30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Kontrola kufru/kontrola povinné výbavy  (Přečteno 38248 krát)

mistrx

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Kontrola kufru/kontrola povinné výbavy
« kdy: 10 Dubna 2014, 17:56:29 »

Dobrý den,

Nedávno jsem se setkal s policejní kontrolou která chtěla vidět obsah kufru, saozřejmě jsem jí ho nechtěl ukázat (ne že bych něco vezl, ale pro čistý princip) protože neřekla žádné relevantní důvody, odmítl jsem. § 42 zákonu o policii toto přesně upravuje:

(3) Policista je oprávněn zastavit dopravní prostředek a provést jeho prohlídku, pátrá-li po
a) osobách hledaných, pohřešovaných nebo protiprávně se zdržujících na území České republiky,
b) zbraních, střelivu, výbušninách, omamných a psychotropních látkách a jedech, nebo
c) věcech pocházejících z trestné činnosti anebo souvisejících s trestnou činností,
má-li důvodné podezření, že se v dopravním prostředku taková osoba nebo věc nachází.

Policista mě ovšem dostal na povinné výbavě takže jsem ten kufrt stejnjinak musel otevřít a povinnou výbavu mu ukázat.

K dotazu Jak přesně argumentovat kdyby například chtěl prohledávat zavazadla? Co přesně musí uvést? A jak se vyvarovat právě toho aby se do kuru ,,dostal" tím že bude chtít vidět povinnou výbavu? Popřípadě měl jsem v kufru hromadu zavazadel a rezervu až dole, na kterou jsme se také dostali ... nějaký nápad jak na to abych nemusel vystěhovávat celý kufr? Díky za každou radu
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola kufru/kontrola povinné výbavy
« Odpověď #1 kdy: 10 Dubna 2014, 18:20:45 »

Čistě technicky dává smysl poskytnout jim minimální součinnost, tedy například ukázat na poklop, pod kterým je rezerva … případně ho jenom drobně nadzvednout, aby tam viděli. Rozhodně nemáte povinnost rezervu například vytáhnout.
IP zaznamenána

mistrx

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola kufru/kontrola povinné výbavy
« Odpověď #2 kdy: 10 Dubna 2014, 18:36:31 »

Nejde o vytahovaní pneumatiky, ale zavazadel které jsem v tu chvíli měl plný kufr (cesta na dovolenou)
IP zaznamenána

A.c.a.b.

  • Příspěvků: 138
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola kufru/kontrola povinné výbavy
« Odpověď #3 kdy: 11 Dubna 2014, 11:29:05 »

Nic bych mu neukazoval...na to nemá právo..pokud chce vidět lékárnu at se otočí nebo počká v autě já mu jí případně ukážu..
pokud odmítneš cokoliv ukazovat musí mít povolení k prohlídce... i vůz je tvůj majetek..nemůžou si dělat co chtěj...

jinak by toho zneužívali, říct že jsi feták a že máš v kufru drogy by mohli zneužít na každého..

Já jim to minule odepřel. At mi ukáží povolení nebo at si ho zajistí... zalezli do boudy.... tedy prošlo to.




Např. vůz diplomata je bráno jako suverení uzemí státu odkud diplomat pochází...
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola kufru/kontrola povinné výbavy
« Odpověď #4 kdy: 11 Dubna 2014, 12:14:27 »

tohle je zajímavé téma

jak postupovat, když se bude chtít do kufru "podívat" pod záminkou že hledá zbraně/drogy/cokoliv... může argumentovat nějakou jejich COBRA 11 akcí a tvrdit, že ja to operativní zákrok a nemůže čekat na povolení
IP zaznamenána

e-m

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 254
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola kufru/kontrola povinné výbavy
« Odpověď #5 kdy: 11 Dubna 2014, 12:22:55 »

Tady podle mě taháte za kratší konec. Policista prostě řekne, že pátrá po hledaných osobách, zbraních, střelivu, výbušninách, či omamných látkách. Měl by mít důvodné podezření a samozřejmě Vám sdělit, na základě čeho ono důvodné podezření má. Pokud kvůli tomu musíte vyskládávat celý kufr, rozhodně bych si vše natáčel a podal stížnost.

« Poslední změna: 11 Dubna 2014, 15:03:32 od e-m »
IP zaznamenána

tomasmaladd

  • Příspěvků: 209
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola kufru/kontrola povinné výbavy
« Odpověď #6 kdy: 11 Dubna 2014, 14:02:28 »

Pěkné téma díky za něj.
Dle mého v některých případech si člověk fízla rád "vychutná" a připomíná mu veškeré jeho povinnosti a suše mu oznamuje že dokud nebude řádně postupovat nemůže očekávat mojí součinnost případně jinak znepříjemňovat život.
Ale zase bych tento postup volil jen v případě že mě policajt průdí a chová se jako zmrd, pokud se chová normálně a třeba kontrolu zbytečně neprotahuje, raději mu umožnit i věci na které nemá automaticky právo. 

