30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Vyrozumění o NPM po podání odporu  (Přečteno 12373 krát)

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
[WIN] Vyrozumění o NPM po podání odporu
« kdy: 19 Května 2020, 11:18:33 »

Zdravím,
dostal jsem lejstro následujícího znění:

"Dne 20. 03. 2020 Vám byl doručen správní příkaz č.j. XXX, kterým jste byl uznán(a) vinným(ou) ze správního deliktu dle ust. § 125f odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, jehož jste se dopustil(a) tím, že jste jako provozovatel vozidla v rozporu s § 10 odst. 3 uvedeného zákona nezajistil(a), aby při užití vozidla na pozemní komunikaci byly dodržovány povinnosti řidiče a pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená tímto zákonem.
Dne 30. 03. 2020 byl proti příkazu doručen odpor, který byl podán po marném uplynutí zákonem stanovené osmidenní lhůty. O podání a lhůtě řádného opravného prostředku jste byl(a)
poučen(a) v příkaze. Sdělujeme Vám, že dne 29. 03. 2020 došlo k nabytí právní moci a k vykonatelnosti příkazu ... blabla"

Btw, příkaz se týkal přestupku řidiče, nikoliv provozovatele  :)

Chtěl bych se v první řadě ujistit, že lhůta byla dodržena. Podle mě ano, ale pro jistotu, jestli někdo nevidí mojí botu.

Dále bych se chtěl poradit o dalším postupu. Napadají mě dvě varianty:

1) Požádat o opatření proti nečinnosti. Tady mám trochu strach, aby úřad nezačal za pár měsíců vymáhat. V minulosti jsem už jednou proti (ne)postupu daného úřadu nečinnost podával dával a kraj ji nejdříve zkoušel považovat za žádost podle InfZ (fakt  :D ) a následně to nechal vyhnít a už se neozval.

2) Vzhledem k tomu, že dotyčná dáma je pozoruhodně neschopná i v jiných záležitostech, poslal bych neformální upozornění spolu se stížností pro neschopnost (na dotyčnou osobu by to byla už moje třetí taková stížnost). Dále námitku podjatosti dané osoby (letos "teprve" druhá).

Co myslíte?
IP zaznamenána

plešoun

  • Příspěvků: 193
    • Zobrazit profil
Re:Vyrozumění o NPM po podání odporu
« Odpověď #1 kdy: 19 Května 2020, 11:32:42 »

20. 3. byl pátek, prvním dnem lhůty byla sobota 21., posledním dnem lhůty sobota 28., tedy posouvá se na následující pracovní den, tj. pondělí 30. 3. 2020. Odpor byl tedy dle mého podán včas.

Jak je to lejstro nadepsané a jakým způsobem bylo doručeno? Připadá mi to jako neformální sdělení (a jako takové bych jej umístil do tříděného odpadu).
(Jsem ale začátečník, možná je to blbý nápad.)
« Poslední změna: 19 Května 2020, 11:36:38 od plešoun »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Vyrozumění o NPM po podání odporu
« Odpověď #2 kdy: 19 Května 2020, 11:36:14 »

Počítáte dobře, posledním dnem lhůty by byl 28. březen, což byla sobota, odpor podle „víkendového pravidla“ (ve správním řízení § 40(1)(c) SprŘ) bylo možné podat do 30. 3. 2020 (tak, aby do 23:59:59 byl buď SO doručen, včetně dodání do DS či na e-podatelnu, nebo aby byl ten den předán poště, tedy měl správné datum na razítku na obálce resp. na podacím lístku).

Na tom úřadě je zřejmě opravdu kvalitní materiál, tohle neznat je jako kdyby se dřevorubec po nahození motorové pily ptal, co to tu vrčí ...

