30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Turbo mode?  (Přečteno 7161 krát)

pepapako

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
[?] Turbo mode?
« kdy: 09 Března 2018, 09:26:49 »

Dobrý den,
přišla mi před rokem výzva k zaplacení odpustku. Ignoroval jsem to.
Teď po roce mi přišel papír, že jsem byl uznán vinným ze spáchání přestupku tím, že jsem nezajistil, aby byly při použití mého vozidla dodržovány povinnosti řidiče a blabla.
Zajímavé na tom je, že datum na tomto papíře je X. Y. 2017 a datum spáchání údajného přestupku je X. Y. 2016.
Tzn. přesně rok.
To je normální?
Můžu s tím něco dělat? Má smysl proti tomu podávat odpor?
M.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #1 kdy: 09 Března 2018, 09:39:54 »

Málo informací. Naskenujte co Vám přišlo, anonymizujte a nahrajte sem.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #2 kdy: 09 Března 2018, 14:56:53 »

pepapako: Ten dopis z roku 2017 přišel teď??

Ale jestli datum doručení bylo víc jak rok od přestupku tak argumentujte promlčením.. ale jestli ten dopis je příkaz tak ve lhůtě podejte odpor.
IP zaznamenána

pepapako

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #3 kdy: 12 Března 2018, 10:30:20 »

Pardon, jsem ještě pořád duševně v minulém roce.
Ve skutečnosti přestupek = 2017, dopis = 2018.
Přesně rok po tom.
Můj dotaz je - pokud mě "uznávají vinným" ze spáchání přestupku ne překročení rychlosti, ale nezajištění, že s mým vozidlem nikdo nespáchá přestupek (IMHO teda extrémně absurdní zákon, tohleto), mám možnost se nějak bránit? Má smysl ten odpor podávat? Nebo akorát zaplatím ještě navíc nějaké soudní výlohy?

Naskenovaný dokument (první stránka) zde:

https://ibb.co/bCEUYS

IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #4 kdy: 12 Března 2018, 11:25:16 »

- skutečně to je absurní právní úprava,
- máte možnost se bránit, o tom je celé tohle fórum,
- má smysl podat odpor, pokud nechcete být státu za blbce,
- pravděpodobnost, že zaplatíte pokutu za přestupek a náklady, se bez celého spisu nedá posoudit, nicméně je celkem velká,
- pokud nebudete mít štěstí na blbce úředníka, je téměř jisté, že budete muset k soudu,
- když to poženete až k NSS a všechno prohrajete, přijdete o cca 20.000,- Kč (pokuta, náklady řízení, soudní poplatky, právník).

- nebo můžete poslušně zaplatit, a pak znovu a znovu v každém dalším případě, a až do konce života budete za dojnou krávu

Jestli má smysl se do toho pouštět, to si musíte rozhodnout sám.
« Poslední změna: 12 Března 2018, 11:28:35 od uziv »
IP zaznamenána

pepapako

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #5 kdy: 12 Března 2018, 11:28:55 »

Dobře, ale čím se dá obecně v takovéhle situaci konkrétně argumentovat (například)?
Je nepochybně prokazatelná skutečnost, že jsem nezajistil, že moje vozidlo atd. (když mají nejspíš fotku z radaru s SPZ a majitelem vozidla jsem v registru já).
Přijde mi tím pádem, že to nemůžu nijak rozporovat, řidiče jsem neoznámil ani odpustek nezaplatil...
Klidně podám odpor, ale napřed bych rád věděl, na základě čeho bych to měl udělat... ve vypršení nějaké časové lhůty asi moc doufat nemůžu...
IP zaznamenána

pepapako

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #6 kdy: 12 Března 2018, 11:31:26 »

Přijde mi, že celá tahle mašinerie těch odporů a odvolání je příšerně neefektivní, připadá mi, že by bylo nejlepší si nějak obfuskovat SPZku, aby to kamery nepřečetly, a utnout celé tohle vybírání nesmyslných poplatků hned v zárodku...
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #7 kdy: 12 Března 2018, 12:04:44 »

To "například" tady nikdo nechce moc dělat. Nikomu se nechce zbytečně přemýšlet nad variantami. Proto je důležitý spis. Vy jste přímo zainteresovaný, a přitom se Vám nechce zajít pro spis, anonymizovat ho a nahrát. A čekáte, že ostatní Vám naslepo vyhodnotí pravděpodobnost úspěchu, abyste snad neměl zvýšené náklady. Takhle to nefunguje.

