylo doručeno, nic jste nezmeškal.

Až vám bude případné rozhodnutí doručeno, a to buď procesně správně (tedy do DS), nebo i jakkoliv jinak, kdy je ale postaveno na jisto (a SO to umí prokázat), že jste se s obsahem seznámil, pak teprve podáte normální odvolání. Lhůta poběží od okamžiku doručení.

Poměrně běžná taktika, jak chybu úřadu co nejlépe využít, a přitom nic neriskovat, je nechat úřad v omylu, že má doručeno a následně rozhodnutí pravomocné, pokutu mu zaplatit, počkat do prekluze (obvykle rok od zahájení řízení), pak se začít o věc zajímat a dosáhnout zrušení rozhodnutí a zastavení řízení, a pokutu si vzít zpět. O tom, kolik a kam zaplatit, se obvykle dozvíte z upomínky, nebo z dodatečně vhozeného dopisu do schránky. Je třeba si dát pozor, aby ze zaplacení nebylo možné dovozovat doručení rozhodnutí.
IP zaznamenána

petrv222

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil

Děkuji za odpovědi a věnovaný čas, vážím si toho... jen se ještě zeptám  na:
 
Citace
Je ale vcelku jedno, co je v dopisu, protože není doručeno. Exekuce bych se nebál, téměř vždy půjde nejdřív neformální výzva, a i kdyby ne, je-li jednoznačné, že neexistuje vykonatelný titul, úřad to ještě rád a s omluvou zastaví.
- proč by nebyl vykonatelný titul, když mi jej úřad pošle poštou (rozhodnutí o vině) a předpokládá, že byl doručen (fikcí)
- proč by měl úřad (ještě před prekluzí) celé řízení zastavit místo toho, aby jej celé zopakoval už s využitím doručování správně do DS

Po případném zaplacení pokuty - co je to za dokument, kterým bych požadoval zpět pokutu? Je to odvolání nebo?

Díky moc.

PS: Zatím je to jen na začátku, u toho špatného doručení...
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil

- proč by nebyl vykonatelný titul, když mi jej úřad pošle poštou (rozhodnutí o vině) a předpokládá, že byl doručen (fikcí)
Protože předpokládat nestačí. Když není doručeno, nemůže nabýt právní moci.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil

- proč by nebyl vykonatelný titul, když mi jej úřad pošle poštou (rozhodnutí o vině) a předpokládá, že byl doručen (fikcí)
Ano, úřad si to bude myslet, a třeba i exekuční proces zahájí. Jen to bude mít efekt asi jako když kohout klovne mimo zrno. Bavíme-li se o bagatelní pokutě, nebude se nikdo obtěžovat nějakými drakonickými opatřeními ještě před doručením exekučního příkazu (typu vyhledání a obstavení bankovních účtů, zaplombování nemovitostí atp.) - úřad v rámci daňové exekuce především proto, že by stejně ani nevěděl, jak se to dělá, a soudní exekutor je sice drzý jak lázeňska veverka, ale zase má obvykle rozum a odhad, a nebude dělat zbytečně něco, co nevylepší ani jeho zisk, ani šanci na úspěch exekuce. Takže nejčastěji přijde jen dopis, v reakci na který stačí podle zvolené taktiky buď (prozatím) zaplatit, nebo namítnout nezpůsobilost exekučního titulu a navrhnout zastavení. Jasně, při špatné karmě to může vypadat i jinak, může vám pokuta za pár stovek a nezákonně zahájená exekuce zmařit rok připravovaný mnoha milionový obchod s bankou, ale taky vás může zítra zabít meteorit ...

- proč by měl úřad (ještě před prekluzí) celé řízení zastavit místo toho, aby jej celé zopakoval už s využitím doručování správně do DS
Zastavil by exekuci. Původní řízení by plynule pokračovalo, tj. bylo by konečně doručeno rozhodnutí (pokud už se tak nestalo v rámci exekuce), obviněný by zřejmě podal odvolání a pak by se čekalo na SO2. Třeba by to prekludovalo už tam. Nebo by bylo rozhodnutí zrušeno kvůli procesní chybě (v nastíněném scénáři se nabízí minimálně kvůli nemožnosti obviněného účastnit se ÚJ a vyjádřit se k podkladům, protože nejen rozhodnutí, ale i předvolání na nový termín nebylo korektně doručeno). Pak by SO1 nejspíš znovu musel nařídit ÚJ, třeba by se povedla další omluva, no a celou dobu mu tikají hodiny.

