30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 4 5 [6] 7 8

Autor Téma: [WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?  (Přečteno 32112 krát)

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #75 kdy: 03 Prosince 2018, 15:07:55 »

Ahoj,
tak co vidím v online přehledu stavu události na allianz (jeho pojišťovna), tak tam je: Čekání na dokumenty:oznámení pojištěného (vyžádá Allianz), protokol policie (vyžádá Allianz)"

Proto sem na pojišťovnu psal, co mám dělat, aby se to nějak pohlo.

Můžu pojišťovně ten papír zkusit poslat, akorát nevím jak dokázat, že nabyl právní moci. Měl by nabýt právní moci dnem, kdy jsem se vzal práva na podání odporu do 15 dnů, ne? Ale od toho žádný doklad nemám.

Čekám na ten papír co mi slíbil ouřada a pak začnu pojišťovnu nějak hrotit.
O té lhůtě 3 měsíců jsem nevěděl. Datum vzniku události je 18. 07. 2018.

V zákonu je
Citace
Pojistitel je povinen provést šetření škodné události bez zbytečného odkladu. Ve lhůtě do 3 měsíců ode dne, kdy bylo oprávněnou osobou uplatněno právo na plnění z pojištění odpovědnosti

Jenže je otázka, kdy se stávám oprávněnou osobou.
« Poslední změna: 03 Prosince 2018, 15:18:21 od cocomoon »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #76 kdy: 03 Prosince 2018, 15:56:25 »

gumidos: Nevšimnul jsem si, že by někdo zrušil § 9 odst. 3 zákona 168/1999 Sb. a v něm stanovenou povinnost pojistitele provést vlastní šetření v 3měsíční lhůtě. Vymlouvat se na probíhající přestupkové řízení nemůže, viz odst. 6.
Nikdo to samozřejmě nezrušil, ale... cocomoon jako nyní poškozený nepředložil záznam o nehodě, protože nebyl sepsán s ohledem na účast policie. V úvodním popisu autor vlákna popsal svůj nesouhlas  s tvrzením fízla, takže vyžádala-li si Allianz promptně policejní záznam (což se obvykle děje), pak tam byl zřejmě jako viník označen cocomoon s poznámkou o předání k vyřešení správnímu orgánu. Protistrana - tedy jumper pak zřejmě událost po prvotním prohlášení fízla vůbec nenahlásil.
Pojistitel si má učinit úsudek sám v příslušné lhůtě 3 měsíců  a událost došetřit, i  když SŘ neskončilo, ale s ohledem na popisovaný online přehled PÚ může mít povinnost dle §9 3b) za splněnou. Nezbyde pak než žaloba proti pojistiteli, což není neobvyklý postup.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #77 kdy: 03 Prosince 2018, 21:15:56 »

prosím, dotaz
co kdyby - a že to sousloví nemám rád - po uplynutí lhůt viníka neurčili ?
nemůže to potom být bráno jako bezdůvodné obohacení ?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 311
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #78 kdy: 03 Prosince 2018, 21:37:44 »

gumidos: Na žalobu je brzy, ale je třeba důsledně zavřít pojišťovně jakoukoliv možnost přehrát míček od sebe či jinak švejkovat. Tedy především postavit na jisto, že příslušný nárok byl uplatněn (a případně kdy se tak stalo), splnit všechnu oprávněně požadovanou součinnost a naopak pojišťovnu poslat do háje s tím, na co nemá právo. A vyrazit z ní jasné stanovisko, tedy pokud nechce plnit, tak ať to jasně řekne a odůvodní, ať lze postoupit do dalšího kola (např. k předžalobní výzvě).

Pojišťovny jsou velmi vynalézavé v tom, jak poškozeného (ale stejně i pojištěného) utahat, věčně na něco čekají, něco dalšího chtějí (mnohdy opakovaně totéž), provozují simulátor ženského mozku (neví co chce, ale nedá pokoj ...), hodného a zlého policajta a další podobné triky. Já mám na mnoha případech vyzkoušeno, že když se s pojišťovnou jedná korektně (nikdo se ji nesnaží „podojit“ atp.), ale zároveň tvrdě, lze se vcelku rychle dohodnout a jen málokdy je opravdu nutné dohrávat to až u soudu.

