30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Vodáci a alkohol  (Přečteno 11263 krát)

zdesu

  • Příspěvků: 321
    • Zobrazit profil
Vodáci a alkohol
« kdy: 31 Května 2018, 05:01:54 »

Bulvár má momentálně velké téma, a protože na vodu jsem kdysi dávno také jezdil, zajímá mě jak je to v vymahatelností zákona v tomto případě. Pokud vodák není tak ožralej, že vypadává z lodě, jak policie zjistí že je pod vlivem, pokud odmítne do pralinkovače fouknout. U motorového vozidla je to jasné a tady mnohokrát probrané, ale jak to je v tomto případě, když neposkytne sám proti sobě důkazy?
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 509
    • Zobrazit profil
Re:Vodáci a alkohol
« Odpověď #1 kdy: 31 Května 2018, 06:54:17 »

§ 43
(3) Vůdce plavidla nebo člen posádky plavidla se dopustí přestupku tím, že (...) c) v rozporu se zákonem upravujícím opatření k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami

1. vede plavidlo nebo vykonává činnost spojenou s plavbou ve stavu, ve kterém je jeho schopnost k vedení nebo k vykonávání uvedené činnosti ovlivněna požitím alkoholu nebo užitím jiné návykové látky, nebo

2. při vedení nebo obsluze plavidla se odmítne podrobit lékařskému vyšetření ke zjištění, zda není ovlivněn požitím alkoholu nebo užitím jiné návykové látky.

(...)

(15) Za přestupek lze uložit pokutu (...) c) do 100000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. d), písm. e) bodu 1, písm. g), h), i), j), k), l) nebo m), odstavce 2 písm. b), d), g) nebo h), odstavce 3 písm. c), odstavce 5 písm. c), d), f), g), h), j) nebo k), odstavce 6, odstavce 8 písm. b), odstavce 10 nebo odstavce 14,

https://zakonyprolidi.cz/cs/1995-114
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

zdesu

  • Příspěvků: 321
    • Zobrazit profil
Re:Vodáci a alkohol
« Odpověď #2 kdy: 31 Května 2018, 08:15:44 »

Dík, už to chápu. Mají to tedy ošetřeny stejně jako u motorového vozidla. Nefoukneš, tak platíš za to, že nejsi ochoten poskytnout důkazy proti sobě :(
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Vodáci a alkohol
« Odpověď #3 kdy: 31 Května 2018, 08:59:15 »

Nefouknout přestupek není, přetupek je odmítnout lékařské vyšetření = jako u řidiče motorového vozidla.

EDIT: týká se řidiče (jakéhokoli) vozidla
« Poslední změna: 31 Května 2018, 10:00:06 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Vodáci a alkohol
« Odpověď #4 kdy: 31 Května 2018, 09:48:15 »

Obávám se, že to stejné není. U auta nesmíte odmítnout ani "odborné" vyšetření pralinkovačem.
poku tedy opravdu správně je "se odmítne podrobit lékařskému vyšetření ke zjištění, zda není ovlivněn požitím alkoholu nebo užitím jiné návykové látky." pak bych vyžadoval lékaře.  Špinavá umolousaná vopice s krabičkou v ruce není lékař.
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 509
    • Zobrazit profil
Re:Vodáci a alkohol
« Odpověď #5 kdy: 31 Května 2018, 10:09:20 »

Opičák není lékař, ale pohůnek, který vás na vodě k tomu lékařskému vyšetření vyzve a odveze hned, jakmile mu beztrestně odmítnete vzít do huby orientační pralinkovač. Pokud ho teda nenapadne vás nechat na pokoji a buzerovat spíš ty ochotné dýchat. V důsledku mi to teda vychází nastejno – buď se nějakému vyšetření podrobíte, nebo flastr.
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Vodáci a alkohol
« Odpověď #6 kdy: 31 Května 2018, 10:10:38 »

Odmítnout pralinkovač lze, srv. § 20 odst. 2 zákona č. 65/2017 Sb. V případě, že povinná osoba podle odstavce 1 orientační vyšetření odmítne nebo takové vyšetření nelze provést nebo úspěšně dokončit, provede se odborné lékařské vyšetření. Pokud odborné lékařské vyšetření osoba odmítne, hledí se na ni, jako by byla pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky., ale kontrolovaná osoba si krev zaplatí viz § 24 odst. 4.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Vodáci a alkohol
« Odpověď #7 kdy: 31 Května 2018, 10:37:06 »

