30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: K podání vysvětlení předvolán zástupce/zmocněnec - co s chybou úřadu?  (Přečteno 4574 krát)

sprriz

  • Příspěvků: 47
    • Zobrazit profil

Nechtěně se mi povedlo přivést úřad 1. úrovně k tomu aby předvolal k podání vysvětlení zmocněného zástupce. Dle FSM a judikatury se jedná o nesmysl (zastupování před začátkem řízení), nicméně jde k tíži úřadu když takto předvolává.

A teď jak s tím naložit - nechat předvolání bez povšimnutí jako nezákonné a počkat až na nějaké rozhodnutí, příkazy apod. a ty pak shodit s tím že nebylo zákonně doručováno a podáno vysvětlení? Nejsem příliš příznivcem takovýchto postupů a myslím že bych se obhájil standardní cestou, ale pokud je první varianta "tutovka" a případ by se tím uzavřel, tak bych tohoto pochybení úřadu zřejmě využil.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil

Chtělo by to znát kontext. Jste si jist, že tomu zmocněnci bylo doručeno (nesmyslně) opravdu jako zástupci osoby, která měla vysvětlení podat, nebo jen SO z nějakého důvodu chce slyšet vysvětlení právě od zmocněnce?
IP zaznamenána

sprriz

  • Příspěvků: 47
    • Zobrazit profil

Pardon, přehlédl jsem Vaší předsváteční odpověď a teprve nyní jsem se znovu do tématu podíval. Ale k věci: ano, jsem si jist, že to tak je - zmocněnec je žádán jako zástupce udaného řidiče, čili se jedná o ten "nezákonný" úřední postup.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil

Jestli není zahájeno řízení, tak to asi moc velký potenciál nemá. Není povinnost úřadu si podezřelého v rámci prověřování předvolávat, takže pokud by následně bylo např. zahájeno příkazem, nedalo by se to shodit jen na tom, že SO udělal v předprocesní fázi chybu.

Otázka je, proč vůbec podezřelého/zmocněnce předvolávají a jak o tom zastoupení vědí? V praxi se podezřelý předvolává buď proto, že úřad má nekompletní důkazy (a doufá, že z něj vyláká nějaké přiznání, resp. doplnění informací potřebných k zahájení řízení), nebo vůbec nejde o vysvětlení, ale nabídku příkazu na místě (pro obviněného sleva, pro úředníka bez práce) - vůbec nejčastěji je to pak kombinace těchto dvou věcí.

Jako zmocněnec bych se asi úřadu přeptal, jak to myslí a ať pokud možno sdělí, k čemu požaduje vysvětlení, aby si mohl zmocněnec s mandantem rozhodnout, zda to může vyřídit sám zástupce, nebo je třeba i osobní účast mandanta. Když nic jiného, tak je to trochu zdrží ...
IP zaznamenána

sprriz

  • Příspěvků: 47
    • Zobrazit profil

Rozumím, díky za rozšíření obzorů.

Úřad se chce dobrat k totožnosti řidiče v době spáchání přestupku. Provozovatel označil nyní obeslanou osobu a od ní chce úřad podání vysvětlení.
IP zaznamenána