30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Zrušení rozhodnutí ze strany SO  (Přečteno 5750 krát)

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
[WIN] Zrušení rozhodnutí ze strany SO
« kdy: 05 Září 2017, 02:05:49 »

Pokud SO1 vydá rozhodnutí, které (očividnou chybou ze strany SO1) obviněnému vyhovuje, může jej SO1 nějakým způsobem zrušit? Má na to vliv nabytí právní moci?

Děkuji.
« Poslední změna: 06 Ledna 2018, 07:55:44 od frantisek »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Zrušení rozhodnutí ze strany SO
« Odpověď #1 kdy: 05 Září 2017, 07:47:33 »

Jde o to, co to je za chybu. Pokud tu očividnou chybu SO nejen udělal, ale je i přímo součástí rozhodnutí, tak by to mohlo splňovat podmínky pro vydání opravného rozhodnutí - § 70 SprŘ. Na PM to vliv nemá, takto může SO rozhodnutí změnit před i po PM, proti opravnému rozhodnutí lze podat odvolání.

Opravné rozhodnutí by ale mělo sloužit jen na opravu překlepů, zjevných chyb (rok 217 místo 2017) atp., nikoliv měnit meritum věci.

Vydané (= vypravené, platné) rozhodnutí vydávající SO1 z vlastní iniciativy měnit nemůže (nepočítáme-li to opravné rozhodnutí, což by neměla být změna, jen oprava), je jím sám vázán. Do právní moci nemůže dělat vůbec nic, poté připadá v úvahu přezkum (je-li problém v zákonnosti rozhodnutí) nebo obnova řízení (je-li problém se správným zjištěním skutkového stavu). Přezkum může přímo SO1 provést jen z iniciativy účastníka, jinak by musel dávat podnět na SO2 (a tedy se i zároveň nadřízenému úřadu pochlubit, že něco zvrtal). Pro obnovu ex offo by na novém řízení musel být veřejný zájem.
« Poslední změna: 05 Září 2017, 07:49:17 od hh »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Zrušení rozhodnutí ze strany SO
« Odpověď #2 kdy: 22 Listopadu 2017, 17:25:37 »

Ledy se hnuly, téma přesouvám do neveřejné sekce a situaci popíšu blíže.

02/2017 - Vozidlo Kamaráda Provozovatele bytem Ulice 1 Městečko, nar. 1.1.1111 údajně parkovalo tak, že nezůstaly alespoň 3 metry pro každý směr

03/2017 - Kamarádovi Provozovateli byla doručena sprdelní výzva od MěÚ Prdelov (ignorováno)

04/2017 - Kamarádovi Provozovateli byl doručen Příkaz, vinen sprdelí

05/2017 - Kamarád Provozovatel podal (včas) odpor

08/2017 - Kamarádovi Provozovateli bylo doručeno Rozhodnutí od MěÚ Prdelov:
Citace
Č.j. 0000-11
V Prdelově dne X.8.2017
ROZHODNUTÍ
Městský úřad Prdelov, odbor ... rozhodl ... že obviněný pan

Kamarád Provozovatel bytem Ulice 1 Městečko, nar. 1.1.1111

se dopustil správního deliktu podle ....

Za to se ukládá panu:

Cizí Chlap bytem Prdelovská 2 Prdelov, nar. 2.2.2222

podle ust. ... a o změnách některých zákonů:

Pokuta ve výši 1.500,-Kč (pět-tisíc-korun-českých)

Dále povinnost uhradit MěÚ Prdelov ... náhradu nákladů řízení ... v paušální částce 1.000,-Kč.
...
Nebylo reagováno, proti pokutě Cizímu Chlapovi Kamarád Provozovatel neměl připomínky, proto nepodával odvolání.

11/2017 - Kamarádovi Provozovateli bylo doručeno Upozornění na nedoplatek ve výši 2.500,-Kč podle vykonaného a pravomocného rozhodnutí č.j. 0000-12 ze dne X.8.2017 v právní moci dne Y.9.2017, spojené s výhrůžkou  exekutorem.