No nevím, pokud je v plavebním řádu napsáno "lékařské vyšetření", tak nevím z jakého titulu tam bude opičák mávat "orientačním" přístrojem. To by příště mohl přijít s tím, že mi orientačně změří délku vlasů.
Takže IMHO odmítnutím dechové zkoušky rozhodně neporušuji plavební řád.
Další otázkou je zda mne mohou omezit na svobodě a odvléci do špitálu na lékařské vyšetření.


IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Vodáci a alkohol
« Odpověď #8 kdy: 31 Května 2018, 12:07:34 »

Odpoveď na tuto i jiné otázky dává hlava V již citovaného "protikuřáckého" zákona.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

jlp

  • OSBID
  • *
  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Vodáci a alkohol
« Odpověď #9 kdy: 31 Května 2018, 13:51:15 »

Podle mého laického výkladu, kontrolu na vodě provádí státní plavební správa (§42). Opicajt tam může stát jen v pověření od ní. Navíc opicajt nemůže dát příkaz na místě, protože to není vyjmenované v §43 odst. 17. Platnost příkazu by pak asi bylo zajímavé rozporovat. Jde to vůbec? Navíc je otázka čisté 0 (resp. 0.24), podle toho zákona musí být ovlivněna schopnost plavidlo ovládat. U řidičů je, "že by mohl být pod vlivem".

Co mi na vodě přijde podstatné je, že se to týká vůdce plavidla. Úřad tak bude muset prokázat, že jsem tu kéňu vedl. Pochybuju, že to fotí, navíc to nestačí, kéňa se nechá řídit i z místa pro háčka. Jen nevim, jak to jde celé dohromady s tím zákonem O ochraně zdraví před tabákem apod. (65/2017).
IP zaznamenána

jakubb

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 560
    • Zobrazit profil
Re:Vodáci a alkohol
« Odpověď #10 kdy: 01 Června 2018, 00:40:12 »

… ale kontrolovaná osoba si krev zaplatí viz § 24 odst. 4.

Platí se jen když dojde na odmítnutí viz: https://www.30kmh.cz/index.php?topic=5068.msg59273#msg59273
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Vodáci a alkohol
« Odpověď #11 kdy: 01 Června 2018, 02:19:40 »

@jakubb: Uznávám, že můj příspěvek byl poněkud komplikovaný, ale informace je úplná.
Odmítnout pralinkovač lze, srv. ....[citace].........., ale kontrolovaná osoba si krev zaplatí viz § 24 odst. 4.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 880
    • Zobrazit profil
Re:Vodáci a alkohol
« Odpověď #12 kdy: 01 Června 2018, 10:28:03 »

Pokusím se to shrnout. Pokud jsem vůdcem plavidla nebo vykonávám činnost spojenou s plavbou tak:
1) Plavební správa mne může podle 114/1995 kdykoliv vyzvat k lékařskému vyšetření na alkohol.
2) Policie mne může vyzvat k orientačnímu nebo odbornému vyšetření na alkohol  podle  65/2017 ovšem jen tehdy když má důvodné podezření že vykonávám tuto činnost pod vlivem alkoholu.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 839
    • Zobrazit profil
Re:Vodáci a alkohol
« Odpověď #13 kdy: 17 Května 2019, 14:51:40 »

2) Policie mne může vyzvat k orientačnímu nebo odbornému vyšetření na alkohol  podle  65/2017 ovšem jen tehdy když má důvodné podezření že vykonávám tuto činnost pod vlivem alkoholu.
Pravda - ale to důvodné podezřejní je i u auta a ... jim je to u prdele. Prostě musíš.
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 419
    • Zobrazit profil
Re:Vodáci a alkohol
« Odpověď #14 kdy: 18 Května 2019, 12:25:29 »

Pravda - ale to důvodné podezřejní je i u auta a ... jim je to u prdele. Prostě musíš.
Může se jich na to zeptat a když řeknou že to maj u prdele tak na ně může podat stížnost. Každopádně odpověď bude asi jiná, např. "přijdete mi rozrušený" nebo tak něco.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.