BTW: dokonce i kdyby člověk něco nelegálního převážel, tak by nebylo moc strategické upírat polici přístup do vozu.
IP zaznamenána

kuzzzma

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola kufru/kontrola povinné výbavy
« Odpověď #7 kdy: 11 Dubna 2014, 16:07:36 »

jEN BYCH RÁD PODOTKNUL ŽE REZERVA NENÍ POVINNOU  VÝBAVOU VOZIDLA, TAKŽE ČASTÝ POŽADAVEK POLICISTŮ AŤ OTEVŘETE KUFR ŽE CHTĚJÍ VYDĚT REZERVU? FUCK OFF :-)
IP zaznamenána

mistrx

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola kufru/kontrola povinné výbavy
« Odpověď #8 kdy: 11 Dubna 2014, 16:20:26 »

ok, rezervu vynechme, na tu uz jsem taky prisel ze staci spray, ktery jsem zakoupil ... nicmene stale a furt mame v kufru veskerou povinnou vybavu ... :/

Kazdopadne se muzete tesit na clanek na co presne ma policie pravo a jak se chovat, vcetne citace vsech zakonu ktere jim muzete ihned omlatit o hlavu :)
IP zaznamenána

Luky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 82
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola kufru/kontrola povinné výbavy
« Odpověď #9 kdy: 13 Dubna 2014, 22:14:06 »

Měl by [..] Vám sdělit, na základě čeho ono důvodné podezření má.

Na základě čeho? Uvést by to musel např. nadřízeným, kteří by zkoumali důvodnost podezření

Pokud kvůli tomu musíte vyskládávat celý kufr, rozhodně bych si vše natáčel a podal stížnost.

Hrách na stěnu házeti..
IP zaznamenána

JJ

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 323
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola kufru/kontrola povinné výbavy
« Odpověď #10 kdy: 15 Dubna 2014, 10:53:19 »

Na základě čeho? Uvést by to musel např. nadřízeným, kteří by zkoumali důvodnost podezření
Setkal jsem se s názorem, že to má být součástí zápisu dle §109 odst. 2 ZoPČR, pokud si ho kontrolovaná osoba vyžádá. Ale vzhledem k tomu, že 99 % švestek ani neví, že takový paragraf existuje, v praxi to asi bude wurst.
IP zaznamenána

andy

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola kufru/kontrola povinné výbavy
« Odpověď #11 kdy: 15 Dubna 2014, 17:26:01 »

pokud odmítneš cokoliv ukazovat musí mít povolení k prohlídce... i vůz je tvůj majetek..nemůžou si dělat co chtěj...

jinak by toho zneužívali, říct že jsi feták a že máš v kufru drogy by mohli zneužít na každého..

Já jim to minule odepřel. At mi ukáží povolení nebo at si ho zajistí... zalezli do boudy.... tedy prošlo to.


K větě první. Přečtěte si §42 odst. 6 zákona O Policii. Jak uvidíte, mohou použít i síly k překonání vašeho odporu či otevřít kufr silou.

K povolení - zjevně si pletete trestní a policejní právo. Vozidlo se obecně rozumí "jiným prostorem" a realizuje-li se výše uvedené oprávnění týkající se konkrétně vozidla dle zákona O Policii, i přes váš odpor si zjednat přístup do vozidla mohou a žádné povolení nepotřebují.

K větě druhé. Zneužívat toho mohou. Stačí si jen zdůvodnit, co je to "důvodné" podezření vzhledem k odst. 1 a 3 výše uvedeného paragrafu. Jinými slovy, jde jen o to, jak to napíše/ zdůvodní, potom se můžete ustěžovat jak chcete a stejně to k ničemu nebude. Jelikož se jedná o faktický, bezprostřední zásah, na místě s tím neuděláte beztak nic, stěžovat si můžete teprve poté, podáním stížnosti.
« Poslední změna: 15 Dubna 2014, 17:27:42 od andy »
IP zaznamenána

mistrx

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola kufru/kontrola povinné výbavy
« Odpověď #12 kdy: 15 Dubna 2014, 21:21:37 »

Ok, dostaňme se do extrému že já mu řeknu že prostě do toho auta mu přístup nepovolím z důvodu že nemá DŮVODNÉ PODEZŘENÍ a pokud je, ať mě ho sdělí... V tu chvíli se dostáváme do patové situace a vzhledem k tomu že důvodné podezření nebude mít, zřejmě se tam ani silou nebude pokoušet dostat (chtěl bych vidět následující spor kde on vymlátí kufr, prohledá ho a nic nenajde ... ) nejdůležitější je imho klazule ono důvodné podezření, což prostě namátková kontrola není ani hloupou náhodou ...
IP zaznamenána

andy

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola kufru/kontrola povinné výbavy
« Odpověď #13 kdy: 15 Dubna 2014, 21:49:10 »