Za normálních okolností bych navrhoval jim odepsat něco ve stylu "Dle Rozhodnutí č.j. 0000-11 ze dne X.8.2017 vznikla povinnost platby Cizímu Chlapovi bytem Prdelovská 2 Prdelov nar. 2.2.2222 a ne mně, tak už mne laskavě neobtěžujte." Otázkou pak je, jakým způsobem by to následně mohl MěÚ Prdelov opravovat (zvlášť když sám tvrdí, že rozhodnutí je v právní moci). Proto také ten původní dotaz.

Trochu mne ale děsí, že se odkazují na rozhodnutí č.j. 0000-12, které ovšem nebylo Kamarádovi Provozovateli doručeno. Jestli MěÚ Prdelov nezkouší nějakou levárnu - např. tvrdit, že v doručeném dopise ze dne X.8.2017 nebylo Rozhodnutí 0000-11, nýbrž (již opravené) Rozhodnutí 0000-12.

Nějaké tipy? Děkuji.
« Poslední změna: 22 Listopadu 2017, 17:49:30 od Číkus »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Zrušení rozhodnutí ze strany SO
« Odpověď #3 kdy: 22 Listopadu 2017, 17:43:39 »

Dopis 0000-11 máte? Tak není co řešit. Jiný neexistuje.

Já bych to zaplatil, počkat do prekluze (08/2018) a začal vymáhat bezdůvodné obohacení.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 306
    • Zobrazit profil
Re:Zrušení rozhodnutí ze strany SO
« Odpověď #4 kdy: 22 Listopadu 2017, 17:48:02 »

No pro začátek reagujte asi tak, jak navrhujete. Ale ještě předtím si u Kamaráda Provozovatele ověřte, zda náhodou neignoroval poštu a nedoručilo se mu fikcí opravné rozhodnutí 0000-12. Proti kterému sice mohl dát odvolání (a namítat, že změna v osobě, které je uložena povinnost, fakt není překlep, který by bylo možné takto řešit), nicméně pokud to proignoroval a odvolání nepodal, tak s tím teď už těžko bude něco dělat.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Zrušení rozhodnutí ze strany SO
« Odpověď #5 kdy: 22 Listopadu 2017, 18:12:26 »

opas> Kamarádovi jsem (než jsem si všil nesrovnalosti v číslech jednacích) zmínil i hardcore variantu nechat proběhnout exekuci a pak to z nich s velkou slávou vysoudit zpět, ale takto extrémnímu řešení nebyl nakloněn. Mám za to, že ani Vámi navrhované řešení nebude dle jeho gusta.

hh> Kamarád dostal za úkol zkontrolovat, zda nějaký dopis nezazdil. To samozřejmě není zcela vyloučeno a také nelze opomenout možnost, že to zazdila pošta a nevhodila ani poučení. Rozseknout by to asi mohlo nahlédnutí do spisu, ale předpokládám, že tím by bylo rozhodnutí 0000-12 doručeno (pokud je ve spise). Tím by ale patrně začala běžet nová lhůta pro odvolání. Samozřejmě za předpokladu, že od něj není doručenka od pošty z 08/2017. Kamarád to ale má do Prdelova trochu z ruky.

Nabízí se tedy něco jako:
Citace
Velevážený orgáne!

Rozhodnutí č.j. 0000-12 ze dne X.8.2017 mi nebylo nikdy doručeno, tedy mi na základě něj nemohla vzniknout žádná povinnost. Proto mne v této věci nadále neobtěžujte.

