30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Otázky fikce doručení  (Přečteno 35282 krát)

Hroch

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Otázky fikce doručení
« kdy: 04 Prosince 2014, 22:05:43 »

Dobrý den vespolek,
Poraďte mi prosím s následujícími otázkami.

  • Je možné použít fikci doručení pokud je odesílatel zahraniční úřad?
  • Je možné použít fikci doručení pokud je odesílatel rozhodce a) domácí b) zahraniční?
  • Je možné použít fikci doručení pokud je adresátova adresa mimo ČR?

Všem předem děkuji.
IP zaznamenána

vze

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Otázky fikce doručení
« Odpověď #1 kdy: 07 Prosince 2014, 11:54:06 »

Dobrý den,
abych nezakládal nové téma..
Jel jsem v obci rychle, změřila mě městská a zastavili mne. Do protokolu (který jsem nepodepsal) uvedli MP adresu mého trvalého bydliště. Přišlo mi cosi na poštu. A teď, o co jde. Jsem řidič z povolání, a v práci jsem pravidelně od pondělních cca 5h ráno do pátku cca 19h nepřetržitě (bezpečnostní přestávky probíhají mimo bydliště i mimo republiku). Pošta v místě mého trvalého bydliště ale nepracuje v sobotu, takže bych si musel vzít týden dovolené abych si vyzvednul to, co mi ouřad poslal.
Můžu nějakým způsobem pracovat s neplatností doručení ? Například můžu doložit výpis z digitální karty řidiče ze kterého jsou zřejmé časy začátku a konce pracovního týdne. Bohužel ale nevím jak doložit že bezpečnostní přestávky probíhají mimo bydliště a někdy i mimo republiku. Jedině nějakým záznamem o provozu vozidla (stazkou) ??
Děkuji, vze.
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Otázky fikce doručení
« Odpověď #2 kdy: 07 Prosince 2014, 21:13:43 »

Pokud by dopis po 10 dnech hodili do schránky, nemusel by to být až takový problém.

§ 24 odst. 2 správního řádu: "Prokáže-li adresát, že si pro dočasnou nepřítomnost nebo z jiného vážného důvodu nemohl bez svého zavinění uloženou písemnost ve stanovené lhůtě vyzvednout, může za podmínek ustanovení § 41 požádat o určení neplatnosti doručení nebo okamžiku, kdy byla písemnost doručena."

V praxi ale zřejmě nebudou příliš ochotní to uznat a je to poměrně problematické.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Otázky fikce doručení
« Odpověď #3 kdy: 07 Prosince 2014, 22:12:03 »

Přesně tak, hlavně obecně mají úřední záležitosti přednost před soukroumými či pracovními záležitostmi.
Úřad žádost o určení neplatnosti doručení s největší pravděpodobností nebude akceptovat.
Vždy je mžnost, jak si zajistit doručení, např. někoho zmocnit k přebírání pošty nebo oznámit úřadu jinou adresu pro doručování, v tomto případě elektronickou - email popř. adresu zaměstnavatele.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 884
    • Zobrazit profil
Re:Otázky fikce doručení
« Odpověď #4 kdy: 08 Prosince 2014, 07:56:41 »

Takže jste měl ve schránce útržek. Na něm by mělo být číslo jednací a mělo by být napsáno, zda se to bude vracet úřadu nebo zda to po deseti dnech vhodí do schránky.
Pokud se to bude vracet úřadu, zkusil bych nejprve zavolat na tu poštu a nechat si to přeposlat na jinou adresu, například někam kde má pošta otevřeno v sobotu a tam bych to vyzvedl, pokud by ani to nezabralo, tak bych kontaktoval písemně ouřad a požádal bych o nové poslání na takovou adresu, kde si to v tu sobotu na poště vyzvednete.

Pokud to do schránky mají vhodit, tak bych si na to počkal a pak bych buď stačil reagovat na nějaké určené lhůty a nechal bych tomu volný průběh, nebo pokud by to třeba vhodili do schránky v pondělí a já to vyzvedl v sobotu a tím prošvihl obvyklou pětidenní lhůtu na nějaké úkony, tak bych nejprve požádal podle (myslím par. 41 správního řádu) o prominutí zmeškání úkonu.
Pokud by to ve schránce náhodou nebylo (pošťačky to rády posílají zpět i když to mají hodit do shránky) pak bych okamžitě písemně kontaktoval ouřad jako v případě že ouřad chce zásilku při nedoručení vrátit.

