30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Turbo mode?  (Přečteno 7194 krát)

pepapako

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #15 kdy: 15 Března 2018, 15:17:39 »

Vycházel jsem z informací ohledně promlčení v tomto fóru:
https://www.30kmh.cz/index.php?topic=5064.0
konkrétně "Pozor!! je to vydáním rozhodnutí a ne doručením."
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #16 kdy: 15 Března 2018, 16:19:57 »

Asi máte pravdu, patrně se analogicky použije den předání k doručení jak v oznámení rozhodnutí, srv § 71 odst. 2. Nicméně nic dalšího jsem k oznámení o zahájení řízení nedohledal, možná je to zralé na průzkum bojem?
« Poslední změna: 15 Března 2018, 16:27:45 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #17 kdy: 15 Března 2018, 17:21:01 »

pepapako: To jsou různé věci.. promlčení se restartuje vydáním rozhodnutí ..ale to se vás teď netýká..
a zahájením řízení.. a k zahájení řízení dojde doručením dopisu s informací o zahájení řízení.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #18 kdy: 15 Března 2018, 19:28:54 »

Právě že si tímto
Citace
zahájením řízení
si nejsem tak úplně jist, srv. § 32 odst. 2 písm. a) Promlčecí doba se přerušuje a) oznámením o zahájení řízení o přestupku,. Proto tady vedu veřejně úvahy, anžto se nemohu dobrat nějakého smysluplného jednoznačného výroku; patrně díky své nedostatečné znalosti souvisejících ustanovení či judikatury.

EDIT1: double si
EDIT2: po vysvětelní od hh se ukázalo, že zakladatelovy a následné moje úvahy ve stylu oznámení o zahájení řízení o přestupku <=> předání oznámení o zahájení řízení k doručení jsou z cesty.
« Poslední změna: 16 Března 2018, 11:55:18 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 310
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #19 kdy: 16 Března 2018, 00:03:09 »

Mám dojem, že jsem to zde již komentoval. Právní skutečnosti, které přerušují běh promlčecí doby, taxativně stanoví § 32(2) PřesZ a pomineme-li narovnání, jde právě o vydání rozhodnutí o vině a zahájení řízení.

Kdy je řízení vyvolané ex offo zahájeno stanoví § 46 SprŘ (a ve shodě s ním i § 78 PřesZ), ostatně i dikce § 32(2)(a) PřesZ poněkud redundantně odkazuje na oznámení, zde tedy je určující doručení obviněnému. Kdy je naopak rozhodnutí o vině vydáno stanoví § 71(2) SprŘ, zde nejde o okamžik doručení, ale o den, kdy bylo vyhotovené rozhodnutí předáno k doručení, tedy opustilo úřad a ten tak projevil vůli navenek (do tohoto okamžiku může SO obsah správního aktu libovolně měnit, nebo třeba vůbec nevydat, ale jakmile jej vypraví, je rozhodnutí platné a závazné i pro vydávající úřad a zasahovat do něj lze jen na základě zákonem upravených opravných či dozorčích prostředků).

Jediný problém je s příkazem, je-li vydáván jako první úkon v řízení. Příkaz je zvláštní formou rozhodnutí (viz § 150 SprŘ) a zároveň je-li prvním úkonem, tak zahajuje řízení (samozřejmě až doručením). Vykládáno ryze textualisticky a formalisticky by to znamenalo, že promlčecí dobu přerušuje dvakrát, nejdřív vydáním, a pak krátce na to zahájením řízení, nicméně takový výklad mám za absurdní a jsem si téměř jist, že ke stejnému závěru dospěje i praxe a soudy. Argumentů je mnoho, např. nedává smysl, aby nějaká skutečnost přerušovala promlčecí dobu, když řízení ještě nezačalo, případně lze analogicky argumentovat trestním právem, odkud to je zjevně opsáno (tam taky nemá trestní příkaz účinky přerušení promlčecí doby dřív než zahájení stíhání, protože to je zahájeno už doručením návrhu na potrestání soudu) no a především lze argumentovat teleologicky s odkazem na předchozí právní úpravu v PřesZ/1990, kde byl příkaz explicitně ošetřen (a nic nenasvědčuje tomu, že by záměrem zákonodárce v rámci rekodifikace přestupkového práva bylo zavedenou praxi změnit, spíš jen legislativci, který návrh tvořil, při kopírování trestního zákoníku nedocvaklo, že by si toto zasloužilo zmínit).

Tedy v konkrétní věci, pokud se přestupek stal dne X, příkaz byl vyhotoven X+rok (vypraven nejdříve také X+rok, případně plus nějaký ten den) a patrně doručen později než X+rok, bylo by promlčeno. Zde do toho ale vstupuje ještě problematika předchozí úpravy promlčení sprdele a přechodných ustanovení, protože delikt byl spáchán před účinností PřesZ/2016. Což jsme zde též mnohokrát probírali, stačí hledat.
« Poslední změna: 16 Března 2018, 00:37:21 od hh »
IP zaznamenána