Pokud se vám ale (opět) podařilo napsat něco jiného, než jste chtěli napsat a máte na mysli Rozhodnutí č.j. 0000-11 ze dne X.8.2017, pak Vám tímto sděluji, že na základě něj vznikla platební povinnost Cizímu Chlapovi bytem Prdelovská 2 Prdelov nar. 2.2.2222 a ne mně. Proto mne v této věci nadále neobtěžujte.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Zrušení rozhodnutí ze strany SO
« Odpověď #6 kdy: 31 Prosince 2017, 11:55:28 »

Kamarád byl i ověřovat na poště a dle všeho žádný dopis nepropásl, tedy žádné rozhodnutí 0000-12 mu nebylo doručeno.

Po reakci uvedené v předchozím příspěvku bylo Kamarádovi doručeno Opravné rozhodnutí:
Citace
...
Městský úřad Prdelov ... rozhodl z moci úřední ve smyslu ustanovení § 70 SprŘ takto:

1. Výrok rozhodnutí vydaného zdejším správním orgánem dne X.08.2017 pod čj: 0000-11 se opravuje tak, že text

Za to se ukládá panu: Cizí Chlap bytem Prdelovská 2 Prdelov, nar. 2.2.2222

nahrazuje textem:

Za to se ukládá panu: Kamarád Provozovatel bytem Ulice 1 Městečko, nar. 1.1.1111


ostatní části výroku a odůvodnění zůstávají beze změn.

2. Dále se opravuje číslo jednací vydaného rozhodnutí, kdy se 0000-11 nahrazuje číslem jednacím 0000-12.

Odůvodnění

Po prostudování spisové dokumentace čj 0000 správní orgán zjistil, že z jeho strany došlo k pochybení v tom, že dne X.08.2017 vypravil Rozhodnutí čj: 0000-11, které bylo určeno ke skartování z důvodu zjevné chyby v psaní, kdy bylo chybně v tomto Rozhodnutí uvedeno pořadové číslo písemnosti "11" - správně mělo být uvedeno pořadové číslo "12" (dle Sběrného archu) a ve výroku: Za to se ukládá panu ... bylo chybně uvedeno "Cizí Chlap bytem Prdelovská 2 Prdelov, nar. 2.2.2222" - správně mělo být uvedeno "Kamarád Provozovatel bytem Ulice 1 Městečko, nar. 1.1.1111".

Ve spisové dokumentaci čj: 0000 je založeno Rozhodnutí čj: 0000-12 bez výše uvedených chyb v psaní.
...

Trochu mi to připomíná: Budu se rozvádět, člověče, přeřekl jsem se... Místo: "Děkuji ti za snídani, miláčku", jsem řekl: "Ty krávo, zkazila jsi mi celý život!"

V plánu je pochopitelně podat v poslední den lhůty blanketní odvolání, ale budu rád za další návrhy do doplnění odvolání. Pokud jsem správně pochopil předchozí příspěvky ve vlákně, je takovéto jednání SO Prdelov v rozporu se zákonem. SO může pomocí opravného rozhodnutí opravovat pouze menší věci a ne že potrestá někoho jiného (nebyl by, prosím, nějaký přiléhavý judikát?). Musel by zařídit přezkum (u SO2) a nebo tohle kolo vzdát a pokusit se to celé rozjet znova od začátku (což by byla z jeho strany předem prohraná bitva).
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Zrušení rozhodnutí ze strany SO
« Odpověď #7 kdy: 04 Ledna 2018, 00:33:35 »

Procházím SprŘ (zejména pak část 2. hlavu IX) a alespoň zatím nenacházím odpověď na tuto otázku:

Kdy správní řízení vlastně končí (pokud se nejedná o zastavení řízení dle § 66)?

Selským rozumem bych očekával něco jako "správní řízení je ukončeno nabytím právní moci rozhodnutí", ale nenacházím. Přece je nesmysl, aby správní řízení po dvou měsících dopadlo rozhodnutím s verdiktem "nevinen" a po dalším půl roce se ozval orgán s opravným rozhodnutím (dle § 70) s verdiktem "vinen". Nebo to je možné?

Snad mne napadá jen § 73 odst. 2:

"Pravomocné rozhodnutí je závazné pro účastníky a pro všechny správní orgány; ustanovení § 76 odst. 3 věty poslední tím není dotčeno."