Přesně tak, hlavně obecně mají úřední záležitosti přednost před soukroumými či pracovními záležitostmi.
Úřad žádost o určení neplatnosti doručení s největší pravděpodobností nebude akceptovat.

Tady bych použil selský rozum a namítal bych že přece nemohu dopředu tušit, že mi úřad bude něco doručovat a mohu být v naději, že po vhození do schránky bude možno včas reagovat. Samozřejmě se na to nelze vykašlat a po půl roce namítat neplatnost doručení.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Otázky fikce doručení
« Odpověď #5 kdy: 08 Prosince 2014, 09:28:48 »

Přesně tak, hlavně obecně mají úřední záležitosti přednost před soukroumými či pracovními záležitostmi.
Úřad žádost o určení neplatnosti doručení s největší pravděpodobností nebude akceptovat.

Tady bych použil selský rozum a namítal bych že přece nemohu dopředu tušit, že mi úřad bude něco doručovat a mohu být v naději, že po vhození do schránky bude možno včas reagovat. Samozřejmě se na to nelze vykašlat a po půl roce namítat neplatnost doručení.

Selský rozum právě napovídá, že mohu očekávat dopis z úřadu, protože jsem jel rychle, změřili mě a zastavili. Těžko si někdo může myslet, že spáchá přesupek, je zastaven, je sepsáno oznámení přestupku, a tím je věc vyřešena. Nezřídka hlídky o dalším postupu podezřelého informují. Taková námitka nemá šanci na úspěch.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 884
    • Zobrazit profil
Re:Otázky fikce doručení
« Odpověď #6 kdy: 08 Prosince 2014, 09:35:43 »

Selský rozum právě napovídá, že mohu očekávat dopis z úřadu, protože jsem jel rychle, změřili mě a zastavili. Těžko si někdo může myslet, že spáchá přesupek, je zastaven, je sepsáno oznámení přestupku, a tím je věc vyřešena. Nezřídka hlídky o dalším postupu podezřelého informují. Taková námitka nemá šanci na úspěch.

Takže máte ten pocit, že by bylo přiměřené požadovat od "vze" aby si od chvíle kdy ho zastavili vzal dovolenou a čekal doma na úprdeli na nějakej dopis ? To že mají úřední záležitosti přednost před pracovními a soukromými lze dovodit tehdy, kdy je jasné datum. Takže pokud mne ´řead v dostatečném předstihu zavolá, je mojí povinností si soukromé a pracovní věci podle toho uspořádat...vztahovat tohle na doručení písemnosti je nesmysl.
 
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Otázky fikce doručení
« Odpověď #7 kdy: 08 Prosince 2014, 12:49:12 »

Selský rozum právě napovídá, že mohu očekávat dopis z úřadu, protože jsem jel rychle, změřili mě a zastavili. Těžko si někdo může myslet, že spáchá přesupek, je zastaven, je sepsáno oznámení přestupku, a tím je věc vyřešena. Nezřídka hlídky o dalším postupu podezřelého informují. Taková námitka nemá šanci na úspěch.

Takže máte ten pocit, že by bylo přiměřené požadovat od "vze" aby si od chvíle kdy ho zastavili vzal dovolenou a čekal doma na úprdeli na nějakej dopis ? To že mají úřední záležitosti přednost před pracovními a soukromými lze dovodit tehdy, kdy je jasné datum. Takže pokud mne ´řead v dostatečném předstihu zavolá, je mojí povinností si soukromé a pracovní věci podle toho uspořádat...vztahovat tohle na doručení písemnosti je nesmysl.

Ve zkratce je to o tom, že úřad nebude zajímat, že si obviněný kvůli své pracovní vytíženosti nemůže převzít poštu. Vždy je možnost, jak doručování ovlivnit a zvlášť v případě, kdy vím, že si nestíhám poštu vybírat. Jestliže pracuji od pondělka do pátku mimo bydliště, tak si nechám z řady jiných možností např. udělat dosílku na nejbližší poštu, která má otevřeno i v sobotu. Pak se každý hrozně diví, že má na krku exekutora. Pokud by se v takových případech nedala uplatnit fikce, tak nejen že by celá republika současně nonstop jezdila po služebních cestách, ale taky by tento stav mohl trvat rok, 10 let, 50 let a tito pachatelé přestupků budou nepotrestatelný. Já osobně bych rozhodně nesázel na to, že mi taková výmluva projde. Je to jen můj subjektivní názor a je věcí každého, jak se zachová.
IP zaznamenána

vze

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Otázky fikce doručení
« Odpověď #8 kdy: 08 Prosince 2014, 15:47:58 »