Patová situace to není. Jakékoli oprávnění bez možnosti ho vynutit by ztrácelo smysl, proto na to zákon zákon samozřejmě pamatuje, což zjistíte, když si přečtete celý ten paragraf. Pokud to důvodné podezření má (a proč by jinak do kufru chtěl koukat, z plezíru asi ne) a vy mu to neumožníte, tak se jednak dopustíte přestupku neuposlechnutí výzvy, kterou zajisté použije, co už samo o sobě odůvodňuje další úkony a v případě, že mu v tom budete bránit, můžou přijít na řadu donucovací prostředky vůči vám a vozidlo může prohlédnout i za užití násilí, což mimochodem může znamenat i riziko poškození vozidla či vašeho oděvu či zdraví. Pokud bude přiměřené, na náhradu škody poté nárok mít nebudete vzhledem k ustanovení o náhradě škody, jelikož jste protiprávní stav vyvolal sám. Stejně tak nebude možno vymáhat škodu podle zákona o odpovědnosti za škodu při výkonu veřejné moci, jelikož se z jeho strany nebude jednat o nesprávný úřední postup. To jestli s tím na místě souhlasíte nebo ne není vůbec relevantní, stejně tak není vůbec relevantní váš názor na jeho důvodné podezření. To je neurčitý právní pojem, pod kterým si můžeme představit kde co a zcela jistě není těžké takový důvod vymyslet, pokud to nebude kravina, je to v podstatě nenapadnutelné. Hodnotit zákonnost jeho postupu a podle toho se rozhodovat je zcela v rozporu s principem faktického zásahu.

Na druhou stranu právě vzhledem k zákonu O Policii je povinen vás poučit o důvodu, vašich právech ( posléze si stěžovat ) a povinnostech ( strpět úkon ). Ale pozor - nemusí vám citovat paragrafy a doslovné znění zákona.

Co se týče rezervy, lékárničky atd. Tam se bude jednat spíše o neuposlechnutí výzvy a samotné nepředložení a tak neprokázání povinné výbavy. Kvůli lékárničce se vám do kufru vlámávat bude asi opravdu těžko.

Doporučuji vám se na místě případně do křížku nepouštět, díky neznalosti zákona by to pro vás mohl být trapas :) Jediné z vaší strany správné řešení je:

1) umožnit mu prohlídku dopravního prostředku
2) podat posléze vůči jeho jednání stížnost

A jak se do vašeho vozidla například dostat? Zcela jednoduše. Z výše uvedeného vyplývá, že si policista auto může zpřístupnit sám, tedy např. otevřít kufr z prostoru řidiče. Pokud auto uzamknete, podle §35 odst.2 zák. O Policii, směřuje-li proti vám zákrok či úkon, je možné provést prohlídku vaší osoby, která se v principu neliší od osobní prohlídky dle trestního řádu a nic nebrání tomu, u vás nalezené klíče od vozidla v souladu s výše uvedeným ustanovením použit k odemčení vozidla atd... je to tedy zbytečný boj s větrnými mlýny..
« Poslední změna: 15 Dubna 2014, 22:06:30 od andy »
IP zaznamenána

Hroch

  • Příspěvků: 18
    • Zobrazit profil
Re:Kontrola kufru/kontrola povinné výbavy
« Odpověď #14 kdy: 16 Dubna 2014, 10:55:14 »

Chtěl bych se zeptat jak je to s tou nezbytně nutnou součinností? Pokud věci správně rozumím tak v těchto případě musím projevit nezbytně nutnou součinnost. Co to ale může znamenat. Pokud někdo chce kontrolovat obsah něčeho tak musí mít nezbytně nutně přístup dovnitř. Stačilo by tím pádem prohlásit:
"Policisto, uděluji Vám povolení k přístupu do tohoto vozidla pro účely kontroly. Vemte prosím na vědomí že veškerá škoda kterou při tom způsobíte půjde na Váš vrub."

Inu potom bych nechal se s tím Policistu poprat. Nikde v zákoně jsem neviděl že by byla povinnost vozit povinnou výbavu na místech k tomu výrobcem určených (opravte mě pokud jsem to přehlédl), tudíž lékárnička může být na zcela nečekaném místě. To že něco není nalezeno není důkazem o tom že to není/chybí.

Co o tom soudíte? Je to použitelné? Nezastírám že vycházím z principů "s policií se nebavíme" a "neděláme pro úřad a Policii víc než musíme".
IP zaznamenána