30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 [2] 3 4 ... 6

Autor Téma: [WIN] Nedovolené opuštění nehody  (Přečteno 16952 krát)

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené opuštění nehody
« Odpověď #15 kdy: 31 Října 2019, 18:28:46 »

No tak hlavně Vy jste se ničeho nezákonného ani náhodou nedopustil. Škoda do 100000 se policii nehlásí a pokud poškozený nebyl na místě, tak jste zcela správně škodu nahlásil na svoji pojišťovnu. Takže proč byste měl platit ?!
IP zaznamenána

medved

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené opuštění nehody
« Odpověď #16 kdy: 31 Října 2019, 18:44:58 »

Budou chtít sdělit osobu. Budou chtít vidět záznam o návštěvě nemocnice. Budou ji chtít předvolat a potvrdit tvrzení. Zdravotní problémy po ulehnutí a vyspání odezněly. Nebyla návštěva nemocničního zařízení.  ..Not OK
Na tyto zvidave dotazy SO vypovite, ze k osobe ridice ani k one indisponovane osobe, kvuli ktere ridic odjel z mista nehody nebudete vypovidat. Pokud budou trvat na projednavani zavineni dopravni nehody a/nebo nenahlaseni nehody fizlum - tak to musi s ridicem, ne s Vami. Az ho najdou.
Hlavne nebudte kreativni a nezkousejte do toho montovat osobu blizkou, nebo ze vite a nepovite. Proste nebudete k osobe ridice ani k indisponovane osobe (pokud by na ni prisla rec) vypovidat.
 
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené opuštění nehody
« Odpověď #17 kdy: 31 Října 2019, 23:50:28 »

tak určitě to bude mít napsané v poučení, které mu SO - narozdíl od PČR - předloží  ;)
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené opuštění nehody
« Odpověď #18 kdy: 01 Listopadu 2019, 08:25:18 »

Nejmoudřejší by bylo podat odpor a následující taktiku řešit až po nějaké akci SO. Do důsledku vzato - i poškozený ujel z místa nehody, jak patrno z Přikazu  a jal se pronásledovat Pyráta, kterého nedohonil. Takže by bylo vhodné získat následně spis + fízlí záznam + výpověď poškozeného, případně toho svědka.
Oznámením pojišťovně dojde k likvidaci škody poškozenému, viník bude potrestán ztrátou bonusu a není třeba krmit úředníka.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené opuštění nehody
« Odpověď #19 kdy: 01 Listopadu 2019, 08:58:12 »

Možná bych od toho mlžení ohledně řidiče klidně ustoupil. POdle mně to není třeba. Škoda měnší než 100000 nahlášená pojišťovně dřív než ho policie "dostihla". .... Podle mně není co řešit.
Hlavně včas podejte odpor a získejte spis. Pak se teprve uvidí.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 688
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené opuštění nehody
« Odpověď #20 kdy: 01 Listopadu 2019, 09:12:30 »

Pokud ale to druhé vozidlo stálo zaparkováno a tudíž tam v okamžiku nehody nebyl jeho řidič, nemůže se SO točit na tom, že podle par. 47 odst 5 "Povinnost podle odstavce 4 platí i v případě, kdy při dopravní nehodě a) dojde ke hmotné škodě na majetku třetí osoby, s výjimkou škody na vozidle, jehož řidič má účast na dopravní nehodě nebo škody na věci přepravované v tomto vozidle"? Jakože není majitel toho stojícího auta (což může být klidně řidič, který ho tam zaparkoval) ta třetí osoba, protože ten řidič neměl účast na nehodě, jelikož tam v tu chvíli nebyl?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené opuštění nehody
« Odpověď #21 kdy: 01 Listopadu 2019, 09:51:33 »

Podle mně ne. POdle toho co říkáte by se musela policie volat vždy, když nebudou nehody účatni vlastíci obou vozidel, ale takto to není je tam to "s výjimkou škody na vozidle, jehož řidič má účast na dopravní nehodě". No a to zaparkované vozidlo mělo také řidiče. Jediný problém je že měl nechat lístek s kontaktem, nebo ještě lépe kopii takového toho škodního protokolu, co máme od pojišťovny a vozíme sebou. Takže bych tvrdil, že jsem dal vizitku za stěrač a hotovo. To těžko zpětně někdo dokáže, že jsem ji tam dal třeba nešikovně a že zapadla.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené opuštění nehody
« Odpověď #22 kdy: 01 Listopadu 2019, 10:13:35 »

pk202 - u nehody, ke které není třeba volat policii, je uložena povinnost sepsání společného záznamu o nehodě - §47 3g). V případě nepřítomnosti jednoho z účastníků to jaksi nelze zařídit.
Takže mám za to, že nutnost volat PČR odpadá jen pro případ, kdy se účastníci reálně skutečně domluví o nehodě a zavinění a záznam sepíší.  Moc nerozumím, jak by to šlo nahradit tím, že v nějakém časovém horizontu viník nehody oznámí (možná) svému pojistiteli, že pojištěným vozidlem byla spáchána škoda.