Po případném zaplacení pokuty - co je to za dokument, kterým bych požadoval zpět pokutu? Je to odvolání nebo?
U pokut inkasovaných v režimu tzv. dělené správy je to žádost o vratku daňového přeplatku podle § 155 DŘ. Mnohokrát zde probíráno. Ale obvykle asi není třeba to takto precizovat - měla by fungovat i libovolná neformálně psaná žádost, ze které bude zřejmé, že chcete vrátit pokutu, která byla uhrazena na základě rozhodnutí, které buď nikdy nebylo pravomocné, případně bylo po právní moci zrušeno. On si to úřad domyslí (podání se posuzuje podle obsahu, není povinností podatele jej přesně právně kvalifikovat), případně nad tím ani nebude přemýšlet a peníze zkrátka vrátí.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil

Ještě tu chybí důležitá informace.. i chybně poslané rozhodnutí je doručeno když se prokazatelně k účastníkovi dostalo.. když dojde k něčemu kde to rozhodnutí oficiálně uvidíte (třebas nahlížení do spisu a nebo bude součástí dopisu který vám prokazatelně bude doručený) tak bude doručené a musíte jednat (podat odvolání)!!
IP zaznamenána

petrv222

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:odvolání po právní moci rozhodnutí
« Odpověď #8 kdy: 25 Srpna 2020, 13:41:13 »

Ahoj,

ještě jednou děkuji za rady, mám ale ještě dotaz - kdyby došlo k vydání rozhodnutí o vině a pokutě, pak jsem se proti němu odvolal a toto rozhodnutí bylo zrušeno - jak se počítá prekluze? Běží původní promlčecí doba od zahájení řízení? Anebo bylo řízení přerušeno vydáním rozhodnutí a běží nová lhůta i přes to, že toto rozhodnutí bylo odvolačkou zrušeno?

Díky.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:odvolání po právní moci rozhodnutí
« Odpověď #9 kdy: 25 Srpna 2020, 13:45:58 »

Promlčecí lhůta je přerušena (=restartována) vydáním rozhodnutí o vině i pokud je odvolání úspěšné.
IP zaznamenána

now

  • Příspěvků: 243
    • Zobrazit profil
Re:odvolání po právní moci rozhodnutí
« Odpověď #10 kdy: 31 Srpna 2020, 13:47:01 »

A jsi si jistý, že to tak je? Já jsem teď zažil v Kutné Hoře, že zcela hlopě vydal můj "velký kámoš" absolvent sloly SNB Muller rozhodnutí o vině, cca 3/2019, podal jsem odvolání, SČ kraj mu to hodil zpátky na hlavu v 11/2019, mezi tím jsem jel na 5ti týdenní dovolenou, tak abych se tím nemusel trápit na dovolené, jsem podal na všechny osoby od Mullera až po starostu námitku podjatosti, kraj ji shodil celkem rychle za 2 měsíce, ale starosta to držel 4 měsíce než vydal rozhodnutí, že nejsou podjatí, což bylo někdy cca 6/2020 a Muller mi nedlouho po tom, poslal zastavení pro uplynutí promlčecí doby.

Takže buď udělal chybu absolvent esenbácké školy Muller (čemuž i věřím, protože mi dodnes nevydal usnesení o odmítnutí nahlédnout do spisu), nebo v případě, když SO2 zruší rozhodnutí SO1 , pak se lhůta nestaví?
Pokud udělal chybu, tak bych je tam zase mohl podráždit, protože mi skutek nejsou schopni dokázat. Záznam z kamery auta PČR se zázračně ztratil, a moje auto, o kterém si mylně mysleli, že nezastavilo na Stopce dojeli po 3 minutách a asi 3km jízdy po silnici jedna zatáčka za druhou, kdy já jsem v době kdy nějaké podobné auto nezastavilo na Stopce zrovna končil přestávku a vjel jsem asi před policajty, honící podobné auto :)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:odvolání po právní moci rozhodnutí
« Odpověď #11 kdy: 31 Srpna 2020, 14:58:46 »

Celkem jistě je to (minimálně zákonodárcem myšleno) tak, že v případě zrušení nepravomocného rozhodnutí o vině zůstává zacháván efekt přerušení promlčecí doby. Argumentů lze snést více, např. že kdyby opravdu bylo cílem odlišit posouzení promlčení v případě, že původní rozhodnutí SO1 je potvrzeno resp. zrušeno, zůstala by v zákoně mezera pro případ změny rozhodnutí SO1 (a je přitom poměrně časté, že SO2 rozhodnutí změní tak, že základní idea přežije, ale dojde třeba k opravě či zpřesnění popisu skutku, někdy i snížení sankce či podobné změně).