A teď ukázka:
Citace
Je nepochybně prokazatelná skutečnost, že jsem nezajistil, že moje vozidlo atd. (když mají nejspíš fotku z radaru s SPZ a majitelem vozidla jsem v registru já).
Majitel vozidla jste, to nezpochybníte. Ale - mají skutečně fotku z radaru? je vozidlo skutečne v radarovém svazku? má radar platnou certifikaci? je na místě schválenem policií ČR? je to policejní schválení platné? jde skutečně o automatizované zařízení ? jak spolupracuje městská policie s policií ČR při měření atd.

Citace
Přijde mi tím pádem, že to nemůžu nijak rozporovat, řidiče jsem neoznámil ani odpustek nezaplatil...
Zaplatit jste mohl (ale nemusel), řidiče jste oznámit taky mohl (ale nemusel). Rozporovat to můžete, ale budete se muset dostat až k NSS.

Odpor se podává bez odůvodnění. Naopak úřad musí zahájit řízení, provést všechny důkazy atd.

A hlavně nepište, že si myslíte, že to mají v pořádku, protože jak říká velký guru hh, "myslet znamená hovno vědět" :)

A k druhému příspěvku: Je jistě možné věnovat se prokopávání slepých uliček, ve výsledku to ale nebývá moc efektivní.
« Poslední změna: 12 Března 2018, 12:09:52 od uziv »
IP zaznamenána

pepapako

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #8 kdy: 12 Března 2018, 13:18:26 »

"nechce zajít pro spis" - jednak nevím, z čeho jste tohle usoudil, a jednak to není tak úplně na pět minut (znamená to dojet kvůli tomu z Prahy do Kralup).
Co se týče toho ostatního, na něco z toho odpovědět můžu - minimálně v tom dopisu tvrdí, že radar platnou certifikaci má (zmiňují tam konkrétní Ověřovací list včetně čísla a data vydání), a jde údajně o přístroj SYDO Traffic Velocity.
Ale díky, přesně tyhle příklady případných námitek mě zajímaly - co se dá případně rozporovat nebo co je potřeba ověřit.
M.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #9 kdy: 12 Března 2018, 13:44:01 »

Pročtěte si ukončené případy. Můžete se tak inspirovat, na čem jde a na čem nejde spor vyhrát.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #10 kdy: 12 Března 2018, 13:57:40 »

Ve skutečnosti přestupek = 2017, dopis = 2018.
Přesně rok po tom.

Doručení dopisu.. třebas i fikcí.. nastalo do roka po přestupku a nebo později??


Můj dotaz je - pokud mě "uznávají vinným" ze spáchání přestupku ne překročení rychlosti, ale nezajištění, že s mým vozidlem nikdo nespáchá přestupek (IMHO teda extrémně absurdní zákon, tohleto), mám možnost se nějak bránit? Má smysl ten odpor podávat? Nebo akorát zaplatím ještě navíc nějaké soudní výlohy?

Ano máte možnost se bránit..
když podáte odpor a prohrajete řízení tak zaplatíte navíc tisícovku.. ale šanci na výhru bez spisu nikdo neodhadne..

ale já myslím že se většinou vyplatí odpor podat.. zejména jestli k doručení příkazu došlo později než rok po přestupku.

A i když prohrajete tak se aspoň něco naučíte a taky odložíte splatnost pokuty.. je to pod druhou nejpomalejší odvolačkou a tak by řízení asi letos neskončilo..