Mike: Bezdůvodné obohacení to není, ale doktrinální klasifikace toho závazku není až tak důležitá. Jde o tuctový spor, typu A si myslí, že mu B má platit, B si to nemyslí a tak neplatí. Buď se dohodnou, nebo se na to A vykašle, nebo to nechají rozseknout soud.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 752
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #79 kdy: 04 Prosince 2018, 22:43:24 »

měl jsem na mysli verzi
A si myslí, že B má platit a poslal B papír, kde je to "zhruba" napsáno
B platí
pak se zjistí, že "zhruba" bylo špatně a C nechce přijít o bonus
....
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #80 kdy: 11 Prosince 2018, 07:48:17 »

Ahoj,
mám ještě dotaz. Přišel mi papír a mám se rozhodnout, jestli chci uplatnit nárok na náhradu škody.

A pokud jsem to pochopil správně, ta že pokud neuplatním nárok, tak to můžou vyřídit příkazem. Pokud uplatním, tak bude zahájeno řízení o přestupku.

Teď mám dilema co vlastně dělat. Nemám zájem na tom druhého řidiče nějak tahat po ústních jednáních. Pokud bude chtít ústní jednání, ať si to rozhodné sám. Ale zároveň se nechci připravit o možnost nárokovat škodu.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 890
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #81 kdy: 11 Prosince 2018, 08:12:33 »

Já bych se informoval u jeho pojišťovny, zda už škodu nahlásil a pokud ne tak bych nárok uplatnil.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #82 kdy: 11 Prosince 2018, 09:10:47 »

Scan jsem dneska ráno poslal i do jeho pojišťovny jkao důkaz právního nároku.
Na vyjádření mám čas do pátku (dopis jsem vyzvedl včera), tak ještě počkám, jestli se ozve pojišťovna.
Myslím, si, že to ještě nenahlásil. Možná zavolat na jeho firmu, jak se k tomu staví?
V online přehledu je stav stejný jako předtím "oznámení pojištěného (vyžádá Allianz), protokol policie (vyžádá Allianz)"

Protože nejspíš ještě nedostal žádný dopis o tom, že se stal podezřelým z přestupku. Čeká se na moje vyjádření a nejspíš až potom ho obešlou. Nevím neznám přesný postup, ale nerad bych něco zazdil a potom s tím měl zbytečné problémy.
« Poslední změna: 11 Prosince 2018, 09:13:32 od cocomoon »
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #83 kdy: 12 Prosince 2018, 13:05:16 »

Odpověď od pojišťovny

"Vážený pane *****,
Vámi doložený protokol policie není konečné rozhodnutí s nabytím právní moci.
Vzhledem k této skutečnosti nelze škodní událost uzavřít.
S pozdravem *****"

Vůbec nevím, co musím pojišťovně dodat. Protože žádnej papír o nabytí právní moci nemám.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #84 kdy: 12 Prosince 2018, 13:21:42 »

Vážená pojišťovno, na uzavření vyšetřování máte dle zákona 3 měsíce bez ohledu na to, zda nějaké rozhodnutí nabylo nebo nenabylo právní moci. Vážená pojišťovno funguj.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #85 kdy: 12 Prosince 2018, 13:29:45 »

Na to jsem koukal.

Otázka je, co je myšleno oprávněnou osobou.

Citace
(3) Pojistitel je povinen provést šetření škodné události bez zbytečného odkladu. Ve lhůtě do 3 měsíců ode dne, kdy bylo oprávněnou osobou uplatněno právo na plnění z pojištění odpovědnosti, je pojistitel povinen

Před koncem lhůty 3 měsíce mi přišel na email dopis se zněním

Vážený pane *****,
chtěli bychom Vás informovat, že jsme v zákonné lhůtě 3 měsíců ode dne oznámení události z povinného ručení číslo
******* prozatím nemohli přistoupit k likvidaci. Důvodem je skutečnost, že doposud nebyly dodány všechny
podklady. Bez těchto podkladů nemůže být poskytnuto případné pojistné plnění.
Prourychlení vyřízení škodní události je nutné dodat následující podklady:
Vozidlo (*****)
• číslo bankovního účtu
• oznámení pojištěného (vyžádá Allianz)
• protokol policie (vyžádá Allianz)

číslo účtu sem obratem zaslal.
« Poslední změna: 12 Prosince 2018, 13:32:47 od cocomoon »
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #86 kdy: 12 Prosince 2018, 13:38:24 »

Nechápu, vy jste jim posílal něco od policie?