Pokud to ale nějaký úřad aplikuje tak, že zrušené rozhodnutí SO1 schopnost přerušit promlčení zpětně ztrácí, určitě bych mu to nevymlouval.
IP zaznamenána

now

  • Příspěvků: 243
    • Zobrazit profil
Re:odvolání po právní moci rozhodnutí
« Odpověď #12 kdy: 31 Srpna 2020, 16:17:00 »

Tak nemít tak dobře nabito, tak by mu to taky nevymnouval. Ale na druhou stranu, myslím si, že je třeba naučit správní orgány dodržovat zákony, a taky jim přidělat práci, aby nemohli obtěžovat jiné občany, kteří se neumějí tak bránit.
Navíc absolvent esenbé Muller z  úřadu Kutné Hory, to potřebuje jako pes drbání, stejně jako ta tlustá vedoucí oddělení, tajemník a starosta.
Nahlížení do spisu probíhao u MUllera tak, že jsem se dokonce ohlásil 3 dny předem, že v pátek okolo 14 hod chci využít svého práva, nahraný rozhovor. Vracel jsem se z 3 denního welness pobytu, tak jsem si chtěl dát třešničku na dortu. No to nebyla třešnička, to byl pětipatrový dort! Přijel jsem asi 40 minut předem. Muller se hrabal ve spise, rozházeném po stole, aže mi do něj umožní nahlédnout až přesně ve 14 hod, že to prý nemá hotové. Takže spor, hádka, zavolali si měšťáky, já jsme zavolal státní policajty s tím, že chci zjistit totožnost dvou osob na které chci podat trestní oznámení. Takže jsem asi na 1,5 hod zaměstnal a do běla vytočil 2 měšťáky, 2 státní policajty, Mullera a tlustou nadřízenou Mullera, aby to skončilo na tom, že prý jej urážím když jej tituluji "absolvente školy esenbé Mullere" ;D, takže po konečné hádce, když jsem si už ze všech dělal srandu prý ukončuje nahlížení do spisu, že o tom musí vydat usnesení, že mi do něj odmítnul nechat nahlédnout ho asi na komunistické esenbácké škole neučili.

Jako úřad Kutná Hora, tak moje šaráda už musela stát desítky tisíc kč, a nikomu to nevadí, tak ať je aspoň sranda, ne?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:odvolání po právní moci rozhodnutí
« Odpověď #13 kdy: 31 Srpna 2020, 20:49:17 »

rozhodnutí o vině, cca 3/2019, podal jsem odvolání, SČ kraj mu to hodil zpátky na hlavu v 11/2019,

cca 6/2020 a Muller mi nedlouho po tom, poslal zastavení pro uplynutí promlčecí doby.

Já tam nevidím problém.. jestli vydal rozhodnutí 3/2019 tak bylo promlčeno 3/2020.
IP zaznamenána

petrv222

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:odvolání po právní moci rozhodnutí
« Odpověď #14 kdy: 02 Listopadu 2020, 18:03:21 »

Ahoj,

mám k původní věci upgrade a prosím o radu.

Došlo mi do DS Rozhodnutí o vině a pokutě a úhradě způsobené škody poškozenému (kterou mu nota bene zaplatila už moje pojišťovna).  Dokument je ze srpna, odeslán orgánem do DS  dnes a vyzvednut z DS dnes, což zřejmě nevadí.

Ale - na ústní jednání v srpnu mě orgán předvolal pouze písemně přes to, že jsem již v té době měl DS. Toho ústního jednání jsem se tedy nezúčastnil. Čekal jsem na rozhodnutí o vině a pokutě s tím, že ji dle Vašich rad kdyžtak zaplatím až po nějakém pokusu o vymáhání, a případně co nejpozději a po prekluzi si ji nechám vrátit kvůli tomu špatnému předvolání poštou místo DS.
Jenže - pokuta je vůči orgánu, ale nahrazení škody je vůči poškozenému, který bude škodu předpokládám vymáhat po nabytí právní moci, tedy za 15 dní (mmch. ani nevím, jak se dozví, že rozhodnutí nabylo PM nebo že jsem se odvolal).

A teď prosím o radu - mám se ve lhůtě 15 dní odvolat proti rozhodnutí s tím, že jsem nebyl řádně obeslán k ústnímu jednání (a také kvůli dalším věcem)? Můžu v odvolání navrhnout zastavení řízení nebo je to zytečné, protože by se to stejně rozjelo znovu a třeba bohužel i celé stihlo do 11 měsíců (což chybí do tříletého promlčení)?
Anebo to nechat být, a čekat na to, co udělá poškozený?

Díky moc za ochotu a  Váš čas.

Petr

IP zaznamenána