Přijde mi, že celá tahle mašinerie těch odporů a odvolání je příšerně neefektivní, připadá mi, že by bylo nejlepší si nějak obfuskovat SPZku, aby to kamery nepřečetly, a utnout celé tohle vybírání nesmyslných poplatků hned v zárodku...

..ale musíte se umět vypořádat s přestupkem za nečitelnou SPZ.. za který hrozí pokuta 10000 a roční zákaz řízení
IP zaznamenána

icu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 337
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #11 kdy: 12 Března 2018, 18:00:57 »

IMHO by radar měl problém s čitelností takové RZ z Tuniska...
https://www.vosizneias.com/assets/uploads/news_photos/thumbnails/800_rvolifg9qbxhei8ihh21kybxmvwaxkyh.jpg

Zelenou kartu by tam vydat měli, malý TP bude v arabštině a francouzštině a víc snad člověk tady nepotřebuje.
IP zaznamenána

pepapako

  • Příspěvků: 7
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #12 kdy: 15 Března 2018, 13:43:44 »

Ve skutečnosti přestupek = 2017, dopis = 2018.
Přesně rok po tom.

Doručení dopisu.. třebas i fikcí.. nastalo do roka po přestupku a nebo později??

Později. Přestupek = X.Y.2017, datum na papíře = X.Y.2018. ale doručení cca X+3 dny.Y.2018.

EDIT by enzym: opraveny tagy citace

(díky za opravu)

BTW k tomu doručení - IMHO je to datum doručení jedno, rozhodující je datum zahájení řízení, což je na papíře samozřejmě přesně den před promlčením...
« Poslední změna: 15 Března 2018, 14:06:34 od pepapako »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #13 kdy: 15 Března 2018, 14:39:41 »

Tak jako jeden bod obhajoby namítněte promlčení.. SO asi namítne že podle starého zákona to promlčené není a podle nového zákona se promlčení nezkrátí.. a vy namítnete že takový postup je neústavní.


BTW k tomu doručení - IMHO je to datum doručení jedno, rozhodující je datum zahájení řízení, což je na papíře samozřejmě přesně den před promlčením...

No ano.. rozhoduje datum zahájení řízení.. a řízení je zahájeno doručením toho dopisu.
« Poslední změna: 15 Března 2018, 14:41:58 od 2M »
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 090
    • Zobrazit profil
Re:Turbo mode?
« Odpověď #14 kdy: 15 Března 2018, 14:40:03 »

Citace
IMHO je to datum doručení jedno, rozhodující je datum zahájení řízení
Možná ne - dovolil bych si citovat § 78 odst. 2 SprŘ Řízení je zahájeno doručením oznámení o zahájení řízení podezřelému z přestupku. Samozřejmě netuším, zda je aplikace tohoto ustanovení ta jediná správná a zakládá promlčení přestupku podle §§ 30 an.

EDIT1: Asi nemám pravdu, protože přechodné ustanovení srv. § 112 odst. 2 SprŘ., abych pravdu řekl, tak zase tak úplně přesně tomu textu nerozumím, ani na to nedokáži sestvit pravdivostní tabulku. Ustanovení dosavadních zákonů o lhůtách pro projednání přestupku nebo jiného správního deliktu, lhůtách pro uložení pokuty za přestupek nebo jiný správní delikt a lhůtách pro zánik odpovědnosti za přestupek nebo jiný správní delikt se ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona nepoužijí. Odpovědnost za přestupek a dosavadní jiný správní delikt však nezanikne dříve, než by uplynula některá ze lhůt podle věty první, pokud k jednání zakládajícímu odpovědnost došlo přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona. Co si vybavuji výklad právního guru hh, tak to znamená, že promlčeceí lhůty pro starý přestupek se použijí staré. Zkusím dohledat.

EDIT2: Dohledáno zde https://www.30kmh.cz/index.php?topic=5064.msg59978#msg59978. Je to polojasné až zamlžené.
« Poslední změna: 15 Března 2018, 16:10:20 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.