(§ 76 odst. 3 věty poslední se týká pouze "usnesení, které se pouze poznamená do spisu")

Z toho mi prozatím do obranné taktiky vychází něco ve stylu:

Velevážený orgáne, jak je vám zcela jistě známo, dle § 73 odst. 2 SprŘ je i pro vás pravomocné rozhodnutí čj: 0000-11 (kterým byla uložena pokutu Cizímu Chlapovi) závazné a tedy jej již nemůžete měnit, ani kdybyste se na hlavu nebo i jiný orgán stavěli.

Za případné připomínky, nápady, nebo kritiku budu rád.

edit:

Ještě k nabytí právní moci Rozhodnutí čj: 0000-11. Předpokládám, že je nezpochybnitelné, že právní moci skutečně nabylo, jelikož bylo doručeno a Kamarád Provozovatel ve lhůtě nepodal odvolání. Teoreticky by ještě odvolání mohl podat Cizí Chlap (pokud je k tomu vůbec oprávněn), ale k tomu se to Rozhodnutí s největší pravděpodobností vůbec nedostalo. Ale to by pak stejně musel řešit odvolací správní orgán a vydat své rozhodnutí o navrácení řízení k první instanci, pak by se nejednalo o opravné rozhodnutí. Mám pravdu?
« Poslední změna: 04 Ledna 2018, 01:15:57 od Číkus »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 642
    • Zobrazit profil
Re:Zrušení rozhodnutí ze strany SO
« Odpověď #8 kdy: 04 Ledna 2018, 10:54:25 »

Tedy tohle je skutečně pro hh - nicméně pro pravomocně ukončené řízení snad nelze použít opravné rozhodnutí způsobem - "zaplatí Pepa",--> "tak ne změnili jsme názor, zaplatí Venca"--> " tak ne, doopravdy zaplatí Jarda"....
Nepřipadá v úvahu klasické přezkumné řízení dle § 94 SprŘ, zahájené orgánem z důvodu dle odst. 1)? Jenomže to by ze sebe oprávněná úřední osoba musela udělat debila, protože přezkum nejspíše dělá někdo jiný.
Stížnost na nadřízený orgán?
edit: navíc to vypadá, že ve spise je nějaký dost bordel  v listech a něco bylo vloženo či vyhozeno. Co přiměřená lhůta pro seznámení s podklady rozhodnutí? Co bylo mimochodem na listu č. 11 - protože dle orgánova sdělení to je něco jiného....
« Poslední změna: 04 Ledna 2018, 11:05:24 od gumidos »
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Zrušení rozhodnutí ze strany SO
« Odpověď #9 kdy: 08 Ledna 2018, 20:54:22 »

Připraveno blanketní odvolání (+ pár domácích úkolů pro orgána), odesílat se bude tento týden. Nějaké nápady do doplnění odvolání? Děkuji.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Zrušení rozhodnutí ze strany SO
« Odpověď #10 kdy: 26 Ledna 2018, 18:07:13 »

Dnes byla Provozovateli doručena Výzva k odstranění nedostatků v odvolání (tedy doplnění blanketního odvolání). Lhůta 5 pracovních dní, ale protože Provozovatel v pondělí večer odlétá do zahraničí na dovolenou, chtěli bychom podat doplnění už v pondělí. Je zde samozřejmě možnost, aby mne zmocnil a já to podal na konci lhůty, ale otázkou je, zda má smysl to tolik komplikovat kvůli pár dnům k dobru.

A nebo se ještě nabízí, že by doplnění poslal ze zahraničí (bude v exotické destinaci v jihovýchodní Asii), doručování by mohlo chvíli trvat... :-)

Tak jako tak je potřeba do konce víkendu připravit odvolací důvody. Zatím bych to chtěl točit na již zmíněném § 73 odst. 2 SprŘ a dále rozporovat přestupek samotný (zastavení vozidla z důvodu poruchy). Jelikož v řízení o přestupku se neužije koncentrace řízení, je možné informaci o poruše zmínit až v odvolání.