Z hlediska taktiky ... klidně bych risknul vymáhání, nebo bych to zkrátka zaplatil a u nadřízeného orgánu jim ostudu udělal po roce. Když teď namítnete nečinnost, bude vám nepochybně vyhověno, ale SO bude mít dost času řízení provést. Využijte, že to jsou pitomci a sami se chytili do pasti, a berte to jako takové lepší stavební spoření. Je sice protivné čekat rok, ale na druhou stranu, znáte jistě staré klingonské přísloví ...

Lejstro do tříděného odpadu (zatím) neházet, je tam potvrzení přímo od úřadu, že byl odpor podán včas.
« Poslední změna: 19 Května 2020, 11:43:16 od hh »
IP zaznamenána

Schmebulock

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 84
    • Zobrazit profil
Re:Vyrozumění o NPM po podání odporu
« Odpověď #3 kdy: 19 Května 2020, 12:03:10 »

<offtopic>Máte na mysli "Dubotchugh yIpummoH"? :D</offtopic>
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Vyrozumění o NPM po podání odporu
« Odpověď #4 kdy: 19 Května 2020, 12:03:29 »

OT: Já si myslím, že byste (až to nebude nebezpečné) měl zveřejnit jméno úřednice. Rád bych aktualizoval mé rčení "blbá jak tetka Dujíčková".
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Vyrozumění o NPM po podání odporu
« Odpověď #5 kdy: 19 Května 2020, 12:18:23 »

<offtopic>Máte na mysli "Dubotchugh yIpummoH"? :D</offtopic>
Ne, myslel jsem to o pomstě, co citoval i QT :) Ale když tak ta klingonská přísloví pročítám, aplikovatelná na úředníky jsou téměř všechna (s pár výjimkami, např. pujwI' HIvlu'chugh quvbe'lu') :)
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Vyrozumění o NPM po podání odporu
« Odpověď #6 kdy: 19 Května 2020, 17:03:43 »

Jak píše hh.. já bych buď nereagoval a nebo možná poslal něco úplně naivního.. třebas že doufáte že se budou i tak odporem zabývat.

Někdy to asi začnou vymáhat, ale asi vám nepřijde hned domů exekutor.. tam se nabízí možnost zaplatit a až se ukáže že příkaz nebyl pravomocný tak to vymáhat i s úroky.
Úplně hardcore varianta by asi byla to dotáhnout do exekuce a pak to nechat úřad všechno zaplatit.
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:Vyrozumění o NPM po podání odporu
« Odpověď #7 kdy: 19 Května 2020, 17:31:07 »

hh> jako obvykle, díky za skvělou odpověď :) Zatím nebudu nikam spěchat a rozmyslím si, jestli se mi bude chtít platit. Úrok je hezký, ale na těch pár stovkách to absolutně moc nebude. Rok čekat nemusím, provozovatel z toho bude venku o něco dříve a pak ať klidně obnoví řízení, proti řidiči nic nemají.

Číkus> pokud si potom vzpomenu, tak zveřejním rád.

Díky všem.
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:Vyrozumění o NPM po podání odporu
« Odpověď #8 kdy: 25 Května 2020, 11:39:31 »

Ještě s dovolením oživím téma. Před tím mi nedošlo, že jde o bodovaný přestupek. V původním příkazu se o bodech nepíše, ale v rozdělovníku je "Obdrží po nabytí právní moci příkazu: Příslušná obec s rozšířenou působností"

Chápu správně, že body následně připíše jiná obec?
Dá se dosáhnout stavu, kdy trestající úřad bude mít příkaz za pravomocný, ale u druhého úřadu připsání bodů úspěšně vyreklamujeme?
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:Vyrozumění o NPM po podání odporu
« Odpověď #9 kdy: 14 Října 2020, 10:36:10 »

Vzhledem k tomu, že zánik odpovědnosti provozovatele je za dveřmi a zároveň úřad začal vyhrožovat exekucí, podal jsem ke kraji žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti. Má kraj nějakou lhůtu, ve které musí reagovat? Správní řád říká: "nadřízený správní orgán učiní z moci úřední opatření proti nečinnosti, jakmile se o tom dozví." - ale to moc konkrétní není.