edit: notabene v podstatě z vašich tvrzení plyne, že "beztrestnost" dovozujete pouze ze splnění povinnosti dle úplně jiného zákona - 168/99 o POV. Zcela totožná situace, kdy viník počkal uváděných 15 minut a poté se jednoduše vypařil by tedy byla řešena jak?
Kromě toho si myslím, že řidiče poškozeného vozidla, který nebyl na místě nehody, nezaparkoval nijak chybně vozidlo, které v okamžiku nehody stálo,  nedošlo ke škodě "zvláštní povahou provozu" nelze nazývat účastníkem nehody - s odkazem na §47 odst. 1 - "v souvislosti s provozem vozidla v pohybu". Účastníkem byl dle mého pouze ten couvající řidič.
« Poslední změna: 01 Listopadu 2019, 10:26:56 od gumidos »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené opuštění nehody
« Odpověď #23 kdy: 01 Listopadu 2019, 10:28:31 »

V každém případě musí orgán prokazovat materiální aspekt přestupku, což v tomto případě půjde těžko.
Viník sám škodu nahlásil, hodlá plnit, společenská nebezpečnost odjetí je tedy nulová.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 889
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené opuštění nehody
« Odpověď #24 kdy: 01 Listopadu 2019, 11:25:51 »

Tvrdíte tedy, že pokud v noci na sídlišti při odjezdu lehce škrábnu auto - škoda cca 1000 - 2000 CZK, tak mám volat policii ? Já tedy měl za to , že stačí škodu nahlásit, případně kontaktovat majitele vozu a domluvit se s ním.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené opuštění nehody
« Odpověď #25 kdy: 01 Listopadu 2019, 12:01:18 »

je zbytečné to emočně hrotit "lehkým škrábnutím auta" protože nevidím rozdíl od situace, když vážně zdemoluju nějaký starý verk, jehož obvyklá cena např. je 50 tis. Kč.
Ale mám za to, že náraz do stojícího auta, jehož řidič není na místě, představuje škodu třetí osobě s příslušnými dopady.

edit:  pokud někde čekám 15 minut, zda-li se dostaví příslušný zástupce 2. strany, pak mám zcela postačitelný čas pro oznámení škody svému pojistiteli, sdělení základních údajů, získání čísla škody a ponechání vzkazu poškozenému "za stěračem" i s číslem pojistné události a kontaktem na sebe.
« Poslední změna: 01 Listopadu 2019, 12:43:44 od gumidos »
IP zaznamenána

pk78

  • Příspěvků: 23
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené opuštění nehody
« Odpověď #26 kdy: 02 Listopadu 2019, 15:31:43 »

Včera jsem byl v Praze, chtěl jsem zajet na SO, ale v pátek není úřední den.
Dohledal jsem:

https://www.auto.cz/jak-resit-drobne-nehody-vite-kdy-nemusite-volat-policii-129846

10. Došlo k poškození zaparkovaného vozidla?
Oznámit Policii ČR - ANO:  Je poškozen majetek třetí osoby.

Kam volat: Linka 158

Další postup: Vše řádně zadokumentujte.

Poznámka: Pokud nepočkáte, bude se věc posuzovat jako ujetí od dopravní nehody. Dřívější běžná praxe, když za stěrač dáte lísteček s kontaktem na sebe, v žádném případě nestačí!

Takže byt´ jsem postupoval max. šetrně a s ohledem na zdraví manželky, asi mi nezbude než zaplatit. Nebo někdo nějaký nápad?
« Poslední změna: 02 Listopadu 2019, 16:29:17 od pk78 »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené opuštění nehody
« Odpověď #27 kdy: 02 Listopadu 2019, 19:26:19 »

Pokud jde o výklad § 47 ZPPK, přikláním se k tomu, že je-li poškozeno zaparkované vozidlo a došlo k tomu na pozemní komunikaci a v souvislosti s provozem jiného vozidla, je nutné volat PČR. Výklad naznačovaný výše, že by škoda na zaparkovaném vozidle nevyvolala povinnost podle odst. 5 z důvodu, že to vozidlo při zaparkování také mělo řidiče a ten tak měl na nehodě „účast“, mi nepřijde udržitelný.