Nenapadá někoho jak konkrétněji protestovat proti opravnému rozhodnutí, kterým orgán změnil rozhodnutí, které již nabylo právní moci?

Díky.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Zrušení rozhodnutí ze strany SO
« Odpověď #11 kdy: 06 Února 2018, 22:29:29 »

Správní řád rozdělil opravy podle toho, zda se týkají výroku, či nikoliv, nikoliv zda se týkají rozhodnutí, nebo usnesení. Opravy výroku rozhodnutí nebo výroku usnesení se provádějí rozhodnutím. Opravy odůvodnění a poučení v rozhodnutí nebo v usnesení se provádějí usnesením. Usnesení se vydávají tehdy, stanoví-li tak zákon. Usnesení je rozhodnutí.

Proti opravnému usnesení i proti opravnému rozhodnutí se může odvolat účastník, který může být tímto opravným aktem přímo dotčen. Proti opravnému usnesení i proti opravnému rozhodnutí je možno se odvolat. Rozdíl je v tom, že odvolání proti usnesení o opravě odůvodnění a poučení o odvolání nemá odkladný účinek, kdežto odvolání proti rozhodnutí o opravě výroku má odkladný účinek, pokud jej správní orgán nevyloučí podle § 85 správního řádu. Jestliže tedy správní orgán chce provést opravu zřejmé nesprávnosti rozhodnutí buď z vlastního podnětu, nebo na žádost účastníka jak ve výroku, tak v poučení či v odůvodnění nebo třeba v datu, musí vydat dva správní akty, mezi nimiž bude rozdíl v odkladném účinku odvolání. Opravit je možno poučení o odvolání, s nímž zákon výslovně počítá v § 83 odst. 2.

Opravit opravným rozhodnutím ale není možno vadu výroku, která není chybou v psaní či počtech či jinou zřejmou nesprávností. Vynechání části výroku, např. lhůty k plnění, nesprávné vyloučení odkladného účinku odvolání správním orgánem, neuvedení správné citace právního předpisu, podle kterého bylo rozhodováno, není zřejmé na první pohled, a proto není zřejmě natolik zřejmou nesprávností, kterou by bylo možno opravit podle § 70 správního řádu opravným rozhodnutím.


(ŠROMOVÁ, Eva. Správní řízení od A do Z. 2. vyd. Olomouc: ANAG, 2012. ISBN 978-80-7263-696-9.)



Příkladem zjevných nesprávností v psaní nebo počtech je například překlep nebo zjevné zkomolení jména některého z účastníků řízení. Takovou vadou ale nemůže být nesprávně vyčíslená pokuta, neboť je zjevné, že opravným rozhodnutím nelze výši pokuty změnit z 1 000 Kč na 10 000 Kč, neboť taková oprava by neodpovídala výše popsaným požadavkům.

(TOBEK, Ivan, HRUŠKA, Karel a VOŘÍŠEK, Petr. Správní řád. 1. vyd. Praha: Institut pro veřejnou správu Praha, 2016. ISBN 978-80-86976-33-4.)



Je uvedení "Cizí Chlap bytem Prdelovská 2 Prdelov, nar. 2.2.2222" místo "Kamarád Provozovatel bytem Ulice 1 Městečko, nar. 1.1.1111" zřejmou písařskou chybou srovnatelnou např. s překlepem nebo zkomoleném jména?

IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 172
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Zrušení rozhodnutí ze strany SO
« Odpověď #12 kdy: 06 Února 2018, 23:15:07 »

IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 8 974
    • Zobrazit profil
Re:Zrušení rozhodnutí ze strany SO
« Odpověď #13 kdy: 13 Září 2018, 00:43:26 »

WIN.

Rozhodnutí o odvolání
Rozhodnutí o přezkumu

(pro přehlednost Cizí Chlap červeně)
IP zaznamenána