Děkuji za odpovědi.
Ano, ve schránce byl ustřižek s číslem jednacím.
Dále poučení v tom smyslu, že pokud si nevyzvednu do 10 dnů, písemnost se považuje za doručenou.
Dále: "Prokáže-li adresát že si pro dočasnou nepřítomnost nebo z jiného vážného důvodu nemohl bez svého zavinění písemnost ve stanovené lhůtě vyzvednout, může podle § 41 správního řádu požádat odesílající správní orgán o určení neplatnosti doručení nebo okamžiku, kdy byla písemnost doručena. Požádat o určení neplatnosti doručení nebo okamžiku, kdy byla písemnost doručena, je možné do 15 dnů ode dne, kdy pominula překážka, která bránila zásilku vyzvednout, nejpozději však do jednoho roku ode dne, kdy měla být zásilka nejpozději vyzvednuta.
Jestliže bude odmítnuto převzetí zásilky, odmítnuto nebo znemožněno předání poučení nebo nebude poskytnuta součinnost nezbytná k řádnému doručení, bude písemnost považována za doručenou dnem, kdy došlo k neůspěšnému pokusu o doručení."
to Mršťa: Můj selský rozum mi říká že je ta banda placená mimo jiné i z mých daní takže by měli mít nějaké pochopení pro to, že jsem v práci a vydělávám na výpalný. Na exekutora nehodlám čekat, ale zaplatit jim to jen tak bez boje taky ne. Neudělal jsem nic jiného než jen že jsem jel 60 na 50tce v obci.
to: pk202: Prakticky vzato asi nebude problém to s tou poštou nějak domluvit. Šlo mi jen o to jestli by se určení neplatnosti doručení nedalo zahrnout do zdržovací taktiky.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Otázky fikce doručení
« Odpověď #9 kdy: 08 Prosince 2014, 16:56:45 »

To půjde asi jen dost těžko, prostě počkejte, oni Vám to desátý(resp. jedenáctý) den hodí do schránky a pak se dá určitě bojovat taky.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 884
    • Zobrazit profil
Re:Otázky fikce doručení
« Odpověď #10 kdy: 08 Prosince 2014, 17:32:15 »

Já osobně bych rozhodně nesázel na to, že mi taková výmluva projde.

Myslím že chození do práce nená žádná  "výmluva"  a není nutné si kvůli několika dopisům zřizovat za více jak 2000 Kč ročně dosílku. Stačí si dát na to pozor a případně využít svého PRÁVA dle podle § 41 správního řádu.

BTW: Já jsem si raději pořídil datovou schránku a mám pokoj..... 8)
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Otázky fikce doručení
« Odpověď #11 kdy: 08 Prosince 2014, 17:36:25 »

Šlo mi jen o to jestli by se určení neplatnosti doručení nedalo zahrnout do zdržovací taktiky.

To jsem pochopil hned, že jde o možnou strategii při obraně.
Ono by to šlo využít, ale možná u jedné písemnosti, když to zbaští, nikoliv v celém řízení.
IP zaznamenána

vze

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Otázky fikce doručení
« Odpověď #12 kdy: 26 Prosince 2014, 14:11:19 »

Tak jsem nakonec zavolal na poštu aby mi to přehodili jinam.
Pokračování zde: http://30kmh.cz/index.php?topic=1058.0
IP zaznamenána

honza16

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Re:Otázky fikce doručení
« Odpověď #13 kdy: 25 Dubna 2015, 13:18:16 »

Mám jednu otázku, co když v průběhu SŘ uvedu doručovací adresu v USA. Doručuje jejich "pošta" fikcí s vhozením do schránky (aby mi známý na SKYPU mohl sdělit obsah dopisu), nebo jakým způsobem to ve státech probíhá(známý nemá zkušenosti s úřední poštou). Představa je taková, že národní výbor bude mít problém prokazat, že doručil, protože asi nebude mít od USA pošty potvrzenou doručenku. Nebo se pletu? Díky za vaše názory a zkušenosti.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Otázky fikce doručení
« Odpověď #14 kdy: 25 Dubna 2015, 23:32:12 »

Dodejky (nikoliv doručenky, i když to je jedno) k dokumentům zasílaným do zahraničí, až na několik exotických výjimek, fungují. Někdy ale do CZ cestují taky hezkých pár dnů/týdnů..
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita