30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Odtah - Výzva k úhradě částky, vady úředního dokumentu?, porucha  (Přečteno 4235 krát)

JM

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil

Zdravím,

z počátku roku jsem vykládal náklad na modré zóně a vozidlo "zrovna" odmítlo nastartovat (v servise zjištěna závada na startéru, možno doložit protokolem a fakturou). V mezičase shánění pomoci mi vozidlo bylo odtaženo. Vůz jsem si následně vyzvedl a zaplatil náklady za odtah, poněvadž jsem usoudil, že tahám za kratší provaz. Cca po půl roce přišla výzva provozovateli vozidla k úhradě částky, na kterou bylo reagováno podáním, které vyzývá úřad k odstranění vad úředního dokumentu. Úřední dokument neobsahoval ani jednu náležitost rozhodnutí podle §69 odst. (1) (podpisem, razítkem nebo zkratkou v.r.) nebo podle §69 odst. (3) (zaručeným podpisem), a proto podle mě nešlo dovodit, že se nejedná například o nejapný žert souseda, nebo pokus o podvod a neoprávněné obohacení. Navíc všechny ostatní předsprdelní výzvy, od jiných úřadů tyto náležitosti mají.

Abych ale předešel nějaké podpásovce od úřadu za nenahlášení řidiče a nezaplacení částky, zakomponoval jsem do textu informace o řidiči, vozidle atd., kde však veškeré identifikátory byly nahrazeny "xxx", čímž jsem předpokládal, že pokud nedobudou odstraněny vady úředního dokumentu, aspoň budu vyzván k odstranění vad svého podání. To se nestalo.

Prvně se 3 měsíce nic nedělo a teď jsem byl obeslán, že jsem zmeškal lhůtu pro udání řidiče / zaplacení částky a že si mohu požádat z relevantních důvodů o prominutí zmeškání úkonu, ale jinak bude zahájena SprDel s provozovatelem vozidla.

Dotazy: protože disponuji dokladem o nefunkčnosti vozidla při odtahu, chybí zavinění a nejedná se přestupek. Jak nejjednodušeji toto využít?
a/ požádat o prominutí zmeškání úkonu a udat třeba sebe jako řidiče, počkat a při zahájení SŘ rozporovat zavinění
b/ nechat spadnout do sprdele a tam rozporovat zavinění
c/ něco jiného

Dík
IP zaznamenána

kookyna

  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - Výzva k úhradě částky, vady úředního dokumentu?, porucha
« Odpověď #1 kdy: 09 Října 2018, 09:02:24 »

Dle mého neodborného názoru (předpokládám, že ostatní poradí líp) bych se nahlásil jako řidič a následně, v SŘ, bych konstatoval, že vzhledem k vyšší moci (neočekávaná a doložitená závada) nebyl naplněn § 13, ods. 1 PřesZ a tudíž nemůžete být za přestupek trestán (což už se mimochodem dle mě dalo na krásu využít při tom odtahu)

Kde ale váznu a přiznám se, že tomu moc nerozumím je, jestli vůbec máte ještě možnost konstatovat, že jste vozidlo řídil vy, jestliže jste propásnul lhůtu na udání řidiče. Obávám se, že to, že písemnost od úřadu neobsahovala zmíněné náležitosti se dá označit za formální chybu, což neruší podstatu písemnosti

Co je to za písemnost, ve které vám přišlo
Citace
mohu požádat z relevantních důvodů o prominutí zmeškání úkonu, ale jinak bude zahájena SprDel s provozovatelem vozidla.
 

Pomohlo by, kdybyste dokumenty anonymizované nahrál

EDIT: § 15 odst. 1 PřesZ  ;)
« Poslední změna: 09 Října 2018, 13:00:55 od kookyna »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - Výzva k úhradě částky, vady úředního dokumentu?, porucha
« Odpověď #2 kdy: 09 Října 2018, 11:09:06 »

Jestli úřad opravdu napsal že jste zmeškal lhůtu na udání řidiče tak nemá pravdu..

zmeškal jste lhůtu na zaplacení odpustku.. protože ten musíte zaplatit do 15 dnů od dopisu.
ale udat řidiče můžete kdykoliv i po lhůtě.. a dokud SO přestupek neodložil a nezahájil SprDel tak se tím musí zabývat.

Já bych teď poslal udání řidiče bez žádosti o prominutí zmeškání lhůty.. a pak počkal co SO vymyslí.
Udaný řidič by měl být připravený se přiznat a nechat proti sobě zahájit řízení.
IP zaznamenána

JM

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - Výzva k úhradě částky, vady úředního dokumentu?, porucha
« Odpověď #3 kdy: 10 Října 2018, 21:54:59 »

Teď když jsem si ještě jednou přečetl písemnost od SO, zjistil jsem, že se nejedná o sprdel, ale, že SO uvádí: "pokud výzvu určenou částkou nezaplatíte a nežádáte o akceptaci, bude ze strany správního orgánu zahájeno správní řízení, ve kterém vám hrozí pokuta ve výši x a případně náklady řízení ve výši y." Je akorát zajímavé, že SO se ke mně chová, jako by již bylo prokázané, že jsem řidič, což se může maximálně domnívat, každopádně na postupu od 2M to nic nemění.

Děkuji za rady a pokud by byl ještě nějaký vývoj, se kterým bych si nevěděl rady, hodím to sem.
IP zaznamenána

kookyna

  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - Výzva k úhradě částky, vady úředního dokumentu?, porucha
« Odpověď #4 kdy: 11 Října 2018, 09:35:36 »

Jestli to chápu správně, tak ta písemnost, co Vám přišla má v hlavičce napsáno "Příkaz" a v poučení písemnosti máte popsaný postup jak podat "Odpor".

Máte 2 varianty
1) zaplatit Příkaz a dál to v zásadě neřešit
2) Podat odpor, nechat zahájit SŘ a bojovat v SŘ za svoji nevinu a jako bonus získat zkušenosti s jednáním s úřady, které jsou k nezaplacení a jistě se Vám ještě budou hodit ;-)

Jestli je ten příběh tak, jak píšete, máte vysokou šanci na výhru - ale to se dozvíme ze spisu

« Poslední změna: 11 Října 2018, 10:52:31 od kookyna »
IP zaznamenána

solaris

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - Výzva k úhradě částky, vady úředního dokumentu?, porucha
« Odpověď #5 kdy: 11 Října 2018, 09:54:35 »

Pokud by to byl "Příkaz", tak to není "odpustek", to by byla "Výzva k úhradě určené částky", nebo něco podobného.
IP zaznamenána

kookyna

  • Příspěvků: 76
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - Výzva k úhradě částky, vady úředního dokumentu?, porucha
« Odpověď #6 kdy: 11 Října 2018, 10:52:02 »

Pokud by to byl "Příkaz", tak to není "odpustek", to by byla "Výzva k úhradě určené částky", nebo něco podobného.

Díky za upozornění -> smazáno z mého příspěvku, aby to nepletlo
IP zaznamenána

JM

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Odtah - Výzva k úhradě částky, vady úředního dokumentu?, porucha
« Odpověď #7 kdy: 28 Října 2018, 04:12:00 »

Nejednalo se o příkaz. Původně mi přišel nepodepsaný, neorazítkovaný odpusted, na který jsem reagoval viz výše. 2. Psaní byl stejný nepodepsaný odpustek + informace o zmeškání lhůty k zaplacení odpustku a možnost požádat o prominutí. O prominutí jsem nežádal, pouze jsem udal řidiče a uvidíme co úřad vymyslí.
IP zaznamenána