Ano, jako mnoho jiných věcí v ZPPK, není to nastaveno úplně šťastně. Motivuje to totiž i slušného řidiče-viníka, který by jinak neměl problém skrz své POV škodu uhradit, od takové nehody ujet a bez dalšího - pokud už se totiž rozhodne odjet bez zavolání PČR, přestupku trestaného automaticky zákazem už se dopouští a cokoliv udělá navíc, např. že na sebe nechá konakt, poslouží akorát k tomu, že mu ten přestupek půjde lépe prokázat (že zároveň půjde o polehčující okolnost mu moc nepomůže, protože i minimální sazba je problém).

Jak se za tohoto stavu legislativy ideálně zachovat, nechce-li viník zbytečně platit pokutu PČR, ale ani se nechce zachovat jako zmrd? Nejlépe asi opravdu na místě počkat. Varianta lísteček za stěrač může taky fungovat, ale je třeba počítat s tím, že zmrd může být i poškozený, tedy je vhodné komunikovat jako provozovatel, ale o řidiči mluvit ve třetí osobě (nebo nějak dostatečně neurčitě, třeba „mladej“). Cílem je domluvit s poškozeným schůzku a sepsat euroformulář, ale ponechat si zadní vrátka, kdyby se ukázalo, že to je nějaké pako, např. policajt ...

Kde se stala chyba v konkrétním případě je již patrně zřejmé - mluvil jste v okamžiku, kdy se fízl na něco ptal. Úplně ztraceno to ale není. Zkusil bych to otevřeně, zřejmě jste jim už poskytnul příliš mnoho na to, abyste nyní mohl účast na nehodě popřít (co z vás fízl vytěžil po telefonu bude korespondovat s tím, co bylo hlášeno pojišťovně, od té lze vyžádat i záznam telefonátu ...). Tedy bych prosazoval, že formálně možná přestupek dle písm. j) šlo, ale jelikož smyslem daného ustanovení je především to, aby se viník nemohl vyhýbat odpovědnosti, tak v případě parkovištního ťukance a jeho řádném nahlášení pojišťovně k narušení žádného z chráněných zájmů, k jejichž ochraně daný přestupek slouží, nedošlo, není tak naplněn tzv. materiální znak. Můžete případně i souhlasit s překvalifikováním na písm. k) za to, že neumíte couvat. Šance na úspěch naznačené obrany nejsou sice velké, ale ani ne nulové.
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 688
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené opuštění nehody
« Odpověď #28 kdy: 02 Listopadu 2019, 20:19:03 »

Pokud by takovou situaci obecně člověk chtěl řešit lístkem za stěračem z pohledu provozovatele a ať už mlžil ohledně identity řidiče, nebo poškozenému otevřeně řekl "k osobě řidiče se nebudu vyjadřovat", nenastane problém nejpozději při hlášení události na pojišťovnu? Minimálně "euroformulář" se na nacionále řidiče ptá a podobně to pravděpodobně bude chtít vědět pojišťovna při hlášení bez formuláře. A odtud je už jen kousek k tomu, aby si tu informaci vyžádala PČR / SO. Nebo je přeceňuji?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:Nedovolené opuštění nehody
« Odpověď #29 kdy: 03 Listopadu 2019, 00:40:02 »

Ano, do euroformuláře už klidně lze vyplnit řidiče, i skutečného. Na dokumentu bude podpis obou řidičů, popis nehody, vše jak má být. Pojišťovna bude mít vše co potřebuje a PČR a další orgány nemají důvod se tím zabývat a pokud jo, tak přeci ten formulář nedokazuje nic jiného, než že se postupovalo přesně podle § 47. Kdyby si to poškozený rozmyslel následně a začal vykládat, že se záznam sepisoval dodatečně, tak fajn, z toho plyne, že neví, kdo byl řidičem a lze stále přejít na plán B, tedy zatloukání.

Naopak, hlásit nehodu pojišťovně jednostranně není moc výhodné, jednak to asi zpravidla nabonzuje na PČR, ale i bez účasti fízlů je to problém pro pojištěného kvůli § 10(1)(b) 168/1999 Sb.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3 4 ... 6