A co to Usnesení? To jste jim poslal? To samozřejmě právní moci nabylo nebo nabude i když se nejedná o Rozhodnutí.

13. Kdy nabývá usnesení právní moci a jaké právní účinky má oznámené usnesení?

V obecné rovině lze u usnesení (zvláštní druh rozhodnutí o procesních otázkách, srovnej § 67 odst. 1 a § 76 správního řádu) rozlišovat právní moc a vykonatelnost, respektive jiné právní účinky ve smyslu § 74 odst. 3 správního řádu. V otázce nabytí právní moci usnesení je třeba vycházet z § 73 odst. 1 správního řádu, podle něhož je rozhodnutí (a tedy i usnesení) v právní moci, pokud bylo oznámeno a nelze proti němu podat odvolání. Skutečnost, že odvolání nemá odkladný účinek, proto nemůže mít na nabytí právní moci vliv (stejně viz Hendrych, D., a kol., Správní právo, obecná část, 4. změněné a doplněné vydání, C.H. Beck, Praha 2001, str. 238). Usnesení tak nabude právní moci podle § 73 odst. 1 správního řádu, pokud marně uplyne lhůta pro podání odvolání či se jediný účastník vzdá práva podat odvolání, nebo za podmínek § 91 správního řádu, pokud se účastníci vzdají práva podat odvolání či vezmou podané odvolání zpět (stejně tak v případě jediného účastníka řízení), jinak až v okamžiku, kdy rozhodnutí o odvolání nabude právní moci, pokud jím nebylo usnesení zrušeno nebo změněno.

Vyloučení odkladného účinku odvolání proti usnesení (§ 76 odst. 5 správního řádu) tak způsobuje jeho předběžnou vykonatelnost ve smyslu § 74 správního řádu resp. jiné právní účinky. O předběžné vykonatelnosti usnesení lze hovořit v případě, že usnesením bude ukládána povinnost k plnění (srovnej § 74 odst. 2 správního řádu). Takovým usnesením je například usnesení o vykázání osoby z místa konání úkonu podle § 63 odst. 1 správního řádu, kterým je dotčené osobě ukládána povinnost opustit místo, kde se úkon koná. Pokud usnesením není ukládána povinnost k plnění, lze hovořit o jiných právních účincích tohoto usnesení, které opět nastávají bez ohledu na to, zda bylo podáno odvolání či nikoliv (obdoba předběžné vykonatelnosti). V důsledku těchto právních účinků nastává právní stav upravený ve výrokové části usnesení oznámením usnesení bez ohledu na případné podání odvolání. Například v případě vydání usnesení podle § 28 odst. 1 správního řádu správní orgán od oznámení tohoto usnesení domnělému účastníkovi řízení s touto osobou nejedná jako s účastníkem řízení bez ohledu na to, zda proti usnesení podal odvolání. Smyslem této právní úpravy je, aby případné odvolání proti usnesení nemohlo mít zásadní vliv na délku meritorního řízení při zachování práva na obranu proti procesním rozhodnutím.


Zdroj: https://www.mvcr.cz/clanek/casto-kladene-dotazy-ke-spravnimu-radu.aspx
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #87 kdy: 12 Prosince 2018, 13:44:22 »

Poslal sem pojišťovně tento dokument https://www.30kmh.cz/index.php?topic=6754.msg80605#msg80605

Ještě mám jiný dokument, kde městský úřad zastavuje řízení proti mé osobně, protože sem žádný přestupek nespáchal. Můžu jí zkusit poslat ten.

Ale nějaké konkrétní usnesení v ruce nemám, ani nevím kde bych ho měl schánět a jak by mělo vypadat.
Můžu zavolat úředníkovy na městský úřad.
I když nechápu, proč bych měl tyto dokumenty pojišťovně posílat, když ona má právo nahlížet do spisu a může si je sehnat sama.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 023
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #88 kdy: 12 Prosince 2018, 13:47:37 »

Vážená pojišťovno, § 9 odst. 3 zákona č. 168/1999 Sb. uvádí závaznou lhůtu a tuto nepodmiňuje dodáním podkladů. Vážená pojišťovno funguj.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 002
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #89 kdy: 12 Prosince 2018, 13:49:16 »

Ok, napíšu. :)
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 4 5 [6] 7 8