Kdy je možné podat žalobu na nečinnost? Rád bych si zkusil podání a zpětvzetí žaloby - něco v tomto duchu: https://www.30kmh.cz/index.php?topic=3835.msg94132#msg94132
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Vyrozumění o NPM po podání odporu
« Odpověď #10 kdy: 14 Října 2020, 10:57:05 »

Když se zjistí, že to právní moci vlastně nenabylo, lze i vymazat případný záznam z karty řidiče. Tu vede Váš "domácí" správní orgán.

Kdy se měl přestupek stát? A jak SO vůbec přišel na řidiče? Udání na základě sprdelní výzvy?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Vyrozumění o NPM po podání odporu
« Odpověď #11 kdy: 14 Října 2020, 11:57:51 »

Kdy je možné podat žalobu na nečinnost?
Když je opatření proti nečinnosti bezvýsledné. Pokud je i nadřízený SO nečinný, podle pár rozsudků, které zde myslím byly citovány, musí marně uplynout alespoň základní 30denní lhůta dle § 71(3) SprŘ.
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:Vyrozumění o NPM po podání odporu
« Odpověď #12 kdy: 14 Října 2020, 12:01:41 »

Když se zjistí, že to právní moci vlastně nenabylo, lze i vymazat případný záznam z karty řidiče. Tu vede Váš "domácí" správní orgán.
Naštěstí "domácí" správní orgán není z nejrychlejších a karta řidiče zatím zůstává prázdná, takže tohle snad nebude potřeba řešit.

Kdy se měl přestupek stát? A jak SO vůbec přišel na řidiče? Udání na základě sprdelní výzvy?
V prosinci, řidič byl udán a písemně podal vysvětlení. Pak následoval příkaz.

hh> Díky moc za odpověď.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:Vyrozumění o NPM po podání odporu
« Odpověď #13 kdy: 14 Října 2020, 12:11:23 »

Tak to je v pohodě, můžete podat žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti, provozovatel je už z toho venku. 2 měsíce bez problémů ustojíte.
IP zaznamenána

Tez

  • Příspěvků: 244
    • Zobrazit profil
Re:Vyrozumění o NPM po podání odporu
« Odpověď #14 kdy: 15 Ledna 2021, 19:58:49 »

Update a prosím opět o konzultaci. Pro přehlednost uvedu celou časovou osu:

- v prosinci 2019 spáchán domnělý přestupek
-  výzva, udán řidič
- březen 2020 příkaz, podán odpor
- květen 2020 vyrozumění o nabytí právní moci, kde úřad uvádí, že odpor byl podán opožděně (detaily výše)
- září 2020 jsem k jinému psaní přilepil žádost o informaci o stavu tohoto řízení, úřad odpověděl toto:
    "Spis č.j. XYZ je ve stavu před exekučním vymáháním, příkaz nabyl právní moci, odpor byl podán opožděně."
- říjen 2020 podána žádost o uplatnění opatření proti nečinnosti, kraj dodnes ignoruje
- 16.11.2020 podána žaloba na ochranu proti nečinnosti správního orgánu, kam jsem připojil příkaz, odpor a "vyrozumění o NPM" z května. Do žaloby už jsem neuváděl informaci o stavu řízení ze září.
- 15.01.2020 soud poslal vyjádření žalovaného, které přikládám.

Jaký postup teď doporučujete?
Dal jsem si sakra záležet, abych úřad na chybu nijak neupozornil, takže nejspíš "vyznačení nabytí právní moci" zrušili až na základě žaloby. Leda by je na to nějak upozornil kraj, ale já od kraje nedostal nic, takže předpokládám, že se tím dosud nezabýval...
Pokud opravdu provedli operaci "zrušení vyznačení nabytí právní moci" - bude ve spisu nějaké datum?
Je reálně možné, aby se úřad takto "vyvlékl" a soud tím vyhrál?
IP zaznamenána