K samotné „nebezpečné jízdě“. Jestli to bylo mimo obec a nešlo o souběžnou jízdu (tedy stav blízký zácpě), je to předjíždění zprava. Přestupku se zřejmě dopouštějí oba řidiči, strážce levého pruhu i podjížděč.
Pokud někoho takového dojedete a nechcete porušit pravidla, nemůžete ho podjet. Nefunguje nic na způsob principu, že by porušení předpisů jedním řidičem legalizovalo porušení jiného pravidla jiným řidičem. Muselo by jít o krajní nouzi či dokonce nutnou obranu, ale to v popsané situaci zjevně naplněno není.
Zřejmě jste ale nebyl nabonzován kvůli podjíždění, ale kvůli tomu, že jste to pak do levého poslal, jak sám píšete, na poslední chvíli (což asi nebylo až tak plynulé a bezpečné, jak se snažíte tvrdit).
Klasická situace. Dva pruhy plne (pomalu jedou), pravy volny ... Jistá osoba to už vůbec neřeší a těší se, až ji zastaví. (Samozřejmě, žádné prasárny a myšky).
Ať si ti levoproudaři v tom levém dělají, co chtějí. Třeba chtějí odbočovat na dálnici vlevo. Z toho jejich chování to tom není pochyb.

Navíc předjíždění má svá pravidla (ať zleva nebo zprava), takže různé podobné druhy jízdy nemusí znamenat to samé. (dáváme blinkr, vybočujeme ze své dráhy apod.)
Navíc v blízkém zahraničí je to legální (žádná skulina v zákoně, ale explicitně v zákoně na dálnicích o 3 a více pruzích lze z prava. PL). Je to legální u nás i v připojovacím pruhu.
Takže ta jízda, ať někdy považována za nebezpečnou, se děje velmi často.
Z jednoho magazínu:
Je to již déle než dva roky, co na dotaz čtenáře motoristického časopisu, jak se má zachovat na dálnici poté, kdy jízdou v pravém jízdním pruhu dojede pomalejší vozidlo jedoucí bezdůvodně, a tedy neoprávněně v prostředním či levém jízdním pruhu, odpověděla tisková mluvčí policie, že řidič může klidně pokračovat ve svém jízdním pruhu, protože bude-li rychlejší než vozidlo po jeho levé ruce, nepůjde o předjíždění, a tedy ani o dopravní přestupek. Toto otištěné sdělení pochopitelně vyvolalo mnoho nesouhlasných reakcí znalců pravidel silničního provozu. Dostalo se jim odpovědi, že sdělení vychází z právního názoru ředitele služby dopravní policie České republiky, plk. Ing. Tomáše Lercha. Ten pak obdržel řadu dopisů, včetně těch otevřených, jež jsou stále na internetu k nalezení. Také Ministerstvo dopravy jej vyzvalo, aby nemystifikoval veřejnost, svoje tvrzení odvolal a věc uvedl na pravou míru. To se ale nestalo. Naopak, policie dál zastává názor, že předjíždění je pouze takový manévr, u kterého (na vícepruhové komunikaci) dojde ke změně jízdního pruhu.
Odpověď od T. Lercha
... Pokud jedete stále ve stejné jízdním pruhu, tj. neměníte směr jízdy, nejedná se v daném případě o předjíždění.
Lerch
Mluvčí PČR:
Policie však trvá na svém. „Pokud není možné na dvouproudé komunikaci předjíždět vlevo, lze v případě jízdy v pravém pruhu vozidlo jedoucí pomaleji v levém pruhu míjet přímou jízdou,“ ujišťuje mluvčí policie Markéta Janovská. Přeložíme-li si její prohlášení do češtiny, předjíždět zprava tedy můžeme. Markéta ovšem pokračuje. „Přestupkem je samozřejmě situace, když vůz v levém pruhu dojede vozidlo, které by se následně přesunulo do pravého pruhu a objelo jej zprava.“